Definicja złości i jak uwolnić emocje?

Definicja złości i jak uwolnić emocje?

Człowiek cywilizowany się nie złości - oto tabu, które serfuje nam kultura od najmłodszych lat. Tymczasem gniew się tłoczy i paruje we wnętrzu człowieka, a nie mając ujścia stopniowego, powolnego uwalniania się od tego uciążliwego napięcia, w końcu kiedyś wybuchnie i nie daj boże zamieni pokornego człowieka w hucznego wilka. Warto więc, by dobrze znana nam była prawdziwa definicja złości i jej historię.

Dzięki temu lepiej zrozumiemy złość i negatywne emocje.

A to sprawia, że jesteśmy już coraz bliżej, aby uwolnić negatywne myśli i emocji.


Człowiek gniewny

Człowiek z natury jest spokojny, to fakt, który widzimy na co dzień, chociażby w utrzymywaniu konwenansów społecznych. Wówczas nie zwraca na siebie uwagi.

Jednak w człowieku tkwią ogromne pokłady gniewu, które mają różnorodne powody: szefa, który nie rozumie istoty projektu, wykładowcy, który faworyzuje niektórych studentów, braku pieniędzy, choroby, czy nawet paradoksalnie osób mu nie znanych, ani sytuacji, ale oglądanych w telewizji w celu zmanipulowania jego opinii. Tylko co kiedy taki człowiek w końcu wybuchnie i zdemoluje miasto?

Tabu cywilizacyjne na temat złości - narastające tabu uznaje człowieka gniewnego za mało moralnego i skłonnego do przemocy, a więc z góry złego. Określa się go mianem podejrzanego.


Definicja złości - historia

Historia złości na przestrzeni lat

Tymczasem historia mówi o totalitaryzmach XX wieku, w których udział brali przecież porządni obywatele - a więc nieskory do gniewu i złości. Później przerodziły się w nazizm czy stalinizm. Przecież nikt nie mógł podejrzewać, przecież to byli spokojni obywatele.

Jeden z nich Walter Mattner pisał do żony: „gdy przyjechał pierwszy samochód, podczas strzelania drżała mi nieco ręka, ale można się do tego przyzwyczaić. Gdy przyjechała dziesiąta ciężarówka, celowałem już spokojnie i strzelałem pewnie do tych wielu kobiet, dzieci i niemowląt, pamiętając o tym, że mam w domu także dwoje. (...) Niemowlęta leciały wielkim łukiem w powietrzu, a my strzelaliśmy do nich w locie, zanim spadły do dołu lub w wodę”. źródło: focus. pl

Taki beznamiętny ton, spokój ducha, relacje jakby pisał o pogodzie. Te trudne sytuacje, okropne wydarzenia, sprawiają, że człowiek postrzega osoby za nimi idące jako bestie. Tabu jest na tyle silne, że każdy kto o tym pomyśli, czy powie, określa zbrodniarzy wojennych mianem gniewnych, nie moralnych. Tymczasem badania z lat 70 XX wieku wykazały, że ludzie ci cechują się niezwykłą inteligencją, energią i fantazją, są nie do odróżnienia od zwykłych ludzi. Trudno sobie uświadomić, że pisał to ojciec dzieci, żywiciel rodziny, zwykły obywatel, który w wyniku propagandy stał się mordercą tysięcy niewinnych kobiet i dzieci, a nawet mężczyzn. Tym trudniej uświadomić sobie, że to tabu złości występuje na co dzień u dręczących innych dzieci.

To wypieranie złości owocuje atakami terrorystycznymi, bijatykami, bójkami. Czemu człowiek został sam z tą najtrudniejszą emocją? Człowiek od zarania dziejów pielęgnuje w sobie złość, ukrywa ją pod maską porządnego obywatela. Sięgnijmy pamięcią do roku 2011 i Brevika, do 2016 roku do Brunona K. czy Timothy McVeigh. Te osoby z natury nie były złe, wyszły z porządnych rodzin, jednak pomimo tego czynniki, które nie pasowały do ich charakteru - u Brevika to była nadmierna tolerancja dla obcych w rodzinie, sprawiły, że narastająca złość pchnęła ich do zbrodni.


Złość w życiu człowieka:

Definicja złości - Złość w życiu człowieka - jak ważna, jak ją kierować?

1. Człowiek dostosowuje się do sytuacji

Okazuje się, że człowiek ma silną adaptację. Potrafi w błyskawiczny sposób dostosować się do panujących warunków. Jeżeli kiedyś został pobity, jako świadek pobicie nie będzie nic robił, świadom, że kiedyś go pobito będzie raczej sądził, że taka jest kolej rzeczy, a być może nawet że zasłużył, bo przecież człowiek ma tendencję do tłumaczenia zjawisk w formule: "Kij ma dwa końce, więc każda sprawa ma dwóch winnych".

2. Człowieka łatwo podpuścić do ataku

Chociaż człowiek z natury jest spokojny to łatwo go rozjuszyć, a tym samym napuścić na atak. Wystarczy parę obraźliwych słów typu: pasożyty - odczłowieczenie danej osoby czy grupy osób.

Tak działały nazistowskie stowarzyszenia. Tym samym popychając na co dzień spokojnych obywateli, do zbrodni na wielką skalę.

To dość zabawne, że człowiekowi wystarczy nakreślić wroga jako nie człowieka, aby ten bez skrupułów zamienił się w bestię i zbrodniarza, mordercę. Wszystko jest kwestią pobudzenia odpowiednich emocji u człowieka. To właśnie emocje odpowiadają za czyny.

