Dlaczego warto biegać – 100 zalet biegania dla zdrowia i Poradnik

Dlaczego warto biegać i jak zacząć Zalet biegania dla zdrowia + Poradnik

Bieganie to aktywność fizyczna, która jest uwielbiana przez coraz większą rzeszę osób w naszym kraju, z czego możemy być naprawdę dumni. Ale dlaczego warto biegać? Czy przynosi to nam realne korzyści? Warto się nad tym głębiej zastanowić.

Polacy wiedzą, dlaczego warto biegać. Dlaczego? każdego roku w naszym kraju biega coraz więcej osób, w różnym wieku. Zwiększa się także liczba osób biorąca udział w maratonach organizowanych w Polsce.

Różnimy się od większości amerykanów, którzy często nie dbają o swoje zdrowie i przez to chorują na otyłość, jak i inne poważne choroby. Zbytnio skupiają się na pracy, jak i jedzeniu w fast foodach. A przecież tak nie musi wyglądać nasze życie. O wiele lepiej jest poznać zalety biegania i dowiedzieć się, jak zacząć biegać. A efekty będą później zadziwiające!

Bo, gdybyśmy nie biegali, to co byśmy robili…?


Spis treści „Dlaczego warto biegać?!”:

 1. Dlaczego warto biegać – 100 powodów
 2. Dlaczego biegam – Moja historia 🙂
 3. Badania przed bieganiem
 4. Jak zacząć biegać?
 5. Gdzie biegać?
 6. Kiedy biegać?
 7. Buty i ubranie do biegania
 8. Sprzęt do biegania

Dlaczego warto biegać – 100 powodów

Na początek poznajmy 100 powodów ukazujących dlaczego warto biegać. Na pewno okażą się dla Ciebie wiarygodne i motywujące do biegania. Poznając je wszystkie będziemy mogli stwierdzić, że zaczynamy biegać już od dziś bądź jutra i regularnie. Powodzenia 🙂

1. Bieganie motywuje do życia

Dlaczego warto biegać - bieganie motywuje do życia

W życiu wielu z nas walczy z brakiem pewności siebie. Jeśli jednak będziemy regularnie biegać, to osiąganie również wielu innych celów przyjdzie nam o wiele łatwiej. Z czasem przebiegniemy 10 km, półmaraton, a w końcu maraton. A to sprawi, że będziemy radzić sobie z różnorodnymi wyzwaniami i nie wyjdziemy z założenia, że „nie damy rady”.

2. Bieganie poprawia sylwetkę

Dzięki bieganiu ciało prezentuje się o wiele lepiej. Traci się zbędne kilogramy, a to również sprawia, że czujemy się lepiej. Nie obawiamy się później wyjść na basen bądź na plaże.

3. Bieganie poprawia kondycję

Czy czasami wchodząc na 4 piętro nie mamy małej bądź dużej zadyszki? Albo po przebiegnięciu 100 metrów do autobusu trudno nam złapać oddech? Gdy biegamy regularnie, to nie mamy już z tym problemu.

4. Bieganie poprawia psychikę

Wiele badań poświadcza, że biegacze nie mają problemu z negatywnym myśleniem i depresją. Myślimy wtedy bardziej pozytywnie i to wpływa na jakość naszego codziennego życia, jego regularność.

5. Biegać można wszędzie

Dlaczego warto biegać - biegać można wszędzie

Okazuje się, że bieganie to sport, który można uprawiać niemalże wszędzie. Gdzie można biegać? Na przykład: w parku, w lesie, w siłowni, na plaży, przy hotelu, w podróży, na wakacjach, w bloku, w mieszkaniu, w domu, na bieżni oraz w wielu innych miejscach. Ja uwielbiam las 🙂

6. Bieganie to tani sport

Podczas biegania nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu i dodatkowych urządzeń. Wystarczą tylko odpowiednie buty i ubranie sportowe. Oczywiście ono czasami kosztuje drożej. Ale zawsze możemy wybrać się do secondhandu i wybrać prawie nowe stroje sportowe za kilka czy kilkadziesiąt zł bądź zakupić je na Vinted. Ważne są jeszcze buty sportowe, które możemy zakupić na początek w cenie od 50-300 zł. Bieganie w zwykłych halówkach za 10-15 zł to również pewna opcja na START 🙂

7. Biegać każdy może

Nie ma znaczenia, ile mamy lat, jakiej jesteś płci, jakich zainteresowań, jaką pracę wykonujemy itp. Każdy może zacząć biegać. Wystarczy spojrzeć na uczestników różnorodnych maratonów, które są organizowane w naszym kraju i za granicą. Pojawiają się na nich przeróżne osoby. Może i Myy już niedługo się tam pojawimy?!

8. Bieganie poprawia kości

Lekarze zalecają bieganie, ponieważ przyczynia się ono do poprawienia gęstości kości. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać osteoporozie i innym chorobom kości.

9. Bieganie poprawia koordynację ruchową

Jeśli regularnie biegamy, to wzmacniamy mięśnie naszych łydek i ud. Dzięki temu nie spotykamy się ze skręceniem kostki czy wywrotkami. Potrafimy lepiej zapanować nad swoim ciałem.

10. Dlaczego warto biegać? Bieganie rozszerza znajomości i kontakty

Zalety biegania - bieganie rozszerza znajomości i kontakty

Dzięki bieganiu poznajemy wiele nowych osób. Możliwe, że poznamy już kilka osób z naszego osiedla bądź miejscowości, które również regularnie biegają. Dodatkowo możemy dołączyć do różnych grup biegowych, które spotykają się regularnie na treningach i zawodach.

11. Bieganie przedłuża życie

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców dowodzą, że „słaba aktywność fizyczna i kondycja, podobnie jak palenie papierosów i nadciśnienie tętnicze, przyczynia się do przedwczesnej śmierci”. Zapewne chcemy tego uniknąć, a bieganie nam w tym pomaga 🙂

12. Bieganie zapobiega i leczy nadciśnienie

Biegacze poprawiają autonomiczny układ nerwowy, dzięki czemu łatwiej jest im utrzymywać ciśnienie tętnicze na odpowiednim poziomie.

13. Bieganie zwalcza zły cholesterol

Aktywność fizyczna sprawia, że udaje się wyeliminować z organizmu zły cholesterol, który odkłada się na naczyniach krwionośnych. Mają z nim problem najczęściej osoby prowadzący siedzący tryb życia.

14. Bieganie wzmacnia serce

Chcesz mieć silne serce? Po prostu biegaj. Taka aktywność ruchowa sprawia, że serce bije znacznie szybciej, przepompowuje więcej krwi do wszystkich mięśni w organizmie. Gdy regularnie biegamy, to automatycznie minimalizujemy ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe.

