Umowa kupna-sprzedaży online – gotowe wzory DOC i PDF

Zakupy za pośrednictwem portali ogłoszeniowych są coraz bardziej popularne. Początkowo stanowiły one jedynie podstawę do zawierania transakcji osobiście, obecnie jednak coraz chętniej dokonujemy tam zakupów na odległość, niejednokrotnie przelewając pieniądze z góry. Otworzyło to pole do popisu dla różnej maści oszustów internetowych, którzy wykorzystują ufność kupujących.

Jak się uchronić przed oszustami na OLX i innych portalach?

Dzięki zastosowaniu kilku prostych sposobów możesz zachować znacznie większe bezpieczeństwo. Poznaj najlepsze rozwiązania.

Zostałem oszukany na OLX - moja historia

Sam kiedyś dałem się oszukać. Poszukiwałem pracę przez OLX. I znalazłem "niby pracodawcę", który chciał mnie zatrudnić. Natomiast wymagał założenia nowego konta bankowego. I przelania pewnej sumy pieniędzy na ich konto, aby dokonać weryfikacji. Dodatkowo oczekiwał przesłania skanu dowodu osobistego. W efekcie po założeniu konta i otrzymaniu skanu dowodu przejął moje konto bankowe. Z niego następnie miał zamiar starać się o pożyczki online.

Na szczęście szybko, ponieważ na drugi dzień, wcześnie rano pojechałem do tego banku. I tam od razu zdecydował się na usunięcie konta bankowego. Pracownik banku pytał się, co jest przyczyną, więc wszystko wyjaśniłem. I sam przyznał, że już pojawiły się przez to konto przeróżne wnioski kredytowe o pożyczki online, więc zareagowałem na czas.

Wybrałem się także na Policję, aby dokonać zeznań w tym kierunku. Musiałem również usunąć swój aktualny dowód osobisty, wyrobić nowy. I jeszcze założyć ALERTY BIK, które informuje mnie, gdy ktoś bierze kredyt na moje dane. Gdyby tak było, to od razu byłbym o tym informowany.  Koszt tego rozwiązania wynosi jedynie 24 zł za rok, więc uznałem, że bezpieczeństwo i spokój w tym zakresie jest o wiele ważniejsze. Korzystam już z tego rozwiązania każdego roku. Więcej o mojej historii i o tym, jak dbam o swoje bezpieczeństwo dzielę się w artykule i filmie "Wyłudzenie kredytu i pożyczki - jak się zabezpieczyć?".

Widzisz więc, że nie tylko kupujący na OLX mogą zostać oszukani. Ale również osoby poszukujące pracy. Przekonaj się poniżej, jak dokonując zakupów online możesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Czy warto jest płacić za towar z góry?

Na to pytanie trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy dokładnie sprawdzić sprzedającego. Na portalu OLX, bo za jego pośrednictwem najczęściej dochodzi do tego typu transakcji, jest to z jednego powodu ułatwione. Każde konto można sprawdzić pod kątem czasu jego utworzenia. Wiele kont przeznaczonych do wyłudzenia pieniędzy tworzonych jest na bieżąco, chwilę przed wystawieniem ogłoszeń. Utrudnia to wyśledzenie adresów IP, przez które to występowały logowania i samo założenie konta.

Są jednak firmy, które sprzedają swoje produkty na OLX od wielu lat. Zwykle jednak można znaleźć w takich ogłoszeniach zarówno nazwę firmy, jak i numery telefonu, które są do zweryfikowania na stronie internetowej lub w Panoramie Firm. W takich przypadkach ryzyko jest znikome.

A co, kiedy chcę zakupić towar z przedpłatą od osoby prywatnej?

