Copywriter jak zacząć pracować? Poradnik Copywritera!

Praca, którą wykonuje Copywriter (znany też jako Copy writer, Copyrighter, Webwriter i Ghostwriter) jest często związana ze spędzeniem wielu godzin przed komputerem bądź kartką papieru. Najważniejsza jest jego kreatywność, która stanowi furtkę do stworzenia nowych pomysłów. Taka osoba posiada wiedzę z zakresu reklamy, jak i podstaw marketingu.

Ważny jest talent literacki - nad nim można popracować 🙂

Dodatkowe możliwości zapewnia poznanie psychologii zachowań klientów i perswazji (sztuka przekonywania do własnych racji), dzięki czemu udaje się już wykonać skuteczne teksty reklamowe i wiele innych wartościowych treści, które się sprzedają. Właśnie tego dotyczy poniższy poradnik "Copywriter Jak Zacząć?!"


Spis treści "Copywriter jak zacząć":

 1. Copywriter Jak zacząć pracować?!
 2. Co mi pomaga być Copywriterem od 10 lat?
 3. Copywriter jak zacząć - moja historia!
 4. Copywriter jak zacząć Krok po Kroku
 5. Content wspiera pozycjonowanie strony
 6. Copywriter lepszy od firm seo i agencji reklamowych?!
 7. Jak czasami oszukują firmy pozycjonujące strony www?
 8. Co jeszcze powinien posiadać / zapewniać Copywriter?
 9. Copywriter i Pozycjoner czyli 2 w 1
 10. Freelancer kto to - jak zacząć?

Film z kanału #JakSieRozwijac:


Copywriter Jak zacząć pracować?!

Wymagana jest wysoka kreatywność, pomysłowość, motywacja i komunikatywność. A samodyscyplina pozwala na radzenie sobie ze schematycznością i rutyną w pracy.

Wstawanie o 5.30 bądź o 6.00 zapewne nie okazuje się proste, gdy pracujesz w domu. Ale jest to oczywiście możliwe, o czym sam się przekonuje 🙂 Od tylu lat (od 2006 roku), nadal miło jest mi witać wschód słońca każdego ranka. I ta świadomość, że o 10.00 już tak wiele zrobiłem, jest po prostu cudowna 🙂

Powiedzenie, że "praca Copywritera jest prosta" musisz jak najszybciej odrzucić i spojrzeć na nią z właściwej perspektywy

Praca Copywritera jest skierowana tylko do wybranej grupy osób, które są silnie psychicznie, najczęściej pozytywnie nastawione do życia i przygotowane do ciężkiej, a czasami żmudnej pracy. Ale bez obaw, może Ci dawać wiele radości i satysfakcji. Musisz się tylko o to dobrze postarać.


Co mi pomaga być Copywriterem od 10 lat?

Praca w domu wymaga dokładnego planowania. Dlatego wszystko staram się zapisywać w moim kalendarzu (tradycyjnym, nie w żadnym elektronicznym). Ustalam konkretne dni i godziny realizacji pewnych projektów i zleceń. Aktualnie wykorzystuje do tego również aplikację do planowania ToDoIst, aktualnie WunderList (darmowa i świetnie synchronizuje się z kalendarzem Google, działa na telefonie i komputerze).  Wykorzystuję Nozbe i Kalendarz Google, o czym więcej wspominam w artykule "Zadania i Cele życiowe", więc jeśli chcesz popracować nad planowaniem, to koniecznie tam zajrzyj 🙂

W każdy piątek wieczór oceniam cały tydzień, a zarazem planuję dokładnie następny tydzień. Oczywiście każdego dnia podchodzę do kalendarza (i aplikacji) i zakreślam, co udało mi się już uczynić w danym dniu i przyznam, że jest to dla mnie bardzo zachęcające. Dodatkowo wieczorem sprawdzam czy udało się zrealizować wszystko (czasami się udaje) i wtedy oceniam czy w następnym dniu mam wszystko zapisane - czasami muszę coś dodać 🙂

Czy pracuję bez przerwy?

Oczywiście, że nie. Mam z góry zaplanowane godziny pracy. Od pn.-pt. od godziny 5.30-15.00. Z tym, że w środku pojawiają się pewne przerwy, inne zadania i relaks. Najdłużej bez przerwy staram się pracować do 2-3 godzin.