15. Bieganie zapobiega cukrzycy

Dlaczego warto biegać - bieganie zapobiega cukrzycy

W Wielkiej Brytanii zostało przeprowadzony test na Uniwersytecie Heriot-Watt. Uczestnicy mieli za zadanie do każdego treningu włączyć bieganie i dzięki czemu skuteczniej spalali cukry. Poświadcza to, że bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2.

16. Bieganie poprawia trawienie

Okazuje się, że podczas biegania pobudzamy pracę jelit, co pozytywnie wpływa na proces trawienia i wydalania w naszym organizmie. To dodatkowa zachęta do wprowadzenia w swoim życiu odpowiedniej diety, także dostosowanej do aktywności fizycznej. Przed samym bieganiem nie chcemy się objadać bądź spożywać zbyt dużą ilość błonnika, ponieważ wtedy musimy szybko szukać ubikacji bądź pozostawić tak zwanego „papierzaka” w lesie / lub wszystko wracać do domu.

17. Bieganie poprawia myślenie

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois w Stanach Zjednoczonych udowodnili, że podczas biegania zwiększa się ilość naczyń i komórek krwionośnych. Do tego silniejszy przepływ krwi, co w konsekwencji wpływa na poprawę zdolności rozumowania i czas reakcji. Chcemy więc być mądrzy? Po prostu biegajmy 🙂

18. Bieganie w każdą pogodę

Pogoda nie ma znaczenia. Biegać możemy zarówno w jesienne i wiosenne dni, jak i w prawdziwy upał czy mróz. Liczy się po prostu samodyscyplina i determinacja. Jeśli jednak przeszkadza nam aura na zewnątrz, zawsze możemy biegać w domu, mieszkaniu czy na siłowni. Możemy wtedy biegać na bieżni oraz bez niej.

19. Bieganie uczy samodyscypliny

Kiedy regularnie biegamy mimo różnorodnych przeszkód, a przy tym dobrze planujemy bieganie, to nasze życie jest coraz lepiej ułożone. Łatwiej nam rozsądnie zarządzać czasem i dbać o nasz rozwój pod wieloma innymi względami.

20. Dlaczego warto biegać? Bieganie poprawia wzrok

Zalety biegania - bieganie poprawia wzrok i dlaczego warto biegać

W Narodowym Laboratorium Lawrence Berkeley naukowcom udało się potwierdzić, że bieganie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób oczu, pojawiających się w wyniku zaćmy bądź podeszłego wieku. Gdy biegamy, inwestujesz w swój wzrok.

21. Bieganie pozwala zdobyć medale

Kiedy uczestniczymy już w pewnych maratonach, nawet w tych na 5-10 km, to często za sam udział możemy liczyć na nagrodę od organizatorów. To najczęściej medal i dodatkowy upominek. Na pewno gromadzenie takich upominków będzie motywacją do dalszego biegania!

22. Bieganie rozwija sportowców

Sportowcy wysilający się w różnych dziedzinach sportu poprzez bieganie poprawiają swoją wydolność i ogólną kondycję. Zazwyczaj każdy swój trening rozpoczynają od biegania.

23. Bieganie poprawia sen

Jeśli chcemy dobrze spać, to wiedzmy o tym, że bieganie może się świetnie do tego przyczynić. Dlaczego? Otóż taka aktywność fizyczna zapewnia pełne dotlenienie organizmu, co automatycznie pozwala radzić sobie z bezsennością.

24. Bieganie zmniejsza poziom cellulitu

Podczas biegania organizm wykorzystuje stan zapalny komórek tłuszczowych(tzw. cellulit), w celu zapewnienia sobie dodatkowej energii. Skóra jest wtedy bardziej napięta i pozbawiona nierówności oraz pewnych grudek na pośladkach czy udach.

25. Bieganie jest dla każdego

Dlaczego warto biegać - bieganie jest dla każdego

Z bieganiem spotykamy już w dzieciństwie. Wiemy, jak to robić. Po prostu wystarczy szybciej stawiać jedną stopę za drugą. Nie musimy się tego ponownie uczyć.

26. Bieganie minimalizuje stres

Biegając skutecznie walczymy z narastającym stresem. Dlaczego tak się dzieje? Taka aktywność fizyczna wyzwala w organizmie endorfiny, które automatycznie relaksują i zmniejszają całe napięcie. Odbywa się to już po 30 minutach biegania, więc warto spróbować wytrzymać taki czas, szczególnie na początku, by później było o wiele łatwiej. Dlatego nie nadawajmy sobie na pierwsze tygodnie biegania za dużego tempa!

27. Bieganie pozytywnie wpływa na życie seksualne

Poprzez bieganie dbasz o odpowiednią sylwetkę ciała, która ma wpływ na zwiększenie się poziomu testosteronu.

Bieganie sprawia, że wyzwala się jeszcze dopamina odpowiadająca za uczucie przyjemności. Dzięki niej zwiększa się poziom testosteronu zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Dodatkowo podczas biegania zmniejszamy stres, pracujemy nad pewnością siebie i poczuciem własnej wartości.

28. Bieganie to skuteczny antydepresant

Życie nie zawsze rozpieszcza i gdyby za bardzo skupiać się na sobie bądź na sytuacji na świecie, to szybko można wpaść w depresję. Natomiast nie jest to zbytnio możliwe, jeśli regularnie biegamy. Właśnie ta aktywność pozwala uzyskać w organizmie odpowiednią ilość serotoniny i endorfin. Dzięki temu pozytywnie myślimy, a negatywne emocje odchodzą już na dalsze miejsce.

29. Bieganie zwalcza kaszel i katar

Gdy już regularnie biegamy, to nabieramy odpowiedniej kondycji i dzięki niej przeziębienie czy grypa to już dla nas przeszłość bądź po prostu rzadkość. Przy okazji znacznie mniej pieniądzy zaczniemy wydawać na leki.

30. Bieganie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi i jelita grubego

Zalety biegania - bieganie poprawia kondycję organizmu i zmniejsza zachorowanie na raka

Badania przeprowadzone w National Cancer Institute w USA dowodzą, że aktywność fizyczna – bieganie – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego aż o 24%, a zarazem ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet o 30%.

31. Bieganie odmładza

Dzięki bieganiu udaje się poprawić produkcję ważnego biała występującego w tkankach i układzie kostnym, odpowiedzialnym za elastyczność skóry. Jest nim kolagen. Gdy już od młodości biegasz, a zarazem w podeszłym wieku, to ryzyko wystąpienia zmarszczek jest o wiele niższe. Oczywiście należy pamiętać, aby biegając w okresie letnim nie narażać skóry na promienie słoneczne, a zarazem korzystać z odpowiedniego filtra UV.

32. Bieganie jest anty-bólowe

Osoby aktywne fizyczne są bardziej odporne na ból od osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Dowiedli tego naukowcy z Niemczech, z uniwersytetu w Heindelbergu.