Prawdziwe okazje często nakłaniają nas skutecznie do zapłaty za towar przed zakupem. Przesadne okazje w stylu telefonu wartego dwa tysiące złotych sprzedawanego za pięćset zawsze oznaczają próbę oszustwa. Albo stan przedmiotu nie odpowiada opisowi, albo też ogłoszenie to służy wyłącznie do wyłudzenia pieniędzy. Jeśli jednak kupujemy towar okazyjnie, ale nie jest on podejrzanie tani, to przede wszystkim powinniśmy podjąć kontakt telefoniczny ze sprzedającym. Niektórych oszustów skutecznie zniechęca to do dalszego działania.

W momencie, kiedy otrzymasz dane do przelewu, warto jest wprowadzić numer konta do kilku obecnych baz w Internecie. Zdarza się bardzo często, iż inne oszukane osoby zawczasu alarmują pozostałych internautów. Ostatnimi czasy pojawiła się również kolejna, obowiązkowa wręcz możliwość zabezpieczenia się przed wyłudzeniem pieniędzy.

Spisanie umowy kupna-sprzedaży online to konieczność!

Umowa kupna-sprzedaży online to znany przede wszystkim osobom nabywającym samochody dokument. Jednak obecnie nie tylko lombardy i komisy, ale również i osoby prywatne decydują się na spisanie takiego dokumentu. W XXI wieku jednak wszystko idzie do przodu i dzięki obecności umowy sprzedaży online możliwe jest zawarcie umowy przed wysłaniem przelewu i przed nadaniem paczki. Obietnica ze strony sprzedającego o dołączeniu takiego dokumentu do przesyłki nie ma wszakże najmniejszego sensu, gdyż pieniądze przelejemy przed jej otrzymaniem.

Wykorzystując platformę internetową UmowaZeSprzedawca.pl, otrzymujesz wszystkie dane sprzedającego, a także wprowadzasz wszystkie informacje na temat przedmiotu i jego stanu. Wzór umowy opracowane zostały przez prawników, co daje dodatkowe zabezpieczenie nie tylko pieniędzy, ale również i roszczeń wynikających ze stanu otrzymanego przedmiotu. To tylko kilka minut poświęconych na sporządzenie umowy, a Twoje bezpieczeństwo jako kupujących przez Internet rośnie w znaczny sposób.

Umowa kupna-sprzedaży Wzór - Ogólna

Te umowy kupna-sprzedaży udostępniam Ci w 2 formatach plików (PDF i DOC):

Ta umowa kupna-sprzedaży przyda Ci się do zakupu/sprzedaży różnorodnych rzeczy, na przykład: telefonu, roweru, sprzętu it i wielu innych.

Umowa kupna - sprzedaży pojazdu

To umowa sprzedaży dotycząca takich pojazdów, jak: samochodu/auta, motocykla, motoroweru, maszyny, przyczepki itp. Te umowy kupna-sprzedaży także udostępniam Ci w 2 formatach plików (PDF i DOC):

Umowa kupna-sprzedaży psa / konia

Coraz częściej decydujemy się na życie z pieskami. Sam z żoną Agatką posiadamy od maja 2019 Samoyeda Lucky, którego wzięliśmy ze wspaniałej hodowli WhiteMess Samoyed Family. Wszystko przebiegło tak, jak należy. Hodowca zapewnił nam wszystkie wymagane dokumenty, szczepienia, wyprawkę, a zarazem umowę-kupna psa. Poniżej wzór, który okaże się przydatny dla hodowców, a zarazem kupujących rasowe psy.

W bardzo podobny sposób, na podstawie umowy kupna-sprzedaży psa w wersji DOC możesz przygotować wzór umowy kupna-sprzedaży konia. Powodzenia!

Umowa kupna-sprzedaży działki / garażu / nieruchomości

Zadbaj więc o bezpieczne zakupy na portalach typu OLX i wielu innych. I pamiętaj, by polecić to rozwiązanie swoim bliskim krewnym i przyjaciołom. Dodatkowo mogą Cię zainteresować moje kursy online i książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online. Korzysta z nich już tysiące zadowolonych Klientów. Serdecznie Zapraszam!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Najnowsze artykuły