Dlaczego warto czytać książki?

Dlaczego warto czytać książki?

Czytanie książek to coś, w czym zaczynam się specjalizować, choć dawniej nie przychodziło mi to tak łatwo. Sam pamiętam, jak musiałem się przymuszać do czytania lektur w szkole. Zdarzało się(rzadko), że zamiast nich, czytałem pewne streszczenia. Ale i tak udawało się uzyskać 3+ lub 4-, w zależności od polonistki. Natomiast aktualnie wiem, dlaczego warto czytać książki. Pamiętanie o tym sprawia, że o wiele łatwiej jest mi się zabrać za kolejną książkę. I nie czuje się z tym źle.

Czytanie książek zaczęło sprawiać mi przyjemność.

Ale nie wszystkich oczywiście. Staram się dobierać sobie te książki do czytania, które są dla mnie interesujące bądź przydatne w moim życiu osobistym czy zawodowym. I właśnie do takiego czytania zachęcam wszystkich. Poniżej ukazuję, dlaczego warto czytać książki każdego dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Tak, aby nawet każdego roku przeczytać 52 książki. Wystarczy tylko postanowić sobie przeczytanie jednej książki w tydzień. Powstaje jednak pytanie: Po co? Zalety czytania poniżej 🙂

Dlaczego warto czytać książki? 21 Zalet czytania książek!

1. Czytanie sprawia, że jesteś mądrzejszy

Okazuje się, że czytanie pozytywnie wpływa na nasz poziom wiedzy i iq. Jeśli więc chcemy być uważani za wartościową osobę, to tym bardziej powinniśmy się do tego przykładać. Czytając książki możemy przecież rozwijać się w temacie: biznesu, rozwoju osobistego, psychologii, relacji międzyludzkich, znajomości języków obcych i wielu innych.

2. Czytanie ćwiczy pamięć

Gdy czytamy, to nasz mózg znajduje się na poważnym treningu. Szczególnie, gdy staramy się czytać w momencie, gdy jesteśmy w miarę skupieni. Możemy w tym celu wybrać odpowiednią godzinę do czytania, na przykład wcześnie rano. I dodatkowo zapewnić sobie spokojne warunki do czytania. A jeśli słuchamy audiobooka, to zawsze można postarać się o dobre słuchawki, które także pozwolą nam się bardziej skupić. To sprawi, że znacznie więcej zapamiętamy z takiego czytania.

3. Czytanie rozwija wyobraźnię

Gdy czytamy, włączamy swoją wyobraźnię i sięga ona nowe horyzonty. Wtedy to w naszym umyśle zaczynają się pojawiać nowe obrazy, filmy. W ten sposób z czasem taką wyobraźnię jesteśmy w stanie wykorzystywać na wielu płaszczyznach osobistych i zawodowych. Stajemy się bardziej kreatywni, udaje się nam tworzyć różnorodne wizualizacje. A one przydają się także w nauce, ponieważ zapamiętujemy przez pewne obrazy i filmy, które utrwalamy w swoim umyśle.

4. Czytając wzbogacamy słownictwo

Znamy swój język ojczysty, ale i tak zawsze możemy poprawić swoje możliwości w tym zakresie. Gdy będziemy oczytani w różnych książkach, to tak naprawdę nigdy nie zabraknie nam słów. Zawsze będziemy wiedzieli, co powiedzieć, jak coś wyjaśnić i tak dalej. A to następnie pozytywnie wpłynie na naszą pewność siebie, więc tym bardziej warto czytać.

5. Czytanie obniża poziom stresu

Poprzez czytanie uspokajamy się. Dzieje się tak, ponieważ skupiamy się na treści książki. I to tak bardzo, że zapominamy o różnych bolączkach, problemach. Przenosimy się ze świata teraźniejszego do świata rozwoju i fantazji. Za przykładem świetnego mentora, Tima Ferrisa, można zaplanować sobie czytanie rankiem książek rozwojowych, poradnikowych, natomiast wieczorem pewnych powieści i fantazji.

6. Czytanie książek nie jest drogie

Nie musimy ponosić wiele kosztów, aby regularnie czytać nowe i wartościowe książki. Do naszej dyspozycji są już przecież moje 2 książki "Ogarnij Pozycjonowanie i SEO - prosto i na temat czyli dla Każdego" + "Zostań Freelancerem - pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online", które TUTAJ otrzymasz w najlepszej ofercie. Dodatkowo możesz korzystać z e-booków i audiobooków, które są dostępne w atrakcyjnych cenach. Ja polecam serwis Audioteka. Do wyboru masz również wypożyczanie książek w biblitece, zamawianie książek w księgarniach internetowych jak "Złote Myśli". Czy zakup używanych książek na Allegro i OLX).

7. Czytanie rozwija umiejętności pisarskie

Gdy dużo czytamy, to nie mamy większego problemu z pisaniem. W tym celu pisarze, blogerzy, dziennikarze i inni specjaliści od pisania powinni być uzależnieni od czytania nowych książek, magazynów i pozostałej literatury. Dzięki temu łatwiej jest im później przelewać, na papier lub edytor w komputerze, swoje myśli.

8. Czytanie nas inspiruje

Mogą nas zainspirować pewne historie, postacie, osoby, miejsca, kultura i wiele więcej. Wystarczy tylko się temu poddać, a czytanie będzie dla nas, jak ciekawe podróżowanie.

9. Poprawiamy koncentrację

Gdy nabieramy już wprawy w codziennym czytaniu książek, to znacznie łatwiej jest się nam się skupić w wielu innych sytuacjach.

