Brak pieniędzy co robić czyli jak oszczędzać pieniądze?

Brak pieniędzy co robić czyli jak oszczędzać pieniądze

Zarządzanie budżetem domowym do najłatwiejszych nie należy. Rachunki, kredyty, dzieci, niespodziewane koszty – to wszystko znane nam wydatki, ale ciężko czasami dobrze rozdysponować własnymi pieniędzmi, tak, aby zawsze wystarczyło do następnej wypłaty. Dlaczego brakuje nam pieniędzy i co moglibyśmy zrobić lepiej? Jakie błędy popełniamy?

Nie ważne jest, tak naprawdę, ile się zarabia. Bo są tacy, którym i 20 tysięcy miesięcznie będzie mało i będą tonąć w długach. Inni natomiast przy minimalnym zarobku oszczędzą kilka stówek. Dlaczego tak się dzieje?

Z czego wynika brak pieniędzy i jak oszczędzać – 5 sposobów:

1. Wydatki ponad stan

Główną ( finansową ) zasadą powinno być: „Nie mam, nie wydaję”. Ale okazuje się, że bardzo często wydajemy pieniądze, których nie mamy. W pracy liczymy na premię, bo miesiąc jest dobry, a okazuje się, że premia jest dużo niższa niż zakładaliśmy. A my i tak fizycznie już ją wydaliśmy na nowy gadżet, którym cieszymy się od kilku tygodni. Jest to poważny i bardzo duży błąd w finansowym budżecie.

Również, tak popularne karty kredytowe, to istna zmora. Kupowanie na kredyt jest bardzo modne, ale przed znajomymi, którym musimy pokazać, że przecież „nas stać”. I nie istotne, że kupione na kredyt, raty… ważne, że jest.

2. Brak oszczędności

Dodatkowa gotówka? Super! Szykują się zakupy! Bo przecież mi się należy, bo dawno nic nowego nie miałam… koleżanka zafundowała sobie weekend w spa? Nie mogę być gorsza i też kupuję bilet za ostatnie oszczędności. Źle się czuje, chłopak mnie rzucił? Idę do fryzjera. Ciągle błędne koło. A wystarczyłaby reguła „7 dni”. Na czym polega?

Nasza spontaniczność wydawania ostatnich pieniędzy, zamiast oszczędzania powinna poczekać dokładnie 7 dni. Chcesz nową bluzkę z ulubionego butiku? Poczekaj tydzień, a zobaczysz, że wcale jej nie kupisz. Bukujesz bilet na romantyczny wypad, „bo tanio”. Odłóż i poszukaj idealnej, spełniającej wszystkie Twoje zachcianki. 7 dni to czas, po którym wiele z nas nie dokonuje już zakupu, gdyż dochodzimy do wniosku, że wcale nam się to nie przyda. Zatem oszczędzanie jest na +.

3. Złe podejście do promocji

Nie korzystanie z promocji lub korzystanie z nich w zbyt dużej ilości. Letnie i zimowe wyprzedaże w sklepach odzieżowych zawsze są co roku i zawsze o tej samej porze. Po co wydawać kilka stówek na płaszcz, czy parę jeansów, skoro za chwilę będą o połowę tańsze? Poza tym warto zapisać się do klubów w danym sklepie i zawsze korzystać z rabatów. Druga strona medalu, to kupowanie, aż za dużo na promocjach.

Nim nabędziemy dany produkt ( bo jest w promocji!) warto się zastanowić, czy w ogóle ta promocja się opłaca – kup 3 zapłać za 2, 3+1 – zanim zapłacisz, dokładnie PRZELICZ czy faktycznie oszczędzisz, czy dasz się nabrać na marketingowy chwyt.

4. Współczesny konsumpcjonizm

Warto sobie uświadomić, ile pieniędzy wydajemy na niepotrzebne gadżety i rupiecie, tylko dlatego, że to już jest ten „niby idealny” moment w roku, aby je zakupić! Mimo, że w domu posiadamy już podobne rzeczy, zeszłoroczne, to często wychodzimy z założenia, że przydałyby się nowe, prawda? Kolejny nie potrzebny wydatek, o który chodzi handlowcom.

5. Inwestycja w rzecz, nie w umiejętność

Nowy iPhone? Zegarek? No czemu, nie? Przecież inni mają. A Ty nadal bez prawa jazdy, z kulejącym angielskim. Polepszamy złudnie swój standard życia poprzez nowinki technologiczne, zamiast inwestować w podnoszenie własnych kwalifikacji. Prawko przyda się w zdobyciu nowej pracy, jak i nowy język obcy, ale łatwiej jest od razu mieć, niż inwestować czas. Zyskamy więcej inwestując w siebie, niż w rzeczy, którymi się otaczamy.

Brak pieniędzy – co robić? Podsumowanie?

Finanse nie są ani łatwym tematem, ani łatwo się nimi zająć. Bo, gdyby tak było, nikt nie miałby kredytów, a wszyscy mieli by oszczędności na koncie. Najważniejsze to zmienić patrzenia na własne dochody. Marudzenie, że ma się za mało, a potrzebuję tamtego nic nie da.

Warto zacząć od małych kroczków.

Odkładanie z każdej wypłaty, choćby i 150 zł to już dobry początek. Ale od każdej i zawsze, a nawet nie wiesz kiedy, Twoje oszczędności będą coraz większe. Istotne, aby być konsekwentnym i posiadać pieniądze na naprawdę „czarną godziną”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.