Po takim wysiłku zawsze zapewniam sobie małą przerwę, na kawę, smaczną kanapkę bądź przekąskę czy krótki spacer. W sobotę pracuję tylko od godziny 7.00-9.00, a niedzielę zawsze mam wolną.

Jak jako Copywriter dbam o siebie?

Aby móc być dobrze przygotowanym do swojej pracy, regularnie dbam o swoje zdrowie i sylwetkę. Co robię, aby uzyskać jak najlepsze wyniki?

1. RODZINA i Przyjaciele

Mam wspaniałą rodzinę, w tym ukochaną żonę Agatę oraz prawdziwych przyjaciół. Dbam o to, aby utrzymywać z nimi dobre relacje i dzięki temu czuje się tak dobrze. Najczęściej widzimy się z nimi w weekend oraz w środku tygodnia. Kontakt utrzymuje z nimi telefonicznie i  to również mam dokładnie zaplanowane.

2. Zdrowie

 • Po pierwsze w ciągu dnia piję dużo wody, już wstając wypijam 1-2 szklanki, a idąc spać około 3 szklanki. Zdaje sobie sprawę, że wieczorem mój organizm się oczyszcza, a bez wody jest mu o wiele trudniej 🙂
 • Po drugie staram się zdrowo odżywiać, w czym pomaga mi moja żona Agata 🙂 Nigdy nie objadamy się słodyczami, więc kupujemy je tylko na specjalne okazje bądź gdy pojawi się na nie duża ochota. Zdarza się, że nie jemy słodkiego przez kilka tygodni bądź miesięcy, takie dodatkowe oczyszczanie. Ja nie jem mięsa, więc jestem wegetarianinem. Dlaczego? Nie mamy dzisiaj zbytnio dostępu do świeżego i zdrowego mięsa, a po drugie dzięki takiej diecie czuję się o wiele lepiej. Agatka przygotowuje nam jeszcze zdrowy chlebek, konfitury i wiele więcej. Może kiedyś pokusi się o poprowadzenie własnego bloga kulinarnego o zdrowym odżywianiu 🙂
 • Po trzecie dbam o sen, ponieważ on później decyduje o mojej efektywności oraz ma wpływ na to, jak po całym miesiącu czuję się dalej w pracy. Jest mi łatwiej, gdy każdego dnia dbam o to, aby spać minimum 7 godzin. Dlatego najczęściej śpię od godz. 22.30 do 5.30. Tak oto mija 7 godzin, a ja jestem w dobrej formie.
 • Po czwarte organizuje sobie co 3 miesiące krótki urlop, a co 6 miesięcy dłuższy urlop, podczas którego nie pracuję. Najczęściej wyjeżdżamy wtedy w góry, ponieważ to nasze ulubione miejsce. Nie zaglądam wtedy na pocztę, nie odbieram telefonów od klientów. Oczywiście wcześniej informuję ich o tym, więc są na to przygotowani. 🙂

3. Sport

 1. Uwielbiam pływać w wodzie i dlatego w środku tygodnia wybieramy się na basen. Posiadamy z Agatką kartę stałego klienta, więc dodatkowo oszczędzamy. Na początek pływamy na głównym basenie, gdzie ja staram się często nurkować i pływać kraulem oraz żabką. Później wybieramy się na basen zewnętrzny, gdzie pojawia się ciepła woda i masażery. Na basenie poza pływaniem decydujemy się na wypoczynek w saunach i łaźni, które dodatkowo tam występują. Po takim wypoczynku jesteśmy zarówno fizycznie, jak i psychicznie zregenerowani.
 2. Pod koniec tygodnia gram w piłkę nożną z przyjaciółmi na orliku bądź hali. Udaje się nam grać około 2 godziny, więc udaje mi się wtedy wybiegać i wypocić na całego.
 3. Każdego dnia ćwiczę 20 minut dziennie (poza dniami, kiedy wybieram się na basen bądź gram w piłkę), czyli bieganie, pompki, przysiady, brzuszki, rozciąganie i tym podobne.

Tak wygląda moje przygotowanie do pracy i sposób na szczęśliwe życie. A jak to wygląda u Ciebie? Chętnie się czegoś nauczę.

