Dlaczego warto biegać - 100 zalet biegania dla zdrowia i Poradnik

Dlaczego warto biegać - 100 zalet biegania dla zdrowia i Poradnik

Bieganie to aktywność fizyczna, która jest uwielbiana przez coraz większą rzeszę osób w naszym kraju, z czego możemy być naprawdę dumni. Ale dlaczego warto biegać? Czy przynosi to nam realne korzyści? Warto się nad tym głębiej zastanowić.

Polacy wiedzą, dlaczego warto biegać. Dlaczego? każdego roku w naszym kraju biega coraz więcej osób, w różnym wieku. Zwiększa się także liczba osób biorąca udział w maratonach organizowanych w Polsce.

Różnimy się od większości amerykanów, którzy często nie dbają o swoje zdrowie i przez to chorują na otyłość, jak i inne poważne choroby. Zbytnio skupiają się na pracy, jak i jedzeniu w fast foodach. A przecież tak nie musi wyglądać nasze życie. O wiele lepiej jest poznać zalety biegania i dowiedzieć się, jak zacząć biegać. A efekty będą później zadziwiające!

Bo, gdybyś nie biegał, to co byś robił...?


Spis treści "Dlaczego warto biegać?!":

 1. Dlaczego warto biegać - 100 powodów
 2. Dlaczego biegam - Moja historia 🙂
 3. Badania przed bieganiem
 4. Jak zacząć biegać?
 5. Gdzie biegać?
 6. Kiedy biegać?
 7. Buty i ubranie do biegania
 8. Sprzęt do biegania

Dlaczego warto biegać - 100 powodów

Na początek poznaj 100 powodów ukazujących dlaczego warto biegać. Na pewno okażą się dla Ciebie wiarygodne i motywujące do biegania. Poznając je wszystkie będziesz mógł stwierdzić, że zaczynasz biegać już od dziś bądź jutra i regularnie. I właśnie tego Ci życzę 🙂

1. Bieganie motywuje do życia

Dlaczego warto biegać - bieganie motywuje do życia

W życiu wielu z nas walczy z brakiem pewności siebie. Jeśli jednak będziesz regularnie biegać, to osiąganie również wielu innych celów przyjdzie Ci o wiele łatwiej. Z czasem przebiegniesz 10 km, półmaraton, a w końcu maraton. A to sprawi, że będziesz radzić sobie z różnorodnymi wyzwaniami i nie wyjdziesz z założenia, że "nie dasz rady".

2. Bieganie poprawia sylwetkę

Dzięki bieganiu ciało prezentuje się o wiele lepiej. Traci się zbędne kilogramy, a to również sprawia, że czujesz się lepiej. Nie obawiasz się później wyjść na basen bądź na plaże.

3. Bieganie poprawia kondycję

Czy czasami wchodząc na 4 piętro nie miałeś małej bądź dużej zadyszki? Albo po przebiegnięciu 100 metrów do autobusu trudno Ci było złapać oddech? Gdy biegasz regularnie, to nie masz już z tym problemu.

4. Bieganie poprawia psychikę

Wiele badań poświadcza, że biegacze nie mają problemu z negatywnym myśleniem i depresją. Myślisz wtedy bardziej pozytywnie i to wpływa na jakość Twojego codziennego życia, jego regularność.

5. Biegać można wszędzie

Dlaczego warto biegać - biegać można wszędzie

Okazuje się, że bieganie to sport, który można uprawiać niemalże wszędzie. Gdzie można biegać? Na przykład: w parku, w lesie, w siłowni, na plaży, przy hotelu, w podróży, na wakacjach, w bloku, w mieszkaniu, w domu, na bieżni oraz w wielu innych miejscach. Ja uwielbiam Las. A Ty? 🙂

6. Bieganie to tani sport

Podczas biegania nie musisz posiadać specjalistycznego sprzętu i dodatkowych urządzeń. Wystarczą tylko odpowiednie buty i ubranie sportowe. Oczywiście ono czasami kosztuje drożej. Ale zawsze możesz wybrać się do secondhandu i wybrać prawie nowe stroje sportowe za kilka czy kilkadziesiąt zł. Ważne są jeszcze buty sportowe, które możesz zakupić na początek w cenie od 50-300 zł. Bieganie w zwykłych halówkach za 10-15 zł to również pewna opcja na START 🙂

7. Biegać może każdy

Nie ma znaczenia, ile masz lat, jakiej jesteś płci, jakich zainteresowań, jaką pracę wykonuje itp. Każdy może zacząć biegać. Wystarczy spojrzeć na uczestników różnorodnych maratonów, które są organizowane w naszym kraju i za granicą. Pojawiają się na nich różnorodne osoby. Może i Ty już niedługo?!

8. Bieganie poprawia kości

Lekarze zalecają bieganie, ponieważ przyczynia się ono do poprawienia gęstości kości. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać osteoporozie i innym chorobom kości.

9. Bieganie poprawia koordynację ruchową

Jeśli regularnie biegasz, to wzmacniasz mięśnie naszych łydek i ud. Dzięki temu nie spotykasz się ze skręceniem kostki czy wywrotkami. Potrafisz lepiej zapanować nad swoim ciałem.

10. Dlaczego warto biegać? Bieganie rozszerza znajomości i kontakty

Zalety biegania - bieganie rozszerza znajomości i kontakty

Dzięki bieganiu poznajesz wiele nowych osób. Możliwe, że poznasz już kilka osób z Twojego osiedla bądź miejscowości, które również regularnie biegają. Dodatkowo możesz dołączyć do różnych grup biegowych, które spotykają się regularnie na treningach i zawodach. Możliwe, że dzięki bieganiu poznasz nowego partnera biznesowego, przyjaciela bądź ukochaną/ukochanego.

11. Bieganie przedłuża życie

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że "słaba aktywność fizyczna i kondycja, podobnie jak palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze, przyczynia się do przedwczesnej śmierci". Zapewne chciałbyś tego uniknąć, a bieganie Ci w tym pomaga 🙂

12. Bieganie zapobiega i leczy nadciśnienie

Biegacze poprawiają autonomiczny układ nerwowy, dzięki czemu łatwiej jest im utrzymywać ciśnienie tętnicze na odpowiednim poziomie.

13. Bieganie zwalcza zły cholesterol

Aktywność fizyczna sprawia, że udaje się wyeliminować z organizmu zły cholesterol, który odkłada się na naczyniach krwionośnych. Mają z nim problem najczęściej osoby prowadzący siedzący tryb życia.