3. Eksperyment więzienny Zimbardo

Wojna to jednak ekstremalny przykład. Weźmy pod lupę profesor Philipa Zimbardo i jego eksperyment więzienny. Tak Zimbardo udowodnił, że zło tkwi w każdym człowieku, a sytuacji trudnych takich jak wojna, wcale nie musi być obok, aby ta złość z człowieka wyszła. To kolejny mit. Tabu, które nie pozwala widzieć w człowieku bestii jest ogromnie zakorzenione.

Tymczasem człowiekowi wystarczy odpowiednia ilość władzy nad drugim człowiekiem, aby zaczął uwalniać tą złość.

Eksperyment Zimbardo odwiódł, że wrażliwi ludzie są okrutni: wystarczyło zaledwie 6 dni do przerwania eksperymentu ze względu na szczególną brutalność osób przebranych za "strażników" wobec "więźniów" - drugą grupę przebranych ochotników. Tabu pozwala człowiekowi wierzyć, że zło tkwi w złości. Tymczasem tego typu eksperymenty dowodzą, że zło ma swoje źródło w tłumieniu złości.

4. Psychoanaliza Zygmunta Freuda

Jeżeli sięgniemy do psychoanalizy Zygmunta Freuda, łatwo dowiemy się, że złość - jako zło, to tabu. Psycholog ten wytworzył pojęcie popędu życia i popędu śmierci.

Oznaczają one, że człowiek ma dwa skrajne bieguny: pragnie żyć i pragnie niszczyć.

Destrukcja tkwi w człowieku od urodzenia. Carl Jung określa człowieka jako posiadacza publicznej maski oraz cienia- o którym wie on sam. To ten cień odpowiedzialny jest za czarnych charakter, za negatywne emocje, za to tabu złości jako zła. Każdy kto doświadcza złości boi się zostać złem, tymczasem to umiejętne odreagowywanie złości jest kluczem do pozbycia się możliwości stania się w przyszłości "Breivikiem".

5. Złość ochrania przed zagrożeniem

Tymczasem jak nie trudno się domyśleć wszystkie emocje są człowiekowi potrzebne. Złość ochrania człowieka przed niebezpieczeństwem. Najczęściej złość jest związana z sygnałem, że czegoś pragniemy i powinniśmy o to zawalczyć.

Wystarczy przyjrzeć się parom małżeńskim, które po każdorazowej kłótni - wybuchu gniewu - dochodzą do rozwiązania problemu i okazują sobie więcej czułości. Upust gniewu, w słowach, chociaż może ranić, jednak przynosi ulgę. Warto się zastanowić czym mogliby oni zastąpić kłótnie, aby szybciej i mniej boleśnie dochodzić do rozwiązywania problemów.

6. Uwalniaj złość stopniowo z przekierowaniem na dobry cel

Tłumienie złości to nic innego jak kumulowanie pary, która będzie kiedyś musiała ujść z człowieka, będzie musiała eksplodować. Zamiast takiej eksplozji warto ją uwalniać stopniowo.

Coachowie twierdzą, jak podaje focus. pl, że taką skumulowaną energię można przekierować na dobry cel. Negatywne emocje pozwalają człowiekowi ratować świat: King zmienił politykę na brak segregacji rasowej - zrobił to, bo jako mały chłopiec musiał ustąpić miejsca w autobusie ludziom białym. Wzbudziło to w nim ogromną złość, którą przekierował w późniejszym czasie, na konkretny i pożyteczny cel. Oznacza to że człowiek może swobodnie kierować swoją złością.


Kurs uwalniania złości

definicja złości - kurs uwalniania złości czyli jak uwolnić emocje i myśli negatywne

W. G. DeFoores w książce "Złość. Opanuj ją, uzdrawiaj nią, powstrzymaj ją, zanim cię zadręczy na śmierć" w 2004 roku w Bellonie napisał kurs bezpiecznego uwalniania z siebie złości:

  1. Wyobraź sobie złość jako chmurę lub ogień - niech wraz z głębokim wdechem rośnie i rośnie, wyobrażaj sobie wielkie rozmiary gniewu jako chmury, czy ognia do momentu gdy obraz zniknie.
  2. Wyobraź sobie potwora, giganta, czy tsunami, które jest twoją złością, jednak nie używaj w wyobraźni przemocy.
  3. Gdy odczuwasz złość zapisz ją bez cenzury. Później po dłuższym czasie przeanalizuj złość racjonalnie.
  4. Wykrzycz swoją frustrację.
  5. Stwórz sobie worek treningowy i wyładuj na nim emocje.

 

Podsumowanie i zadanie: Tabu złości to uczucie, że złość jest złem, wstydzenie się za posiadanie tej emocji, wypieranie jej istnienia. Tymczasem złość jest silnym ale naturalnym i do tego pozytywnym uczuciem, które nas chroni, jedyne co człowiek powinien w tej kwestii to nauczyć się kierować złością. Tłumienie złości prowadzi do poważnych chorób wieńcowych a nawet depresji.

Znana Ci już definicja złości, jej historia i sposoby radzenia sobie ze złością. Oceń więc i swój stosunek do złości. Czy nadal jest on taki sam? Czy może myślisz o tym uczuciu już bardziej pozytywnie. Będzie to możliwe, jeśli nauczyć się nad sobą panować 🙂

 

Zobacz także: Jak być atrakcyjnym – 5 cech

Jak zarobić pierwszy milion?

Jak zostać Copywriterem?

 

Definicja złości i jak uwolnić emocje?
5 (100%) 14 vote[s]

Dodaj komentarz :)