Co pomoże Ci być bardziej zorganizowanym? Polecam podcast Ariadny "Jak planować i działać, aby mieć rezultaty?". W utrzymywaniu dobrej kondycji sportowej pomogą Ci aplikacje "Endomondo" i "Ćwiczenia w domu".


Copywriter Jak Zacząć - moja historia!

Pokrótce przedstawię swoją historię i myślę, że już z niej wyciągnięcie wiele ciekawych wniosków. Posłuchaj więc, jak zacząłem pracować jako Copywriter!

Moje początki jako Copywriter miały miejsce w gimnazjum

Uwielbiałem pisać długie wypracowania z języka polskiego. Nie zawsze wychodziły mi idealnie, ale pamiętam, że były długie, więc miałem już wtedy dryg do pisania. Kolejny etap to po ukończeniu gimnazjum w roku 2006, kiedy prowadziłem swojego bloga muzycznego. Był to czas, kiedy miałem zacięcie do nauki gry na gitarze, którą udało mi się opanować i jestem z tego faktu bardzo zadowolony. Dzięki temu udaje mi się co jakiś czas chwytać za gitarę i grać na niej różne utwory na moich bliskich.

Moje staże i firmy copywriterskie

Posiadając już własny komputer i wolny internet, dążyłem do poszukiwania ciekawego sposobu na zarabianie. Przeszedłem najpierw staż w firmie Benhauer z Krakowa, która przyjęła mnie na okres 2 miesięcy i niby podszkoliła w pisaniu tekstów. Piszę niby, ponieważ z perspektywy czasu widzę, że mógłbym się tego samodzielnie nauczyć, a dodatkowo na tym zarobić.

Natomiast po chwili natrafiłem wtedy na firmę copywriterską Setugo, która zaproponowała mi pracę na podstawie umowy śmieciowej (o dzieło). Dla mnie śmieciowa nie była, ponieważ ubezpieczenie zdrowotne miałem zapewnione ze względu na dalszą naukę (wedle prawa przysługuje nam do 26 roku życia, jeśli mamy status ucznia). Była to moja pierwsza praca na papierze, do której starałem się podejść bardzo poważnie. Nauczyłem się w niej pisać proste precle, teksty seo i teksty do katalogów. Takie były początki 🙂

Ciągła nauka i dalszy rozwój

Początki nie były łatwe, ponieważ musiałem opanować bezwzrokowe pisanie na klawiaturze. Ile pisałem tekstów o długości 1000 znaków (120-150 słów) w przeciągu godziny? Na początek wychodziło około 2 teksty. Nie najlepiej, ale tak to wyglądało. Pisania bezwzrokowego nie uczyła mnie informatyczka w gimnazjum. Ona miała opanowane pisanie tylko za pomocą palców wskazujących 🙂 Ale każda kolejna godzina przyniosła coraz lepsze rezultaty. Po kilku dniach udawało mi się już pisać 4-6 artykułów na godzinę. A po tygodniu pisałem około 8-10 artykułów, więc w tak krótkim czasie udało mi się zarabiać blisko 10 zł - byłem zachwycony! W miesiącu udawało mi się zarabiać od 200-400 zł i tak pracowałem przez kilka miesięcy. Z czasem moje zarobki wzrosły, nawet do około 1000 zł, a miałem wtedy 20 lat.

Z czasem rozstałem się z tą 1 firmą, ponieważ chciałem się dalej rozwijać. To sprawiło, że przez pół roku współpracowałem z Agencją Interaktywną Atom. Dzięki niej nauczyłem się już tworzyć poważniejsze opisy działalności i teksty na specjalne zamówienie. Dodatkowo jako zdalny Copywriter wysilałem się również dla firmy SeoTXT przez około 2 lata.

