Wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej - ciekawostki z życia

Wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej - ciekawostki z życia

Biografie wielkich kompozytorów są pełne niezwykłych historii. Ludzie obdarzeni geniuszem muzycznym prowadzili zwykle życie barwne i bogate w wydarzenia.

najsłynniejsze utwory powstawały najczęściej pod wpływem osobistych doświadczeń

Oto kilka ciekawostek z życiorysów wybitnych twórców muzyki poważnej. Wiele z nich nie były Ci znane, więc szczególnie zapraszam 🙂


Wielcy kompozytorzy klasyczni i ich ciekawostki z życia

wielcy, sławni i znani kompozytorzy muzyki klasycznej - ciekawostki

1. Jan Sebastian Bach

Doczekał się dwadzieściorga dzieci, w tym jedenastu synów i dziewięciu córek. Dziesięcioro z nich zmarło niedługo po swoich narodzinach. Pierwszą żoną kompozytora była jego kuzynka Maria Magdalena Bach, z którą miał siedmioro dzieci (troje zmarło).

Po jej nagłej śmierci Bach ożenił się ponownie z Anną Magdaleną Wilcke, która urodziła mu trzynaścioro dzieci (siedmioro zmarło). Czterech synów Bacha poszło w ślady swojego ojca i zostali uznanymi kompozytorami.

2. Ludwig van Beethoven

Nigdy się nie ożenił, choć jego biografowie wymieniają wiele kobiet, z którymi kompozytor utrzymywał bliskie stosunki. Beethoven wielokrotnie był zakochany, przypuszcza się, że niektóre z jego przyjaciółek stawały się jego kochankami. Kilkakrotnie oświadczał się, ale jego oświadczyny były odrzucane. Powodem niepowodzeń matrymonialnych sławnego kompozytora było jego niskie urodzenie: potomkowie Beethovena byli rolnikami, z kolei jego dziadek i ojciec utrzymywali się z pracy skromnych muzyków.

Beethoven, otoczony sławą i bogactwem, obracał się w arystokratycznym towarzystwie. Młode arystokratki szybko ulegały jego urokowi, jednak ich rodzice nie chcieli wydawać swoich córek za człowieka pochodzącego z nizin społecznych.

3. Wolfgang Amadeusz Mozart

Przeszedł do historii jako człowiek o bardzo skomplikowanej osobowości. Jego geniusz muzyczny podziwiali wszyscy, komponował dużo, jego utwory powstawały szybko, był wybitnym instrumentalistą, jednak w swoim towarzystwie wzbudzał mieszane uczucia. Mozart był porywczy i konfliktowy, a jednocześnie lubił wesołą zabawę i sprośne rozrywki.

Zarabiał sporo, ale jeszcze więcej wydawał, pozostawiając po swojej śmierci spore długi. W listach używał często wulgaryzmów, jego biografowie dopatrzyli się u niego niezdrowej fascynacji czynnością defekacji. Jeśli był zauroczony kobietą, okazywał to wprost i otwarcie zabiegał o jej względy. Tragiczne wydarzenia (śmierć matki, konflikt z ojcem, nieporozumienia w małżeństwie, śmierć pięciorga z jego siedmiu dzieci) wywoływały w nim epizody depresyjne.

Był infantylny, śmiał się często w nieodpowiednich momentach i trudno było mu dopasować się do zasad dworskiej etykiety. Niektórzy dopatrują się u Mozarta zaburzeń osobowości, które miały być efektem surowego wychowania przez zbyt ambitnego ojca. Pojawiają się także stwierdzenia, iż nietypowe zachowanie mogło być skutkiem Zespołu Aspergera – choroby, której w tamtych czasach nie znano i nie diagnozowano.

4. Fryderyk Chopin

Wiele spośród dzieł Fryderyka Chopina zostało zainspirowanych muzyką ludową. Jako uczeń Liceum Warszawskiego często był zapraszany przez swoich kolegów na wakacje do wiejskich posiadłości ich rodziców. Młody Chopin lubił uczestniczyć w wiejskich weselach i zabawach tanecznych, zapisywał słowa ludowych przyśpiewek. Przyglądał się grającym kapelom wiejskim, tańczył w czasie ludowych zabaw.

Czasami płacił mieszkańcom wsi, aby śpiewali mu piosenki, które wzbudziły jego zainteresowanie. Nie wszystko podobało mu się w muzyce ludowej, krytykował także utwory innych kompozytorów oparte na folklorze jako zbyt sztuczne. Efektem fascynacji Chopina folklorem są piękne mazurki, krakowiaki i pieśni.

5. Piotr Czajkowski

Twórca wielkich oper „Jezioro łabędzie” i „Dziadek do orzechów”, znany był ze swojego trudnego charakteru. Współcześni biografowie tłumaczą nieprzyjemne, a często agresywne zachowanie wobec innych frustracją związaną z koniecznością ukrywania swojej homoseksualnej orientacji. Homoseksualizm Czajkowskiego nigdy nie został udowodniony i stanowi on raczej domysł czy jedną z możliwych przyczyn nietypowego zachowania muzyka.

Ważnym wydarzeniem w życiu rosyjskiego kompozytora był ślub z Antoniną Milukową. Milukowa, wielbicielka muzyki Czajkowskiego, zaczęła wysyłać do niego listy pełne namiętnych wyznań i gorących próśb o spotkanie. Trzydziestosiedmioletni kompozytor ożenił się z Milukową, jednak po dwóch miesiącach burzliwego małżeństwach rozstał się z żoną i w stanie załamania nerwowego wrócił do Moskwy, gdzie próbował popełnić samobójstwo.

Konieczne okazały się konsultacje lekarskie, a ukojenie przyniosła Czajkowskiemu podróż do Szwajcarii. Po czteroletniej separacji kompozytor rozwiódł się, a jego była żona po kilku nieudanych romansach trafiła do przytułku dla osób chorych psychicznie.

6. Antonio Vivaldi

Nazywany był „Rudym Księdzem”. Urodził się w drugiej połowie XVII wieku jako najstarszy syn pobożnego muzyka i zgodnie z tradycją rodzice oddali go do stanu duchownego. Po swoim ojcu Vivaldi odziedziczył rude włosy oraz talent do gry na skrzypcach. Jako młody ksiądz rozpoczął pracę nauczyciela skrzypiec w sierocińcu dla dziewcząt, dla którego komponował utwory do końca swojego życia.

Kompozycje Vivaldiego zostały po jego śmierci zapomniane. W roku 1926 odkryto tzw. „rękopisy turyńskie”, zawierające niektóre spośród utworów Vivaldiego. W Europie rozpoczęto poszukiwania kolejnych dzieł włoskiego kompozytora i niektóre z nich są odnajdywane do dziś. Za najwybitniejsze dzieło Vivaldiego uważa się zbiór „Cztery pory roku”.

To znani Ci są wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej. Ich dokładne biografie mogą być wciągającą lekturą nie tylko dla melomanów. Można bez wątpienia stwierdzić, że losy życiowe geniuszy muzycznych były często równie fascynujące jak ich dzieła.

 

Zobacz także: Darmowy Audyt SEO w kilka sekund

Gdzie zakupić tanie i darmowe domeny?

Najlepszy program do wystawiania faktur i księgowości online

 

Wielcy kompozytorzy muzyki klasycznej – ciekawostki z życia
5 (100%) 15 vote[s]

Dodaj komentarz :)