33. Bieganie pozwala zwiedzać

Podczas biegania możemy poznawać różne piękne rejony miast, lasów i innych okolic. Do pewnych z nich będziesz wracał z miłą chęcią za każdym razem. Ja zawsze szukam i później korzystam z kilku wybranych pięknych miejsc w mojej okolicy.

34. Bieganie ułatwia rzucić palenie

Podczas biegania uzupełnia się organizm o świeże i czyste powietrze, które ma na nas bardzo dobry wpływ. Dodatkowo przebywamy w odpowiednim środowisku osób, ponieważ większość biegaczy to osoby niepalące. Aktywność fizyczna sprawia jeszcze, że udaje się zmniejszyć poziom stężenia nikotyny w organizmie. Przez to palacze po bieganiu mają mniejszą chęć na zapalenie papierosa.

Potwierdzają to badania przeprowadzone w Uniwersytecie Browna w USA. Dowodzą to także wypowiedzi wielu osób, którzy dzięki bieganiu z czasem byli w stanie rzucić palenie. Jeśli więc mamy z tym problem, to po prostu zacznijmy biegać, a już niedługo nigdy nie zapalimy papierosa! I dodatkowo bieganie może nam pomóc w ograniczeniu bądź wyeliminowaniu alkoholu ze swojej diety. Więcej w artykule „Zalety nie picia alkoholu„.

35. Bieganie zwalcza trądzik na twarzy

Dlaczego warto biegać - bieganie zwalcza trądzik na twarzy

Systematyczne bieganie sprawia, że zmniejsza się poziom tłuszczu w naczyniach krwionośnych i dzięki temu hamuje się działanie gruczołów łojowych. To sprawia, że coraz rzadziej mamy problem z wągrami i pryszczami. Aktywność fizyczna pozwala więc wyrzucić z organizmu różnorodne toksyny, które później nie są gromadzone na skórze. Będzie to tym bardziej możliwe, jeśli po bieganiu zapewniamy sobie szybki prysznic czy kąpiel, aby zachować właściwą czystość skóry.

Szczególnie na tej korzyści z biegania mogą skorzystać kobiety, ale nie tylko!

36. Bieganie wzmacnia nasze mięśnie i kości

Kiedy regularnie biegamy, to automatycznie zwiększa się masa naszych kości, przez co stają się silniejsze i wytrzymalsze. W ten sposób skutecznie zapobiegasz odwapnieniu kości, czyli tak zwanej osteoporozie.

37. Bieganie ćwiczy samodyscyplinę

Nie zawsze mamy odpowiednią ilość chęci, aby wstawać o 6 rano bądź o innej stałej porze i później dobrze wywiązywać się z wcześniej wyznaczonych zadań. Natomiast, gdy już regularnie trenujemy bieganie, to wdrożenie takiej samodyscypliny w swoim życiu okazuje się już o wiele łatwiejsze. Spróbujmy!

38. Bieganie uczy być zorganizowanym

Posiadamy wiele zajęć, z których chcemy się wywiązać, ale tracisz czas na mało ważne rzeczy. Regularnie bieganie, planowanie swojego treningu, przedkłada się na nasze życie osobiste i zawodowe. Zaczynamy coraz lepiej planować każdy następny dzień, tydzień życia oraz pracy.

39. Bieganie pozwala lepiej prowadzić firmę

Zarządzanie własną działalnością gospodarczą nie zawsze jest proste, szczególnie na samym początku. Jeśli jednak jesteśmy już wytrwali w bieganiu, to prowadzenie własnej firmy przyjdzie o wiele łatwiej. Dodatkowo sprawi, że każdego dnia będziemy efektywniejsi i dążyli do dalszego rozwoju. Większe przychody również będą o tym świadczyć 🙂

40. Dlaczego warto biegać? Bieganie pozwala być lepszym pracownikiem

Zalety biegania - bieganie pozwala być lepszym pracownikiem

Efektywność w pracy w dużym stopniu zależy od kondycji fizycznej, psychicznej i emocjonalnej. Bieganie sprawia, że z tym wszystkim sobie radzimy i przez to w pracy jesteśmy skuteczniejszymi pracownikami. Jeśli więc dana firma czy korporacja pozwala nam dalej się rozwijać, uzyskiwać awans, wyższe wynagrodzenie, to chętnie w tym uczestniczymy.

41. Bieganie zwiększa nasze dochody

Zaczynamy zarabiać i oszczędzać coraz więcej, jeśli się nie poddajemy, mimo pewnych porażek. Bieganie sprawia, że jesteśmy pod tym względem wytrwali i w końcu osiągamy coraz większe sukcesy zarobkowe w swoim życiu.

42. Bieganie zachęca do dalszego rozwoju

Poprzez bieganie nie zatrzymujemy się w miejscu, nie jesteśmy już leniwi. Nie tracimy czasu na niepotrzebne rzeczy, które nic nie wnoszą do naszego życia. Wyszukujemy jednak ciekawe pomysły na rozwój osobisty. Chętniej uczestniczymy w pewnych kursach online lub czytamy książki, które stanowią najlepszą inwestycję. Mogą nas zainteresować moje kursy i książki. Zapraszam!

43. Bieganie zapoznaje nas z technologią

Kiedy biegamy już regularnie, to chcemy znać swoje wyniki. Przez to poznajesz pewne programy(Endomondo) i urządzenia(smartwatch), które mierzą trasy, tempo biegania i wiele innych parametrów. Jesteśmy bardziej otwarci na takie nowinki, ponieważ one pozytywnie wpływają na jakość biegania, a to stanowi dla nas dodatkową motywację. Lepsza kondycja sprawia, że mamy również siły na to, aby poznawać nowinki na rynku technologicznym. Część z nich okazuje się praktyczna w naszym życiu i pracy, więc później chętnie z nich korzystamy.

44. Bieganie to sposób na biznes

Praca wykonywana z pasją przynosi największą radość. Dlatego od wielu lat prowadzę ten blog, tworzę własne kursy online i książki, a zarazem rozwijam się w innych kierunkach 🙂

Dla niektórych bieganie okazało się pomysłem na biznes. Mogą o tym powiedzieć organizatorzy grupowego biegania, instruktorzy fitness i biegania, organizatorzy maratonów, właściciele siłowni i wielu innych. Pewne osoby wyspecjalizowali się w bieganiu do tego stopnia, że przygotowali specjalne książki dla początkujących i zaawansowanych biegaczy. Może i nas to zainteresuje!

45. Bieganie zwiększa zdrowy apetyt

Po co biegać - bieganie zwiększa zdrowy apetyt

Gdy regularnie biegamy, nie musimy kupować żadnych leków na zwiększenie apetytu. Męczymy organizm i zaczyna się on domagać cennych wartości odżywczych. Nie oznacza to, że po bieganiu od razu jesteśmy głodny. Ale w całym dniu odczuwamy, co pewien czas zdrowy głód, który odpowiednio zaspokajamy. Mamy wtedy częściej chęć na dania, które dostarczają odpowiednie witaminy i składniki odżywcze oraz mineralne. Mamy większą chęć na jedzenie warzyw i owoców.