Praca przez platformy / serwisy copywriterskie

Chciałem szukać nowych kontaktów i możliwości. To sprawiło, że udało mi się wyszukać nowe platformy copywriterskie. Wszystkie znane i sprawdzone sprawdziłem samodzielnie, poniżej dowody:

 • 10Heads - polecam szczególnie początkującym. Dość ciekawe stawki, ponieważ za przygotowanie 10 opisów, co zajęło mi czasami niecałe pół godziny otrzymywałem około 20 zł. Gdyby portal oferował możliwość rozliczania się z Copywriterami także na podstawie Faktur, to czasami był z nim współpracował. Na razie nie mają takiej oferty. Jak się dobrze przyjrzysz na poniższym zdjęciu, to zobaczysz, że wykonałem dla nich blisko 6000 tekstów w przeciągu niecałych 2 lat 🙂
 • GoodContent – tutaj czasami zdarza mi się pracować dla klientów, którzy na początku nie są do mnie przekonani bądź wygodniej im jest przez ten portal. Polecam go zarówno Copywriterom, jak Klientom poszukującym odpowiednie teksty. Więcej o tym rozwiązaniu pisałem w artykule „Teksty SEO czyli artykuły na zamówienie”.  Widzisz, że tekstów dla nich przygotowałem blisko 1350, ale to dawne statystyki, aktualnie blisko 3000 🙂
 • TextBroker - szczególnie polecam jeśli znasz języki obce. Ja chciałem tą platformę sprawdzić i przy okazji zdobyć wynagrodzenie w Euro 🙂
 • UOP - projekt unikalne opisy produktów. Aktualnie nie współpracuję, ponieważ sam tworzę dla swoich klientów takie opisy, bez żadnych pośredników. Natomiast współpraca z właścicielem tego pomysłu - Rafathem Khanem przebiegała naprawdę dobrze, więc jakby co polecam 🙂
 • Textbookers - jedna z moich pierwszych platform copywriterskich, która zapewnia bardzo słabe stawki Copywriterom. Ja przynajmniej tak to odczuwałem i dlatego szybko się z nią rozstałem. Natomiast polecam pod względem jakości kontaktu i szybkich wypłat.

Z czasem zacząłem gromadzić szerokie grono klientów i wtedy skorzystałem z oferty serwisu Useme, dzięki któremu wystawiałem faktury jako osoba fizyczna. Wszystko odbywało się na podstawie umowy o dzieło. Serwis taki pobiera małą prowizję za wystawienie każdej faktury. Dzięki temu nie musiałem zajmować się żadną księgowością. Po prostu zlecałem wystawienie faktury i to wszystko.

Przełomowy okazał się rok 2016, kiedy to założyłem własną działalność. Bez problemu byłem w stanie ponieść koszty związane z jej prowadzeniem. I tak jest nadal. Ale pomogła mi w tym determinacja, jak i dobry kontakt ze stałymi i nowymi klientami.

Życzę Tobie takich i jeszcze większych sukcesów 🙂


Copywriter Jak zacząć Krok po kroku:

 1. Zacznij pisać, np. prowadź własnego bloga. Najlepiej na temat, który Cię interesuje. Najlepiej, gdy nie ograniczasz się do jednej tematyki. Nie czekaj na wenę, po prostu pisz i czyn tak każdego dnia, na przykład o wyznaczonej porze przez 30 minut czy 1 godzinę.
 2. Dodatkowo ucz się bezwzrokowo pisać na klawiaturze. Opanuj podstawy, aby nie pisać korzystając tylko z 2 wskazujących palców, lecz z wszystkich. Wystarczy poświęcić na takie ćwiczenie np. 10 minut każdego dnia przez okres kilku tygodni. Efekty będą zachwycające.
 3. Rozpocznij jak najszybciej współpracę z pewną firmą bądź platformą copywriterską. Ja polecam szczególnie 10Heads i GoodContent.
 4. Ulepszamy bloga. Poprawiamy na nim treść, dbamy o jego rozbudowanie, aby stanowił świetną promocję naszej osoby i umiejętności copywriterskich, które zaczynamy rozwijać.
 5. Pomyśl o własnej stronie firmowej, nawet jeśli jeszcze nie posiadasz firmy. Koszt utrzymania domeny i hostingu wynosi niecałe 100 zł na rok, a korzyści są wspaniałe. Na takiej stronie ukazujesz innym czym się zajmujesz, jakie posiadasz portfolio. Sam dzielę się tym, który hosting uważam za najlepszy. Zajrzyj do artykułu "Najlepszy hosting na stronę www".
 6. Promuj swoje usługi na FB i w wielu innych miejscach (np. olx, allegro). Niech Twoi znajomi już wiedzą, że zaczynasz wysilać się jako Copywriter! Wystarczy, że na swoim profilu dasz link do swojej strony firmowej. I taki link możesz jeszcze pozostawić w opisie do zdjęcia profilowego.
 7. Zacznij wystawiać swoim klientom Faktury przez serwis useme. Dzięki temu możesz z nimi współpracować, gdy już założysz własną działalność.
 8. Zdecyduj się na własną firmę, jeśli już jesteś rozpoznawalnym Copywriterem i masz pewność, że się uda. Warto obliczyć czy będzie nas stać każdego miesiąca na ZUS, podatek dochodowy i inne koszty.