14. Bieganie wzmacnia serce

Chcesz mieć silne serce? To po prostu biegaj. Taka aktywność ruchowa sprawia, że serce bije znacznie szybciej, przepompowuje więcej krwi do wszystkich mięśni w organizmie. Gdy regularnie biegasz, to automatycznie minimalizujesz ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

15. Bieganie zapobiega cukrzycy

Dlaczego warto biegać - bieganie zapobiega cukrzycy

W Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzony test na Uniwersytecie Heriot-Watt. Uczestnicy mieli za zadanie do każdego treningu włączyć bieganie i dzięki czemu skuteczniej spalali cukry. Poświadcza to, że bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

16. Bieganie poprawia trawienie

Okazuje się, że podczas biegania pobudzamy pracę jelit, co pozytywnie wpływa na proces trawienia i wydalania w naszym organizmie. To dodatkowa zachęta do wprowadzenia w swoim życiu odpowiedniej diety, także dostosowanej do aktywności fizycznej. Przed samym bieganiem nie chcesz się objadać bądź spożywać zbyt dużą ilość błonnika, ponieważ wtedy musisz szybko szukać ubikacji bądź pozostawić tak zwanego "papierzaka" w lesie / lub wszystko wracać do domu. Czasami może się to zdarzyć, więc warto posiadać ze sobą chusteczki i żel antybakteryjny 🙂

17. Bieganie poprawia myślenie

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że podczas biegania zwiększa się ilość naczyń i komórek krwionośnych. Do tego silniejszy przepływ krwi, co w konsekwencji wpływa na poprawę zdolności rozumowania i czas reakcji. Chcesz więc być mądry? Po prostu biegaj 🙂

18. Bieganie w każdą pogodę

Pogoda nie ma znaczenia. Biegać możesz zarówno w jesienne i wiosenne dni, jak i w prawdziwy upał czy mróz. Liczy się po prostu samodyscyplina i determinacja. Jeśli jednak przeszkadza ci aura na zewnątrz, zawsze możesz biegać w domu, mieszkaniu czy na siłowni. Możesz wtedy biegać na bieżni oraz bez niej.

19. Bieganie uczy samodyscypliny

Kiedy regularnie biegasz mimo różnorodnych przeszkód, a przy tym dobrze planujesz bieganie, to Twoje życie jest coraz lepiej ułożone. Łatwiej Ci rozsądnie zarządzać czasem i dbać o swój rozwój pod wieloma innymi względami.

20. Dlaczego warto biegać? Bieganie poprawia wzrok

Zalety biegania - bieganie poprawia wzrok i dlaczego warto biegać

W Narodowym Laboratorium Lawrence Berkeley naukowcom udało się potwierdzić, że bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu, pojawiających się w wyniku zaćmy bądź podeszłego wieku. Gdy biegasz, inwestujesz w swój wzrok.

21. Bieganie pozwala zdobyć medale

Kiedy uczestniczysz już w pewnych maratonach, nawet w tych na 5-10 km, to często za sam udział możesz liczyć na nagrodę od organizatorów. To najczęściej medal i dodatkowy upominek. Na pewno gromadzenie takich upominków będzie motywacją do dalszego biegania!

22. Bieganie rozwija sportowców

Sportowcy wysilający się w różnych dziedzinach sportu poprzez bieganie poprawiają swoją wydolność i ogólną kondycję. Zazwyczaj każdy swój trening rozpoczynają od biegania.

23. Bieganie poprawia sen

Jeśli chcesz dobrze spać, to wiedz o tym, że bieganie może się świetnie do tego przyczynić. Dlaczego? Otóż taka aktywność fizyczna zapewnia pełne dotlenienie organizmu, co automatycznie pozwala radzić sobie z bezsennością.

24. Bieganie zmniejsza poziom cellulitu

Podczas biegania organizm wykorzystuje stan zapalny komórek tłuszczowych (tzw. cellulit), w celu zapewnienia sobie dodatkowej energii. Skóra jest wtedy bardziej napięta i pozbawiona nierówności oraz pewnych grudek na pośladkach czy udach.

25. Bieganie jest dla każdego

Dlaczego warto biegać - bieganie jest dla każdego

Z bieganiem spotykasz już w dzieciństwie. Wiesz, jak to robić. Po prostu wystarczy szybciej stawiać jedną stopę za drugą. Nie musisz się tego ponownie uczyć.

26. Bieganie minimalizuje stres

Biegając skutecznie walczysz z narastającym stresem. Dlaczego tak się dzieje? Taka aktywność fizyczna wyzwala w organizmie endorfiny, które automatycznie relaksują i zmniejszają całe napięcie. Odbywa się to już po 30 minutach biegania, więc warto spróbować wytrzymać taki czas, szczególnie na początku, by później było o wiele łatwiej. Dlatego nie nadawaj sobie na pierwsze tygodnie biegania za dużego tempa!

27. Bieganie pozytywnie wpływa na życie seksualne

Poprzez bieganie dbasz o odpowiednią sylwetkę ciała, która ma wpływ na zwiększenie się poziomu testosteronu, który sprawia, że masz jeszcze większą chęć na seks. Mężczyźni powinni pamiętać, że poprzez bieganie dbają o lepsze ukrwienie swojego "penisa". Jeśli więc mężczyźni regularnie biegają, kilka razy w tygodniu, to mogą być pewni, że ryzyko impotencji jest u nich o wiele niższe.

Bieganie sprawia, że wyzwala się jeszcze dopamina odpowiadająca za uczucie przyjemności. Dzięki niej zwiększa się poziom testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dodatkowo podczas biegania zmniejszamy stres, pracujemy nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości. Również to przyczynia się do tego, że jest więcej chęci na seks.

28. Bieganie to skuteczny antydepresant

Życie nie zawsze rozpieszcza i gdyby za bardzo skupiać się na sobie bądź na sytuacji na świecie, to szybko można wpaść w depresję. Natomiast nie jest to możliwe, jeśli regularnie biegasz. Właśnie ta aktywność pozwala uzyskać w organizmie odpowiednią ilość serotoniny i endorfin. Dzięki temu pozytywniej myślisz, a negatywne emocje odchodzą już na dalsze miejsce.

29. Bieganie zwalcza kaszel i katar

Gdy już regularnie biegasz, to nabierasz odpowiedniej kondycji i dzięki niej przeziębienie czy grypa to już dla Ciebie przeszłość bądź po prostu rzadkość. Przy okazji znacznie mniej pieniądzy zaczniesz wydawać na leki.

30. Bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i jelita grubego

Zalety biegania - bieganie poprawia kondycję organizmu i zmniejsza zachorowanie na raka

Badania przeprowadzone w National Cancer Institute w USA dowodzą, że aktywność fizyczna - bieganie - zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 24%, a zarazem ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet o 30%.

31. Bieganie odmładza

Dzięki bieganiu udaje się poprawić produkcję ważnego biała występującego w tkankach i układzie kostnym, odpowiedzialnym za elastyczność skóry. Jest nim kolagen. Gdy już od młodości biegasz, a zarazem w podeszłym wieku, to ryzyko wystąpienia zmarszczek jest o wiele niższe. Oczywiście należy pamiętać, aby biegając w okresie letnim nie narażać skóry na promienie słoneczne, a zarazem korzystać z odpowiedniego filtra UV.

