Blaski i cienie pracy freelancera i pracy zdalnej

Zastanawiasz się, jakie są zalety i wady pracy jako freelancer? Rozważasz porzucenie etatu w korporacji? Stała posada oznacza często rutynę, nudę, konieczność współpracowania z tymi samymi osobami codziennie, wypalenie zawodowe. Zanim jednak podejmiesz decyzję, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.

Poniżej poznasz kilka cech pracy jako wolny strzelec: od radości z elastycznej pracy po problemy zmagania się z brakiem struktur firmy. Nie każdy zawód może być wykonywany w formie freelance i zwyczajnie taka forma zatrudnienia nie jest interesująca dla każdego.

Poznaj więc te dobre i złe strony pracy Freelancera!

1. Elastyczność

Jedną z wielkich zalet bycia niezależnym pracownikiem jest to, że tworzysz własny harmonogram. Niektórzy wolą rozpocząć pracę później w ciągu dnia i zakończyć później, ponieważ wiedzą, że są bardziej produktywni popołudniem i wieczorem niż rano.

Możesz przyjąć tyle zleceń, ile uważasz za odpowiednie. Nikt Ci niczego nie narzuca. Sam wybierasz klientów i rodzaj zobowiązań. Pełna swoboda.

2. Unikanie tłumów

Marzysz o wakacjach? Nie ma problemu i nie musisz dawać szefowi znać miesiąc wcześniej. Przenieś trochę swoje godziny lub wstrzymaj na chwilę niektóre projekty, a będziesz mógł kupić najtańszy możliwy lot. Co więcej, dzięki sieci VPN możesz pojechać właściwie wszędzie, gdzie zechcesz, obejść cenzurę, blokadę niektórych stron i dodatkowo wzmocnić ochronę swoich danych.

A jeśli chcesz wpaść na pocztę, pójść do banku lub zrobić zakupy w supermarkecie, możesz wybrać czas, kiedy wszyscy inni są w pracy i z przyjemnością omijać kolejki po 18.00.

3. Samotność

Chociaż elastyczność jest jednym z największych plusów freelancingu, samotność musi być jedną z najbardziej oczywistych wad i jest czymś, na co powinien być przygotowany każdy początkujący freelancer.

Praca w domu lub w kliku różnych biurach jednocześnie może być izolująca i może się zdarzyć, że będziesz tęsknić za kolegami bardziej niż się spodziewasz.

Możesz być w stanie poprawić sytuację, spędzając kilka dni w biurach swoich klientów, znajdując lokalną przestrzeń do współpracy lub łącząc się z innymi niezależnymi przyjaciółmi. W Warszawie jest więcej miejsc dla freelancerów, niż myślisz. Oferują możliwość wynajęcia biurka lub całego pokoju na kilka godzin, dzień, czy miesiąc.

4. Brak pieniędzy

Jeśli jesteś przyzwyczajony do regularnej wypłaty, która trafia na Twoje konto co miesiąc, zarabianie pieniędzy przez freelancera może zająć trochę czasu. Jako pracownik niezależny dostaniesz zapewne wyższą stawkę godzinową, ale freelancing wiąże się z pewną krzywą „uczty i głodu”, więc dobrym pomysłem jest zaoszczędzenie gotówki w dobrych czasach.

Pamiętaj też, że nie zarabiasz za chorobę lub urlop i że musisz przesyłać faktury (i gonić za niezapłaconymi fakturami), aby otrzymać pieniądze w banku.

5. Brak struktur firmy

Wadą elastyczności jest to, że Twoje dni są nieuporządkowane i od Ciebie zależy, czy nadasz im jakiś kształt. Jeśli nie musisz być w biurze o 9 rano, a terminy są gdzieś w odległej przyszłości, musisz stworzyć własny harmonogram i trzymać się go, bo możesz się pogubić i stracić koncentrację.

Pamiętasz, jak to jest być nową osobą w firmie? Cóż, będziesz często tego doświadczać podczas freelancingu. Przygotuj się na niezręczne chwile w windzie, próbując wyjaśnić, kim jesteś i dlaczego tam jesteś.

7. „Muszę być na piłce”

Nie jest tak łatwo mieć wolny dzień, kiedy jesteś freelancerem. Klienci będą Cię potrzebować do konkretnego projektu lub dlatego, że brakuje im wewnętrznych zasobów, więc musisz być gotowy, aby szybko zinterpretować podane informacje, poznać markę i uzyskać wyniki, często zaczynając od podstaw.

8. Inne podejście do awansu i rozwoju (i podwyżek)

To od Ciebie zależy, czy sam się sprzedasz, ustalisz stawki i podszkolisz swoje umiejętności, więc to Ty również musisz zadbać o swoje stanowisko lub podwyżkę.

Jako freelancer postęp kariery nie jest tak wyraźny, jak w przypadku pracowników, i nie ma szefa, który zaoferowałby Ci awans lub podwyżkę wynagrodzenia za wykonanie dobrej pracy. Nie oznacza to jednak, że Twoja kariera nie może się rozwijać: jeśli uważasz, że osiągnąłeś wyższy poziom umiejętności i doświadczenia, odzwierciedlij to w sposobie, w jaki się sprzedajesz.

9. Przyjaciele i rodzina myślą, że zawsze jesteś w pobliżu

Czasami „bycie wolnym strzelcem” jest interpretowane jako „tak naprawdę bez pracy”. Może się zdarzyć, że rodzina oczekiwać będzie od Ciebie, że wykonasz samodzielnie wszystkie prace domowe, „bo przecież jesteś w domu”. Ustal na początku oczekiwania, aby Twoi bliscy nie spodziewali się, że będziesz zawsze gotowy do spędzania czasu z nimi w godzinach pracy.

10. Zadania marketingowca i administratora jednocześnie

Gdy jesteś freelancerem, masz dużo papierkowej roboty. Musisz przygotować oferty, wystawić faktury i śledzić swoje wydatki. Aha, musisz wypełnić własną deklarację podatkową lub ryzykować, że będziesz potrzebować pomocy księgowego.

Masz już więcej motywacji do tego, by praca Freelancera była i Twoją życiową domeną. Jeśli tak, to próbuj. Pamiętaj, że nie będzie łatwo, ale na pewno będzie ciekawie. I już teraz życzę Ci powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1