46. Bieganie pozytywnie wpływa na kręgosłup

Regularne bieganie jest w stanie pozytywnie wpłynąć na mięśnie kręgosłupa, miednicy, stóp i wiele innych. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy mamy zdrowy kręgosłup, a podczas biegania zachowujemy odpowiednią postawę. Dlatego nie garbmy się biegając, nie patrzmy w dół. Miejmy wyprostowaną sylwetkę i głowę. Wtedy nie obciążamy zbytnio miednicy i mięśni kręgosłupa, a dodatkowo płuca działają o wiele sprawniej. Biegajmy więc z podniesioną głową i prosto, a My i nasz kręgosłup skorzystamy na tym jeszcze więcej!

47. Biegając jesteśmy atrakcyjni dla firm i korporacji

Okazuje się, że przedsiębiorcy cenią sobie pracowników, którzy dbają o swoje zdrowie i dobrze się prezentują. Świadczy o tym już fakt, jak często chętnie zapewniają swoim pracownikom pewne zniżki bądź karnety do siłowni.

48. Biegając nabieramy pewności siebie

Niski poczucie wartości nie doskwiera biegaczom. Oni przecież są aktywni fizycznie i dzięki temu mają lepszą sylwetkę, wygląd, a dodatkowo lepiej się czują się względem psychicznym i emocjonalnym. To wszystko sprawia, że łatwo akceptują samych siebie 🙂

48. Biegając jesteśmy na bieżąco z modą

Moda na bieganie w naszym kraju rozpoczęła się kilka lat temu. Czy i ona sprawiła, że zacząłeś więcej biegać? Zapewne tak, a to świadczy, że chcemy być na bieżąco z innymi. Analizujemy, co jest popularne i staramy się do tego w pewnym stopniu dostosować. Musimy jednak czynić to ostrożnie, aby dokładnie ocenić, czy pewne modne rzeczy okażą się dla nas właściwe. Bieganie na pewno TAK.

49. Bieganie pozwala czerpać więcej przyjemności

Odczuwa się ogromną przyjemność z przebywania na świeżym powietrzu, a bieganie w pełni to umożliwia. Wybieraj więc ciekawe trasy, w lesie, w górach oraz w wielu innych miejscach. Taka przyjemność ma później wpływ na jakość naszego codziennego życia, dlatego warto się na bieganie skusić każdego tygodnia. A nawet codziennie!

50. Dlaczego warto biegać? Bieganie pozwala być wolnym

Dlaczego warto biegać - bieganie poprawia sylwetkę ciała i pozwala nam być wolnym

Dzięki bieganiu odczuwasz wolność i pewną niezależność. Takie uczucia mają pozytywne przełożenie na nasze życie.

51. Bieganie pozwala radzić sobie ze starością

Kiedy jesteśmy aktywny fizycznie, to nie musimy już tak często wybierać się do lekarza. Rzadziej chorujemy, nawet mimo podeszłego wieku. Nie stoimy więc w kolejce, aby zarejestrować się w przychodni lekarskiej, lecz częściej pojawiamy się w kolejce po numer startowy na następny maraton 🙂

52. Bieganie to najlepszy sport na świecie

Może to wywołać falę oburzenia, ale bieganie to najlepszy sport, w którym warto uczestniczyć. Najlepszy sport to nie piłka nożna, siatkówka czy inne dziedziny. A przekonują się o tym wszyscy, którzy regularnie biegają. Zadbajmy więc o to, aby należeć do grupy biegaczy. I przy okazji chcę zaznaczyć, że neguję innych dziedzin sportu, przecież w czasie ich uprawiania także w większości przypadków biegamy.

53. Biegając nie jesteśmy zależni od komunikacji miejskiej

Mając dobrą kondycję nie zawsze musimy korzystać z autobusów i tramwajów. Ma to cenne zastosowanie, jeśli się spóźnimy na przystanek bądź po prostu do celu podróży brakuje nam kilku kilometrów. Decydujemy się na spacer, trucht bądź bieganie i nie robimy z tego żadnej kwestii 🙂

54. Biegacze lepiej się poruszają

Ocenia się, że biegacze cieszą się lepszą sylwetką, co wynika z ich silnych mięśni i ścięgien. Dzięki temu poruszają się bardziej pewnie i zdecydowanie.

55. Biegając nie rezygnujemy ze słodkich przyjemności

Zalety biegania - biegając nie rezygnujemy ze słodyczy i słodkich przyjemności

Uwielbiasz co jakiś czas zjeść pewne słodycze? Jeśli biegamy regularnie, to nie musimy odmawiać sobie takich przyjemności. Podczas biegania następuje tak wysokie spalanie energetyczne, że możemy sobie na to pozwolić(oczywiście tylko co jakiś czas, a nie codziennie). Wtedy nasza sylwetka nadal będzie wyglądać dobrze.

56. Bieganie pozwala dbać o płuca

Kiedy biegamy, to zaopatrujesz swoje płuca w świeże powietrze, czyli także w czysty tlen, który okazuje się cenny dla całego ciała. Ma to jeszcze większe zastosowanie, jeśli biegamy w lesie czy na polanie, gdzie powietrze jest bardzo czyste.

57. Biegając ćwiczy się mięśnie rąk

Podczas biegania bardzo duże znaczenie odgrywają ręce, którymi trzeba przez cały czas poruszać. Dzięki bieganiu stają się coraz silniejsze i wytrzymalsze, z czego mogą być zadowoleni zarówno mężczyźni i kobiety.

58. Bieganie to odpoczynek po ciężkim dniu

Dzięki bieganiu zmniejszamy stres, wyciszamy się, a nawet znajdujemy na spokojnie wyjście z różnych trudnych sytuacji. To sprawia, że jesteśmy lepiej przygotowani na każdy następny dzień.

59. Dlaczego warto biegać? Biegania pozwala zwalczyć ograniczenia

Po co biegać - bieganie pozwala zniwelować ograniczenia i lepiej myśleć

Zaczynamy biegać i dzięki temu uczymy się, że ograniczenia pojawiają się tylko w naszym umyśle i możemy nad nimi zapanować.

60. Biegając poprawiamy swój styl życia

Regularnie biegając automatycznie zaczynamy lepiej dbać o swoją dietę i zdrowie. Dzięki temu zachowujemy kondycję i młodość na dłużej.

61. Biegając jesteśmy aktywny

Poprzez bieganie jesteśmy bardziej zaangażowany w różne aspekty życia codziennego. Myślimy bardziej pozytywnie i intensywnie.

To już ponad 60 zalet biegania. W przyszłości pojawią się następne. Mam nadzieję, żę dobijemy do 100 zalet biegania. Jeśli chcemy coś dodać od siebie, dajmy znać w komentarzu, jak jeszcze może nam pomóc bieganie!