To tylko podstawowe kroki, które można podjąć, aby po pewnym czasie wysilać się jako sprawny i doświadczony Copywriter. Jeśli ukończymy studia na kierunku dziennikarskim to jeszcze lepiej, ale to nie jest warunek 🙂 Sprawdźcie więc, co możecie jeszcze poprawić 🙂


Co powinien posiadać / zapewniać Copywriter:

 • stronę firmową
 • osobisty blog
 • rozbudowane i aktualne portfolio
 • referencje / opinie od klientów
 • konto społecznościowe - szczególnie facebook (najlepiej prywatne i firmowe)
 • oświadczenie o przekazaniu praw autorskich. O tym więcej w artykule "Czym jest Copywriting a kim Copywriter?".
 • stały kontakt - emailowy i telefoniczny oraz bezpośredni
 • faktury i rachunki (jeśli prowadzi działalność, to dobry znak)
 • ciekawe CV
 • własne ebooki i książki

Copywriting wspiera pozycjonowanie

Poszukując specjalisty od pozycjonowania naszej strony firmowej, bloga czy sklepu internetowego nie musimy zawsze decydować się na współpracę z Agencją reklamową. Aktualnie o wiele większe możliwości współpracy i wspaniałe wyniki pozycjonowania zapewnia nam doświadczony Copywriter i Pozycjoner posiadający doświadczenie w tematyce SEO. A jeśli jeszcze freelancer, który wystawi nam Fakturę przez useme, to w ogóle chcemy z nim współpracować 🙂

Pozycjonowanie warto zlecić Freelancerowi

Taki Copywriter przyczyni się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Jakim cudem?

Jego najważniejsze usługi pozycjonowania to:

 • prowadzenie bloga
 • prowadzenie social media (fanpage'a, konta google+)
 • prowadzenie zaplecza seo
 • założenie konta firmowego google
 • katalogowanie
 • dodawanie opinii
 • komentarzy na forach internetowych
 • wiele innych

Już na ich podstawie będzie mógł poprawić aktualną widoczność Twojej strony www na odpowiednie słowa kluczowe. Dodatkowo nie podpisujesz umowy, lecz już po miesiącu możesz zrezygnować, jeśli nie będzie żadnych efektów, więc może warto 🙂

Copywriter lepszy od Firm SEO?!

Google ocenia, że najważniejsza w pozycjonowaniu jest unikalna treść, a coś takiego zapewni Wam doświadczony Copywriter. Właśnie dlatego warto z nim pracować również na bazie skutecznego Pozycjonera.

Coraz większa ilość firm wyszukuje Copywriterów Freelancerów, którzy zajmą się pozycjonowaniem ich stron firmowych. Przez lata dostrzegli, jak byli oszukiwani przez pewne agencje reklamowe czy firmy seo.


Jak czasami oszukują firmy pozycjonujące strony www:

 • Firmy-Krzaki (z pozycją i reputacją trudną do ustalenia), które od razu oferują za kwotę np. 1000 zł pierwsze miejsce w Google - w szybkim czasie. Na umowach i fakturach piszą zakamuflowanie, aby klient nie mógł się do niczego przyczepić.
 • Większe firmy, które podpisują z klientami umowy na rok bądź krócej, za miesiąc uzyskując np. od 300-800 zł. Wciskają na początek "Audyty" strony, dając do zrozumienia, że strona firmowa jest źle wykonana. Ale pomijają powiadomić klienta, że nawet 100% zgodność z W3C nie zapewni im 1 miejsca w Google. Pełno takich ofert.
 • Zdarzają się nawet firmy, które pozycjonują stronę klienta na "nazwę firmy", nie informując ich o tym, że już wcześniej po wpisaniu ich nazwy firmy do wyszukiwarki znajdowali się na 1 miejscu w Google. I tak roczna umowa, a fraza i tak utrzyma się na 1 pozycji.
 • Ostatnio jest również pełno firmy oferujących wizytówkę firmy w branżowych katalogach stron. Właściciele takich stron biorą ogromne środki za taką reklamę, co byłoby odpowiednie, gdyby dokładnie informowali klientów o ilości odświeżeń strony. Czasami mylą liczbę odwiedzin serwisu z liczbą odwiedzin poszczególnych podstron, których w danym serwisie jest tysiące. Nie udostępniają takich danych klientom, przed, ani po podpisaniu umowy.
 • Pośrednictwo w reklamach AdWords. Klientów odwiedzają przedstawiciele firm, którzy organizują kampanię reklamowe w Google. Oznacza to tak naprawdę, że pośredniczą w wykupowaniu reklam AdWords. I za takie pośrednictwo biorą np. 400 zł miesięcznie, a dodatkowe 600 zł jest kosztem wykupienia reklam w Google. Czy jest w ogóle sens takiej operacji. Przecież klienci mogą sami wykupić te reklamy i oszczędzić na prowizji. Jest to szczególnie proste, ponieważ firma Google wprowadziła ułatwienie, a mianowicie Google Express - tutaj, aby utworzyć i prowadzić reklamy AdWords nie musimy posiadać specjalistycznej wiedzy. Wszystko czyni za nas Google i to za darmo 🙂

Jak nie dać się oszukać - wnioski:

Powyżej przedstawiłem kilka z przykładów wyłudzania i oszukiwania klientów. Chcę jednak zaznaczyć, że nie jest tak w przypadku wszystkich firm seo i agencji reklamowych, występują i te uczciwe. Ale na pewno musimy być uważni.

Podobna sprawa ma się z Copywriterami, gdyż nigdy nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. Zanim więc rozpoczniemy współpracę i podpiszemy umowę, to poznajmy daną osobę i oceńmy czy warto z nią współpracować. Jak to sprawdzić? Może małe zlecenie, poznanie referencji, opinii wcześniejszych klientów czy bezpośrednia rozmowa przez telefon.

Copywriter to również dostawca treści, która wpływa na pozycjonowanie stron internetowych. W tym celu pewni Copywriterzy to również Pozycjonerzy stron www. Co można o nich powiedzieć?


Copywriter i Pozycjoner czyli 2 w 1

Copywriterzy tacy dbają o rozwój swoich umiejętności SEO i dzięki temu co pewien czas mogą poszerzyć swoją ofertę o nową usługę. Zazwyczaj oferują usługę pozycjonowania pewnych stron www, która polega na dostarczaniu ciekawej treści (Content Marketingu), która wpływa pozytywnie na wyniki pozycjonowania. Co oferują?

 • prowadzenie bloga
 • prowadzenie zaplecza seo
 • tworzenie ogłoszeń na portalach
 • prowadzenie social media

Ukazują klientom, jak dana usługa przyczyni się do pozycjonowania ich strony www

Wniosek: Widzisz więc, że wiele firm i agencji bazuje na niewiedzy klientów. A ich usługi to czasami wielkie oszustwo. Oczywiście nie jest tak w przypadku wszystkich firm seo i agencji reklamowych. Ale pokusiłem się o tym wspomnieć i zachęcić do tego, abyś dokładnie sprawdzał, z kim współpracujesz. Podobnie oceniaj freelancera, który oferuje Ci pozycjonowanie.

A jeśli sam myślisz o takiej pracy, to po prostu wykorzystaj powyższy poradnik "Copywriter Jak Zacząć?". I będąc już bardziej przekonanym do pracy freelancera skorzystaj z artykułu "Freelancer kto to?". A później praca zdalna jest Twoja. Dodatkowe wskazówki na ten temat możesz otrzymać w kursie online "Freelancing - Jak zostać Freelancerem", który pomógł już rozwinąć skrzydła wielu Copywriterom i pozostałym Freelancerom 🙂

Zobacz także: Jak zostać Copywriterem krok po kroku?

Copywriter SEO – kto to, jak pracuje i ile zarabia?

Dlaczego warto prowadzić własny blog? 24 powody!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Najnowsze artykuły