32. Bieganie jest anty-bólowe

Osoby aktywne fizyczne są bardziej odporne na ból od osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dowiedli tego naukowcy z Niemczech, z uniwersytetu w Heindelbergu.

33. Bieganie pozwala zwiedzać

Podczas biegania możesz poznawać różne piękne rejony miast, lasów i innych okolic. Do pewnych z nich będziesz wracał z miłą chęcią za każdym razem. Zapewniam Cię! Ja mam kilka wybranych pięknych miejsc w swojej okolicy.

34. Bieganie ułatwia rzucić palenie

Podczas biegania uzupełnia się organizm o świeże i czyste powietrze, które ma na nas bardzo dobry wpływ. Dodatkowo przebywamy w odpowiednim środowisku osób, ponieważ większość biegaczy to osoby niepalące. Aktywność fizyczna sprawia jeszcze, że udaje się zmniejszyć poziom stężenia nikotyny w organizmie. Przez to palacze po bieganiu mają mniejszą chęć na zapalenie papierosa.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w Uniwersytecie Browna w USA. Dowodzą to także wypowiedzi wielu osób, którzy dzięki bieganiu z czasem byli w stanie rzucić palenie. Jeśli więc masz z tym problem, to po prostu zacznij biegać, a już niedługo nigdy nie zapalisz papierosa! I dodatkowo bieganie może Ci pomóc w ograniczeniu bądź wyeliminowaniu alkoholu ze swojej diety. Więcej w artykule "Zalety nie picia alkoholu".

35. Bieganie zwalcza trądzik na twarzy

Dlaczego warto biegać - bieganie zwalcza trądzik na twarzy

Systematyczne bieganie sprawia, że zmniejsza się poziom tłuszczu w naczyniach krwionośnych i dzięki temu hamuje się działanie gruczołów łojowych. To sprawia, że coraz rzadziej masz problem z wągrami i pryszczami. Aktywność fizyczna pozwala więc wyrzucić z organizmu różnorodne toksyny, które później nie są gromadzone na skórze. Będzie to tym bardziej możliwe, jeśli po bieganiu zapewniasz sobie szybki prysznic czy kąpiel, aby zachować właściwą czystość skóry.

Szczególnie na tej korzyści z biegania mogą skorzystać kobiety, ale nie tylko!

36. Bieganie wzmacnia nasze mięśnie i kości

Kiedy regularnie biegasz, to automatycznie zwiększa się masa Twoich kości, przez co stają się silniejsze i wytrzymalsze. W ten sposób skutecznie zapobiegasz odwapnieniu kości, czyli tak zwanej osteoporozie.

37. Bieganie ćwiczy samodyscyplinę

Nie zawsze masz odpowiednią ilość chęci, aby wstawać o 6 rano bądź o innej stałej porze i później dobrze wywiązywać się z wcześniej wyznaczonych zadań. Natomiast, gdy już regularnie trenujesz bieganie, to wdrożenie takiej samodyscypliny w swoim życiu okazuje się już o wiele łatwiejsze. Spróbuj!

38. Bieganie uczy być zorganizowanym

Posiadasz wiele zajęć, z których chcesz się wywiązać, ale tracisz czasami czas na mało ważne rzeczy. Regularnie bieganie, planowanie swojego treningu, przedkłada się na nasze życie osobiste i zawodowe. Zaczynasz coraz lepiej planować każdy następny dzień, tydzień życia oraz pracy.

39. Bieganie pozwala lepiej prowadzić firmę

Zarządzanie własną działalnością gospodarczą nie zawsze jest proste, szczególnie na samym początku. Jeśli jednak jesteś już wytrwały w bieganiu, to prowadzenie własnej firmy przyjdzie o wiele łatwiej. Dodatkowo sprawi, że każdego dnia będziesz efektywniejszy i dążył do dalszego rozwoju. Większe przychody również będą o tym świadczyć 🙂

40. Dlaczego warto biegać? Bieganie pozwala być lepszym pracownikiem

Zalety biegania - bieganie pozwala być lepszym pracownikiem

Efektywność w pracy w dużym stopniu zależy od kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Bieganie sprawia, że z tym wszystkim sobie radzimy i przez to w pracy jesteśmy skuteczniejszymi pracownikami. Jeśli więc dana firma czy korporacja pozwala nam dalej się rozwijać, uzyskiwać awans, wyższe wynagrodzenie, to chętnie w tym uczestniczysz.

41. Bieganie zwiększa nasze dochody

Zaczynasz zarabiać i oszczędzać coraz więcej, jeśli się nie poddajesz, mimo pewnych porażek. Bieganie sprawia, że jesteś pod tym względem wytrwały i w końcu osiągasz coraz większe sukcesy zarobkowe w swoim życiu.

42. Bieganie zachęca do dalszego rozwoju

Poprzez bieganie nie zatrzymujesz się w miejscu, nie jesteś już leniwy. Nie tracimy czasu na niepotrzebne rzeczy, które nic nie wnoszą do Twojego życia. Wyszukujesz jednak ciekawe pomysły na swój rozwój osobisty. Chętniej uczestniczysz w pewnych kursach online lub czytasz książki, które stanowią najlepszą inwestycję. Mogą Cię zainteresować moje kursy i książki. Zapraszam!

43. Bieganie zapoznaje Cię z technologią

Kiedy biegasz już regularnie, to chcesz znać swoje wyniki. Przez to poznajesz pewne programy(Endomondo) i urządzenia(smartwatch), które mierzą trasy, tempo biegania i wiele innych parametrów. Jesteś bardziej otwarty na takie nowinki, ponieważ one pozytywnie wpływają na jakość biegania, a to stanowi dla Ciebie dodatkową motywację. Lepsza kondycja sprawia, że masz również siły na to, aby poznawać nowinki na rynku technologicznym. Część z nich okazuje się praktyczna w naszym życiu i pracy, więc później chętnie z nich korzystasz.

44. Bieganie to sposób na biznes

Praca wykonywana z pasją przynosi największą radość. Dlatego od ponad 10 lat piszę prowadzę blog, tworzę własne kursy online i książki, a zarazem rozwijam się w innych kierunkach 🙂

Dla niektórych bieganie okazało się pomysłem na biznes. Mogą o tym powiedzieć organizatorzy grupowego biegania, instruktorzy fitness i biegania, organizatorzy maratonów, właściciele siłowni i wielu innych. Pewne osoby wyspecjalizowali się w bieganiu do tego stopnia, że przygotowali specjalne książki dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Może i Ciebie to zainteresuje!