Dlaczego ja biegam – moja historia!

Dlaczego ja biegam moja historia - Szymon Owedyk

Biegam już od dłuższego czasu. Pamiętam, jak zaczęło się w gimnazjum, gdy chętnie jeździłem na zawody. Mimo, że nie pojawiałem się na podium, to uwielbiałem biegać. Uprawiałem wtedy także lekkoatletykę, a mianowicie skok w wzwyż, skod w dal. Jeździłem również na mniejsze i większe zawody biegowe. Najczęściej sprint na 1 km bądź na kilka km. Biegałem wtedy samodzielnie bądź uczestniczyłem w sztafecie z kolegami(np. sztafeta 4 osoby po 400 metrów). Kiedyś byłem w Bydgoszczy na zawodach na kilka km, które były transmitowane do telewizji. Na blisko 30 uczestników, zdobyłem 23 miejsce bądź dalsze(już dokładnie nie pamiętam), ale były tam naprawdę dobrzy zawodnicy, a ja i tak miałem ogromne zadowolenie, że ukończyłem bieg.

Dawniej jeździłem także na zawody koszykarskie i piłkarskie. Później jeszcze pojawił się tenis stołowy, wysiałem się w 5 lidze tenisistów stołowych, która później awansowała do 3 ligi. Jeździliśmy na zawody po całym województwie kujawsko-pomorskim, więc były ciekawie, natomiast z czasem nie miałem już na ten sport czasu. Uprawiam go tylko rekreacyjnie, gdy wyjeżdżamy do miejsc, gdzie przy okazji jest stół i można pograć.

To zdjęcia, które przedstawiają mój kilkuletni epizod z tenisem stołowym: widać mnie tam jako dość chudego chłopca o włosach ciemny blond. Pierwsze zdjęcie ukazuje, jak na jednych zawodach uzyskałem II miejsce, natomiast kolejne zdjęcie przedstawia mnie(w środku na górze) wraz z całym klubem tenisowym(pozdrowienia dla chłopaków).

Ale powróćmy do biegania.

Nie biegałem tylko w szkole, ale również poza nią. Jako nastolatek spotykałem się z różnymi stresami i bieganie pozwala mi odpowiednio rozładować emocje. Dodatkowo chciałem biegać, aby mieć dobrą kondycję i coraz lepsze wyniki w szkole. Rywalizowałem z pewnymi kolegami oraz z bratem. I już to okazało się dla mnie bardzo zachęcające.

Teraz mam już blisko 30 lat(rocznik 1990) i biegam nadal. Co jeszcze mnie zachęca? Widzę, że dzięki bieganiu jestem bardziej zdyscyplinowanym człowiekiem, mężem, synem, bratem, szwagrem i tak dalej. Korzystam na tym ja i moi najbliżsi. I korzysta na tym mój ukochany pies Lucky, z którym codziennie biegam i się wygłupiam.

Ćwiczę prawie codziennie w domu przez ćwiczenia rozciągające, bieganie w miejscu, podciąganie na drążku. Raz w tygodniu basen, wspólna gra z żoną i przyjaciółmi w piłkę na hali bądź w tenisa ziemnego, więc również i tam używam swoich nóg.


Badania przed bieganiem

Do lekarza warto się wybrać, aby móc dokładnie stwierdzić czy nie ma żadnych przeciwwskazań, by rozpocząć bieganie. Nie uważajmy się za „bohatera”, myśląc że taka wizyta w gabinecie lekarskim w niczym nie pomoże. Nawet, jeśli czujemy się w pełni zdrowy, mamy 20 czy 30 lat, to taka wizyta u lekarza jest wskazana.

Jeśli jesteśmy już po 35 roku życia, to możliwe że cierpimy na otyłość, pewne choroby (układu oddechowego, krążenia, słuchu) bądź prowadzimy siedzący tryb życia. Możliwe, że stosujemy już pewne leki czy używki. Tym bardziej musimy dowiedzieć się czy otrzymujemy zielone światło na bieganie.

Dlaczego warto biegać po badaniach? Przykład z życia!

Pewna „Marta” opisywała w sieci, że biegała od kilku miesięcy i osiągała coraz lepsze wyniki. W końcu wybrała się na badania, do czego została zachęcona przez bliskich. Okazało się, że ma silną anemię. Lekarze dziwili się, że regularnie biega i osiąga takie wyniki. Natomiast po pewnym czasie pojawił się spadek kondycji i brak możliwości uzyskania lepszych wyników, a przyczyną okazała się anemia. Dzięki badaniom i leczeniu aktualnie Marta czuje się o niebo lepiej. Anemia jeszcze jest, ale już w minimalnym stopniu. Dziękuje swoim bliskim za to, że zachęcili ją, aby zadbała o swoje zdrowie. Życzymy jej powodzenia w dalszym bieganiu 🙂

Gdy więc mamy już odpowiednią mobilizację do biegania, to tym bardziej przyjrzyjmy się swojemu stanowi zdrowia z boku. Możliwe, że dzięki badaniom będziemy mógli dojść do wielu ciekawych wniosków i zadbać o swoje zdrowie tak, jak należy. To cenna wskazówka szczególnie dla tych, którzy unikają lekarzy i wszelkich badań.

Do jakiego lekarza?

Zazwyczaj wystarczająca okazuje się wizyta u podstawowego lekarza rodzinnego w najbliższej przychodni zdrowia. Jeśli jednak chcemy być całkowicie bezpieczni, to warto jeszcze wybrać się do lekarza od medycyny sportowej. Sami będziemy mógł zauważyć, że lekarze często palą i nie prowadzą aktywnego trybu życia. Natomiast mogą nas dobrze zbadać, zapewniając dostęp do cennych maszyn i urządzeń. Właśnie takie badania pozwolą przekonać się, że bieganie nie jest nam straszne.

Jakie badania przed bieganiem:

 • badanie krwi, dzięki któremu można wykryć czy nie posiadamy pewne braki. Kiedy otrzymamy takie wyniki, to ponownie wybieramy się do lekarza rodzinnego, który będzie mógł nam wszystko wytłumaczyć.
 • badanie moczu i kału, na które także warto sobie pozwolić, szczególnie jeśli już dawno się tak nie badaliśmy.
 • badania wytrzymałościowe, na podstawie których lekarz dowiaduje się czy organizm dobrze reaguje na zwiększony wysiłek fizyczny. Pozwala ono dokładnie ocenić, jak działają takie organy, jak: serce, płuca i wiele innych.
 • EKG
 • badania diagnostyczne

Możliwe, że jesteśmy zdrowi, jak ryba, więc bez żadnych oporów możemy już zacząć biegać. A innym razem jesteśmy chorzy i dowiadujesz się, że zbyt duży wysiłek fizyczny nie jest nam polecany. Ale czy to znaczy, że nie może biegać? Nie. Po prostu lekarz stara się uświadomić, jaki wysiłek jest dla nas dostępny. Nie możemy wtedy się przesilać, ponieważ organizm nie jest na to w pełni przygotowany. Ale z czasem kondycja ciała będzie wyższa, dodatkowo poprawi się zdrowie, więc na pewno będziemy mogli z czasem pozwolić sobie na 10 km, półmaraton, maraton i jeszcze więcej.