10. Czytanie książek jest atrakcyjne

Okazuje się, że kobiety i mężczyźni czytający książki są uważani za bardziej atrakcji wobec płci przeciwnej. To dla pewnych z nich może być naprawdę zachęcające.

11. Czytanie poprawia relacje biznesowe

Gdy nasi potencjalni Klienci czy partnerzy biznesowi dowiadują się, jak wiele czytamy książek, to nabierają do nas większego zaufania. Chętniej decydują się na produkty i usługi, które im zapewniamy. Dlaczego? Ponieważ uważają nas za osoby mądre, opanowane, dobrze zorganizowane. Taki obraz na nasz temat pojawił się w ich umyśle, ponieważ daliśmy im znać, że regularnie czytamy. Czymś takim możemy dzielić się na swojej stronie, blogu czy w kanałach social media. Jest nawet specjalna grupa na FB "52 książki w ciągu roku", do której należę i polecam 🙂

12. Czytanie rozwija wrażliwość

Osoby znane z czytania są wrażliwe na sztuke i ludzi. Bardoz chętnie wybierają się na koncerty, malują, fotografują, piszą. A zarazem są bardziej empatyczni, więc potrafią wczuwać się w połozenie drugich. To sprawia, że chętniej pomagają, wspierają organizacje charytatywne i różne akcje społeczne.

13. Czytanie książek to lek na sen

Jeśli trudno nam zasnąć, to czytanie może się do tego świetnie przyczynić. Należy tylko zadbać o właściwe światło w sypialni, gdzie czytamy. Nie może być zbyt jasne, lecz już ciemniejsze. Takie czytanie zmniejszy stres, pozwoli się zrelaksować. A wtedy już po przeczytaniu, wystarczy wyłączyć światło i melatonina w naszym organizmie pozwoli nam zasnąć.

14. Czytanie rozwija zdolności analityczne

Gdy czytamy różne książki z ćwiczeniami, poradnikowe, kryminały, to rozwijamy swoje analityczne myślenie. Może ono okazać się bardzo przydatne w życiu osobistym, biznesowym i rozrywkowym.

15. Czytanie kształtuje nasz charakter i osobowość

Gdy czytamy, to poznajemy różne zachowania, osoby, postacie(pozytywne i negatywne). Na tej podstawie łatwiej jest nam kształtować nasze postępowanie moralne i sumienie. Dodatkowo poszerzamy swoje doświadczenie i horyzonty. To wszystko nas kształtuje i sprawia, że stajemy się jeszcze bardziej interesujący.

16. Czytanie sprawia, że jesteśmy otwarci

Gdy czytamy, to poza nabraniem pewności siebie, stajemy się bardziej otwarci na drugich. Jesteśmy znacznie częściej zaangażowani w życie kulturowe, społeczne, obywatelskie. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest nam wyrażać swoje myśli, posiadamy dużą swobodę w wypowiadaniu się, nie brakuje nam słów.

17. Czytanie pomaga osiągać sukcesy

Czytając stajemy się bardziej pewni siebie, inteligentni, zorganizowanie. A to wszystko sprawia, że łatwiej jest nam osiągać wyznaczone cele i osiągać sukces.

18. Czytanie książek jest zdrowe

Gdy czytamy, to poza redukcją stresu, chronimy się przed alzheimerem. Dzieje się tak, ponieważ ciągle pracujemy nad swoim mózgiem, więc nie znajduje się on w fazie apatii.

19. Czytanie rozwija w nas rozmów i trenerów

Gdy czytamy, to znacznie łatwiej uczestniczymy w mądrych dialogach, monologach. Łatwiej jest nam prowadzić pewne szkolenia stacjonarne czy kursy online. Nie obawiamy się komunikować z drugimi. To nasza siła, którą zamierzamy odpowiednio wykorzystać. W jaki sposób? Na przykład tworząc własne kursy online. A jeśli chcesz się w tym kierunku rozwinąć, to zapraszam do nowego kursu "Jak tworzyć i sprzedawać kursy online na Udemy?".

20. Czytanie poprawia samoocenę i daje satysfakcję

Gdy czytamy coraz to nowe książki. Liczymy je wszystkie, a to już minęło 10, 50, 100, a nawet 1000 i jeszcze więcej. Gdy przekraczamy te nowe granice, to jesteśmy z siebie coraz bardziej dumni. I uważamy, że czas poświęcony na czytanie książek czy słuchanie audiobooków nie był stracony, lecz dobrze wykorzystany.

21. Czytanie książek zwiększa nasze zarobki

Ekonomiści na Uniwersytecie Padova przeprowadzili badania na około 6000 studentów. Doszli do wniosku, że Ci studenci, którzy czytali więcej książek, zarabiali później 20% więcej od studentów nieczytających książki. Dlaczego? To proste. Czytanie rozwija naszą wiedzę o świecie, nauce, biznesie. Dodaje pewności siebie. A to wszystko znacznie łatwiej pomaga nam osiągać sukcesy zawodowe.

Wiesz już, dlaczego warto czytać książki, więc zabierz się do czytania. Mogą Ci w tym pomóc również moje książki. A zarazem link poniżej, który ukazuje polecane książki biznesowe, poradnikowe i rozwojowe. Poznasz całą listę i kilka ciekawych recenzji. Powodzenia w czytaniu 🙂

Zobacz także: Najlepsze TOP książki!

Dlaczego warto czytać książki?
5 (100%) 4 vote[s]

Dodaj komentarz :)