45. Bieganie zwiększa zdrowy apetyt

Po co biegać - bieganie zwiększa zdrowy apetyt

Gdy regularnie biegasz, nie musisz kupować żadnych leków na zwiększenie apetytu. Męczysz organizm i zaczyna się domagać cennych wartości odżywczych. Nie oznacza to, że po bieganiu od razu jesteś głodny. Ale w całym dniu odczuwasz, co pewien czas zdrowy głód, który odpowiednio zaspokajasz. Masz wtedy częściej chęć na dania, które dostarczają odpowiednie witaminy i składniki odżywcze oraz mineralne. Masz większą chęć na jedzenie warzyw i owoców.

46. Bieganie pozytywnie wpływa na kręgosłup

Regularne bieganie jest w stanie pozytywnie wpłynąć na mięśnie kręgosłupa, miednicy, stóp i wiele innych. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy masz zdrowy kręgosłup, a podczas biegania zachowujesz odpowiednią postawę. Dlatego nie garb się biegając, nie patrz w dół. Masz mieć wyprostowaną sylwetkę i głowę wyprostowaną. Wtedy nie obciążasz zbytnio miednicy i mięśni kręgosłupa, a dodatkowo płuca działają o wiele sprawniej. Biegaj więc z podniesioną głową i prosto, a Ty i Twój kręgosłup skorzystacie na tym jeszcze więcej!

47. Biegając jesteśmy atrakcyjni dla firm i korporacji

Okazuje się, że przedsiębiorcy cenią sobie pracowników, którzy dbają o swoje zdrowie i dobrze się prezentują. Świadczy o tym już fakt, jak często chętnie zapewniają swoim pracownikom pewne zniżki bądź karnety do siłowni.

48. Biegając nabierasz pewności siebie

Niski poczucie wartości nie doskwiera biegaczom. Oni przecież są aktywni fizycznie i dzięki temu mają lepszą sylwetkę, wygląd, a dodatkowo lepiej się czują się względem psychicznym i emocjonalnym. To wszystko sprawia, że łatwo akceptują samych siebie 🙂

48. Biegając jesteś na bieżąco z modą

Moda na bieganie w naszym kraju rozpoczęła się kilka lat temu. Czy i ona sprawiła, że zacząłeś więcej biegać? Zapewne tak, a to świadczy, że chcesz być na bieżąco z innymi. Analizujesz, co jest popularne i starasz się do tego w pewnym stopniu dostosować. Musisz jednak czynić to ostrożnie, aby dokładnie ocenić, czy pewne modne rzeczy okażą się dla Ciebie właściwe. Bieganie na pewno TAK.

49. Bieganie pozwala czerpać więcej przyjemności

Odczuwa się ogromną przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu, a bieganie w pełni to umożliwia. Wybieraj więc ciekawe trasy, w lesie, w górach oraz w wielu innych miejscach. Taka przyjemność ma później wpływ na jakość Twojego codziennego życia, dlatego warto się na bieganie skusić każdego tygodnia. A nawet codziennie!

50. Dlaczego warto biegać? Bieganie pozwala być wolnym

Dlaczego warto biegać - bieganie poprawia sylwetkę ciała i pozwala nam być wolnym

Dzięki bieganiu odczuwasz wolność i pewną niezależność. Takie uczucia mają pozytywne przełożenie na Twoje życie.

51. Bieganie pozwala radzić sobie ze starością

Kiedy jesteś aktywny fizycznie, to nie musisz już tak często wybierać się do lekarza. Rzadziej chorujesz, nawet mimo podeszłego wieku. Nie stoisz więc w kolejce, aby zarejestrować się w przychodni lekarskiej, lecz częściej pojawiasz się w kolejce po numer startowy na następny maraton 🙂

52. Bieganie to najlepszy sport na świecie

Może to wywołać falę oburzenia, ale bieganie to najlepszy sport, w którym warto uczestniczyć. Najlepszy sport to nie piłka nożna, siatkówka czy inne dziedziny. A przekonują się o tym wszyscy, którzy regularnie biegają. Zadbaj więc o to, aby należeć do grupy biegaczy.

53. Biegając nie jesteś zależny od komunikacji miejskiej

Mając dobrą kondycję nie zawsze musisz korzystać z autobusów i tramwajów. Ma to cenne zastosowanie, jeśli się spóźnisz na przystanek bądź po prostu do celu podróży brakuje Ci kilku kilometrów. Decydujesz się na spacer, trucht bądź bieganie i nie robisz z tego żadnej kwestii 🙂

54. Biegacze lepiej się poruszają

Ocenia się, że biegacze cieszą się lepszą sylwetką, co wynika z ich silnych mięśni i ścięgien. Dzięki temu poruszają się bardziej pewnie i zdecydowanie.

55. Biegając nie rezygnujesz ze słodkich przyjemności

Zalety biegania - biegając nie rezygnujemy ze słodyczy i słodkich przyjemności

Uwielbiasz co jakiś czas zjeść pewne słodycze? Jeśli biegasz regularnie, to nie musisz odmawiać sobie takich przyjemności. Podczas biegania następuje tak wysokie spalanie energetyczne, że możesz sobie na to pozwolić(oczywiście tylko co jakiś czas, a nie codziennie). Wtedy Twoja sylwetka nadal będzie wyglądać dobrze.

56. Bieganie pozwala dbać o płuca

Kiedy biegasz, to zaopatrujesz swoje płuca w świeże powietrze, czyli także w czysty tlen, który okazuje się cenny dla całego ciała. Ma to jeszcze większe zastosowanie, jeśli biegasz w lesie czy na polanie, gdzie powietrze jest bardzo czyste.

57. Biegając nie garb się

Podczas biegania nie pochylaj się, lecz przez cały czas staraj się zachowywać wyprostowaną postawę. Dzięki temu zachowujesz ją nawet po bieganiu, na czym szczególnie korzystają osoby, które dawniej się garbiły.

58. Biegając ćwiczy się mięśnie rąk

Podczas biegania bardzo duże znaczenie odgrywają ręce, którymi trzeba przez cały czas poruszać. Dzięki bieganiu stają się coraz silniejsze i wytrzymalsze, z czego mogą być zadowoleni zarówno mężczyźni i kobiety.

59. Bieganie to odpoczynek po ciężkim dniu

Dzięki bieganiu zmniejszasz stres, wyciszasz się, a nawet znajdujesz na spokojnie wyjście z różnych trudnych sytuacji. To sprawia, że jesteś lepiej przygotowany na każdy następny dzień.

60. Dlaczego warto biegać? Biegania pozwala zwalczyć ograniczenia

Po co biegać - bieganie pozwala zniwelować ograniczenia i lepiej myśleć

Zaczynasz biegać i dzięki temu uczysz się, że ograniczenia pojawiają się tylko w Twoim umyśle i możesz nad nimi zapanować.