Jeśli biegamy już od dłuższego czasu i dobrze się z tym czujemy, to mimo wszystko wykonajmy badania kontrole. Dowiemy się w pełni, jak taka aktywność wychodzi nam na dobre i biegajmy dalej 🙂


Jak zacząć biegać?

Poznaliśmy już tak wiele powodów, dla których warto biegać, więc zapewne chcemy przestać czytać dalej ten artykuł i zacząć w końcu biegać. Myślimy już o planowaniu treningów? To bardzo dobre zachowanie.

Powinniśmy się jednak do takiego biegania odpowiednio przygotować. Jedynie dzięki temu wiele na nim skorzystamy, a dodatkowo sport ten nigdy nam nie zaszkodzi. A mogłoby się tak stać, gdybyśmy biegali bez pomysłu. Od czego więc warto zacząć?

1. Dlaczego biegamy?

Musimy sobie wyznać cel, dla którego będziemy regularnie biegać. Na przykład chcemy poprawić swoją sylwetkę, odstresować się bądź poznawać nowych ludzi. Może być ich kilka. Warto o nich zawsze pamiętać, szczególnie jeśli trafiają się gorsze dni, kiedy to nie chce się biegać bądź już chcemy z tego zrezygnować. Te cele będą nas zawsze trzymać w ryzach. Zapiszmy je sobie na kartce, a nawet powieśmy ją gdzieś w mieszkaniu. Powiedzmy o takich celach również innym, krewnym, przyjaciołom. Będziemy bardziej zdeterminowany, aby do tego dążyć i dalej biegać.

2. Biegajmy zdrowo

Bieganie będzie miało pozytywne przełożenie na nasze zdrowie, ale tylko wtedy, jeśli zadbamy o kilka rzeczy. Po pierwsze musimy być pewny czy możemy biegać. Warto tutaj wybrać się do lekarza, zrobić pewne badania. Najlepsze badania w tym kierunku zapewni nam lekarz medycyny sportowej, ale zacznijmy od lekarza rodzinnego 🙂

3. Ubiór, buty i sprzęt do biegania

Podczas biegania powinniśmy być dobrze przygotowani. Po pierwsze liczy się nasze obuwie sportowe. Najlepiej, aby było dostosowane do biegania. Koszt zakupu takich butów wynosi już od 50-300 zł i więcej, więc mamy tutaj w czym przebierać. Dobrze, aby takie buty były dopasowane do stóp. Ma to szczególne znaczenie, gdy walczymy z płaskostopiem bądź wysokim sklepieniem stopy (supinacją). Dzięki właściwym butom zapewnimy sobie idealną amortyzację podczas biegania. Do stóp warto również dopasować wygodne skarpety sportowe, które dobrze przepuszczają powietrze, czyli nie sztuczne, a bawełniane.

Po drugie liczy się odzież sportowa, która zabezpieczy ciało przed zbytnim przegrzaniem w okresie letnim, a zarazem przed chłodem w okresie zimowym. Warto ją posiadać przy sobie.

Po trzecie zaopatrzmy się w smartfon i akcesoria do biegania, które ułatwią bieganie, będą liczyć trasę biegania i wyniki, jakie osiągamy. Możemy do tego wykorzystać aplikację Endomondo. Dzięki niej poznamy również pobliskie osoby, które biegają oraz trasy, które wykorzystują. Takie wspólne bieganie okazuje się bardzo zachęcające. Swoimi wynikami będziemy mogli dzielić się ze swoimi znajomymi, także na portalach społecznościowych, jak FB, Twitter czy Instagram.

4. Dieta

Do biegania musimy mieć odpowiednie siły. W tym celu należy dostarczać sobie właściwej energii za pomocą odpowiedniej diety sportowca. Najlepiej, aby była bogata w witaminy, węglowodany, substancje odżywcze i niezbędne minerały. Musimy również pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody i pozostałych napojów. Dzięki temu organizm będzie bogaty w ważne elektrolity. Na kondycję pozytywnie wpłynie jeszcze wapń, magnez, sód i potas. Szczególnie przed bieganiem starajmy się wypijać odpowiednią ilość wody bądź specjalnych napojów przeznaczonych dla sportowców. Przydatne w tym celu okażą się zdrowe odżywki i suplementy, w które warto się zaopatrzyć!

Ja przed wysiłkiem fizycznym zawsze pozwalam sobie na banana bądź inny owoc, a do tego ciepła (nie wrząca) wodę z miodem. I oczywiście najważniejszy posiłek to dla mnie to śniadanie!


Gdzie biegać?

Bieganie okazuje się o wiele zdrowsze i bezpieczniejsze, jeśli decydujemy się na wybór tras z miękkim podłożem. Unikajmy więc ulic, chodników i alejek asfaltowych, ponieważ przez takie trasy do biegania obciążasz stawy i swoje mięśnie w większym zakresie. Widzimy, że wiele osób nie bierze tego pod uwagę i przez to po kilku miesiącach biegania mają problemy ze stawami, kręgosłupem bądź miewają nerwobóle i skurcze mięśni. A warto wspomnieć o tym, że te pośród tych ciężkich i twardych tras do biegania występuje często nieświeże powietrze, w wyniku spalin samochodowych oraz dymu z kominów. Dobrze więc tego unikać.

Jedyna zaleta takich ciężkich tras to równy bieg, ponieważ nie musisz omijać żadnych przeszkód, uwzględniać dziur bądź zmian nawierzchni. Każdy następny krok okazuje się prawie taki sam, dzięki temu zwiększa się efektywność biegu i pracę nad danymi mięśniami. Natomiast korzyści te nie są warte zagrożeń, o której wspomniałem powyżej.

Biegaj po miękkim podłożu

O wiele lepiej jest wybrać się na bieganie do parku, lasu, na trawę i polanę. To wyjątkowe „trasy terenowe„, które tłumią siłę uderzenia naszych nóg w podłoże. Taka amortyzacja sprawia, że nasze stawy, mięśnie i kręgosłup nie jest obciążony. Dodatkowo mamy przyjemność przebywać na świeżym powietrzu, pośród pięknej fauny i flory. Miłe ptaszki w lesie, a zarazem inne zwierzęta na pewno będą robić na nas dobre wrażenie.