61. Biegając poprawiasz swój styl życia

Regularnie biegając automatycznie zaczynasz lepiej dbać o swoją dietę i zdrowie. Dzięki temu zachowujesz kondycję i młodość na dłużej.

62. Biegając jesteś aktywny

Poprzez bieganie jesteś bardziej zaangażowany w różne aspekty życia codziennego. Myślisz bardziej pozytywnie i intensywnie.

Ciąg dalszy nastąpi i Twoje inne zalety biegania mogą się do tego przyczynić. Daj o nich znać w komentarzu!


Dlaczego ja biegam - moja historia!

Dlaczego ja biegam moja historia - Szymon Owedyk

Biegam już od dłuższego czasu. Pamiętam, jak zaczęło się w gimnazjum, gdy chętnie jeździłem na zawody. Mimo, że nie pojawiałem się na podium, to uwielbiałem biegać. Uprawiałem wtedy także lekkoatletykę, a mianowicie skok w wzwyż, skod w dal. Jeździłem również na mniejsze i większe zawody biegowe. Najczęściej sprint na 1 km bądź na kilka km. Biegałem wtedy samodzielnie bądź uczestniczyłem w sztafecie z kolegami(np. sztafeta 4 osoby po 400 metrów). Kiedyś byłem w Bydgoszczy na zawodach na kilka km, które były transmitowane do telewizji. Na blisko 30 uczestników, zdobyłem 23 miejsce bądź dalsze(już dokładnie nie pamiętam), ale były tam naprawdę dobrzy zawodnicy, a ja i tak miałem ogromne zadowolenie, że ukończyłem bieg.

Dawniej jeździłem także na zawody koszykarskie i piłkarskie. Później jeszcze pojawił się tenis stołowy, wysiałem się w 5 lidze tenisistów stołowych, która później awansowała do 3 ligi. Jeździliśmy na zawody po całym województwie kujawsko-pomorskim, więc były ciekawie, natomiast z czasem nie miałem już na ten sport czasu. Uprawiam go tylko rekreacyjnie, gdy wyjeżdżamy do miejsc, gdzie przy okazji jest stół i można pograć.

To zdjęcia, które przedstawiają mój kilkuletni epizod z tenisem stołowym: widać mnie tam jako dość chudego chłopca o włosach ciemny blond. Pierwsze zdjęcie ukazuje, jak na jednych zawodach uzyskałem II miejsce, natomiast kolejne zdjęcie przedstawia mnie(w środku na górze) wraz z całym klubem tenisowym(pozdrowienia dla chłopaków).

Ale powróćmy do biegania.

Nie biegałem tylko w szkole, ale również poza nią. Jako nastolatek spotykałem się z różnymi stresami i bieganie pozwala mi odpowiednio rozładować emocje. Dodatkowo chciałem biegać, aby mieć dobrą kondycję i coraz lepsze wyniki w szkole. Rywalizowałem z pewnymi kolegami oraz z bratem. I już to okazało się dla mnie bardzo zachęcające.

Teraz mam już blisko 30 lat(rocznik 1990) i biegam nadal. Co jeszcze mnie zachęca? Widzę, że dzięki bieganiu jestem bardziej zdyscyplinowanym człowiekiem, mężem, synem, bratem, szwagrem i tak dalej. Korzystam na tym ja i moi najbliżsi. I korzysta na tym mój ukochany pies Lucky, z którym codziennie biegam i się wygłupiam.

Ćwiczę prawie codziennie w domu przez ćwiczenia rozciągające(kalistenika, pompki, brzuszki), bieganie w miejscu, podciąganie na drążku. Raz w tygodniu basen, wspólna gra z żoną i przyjaciółmi w piłkę na hali bądź w tenisa ziemnego, więc również i tam używam swoich nóg.


Badania przed bieganiem

Badania przed bieganiem czyli jak zacząć zdrowo biegać

Do lekarza warto się wybrać, aby móc dokładnie stwierdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań, by rozpocząć bieganie. Nie uważaj się za "bohatera", myśląc że taka wizyta w gabinecie lekarskim w niczym nie pomoże. Nawet, jeśli czujesz się w pełni zdrowy, mamy 20 czy 30 lat, to taka wizyta u lekarza jest wskazana.

Jeśli jesteśmy już po 35 roku życia, to możliwe że cierpisz na otyłość, pewne choroby (układu oddechowego, krążenia, słuchu) bądź prowadzisz siedzący tryb życia. Możliwe, że stosujesz już pewne leki czy używki. Tym bardziej musisz dowiedzieć się czy otrzymujesz zielone światło na bieganie.

Dlaczego warto biegać po badaniach? Przykład z życia!

Pewna "Marta" opisywała w sieci, że biegała od kilku miesięcy i osiągała coraz lepsze wyniki. W końcu wybrała się na badania, do czego została zachęcona przez bliskich. Okazało się, że ma silną anemię. Lekarze dziwili się, że regularnie biega i osiąga takie wyniki. Natomiast po pewnym czasie pojawił się spadek kondycji i brak możliwości uzyskania lepszych wyników, a przyczyną okazała się anemia. Dzięki badaniom i leczeniu aktualnie Marta czuje się o niebo lepiej. Anemia jeszcze jest, ale już w minimalnym stopniu. Dziękuje swoim bliskim za to, że zachęcili ją, aby zadbała o swoje zdrowie. Życzymy jej powodzenia w dalszym bieganiu 🙂

Gdy więc masz już odpowiednią mobilizację do biegania, to tym bardziej przyjrzyj się swojemu stanowi zdrowia z boku. Możliwe, że dzięki badaniom będzie mógł dojść do wielu ciekawych wniosków i zadbać o swoje zdrowie tak, jak należy. To cenna wskazówka szczególnie dla tych, którzy unikają lekarzy i wszelkich badań.

Do jakiego lekarza?

Zazwyczaj wystarczająca okazuje się wizyta u podstawowego lekarza rodzinnego w najbliższej przychodni zdrowia. Jeśli jednak chce być całkowicie bezpieczny, to warto jeszcze wybrać się do lekarza od medycyny sportowej. Sami będziesz mógł zauważyć, że lekarze często palą i nie prowadzą aktywnego trybu życia. Natomiast mogą Cię dobrze zbadać, zapewniając Ci dostęp do cennych maszyn i urządzeń. Właśnie takie badania pozwolą przekonać się, że bieganie nie jest Ci straszne.

Jakie badania przed bieganiem:

 • badanie krwi, dzięki któremu można wykryć czy nie posiadasz pewne braki. Kiedy otrzymasz takie wyniki, to ponownie wybierasz się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł Ci wszystko wytłumaczyć.
 • badanie moczu i kału, na które także warto sobie pozwolić, szczególnie jeśli już dawno się tak nie badałeś.
 • badania wytrzymałościowe, na podstawie których lekarz dowiaduje się czy organizm dobrze reaguje na zwiększony wysiłek fizyczny. Pozwala ono dokładnie ocenić, jak działają takie organy, jak: serce, płuca i wiele innych.
 • EKG
 • badania diagnostyczne

Możliwe, że jesteś zdrowy, jak ryba, więc bez żadnych oporów możesz już zacząć biegać. A innym razem jesteś chory i dowiadujesz się, że zbyt duży wysiłek fizyczny nie jest Ci polecany. Ale czy to znaczy, że nie może biegać? Nie. Po prostu lekarz stara się uświadomić, jaki wysiłek jest dla Ciebie dostępny. Nie możesz wtedy się przesilać, ponieważ organizm nie jest na to w pełni przygotowany. Ale z czasem kondycja ciała będzie wyższa, dodatkowo poprawi się Twoje zdrowie, więc na pewno będziesz mógł z czasem pozwolić sobie na 10 km, półmaraton, maraton i jeszcze więcej.

Jeśli biegasz już od dłuższego czasu i dobrze się z tym czujesz, to mimo wszystko wykonaj badania kontrole. Dowiedz się w pełni, jak taka aktywność wychodzi Ci na dobre i biegaj dalej 🙂


Jak zacząć biegać?

Poznałeś już tak wiele powodów, dla których warto biegać, że zapewne już chciałbyś przestać czytać dalej i zacząć w końcu biegać. Myślisz już o planowaniu treningów? To bardzo dobre zachowanie.

Powinieneś się jednak do takiego biegania odpowiednio przygotować. Jedynie dzięki temu wiele na nim skorzystasz, a dodatkowo sport ten nigdy Ci nie zaszkodzi. A mogłoby się tak stać, gdybyś biegał bez pomysłu. Od czego więc warto zacząć?

1. Dlaczego biegasz?

Musisz sobie wyznać cel, dla którego będziemy regularnie biegać. Na przykład chcesz poprawić swoją sylwetkę, odstresować się bądź poznawać nowych ludzi. Może być ich kilka. Warto o nich zawsze pamiętać, szczególnie jeśli trafiają się gorsze dni, kiedy to nie chce się biegać bądź już chcesz z tego zrezygnować. Te cele będą Cię zawsze trzymać w ryzach. Zapisz je sobie na kartce, a nawet powieś ją gdzieś w mieszkaniu. Powiedz o takich celach również innym, krewnym, przyjaciołom. Będziesz bardziej zdeterminowany, aby do tego dążyć i dalej biegać.

2. Biegaj zdrowo

Bieganie będzie miało pozytywne przełożenie na nasze zdrowie, ale tylko wtedy, jeśli zadbasz o kilka rzeczy. Po pierwsze musisz być pewny czy możesz biegać. Warto tutaj wybrać się do lekarza, zrobić pewne badania. Najlepsze badania w tym kierunku zapewni nam lekarz medycyny sportowej, ale zacznijmy od lekarza rodzinnego 🙂

3. Ubiór, buty i sprzęt do biegania

Podczas biegania powinieneś być dobrze przygotowani. Po pierwsze liczy się tutaj przede wszystkim Twoje obuwie sportowe. Najlepiej, aby było dostosowane do biegania. Koszt zakupu takich butów wynosi już od 50-300 zł i więcej, więc masz tutaj w czym przebierać. Dobrze, aby takie buty były dopasowane do stóp. Ma to szczególne znaczenie, gdy walczysz z płaskostopiem bądź wysokim sklepieniem stopy (supinacją). Dzięki właściwym butom zapewnisz sobie idealną amortyzację podczas biegania. Do stóp warto również dopasować wygodne skarpety sportowe, które dobrze przepuszczają powietrze, czyli nie sztuczne, a bawełniane.

Po drugie liczy się odzież sportowa, która zabezpieczy ciało przed zbytnim przegrzaniem w okresie letnim, a zarazem przed chłodem w okresie zimowym. Warto ją posiadać przy sobie.

Po trzecie zaopatrz się w smartfon i akcesoria do biegania, które ułatwią Ci bieganie, będą liczyć trasę biegania i wyniki, jakie osiągasz. Możesz do tego wykorzystać aplikację Endomondo. Dzięki niej poznasz również pobliskie osoby, które biegają oraz trasy, które wykorzystują. Takie wspólne bieganie okazuje się bardzo zachęcające. Swoimi wynikami będziesz mogł dzielić się ze swoimi znajomymi, także na portalach społecznościowych, jak FB czy Twitter.

4. Dieta

Do biegania musisz mieć odpowiednie siły. W tym celu należy dostarczać sobie właściwej energii za pomocą odpowiedniej diety sportowca. Najlepiej, aby była bogata w witaminy, węglowodany, substancje odżywcze i niezbędne minerały. Musisz również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody i pozostałych napojów. Dzięki temu Twój organizm będzie bogaty w ważne elektrolity. Na kondycję pozytywnie wpłynie jeszcze wapń, magnez, sód i potas. Szczególnie przed bieganiem starajmy się wypijać odpowiednią ilość wody bądź specjalnych napojów przeznaczonych dla sportowców. Przydatne w tym celu okażą się dla Ciebie zdrowe odżywki i suplementy, w które warto się zaopatrzyć!

Ja przed wysiłkiem fizycznym zawsze pozwalam sobie na banana bądź inny owoc, a do tego ciepła (nie wrząca) wodę z miodem. I oczywiście najważniejszy posiłek to dla mnie śniadanie!


Gdzie biegać?

Bieganie okazuje się o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze, jeśli decydujesz się na wybór tras z miękkim podłożem. Unikaj więc ulic, chodników i alejek asfaltowych, ponieważ przez takie trasy do biegania obciążasz stawy i swoje mięśnie w większym zakresie. Widzisz, że wiele osób nie bierze tego pod uwagę i przez to po kilku miesiącach biegania mają problemy ze stawami, kręgosłupem bądź miewają nerwobóle i skurcze mięśni. A warto wspomnieć o tym, że te pośród tych ciężkich i twardych tras do biegania występuje często nieświeże powietrze, w wyniku spalin samochodowych oraz dymu z kominów. Dobrze więc tego unikać.

Jedyna zaleta takich ciężkich tras to równy bieg, ponieważ nie musisz omijać żadnych przeszkód, uwzględniać dziur bądź zmian nawierzchni. Każdy następny krok okazuje się prawie taki sam, dzięki temu zwiększa się efektywność biegu i pracę nad danymi mięśniami. Natomiast korzyści te nie są warte zagrożeń, o której wspomniałem powyżej.

Biegaj po miękkim podłożu

O wiele lepiej jest wybrać się na bieganie do parku, lasu, na trawę i polanę. To wyjątkowe "trasy terenowe", które tłumią siłę uderzenia naszych nóg w podłoże. Taka amortyzacja sprawia, że nasze stawy, mięśnie i kręgosłup nie jest obciążony. Dodatkowo masz przyjemność przebywać na świeżym powietrzu, pośród pięknej fauny i flory. Miłe ptaszki w lesie, a zarazem inne zwierzęta na pewno będą robić na Tobie dobre wrażenie.