Podczas biegania na nierównym terenie musimy kontrolować każdy następny ruch. W efekcie angażujemy większą ilość mięśni, co później przedkłada się na lepsze osiągnięcia, lepszą kondycję. Ćwiczymy w ten sposób koordynację nerwowo-mięśniową. Natomiast jest również i pewna wada, czyli pewne prawdopodobieństwo potaknięcia i upadku, a nawet skręcenia nogi. Natomiast można temu przeciwdziałać, zwracając baczną uwagę na teren, po którym biegamy.

Ja uwielbiam las w czterech porach roku. A co do zwierząt, to podczas biegania wiewiórki, psy, lisy i konie nie są mi straszne 🙂

Co wybrać?

 • trasy asfaltowa – jeśli chcemy brać udział w maratonach ulicznych, ale licz się z obciążeniem stawów
 • trasy terenowe – jeśli biegamy dla zdrowia i dobrego samopoczucia

A jeśli nie ma w pobliżu trasy terenowej?

Zawsze możemy podjechać samochodem. Mi czasami zdarza się podjechać do lasu, ponieważ nie chcę biegać po mieście i tracić czasu na spacer do miejsca startu. Gdybyśmy nie mieli takiej możliwości (choć szczerze wątpię), to zawsze możemy wybrać pewne boiska, stadiony występujące w pobliżu. Polecam więc biegać po trasach terenowych.

Jeśli już nie mamy wyjścia, to zapewnijmy sobie naprawdę dobre obuwie do biegania i biegajmy po asfalcie. Ważne, by biegać bezpiecznie!


Kiedy biegać?

Najlepiej biegaj wtedy…., kiedy mamy na to czas. Nie ma większego znaczenia czy biegamy wcześnie rano, popołudniu czy wieczorem – jeśli tylko zadbamy o kilka ważnych rzeczy. Wszystko przecież zależy od naszych możliwości czasowych i konkretnych upodobań. Najważniejsze, abyś regularnie biegali.

 • Poranne bieganie to wspaniały sposób na szybkie przebudzenie i zastrzyk energii na dzień pracy bądź nauki. Nie będzie nam już potrzebna poranna kawa (choć nie musisz z niej rezygnować). Wiele korzyści zapewni już bieg trwający od 15-40 minut. Biegając rano, na przykład o 5.30, 6.00 czy 7.00, uczymy się pokonywać różne trudności. Szczególnie na początku może być nam trudniej. Natomiast z czasem sam zauważymy, jak takie poranne bieganie na nas wpływa, co okaże się dodatkową zachętą.
 • Popołudniowe bieganie wymaga dużej determinacji, ponieważ trudno jest zmotywować się do biegania po męczącym dniu. Ale z podobnym problem stykają się osoby biegające rano, które uwielbiają spać, a mimo wszystko wstają, zakładają buty i ruszają biegać.
 • Wieczorne bieganie jest również polecane, natomiast nie 3 godziny przed snem. To przecież czas, kiedy organizm powinien się wyciszać. Należy się także liczyć z tym, że takie bieganie nie jest już tak bezpieczne, jak za dnia. Warto zachować ostrożność i wybierać odpowiednie trasy do biegania.

Pamiętajmy również o tym, aby się wysypiać (7-8 godzin), ponieważ szczególnie wtedy bieganie to samo zdrowie!


Buty i ubranie do biegania

Buty i ubranie do biegania

Podczas biegania chcesz(a przynajmniej tak powinno być) za każdym razem dobrze wyglądać. Ale to nie powinno okazać się dla nas najważniejsze. Liczy się przede wszystkim jakość butów do biegania, a dopiero później jakość ubrań, które zakładamy.

Najlepiej, aby były wykonane z naturalnych materiałów, a zarazem dostosowane do ciała i danej pory roku. Poza tym buty do biegania muszą spełnić wiele innych czynników, ale o tym poniżej.

Jakie rzeczy do biegania warto posiadać:


Jakie wybrać buty do biegania?

Buty do biegania i dlaczego warto biegać

Podczas zakupu butów do biegania należy zachować jeszcze większą ostrożność. Nie liczy się tylko ich wygląd zewnętrzny, ale szczególnie ich możliwości i dopasowanie do stóp, predyspozycji oraz celów treningowych.

1. W odpowiednim rozmiarze

Najlepiej, aby były większe od tych, z których korzystasz na co dzień (o 0.5-1.5 numeru). Podczas biegania stopy minimalnie zwiększają swoją powierzchnię i dlatego przydaje się tutaj większy rozmiar. Im dłuższy dystans pokonujemy, tym buty powinny posiadać minimalnie większy rozmiar.

 • buty na krótsze dystanse 5-10 km – o 0.5 numeru większe
 • buty na dłuższe dystanse – półmaratony i maratony (20-40 km) – nawet o 1-1.5 numeru większe

2. Dopasowane do typu stopy

Dzięki temu uda się nam wybrać buty do biegania zapewniające skuteczną ochronę przed zbytnim przeciążeniem, a zarazem gwarantujące właściwą stabilizację kostki i stopy.

 • supinująca (przenosząca ciężar ciała szczególnie na zewnętrzną krawędź stopy)
 • neutralna (rozkłada ciężar ciała równomiernie)
 • lekko proponująca (przenosi ciężar ciała na wewnętrzną krawędź stopy, związana z tak zwanym płaskostopiem)

Jak określić własny typ stopy?

Wystarczy zaopatrzyć się białą kartkę papieru, którą kładziemy na równej powierzchni. Następnie moczymy stopę i kładziesz na kartkę papieru. Jeśli na kartce pojawi się pełen zarys stopy, to posiadamy stopę proponującą – czyli płaskostopie. Jeśli na kartce pozostał ślad pięty i górnej części stopy, to mamy do czynienia ze stopą supinującą. Gdy jednak na kartce pojawi się dolna i górna część stopy połączona średnim paskiem po stronie zewnętrznej, to uzyskałeś stopę neutralną.

Producenci butów sportowych przygotowali buty do biegania dostosowane do wyżej wspomnianych rodzajów stóp:

 • buty dla stóp neutralnych – amortyzujące bez zastosowania stabilizatora stopy
 • buty dla stóp supinujących – wzmocniona amortyzacja
 • buty dla stóp proponujących (motion control, stability, control, structured) – wzbogacone o wstawki stabilizujące po wewnętrznej części podeszwy

Pamiętajmy: najgorzej, jeśli osoby posiadające typ stopy supinującej używaliby butów przeznaczonych dla stóp proponujących i odwrotnie.

3. Dopasowane do podłoża, po którym biegamy:

 • dla tras asfaltowych – buty z płaskim bieżnikiem na podeszwie i miękką amortyzacją
 • dla tras terenowych – buty z większą amortyzacją (tzw. trailowe, terenowe), mocnym bieżnikiem i wytrzymałą powłoką zewnętrzną
 • dla tras asfaltowych i terenowych – buty o średniej przyczepności i amortyzacji (tzw. uniwersalne)

4. Buty startowe a buty treningowe

Buty treningowe cechują się większa wytrzymałością, są twardsze, masywniejsze i przez to również cięższe. Dzięki temu możemy z nich korzystać nawet przez kilka miesięcy, lat. Natomiast buty startowe są już bardziej elastyczne i lżejsze, przez co nadają się na zawody i maratony.

Kiedy wybrać się na zakupy butów do biegania?

Najlepiej po całym dniu, czyli na przykład po godz. 18.00, ponieważ wtedy nogi są minimalnie większe (jak po bieganiu). Zabierzmy ze sobą skarpety do biegania, z których będziemy korzystać. I wyszukajmy buty sportowe, które będą idealnie pasować, czyli nie mogą okazać się za ciasne bądź za luźne.

Pamiętajmy o tym, aby przymierzyć parę butów, a nie tylko jeden but.

Pochodźmy w nich przez chwilę w sklepie, aby mieć całkowitą pewność. Możemy na to poświęcić nawet 10-20 minut, aby mieć całkowitą pewność.

Gdzie kupić buty do biegania?

Jeśli już dokładnie znamy rozmiar swoich butów do biegania i określiłeś rodzaj swojej stopy, to tak naprawdę łatwiej jest nam je zakupić także online. Ale na ten krok warto sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy najpierw wybierzemy się do sklepu sportowego z butami dla biegaczy. Dlaczego?!

W sklepie sportowym możemy również liczyć na pomoc obsługi – najczęściej są to dawni bądź aktualni miłośnicy biegania. Poziom doświadczenia sprzedawcy będziesz mogli określić bardzo szybko. Gdy spyta nas tylko, jaki rozmiar i kolor butów szukamy, to już wiemy, że powinniśmy skorzystać z innego sklepu.

Jeśli jednak zostaniemy dobrze potraktowani i wyszukamy odpowiednie buty do biegania to mamy kilka opcji wyboru. Zakupujemy je już w danym sklepie bądź po prostu zapisujemy sobie rodzaj butów, ich markę, producenta i rozmiar. A następnie wyszukujemy w Internecie, na przykład w CENEO– dzięki temu możemy zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset zł, więc naprawdę warto.


Sprzęt do biegania

Tutaj warto wspomnieć o pewnej elektronice i technologii, dzięki której bieganie daje nam jeszcze więcej możliwości i satysfakcji. Co szczególnie polecam do biegania, jakie akcesoria?

 • smartfon – ja dawniej korzystałem z Moto X Style, aktualnie biegam po prostu z dobrym zegarkiem, a wcześniej przez jakiś czas korzystałem z Mi Band 3. Aktualnie biegam bez zegarka i telefonu.
 • aplikację Endomondo
 • etui do telefonu podczas biegania / lub pas biodrowy
 • zegarek sportowy / smartwatch

Zapewne i Ty masz własne propozycje, więc daj o nich znać!

Dlaczego warto biegać?! Wnioski

Dlaczego warto biegać - wnioski

Wiemy już, dlaczego warto biegać i jak zacząć krok po kroku. Poradnik ten będzie co jakiś czas aktualizowany. Jeśli mamy pewne pytania bądź propozycje, to ukażmy je w komentarzu.

Bieganie pomaga uczestniczyć w maratonach

Gdy już zaczniemy biegać, to z czasem warto pomyśleć o tym, aby uczestniczyć w pewnych maratonach, organizowanych w Polsce i za granicą. Dlaczego? One jeszcze bardziej mogą nas zmotywować do tego, aby w końcu przebiec swoje 5, 10, 20 km czy 42 km.

Do takich zawodów będziemy mogli się sukcesywnie przygotowywać. Na początek warto wziąć udział w krótszych maratonach, czyli 5, 10 km. A dopiero, gdy biegamy już regularnie od 3-6 miesięcy, to można pomyśleć o dłuższych dystansach.

Jak zaplanować udział w maratonach w Polsce?

Z pomocą przychodzi serwis MaratonyPolskie, w którym zawsze można zapoznać się z listą aktualnych maratonów organizowanych we wszystkich miastach w Polsce. Można dzięki temu sprawdzić, gdzie w naszej okolicy są organizowane takie zawody, w jakim terminie. I następnie możemy poznać warunki uczestnictwa i się do niego zapisać.

Nawet, jeśli nie chcemy uczestniczyć w takich maratonach, ponieważ nie musimy, to możemy biegając samemu ustalać sobie coraz to nowe wyzwania. Ja tak robię. I dlatego udało mi się już przebiec w dobrym czasie dystans 5, 10 i 20 km. Następny cel to oczywiście 42 km.

Biegajmy razem, a gwarantuję, że nasze życie zmieni się na jeszcze lepsze. Już po tygodniu biegania odczujemy różnicę, choć nie będzie łatwo. Ale, gdy bieganie wejdzie nam w krew, to wtedy trudno będzie nam przestać. A korzyści będą wspaniałe. Powodzenia!

6 Comments

 1. Kłostalia

  Bieganie naprawdę jest anty antydepresantem, ostatnio byłam już na skraju i poszłam biegać udało mi się przebiec 1km ;D Czy mi się uda, biegać dużo i szybko po wylewie? Mam cel. Czy go osiągnę?

  1. Szymon Owedyk

   Dokładnie, bieganie to dobry antydepresant. A cod o Twojego biegania, to na pewno musisz to konsultować ze spacjalistami. Życzę powrotu do zdrowia i gdy będzie to możliwe, także biegania.

 2. Edyta Suchecka

  Nie spodziewałam się aż tak obszernego artykułu – jest tyle rzeczy, które można by przepisać i wywiesić przed nosem, aby o nich pamiętać. Dobra robota. Czuję, że będę wracać do tego artykułu w chwilach zwątpienia. Pozdrawiam znad polskiego morza 😉

  1. Szymon Owedyk

   Cieszę się i życzę powodzenia i determinacji w bieganiu. Ja sam mam czasami trudniejsze chwile, ale największą zachętą jest dla mnie moja żona, pies, przyjaciele, rodzina i chęć dbałości o swoje ciało 🙂

 3. sbshjbfsjdab

  Co to jest bieżnik w bucie? Jak rozumieć większą i mniejszą amortyzację? Używasz żargonu i w ogóle go nie wyjaśniasz świeżakom. 😛

  1. Szymon Owedyk

   Bieżnik w bucie, to inaczej podeszwa i jej jakość wykonania 🙂 A amortyzację najlepiej jest samemu sprawdzić przymierzając buty do biegania bezpośrednio w sklepie i tam w nich chodząc(a nawet biegając) dobrze je sprawdzić. Buty z większą amortyzacją nadają się na twarde powierzchnie do biegania(np. asfalt). Natomiast, gdy biegamy tylko w lesie po wygodnej ścieżce, to wtedy można pozwolić sobie na buty z mniejszą amortyzacją. Ja przynajmniej tak wolę, by mieć całkowitą pewność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.