Podczas biegania na nierównym terenie musisz kontrolować każdy następny ruch. W efekcie angażujesz większą ilość mięśni, co później przedkłada się na lepsze osiągnięcia, lepszą kondycję. Ćwiczysz w ten sposób koordynację nerwowo-mięśniową. Natomiast jest również i pewna wada, czyli pewne prawdopodobieństwo potaknięcia i upadku, a nawet skręcenia nogi. Natomiast można temu przeciwdziałać, zwracając baczną uwagę na teren, po którym biegasz.

Ja uwielbiam las w czterech porach roku. A co do zwierząt, to wiewiórki, psy, lisy i konie nie są mi straszne 🙂

Co wybrać?

 • trasy asfaltowa - jeśli chcesz brać udział w maratonach ulicznych, ale licz się z obciążeniem stawów
 • trasy terenowe - jeśli biegasz dla zdrowia i dobrego samopoczucia

A jeśli nie ma w pobliżu trasy terenowej?

Zawsze możesz podjechać samochodem. Mi czasami zdarza się podjechać kilometr do lasu, ponieważ nie chcę biegać po mieście i tracić czasu na spacer do miejsca startu. Gdybyś nie miał takiej możliwości (choć szczerze wątpię), to zawsze możesz wybrać pewne boiska, stadiony występujące w pobliżu. Polecam więc biegać po trasach terenowych.

Jeśli już nie masz wyjścia, to zapewnij sobie naprawdę dobre obuwie do biegania i biegaj po asfalcie. Ważne, by bezpiecznie biegać!


Kiedy biegać?

Najlepiej biegaj wtedy...., kiedy masz na to czas. Nie ma większego znaczenia czy biegasz wcześnie rano, popołudniu czy wieczorem - jeśli tylko zadbasz o kilka ważnych rzeczy. Wszystko przecież zależy od naszych możliwości czasowych i konkretnych upodobań. Najważniejsze, abyś regularnie biegał.

 • Poranne bieganie to wspaniały sposób na szybkie przebudzenie i zastrzyk energii na dzień pracy bądź nauki. Nie będzie nam już potrzebna poranna kawa (choć nie musisz z niej rezygnować). Wiele korzyści zapewni już bieg trwający od 15-40 minut. Biegając rano, na przykład o 5.30, 6.00 czy 7.00, uczysz się pokonywać różne trudności. Szczególnie na początku może być nam trudniej. Natomiast z czasem sam zauważysz, jak takie poranne bieganie na Cibie wpływa, co okaże się dodatkową zachętą.
 • Popołudniowe bieganie wymaga dużej determinacji, ponieważ trudno jest zmotywować się do biegania po męczącym dniu. Ale z podobnym problem stykają się osoby biegające rano, które uwielbiają spać, a mimo wszystko wstają, zakładają buty i ruszają biegać.
 • Wieczorne bieganie jest również polecane, natomiast nie 3 godziny przed snem. To przecież czas, kiedy organizm powinien się wyciszać. Należy się także liczyć z tym, że takie bieganie nie jest już tak bezpieczne, jak za dnia. Należy więc zachować ostrożność i wybierać odpowiednie trasy do biegania.

Pamiętaj również o tym, aby się wysypiać (7-8 godzin), ponieważ szczególnie wtedy bieganie to samo zdrowie!


Buty i ubranie do biegania

Buty i ubranie do biegania

Podczas biegania chcesz(a przynajmniej tak powinno być) za każdym razem dobrze wyglądać. Ale to nie powinno okazać się dla Ciebie najważniejsze. Liczy się przede wszystkim jakość butów do biegania, a dopiero później jakość ubrań, które zakładasz.

Najlepiej, aby były wykonane z naturalnych materiałów, a zarazem dostosowane do Ciebie i danej pory roku. Poza tym buty do biegania muszą spełnić wiele innych czynników, ale o tym poniżej.

Jakie rzeczy do biegania warto posiadać:


Jakie wybrać buty do biegania?

Buty do biegania i dlaczego warto biegać

Podczas zakupu butów do biegania należy zachować jeszcze większą ostrożność. Nie liczy się tylko ich wygląd zewnętrzny, ale szczególnie ich możliwości i dopasowanie do Twoich stóp, predyspozycji oraz celów treningowych.

1. W odpowiednim rozmiarze

Najlepiej, aby były większe od tych, z których korzystasz na co dzień (o 0.5-1.5 numeru). Podczas biegania stopy minimalnie zwiększają swoją powierzchnię i dlatego przydaje się tutaj większy rozmiar. Im dłuższy dystans pokonujesz, tym buty powinny posiadać minimalnie większy rozmiar.

 • buty na krótsze dystanse 5-10 km - o 0.5 numeru większe
 • buty na dłuższe dystanse - półmaratony i maratony (20-40 km) - nawet o 1.5 numeru większe

2. Dopasowane do typu stopy

Dzięki temu uda się nam wybrać buty do biegania zapewniające skuteczną ochronę przed zbytnim przeciążeniem, a zarazem gwarantujące właściwą stabilizację kostki i stopy.

 • supinująca (przenosząca ciężar ciała szczególnie na zewnętrzną krawędź stopy)
 • neutralna (rozkłada ciężar ciała równomiernie)
 • lekko proponująca (przenosi ciężar ciała na wewnętrzną krawędź stopy, związana z tak zwanym płaskostopiem)

Jak określić własny typ stopy?

Wystarczy zaopatrzyć się białą kartkę papieru, którą kładziesz na równej powierzchni. Następnie moczysz stopę i kładziesz na kartkę papieru. Jeśli na kartce pojawi się pełen zarys stopy, to posiadasz stopę proponującą - czyli płaskostopie. Jeśli na kartce pozostał ślad pięty i górnej części stopy, to mamy do czynienia ze stopą supinującą. Gdy jednak na kartce pojawi się dolna i górna część stopy połączona średnim paskiem po stronie zewnętrznej, to uzyskałeś stopę neutralną.

Producenci butów sportowych przygotowali buty do biegania dostosowane do wyżej wspomnianych rodzajów stóp:

 • buty dla stóp neutralnych - amortyzujące bez zastosowania stabilizatora stopy
 • buty dla stóp supinujących - wzmocniona amortyzacja
 • buty dla stóp proponujących (motion control, stability, control, structured) - wzbogacone o wstawki stabilizujące po wewnętrznej części podeszwy

Pamiętaj: Najgorzej, jeśli osoby posiadające typ stopy supinującej używaliby butów przeznaczonych dla stóp proponujących i odwrotnie.

3. Dopasowane do podłoża, po którym biegasz:

 • dla tras asfaltowych - buty z płaskim bieżnikiem na podeszwie i miękką amortyzacją
 • dla tras terenowych - buty z większą amortyzacją (tzw. trailowe, terenowe), mocnym bieżnikiem i wytrzymałą powłoką zewnętrzną
 • dla tras asfaltowych i terenowych - buty o średniej przyczepności i amortyzacji (tzw. uniwersalne)

4. Buty startowe a buty treningowe

Buty treningowe cechują się większa wytrzymałością, są twardsze, masywniejsze i przez to również cięższe. Dzięki temu możesz z nich korzystać nawet przez kilka miesięcy, lat. Natomiast buty startowe są już bardziej elastyczne i lżejsze, przez co nadają się na zawody i maratony.

Kiedy wybrać się na zakupy butów do biegania?

Najlepiej po całym dniu, czyli na przykład po godz. 18.00, ponieważ wtedy Twoje nogi są minimalnie większe (jak po bieganiu). Zabierz ze sobą skarpety do biegania, z których będziesz korzystać. I wyszukaj buty sportowe, które będą idealnie pasować, czyli nie mogą okazać się za ciasne bądź za luźne.

Pamiętaj o tym, aby przymierzyć parę butów, a nie tylko jeden but.

Pochodź w nich przez chwilę w sklepie, aby mieć całkowitą pewność. Możesz na to poświęcić nawet 10-20 minut, aby mieć całkowitą pewność.

Gdzie kupić buty do biegania?

Jeśli już dokładnie znasz rozmiar swoich butów do biegania i określiłeś rodzaj swojej stopy, to tak naprawdę łatwiej jest Ci je zakupić także online. Ale na ten krok warto sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy najpierw wybierzesz się do sklepu sportowego z butami dla biegaczy. Dlaczego?!

W sklepie sportowym możesz również liczyć na pomoc obsługi - najczęściej są to dawni bądź aktualni miłośnicy biegania. Poziom doświadczenia sprzedawcy będziesz mogli określić bardzo szybko. Gdy spyta nas tylko, jaki rozmiar i kolor butów szukasz, to już wiesz, że powinieneś skorzystać z innego sklepu.

Jeśli jednak zostaniesz dobrze potraktowany i wyszukałeś odpowiednie buty do biegania to masz kilka opcji wyboru. Zakupujesz je już w danym sklepie bądź po prostu zapisujesz sobie rodzaj butów, ich markę, producenta i rozmiar. A następnie wyszukujesz w sieci, na przykład tutaj - dzięki temu możesz zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset zł, więc naprawdę warto.

Zajrzyj jeszcze tutaj: Jak dbać o buty sportowe do biegania?


Sprzęt do biegania

Tutaj warto wspomnieć o pewnej elektronice i technologii, dzięki której bieganie daje Ci jeszcze więcej możliwości i satysfakcji. Co szczególnie polecam do biegania, jakie akcesoria?

 • smartfon - ja dawniej korzystałem z Moto X Style, aktualnie biegam po prostu z dobrym zegarkiem, a wcześniej przez jakiś czas korzystałem z Mi Band 3.
 • aplikację Endomondo
 • etui do telefonu podczas biegania / lub pas biodrowy
 • zegarek sportowy / smartwatch

Zapewne i Ty masz własne propozycje, więc daj o nich znać!

Dlaczego warto biegać?! Wnioski

Dlaczego warto biegać - wnioski

Wiesz już, dlaczego warto biegać i jak zacząć to czynić krok po kroku. Poradnik ten będzie co jakiś czas aktualizowany. Jeśli masz pewne pytania bądź propozycje, to daj mi znać.

Bieganie pomaga uczestniczyć w maratonach

Gdy już zaczniemy biegać, to z czasem warto pomyśleć o tym, aby uczestniczyć w pewnych maratonach, organizowanych w Polsce i za granicą. Dlaczego? One jeszcze bardziej mogą nas zmotywować do tego, aby w końcu przebiec swoje 5, 10, 20 km czy 42 km.

Do takich zawodów będziemy mogli się sukcesywnie przygotowywać. Na początek warto wziąć udział w krótszych maratonach, czyli 5, 10 km. A dopiero, gdy biegamy już regularnie od 3-6 miesięcy, to można pomyśleć o dłuższych dystansach.

Jak zaplanować udział w maratonach w Polsce?

Z pomocą przychodzi serwis MaratonyPolskie, w którym zawsze można zapoznać się z listą aktualnych maratonów organizowanych we wszystkich miastach w Polsce. Można dzięki temu sprawdzić, gdzie w naszej okolicy są organizowane takie zawody, w jakim terminie. I następnie możemy poznać warunki uczestnictwa i się do niego zapisać.

Nawet, jeśli nie chcesz uczestniczyć w takich maratonach, ponieważ nie musisz, to możesz biegając samemu ustalać sobie coraz to nowe wyzwania. Ja tak robię. I dlatego udało mi się już przebiec w dobrym czasie dystans 5, 10 i 20 km. Następny cel to oczywiście 42 km.

Biegaj razem ze mną, a gwarantuję, że Twoje życie zmieni się na jeszcze lepsze. Już po tygodniu biegania odczujesz różnicę, choć nie będzie łatwo. Ale, gdy bieganie wejdzie Ci w krew, to wtedy trudno Ci będzie przestać. A korzyści będą wspaniałe. Powodzenia!

Rating: 5 out of 5.
4 Responses
 1. Nie spodziewałam się aż tak obszernego artykułu – jest tyle rzeczy, które można by przepisać i wywiesić przed nosem, aby o nich pamiętać. Dobra robota. Czuję, że będę wracać do tego artykułu w chwilach zwątpienia. Pozdrawiam znad polskiego morza 😉

  1. Cieszę się i życzę powodzenia i determinacji w bieganiu. Ja sam mam czasami trudniejsze chwile, ale największą zachętą jest dla mnie moja żona, pies, przyjaciele, rodzina i chęć dbałości o swoje ciało 🙂

 2. Co to jest bieżnik w bucie? Jak rozumieć większą i mniejszą amortyzację? Używasz żargonu i w ogóle go nie wyjaśniasz świeżakom. 😛

  1. Bieżnik w bucie, to inaczej podeszwa i jej jakość wykonania 🙂 A amortyzację najlepiej jest samemu sprawdzić przymierzając buty do biegania bezpośrednio w sklepie i tam w nich chodząc(a nawet biegając) dobrze je sprawdzić. Buty z większą amortyzacją nadają się na twarde powierzchnie do biegania(np. asfalt). Natomiast, gdy biegamy tylko w lesie po wygodnej ścieżce, to wtedy można pozwolić sobie na buty z mniejszą amortyzacją. Ja przynajmniej tak wolę, by mieć całkowitą pewność.

Dodaj komentarz :)