Dlaczego warto czytać książki? 21 zalet czytania!

Dlaczego warto czytać książki

Czytanie książek to coś, w czym zaczynam się specjalizować, choć dawniej nie przychodziło mi to tak łatwo. Sam pamiętam, jak musiałem się przymuszać do czytania lektur w szkole. Zdarzało się(rzadko), że zamiast nich, czytałem pewne streszczenia. Ale i tak udawało się uzyskać 3+ lub 4-, w zależności od polonistki. Natomiast aktualnie wiem, dlaczego warto czytać książki. Pamiętanie o tym sprawia, że o wiele łatwiej jest mi się zabrać za kolejną książkę. I nie czuje się z tym źle.

Czytanie książek zaczęło sprawiać mi przyjemność.

Ale nie wszystkich oczywiście. Staram się dobierać sobie te książki do czytania, które są dla mnie interesujące bądź przydatne w moim życiu osobistym czy zawodowym. I właśnie do takiego czytania zachęcam wszystkich, także Cię drogi czytelniku. Poniżej ukazuje, dlaczego warto czytać książki każdego dnia, tygodnia, miesiąca i roku. Tak, aby nawet każdego roku przeczytać 52 książki. Wystarczy tylko postanowić sobie przeczytanie jednej książki w tydzień. Powstaje jednak pytanie: Po co? Zalety czytania poniżej!

Dlaczego warto czytać książki? 21 Zalet czytania książek!

1. Czytanie sprawia, że jesteś mądrzejszy

Okazuje się, że czytanie pozytywnie wpływa na nasz poziom wiedzy i IQ. Jeśli więc chcesz być uważany za wartościową osobę, to tym bardziej się do tego przykładaj. Czytając książki możesz przecież rozwijać się w temacie: biznesu, rozwoju osobistego, psychologii, relacji międzyludzkich, znajomości języków obcych i wielu innych. Mogą Cię zainteresować także moje książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online oraz WordPress i Tworzeniu stron www.

2. Czytanie ćwiczy pamięć

Gdy czyta się dużo, to mózg znajduje się na poważnym treningu. Szczególnie, gdy starasz się czytać w momencie, gdy jesteś w miarę skupiony. Możesz w tym celu wybrać odpowiednią godzinę do czytania, na przykład wcześnie rano. I dodatkowo zapewnić sobie spokojne warunki do czytania. A jeśli słuchasz audiobooka, to zawsze można postarać się o dobre słuchawki, które także pozwolą Ci się jeszcze bardziej skupić. To sprawi, że znacznie więcej zapamiętasz z takiego czytania.

3. Czytanie rozwija wyobraźnię

Gdy czytasz, włączasz swoją wyobraźnię i sięga ona nowe horyzonty. Wtedy to w Twoim umyśle zaczynają się pojawiać nowe obrazy i filmy. W ten sposób z czasem taką wyobraźnię jesteś w stanie wykorzystywać na wielu płaszczyznach osobistych i zawodowych. Stajesz się bardziej kreatywny i udaje Ci się tworzyć różnorodne wizualizacje. A one przydają się także w nauce, ponieważ zapamiętujesz więcej przez pewne obrazy i filmy, które utrwalasz w swoim umyśle.

4. Czytając wzbogacasz słownictwo

Znamy swój język ojczysty, ale i tak zawsze możemy poprawić swoje możliwości w tym zakresie. Gdy będziemy oczytani w różnych książkach, to tak naprawdę nigdy nie zabraknie nam słów. Zawsze będziemy wiedzieli, co powiedzieć, jak coś wyjaśnić i tak dalej. A to następnie pozytywnie wpłynie na naszą pewność siebie, więc tym bardziej warto czytać.

5. Czytanie obniża poziom stresu

Poprzez czytanie uspokajasz się. Dzieje się tak, ponieważ skupiasz się na treści książki. I to tak bardzo, że zapominasz o różnych bolączkach, problemach. Przenosisz się ze świata teraźniejszego do świata rozwoju i fantazji. Za przykładem świetnego mentora, Tima Ferrisa, można zaplanować sobie czytanie rankiem książek rozwojowych, poradnikowych, natomiast wieczorem pewnych powieści i fantazji.

6. Czytanie książek nie jest drogie

Nie musisz ponosić wiele kosztów, aby regularnie czytać nowe i wartościowe książki. Do Twojej dyspozycji są już przecież moje 2 książki, które w najlepszej ofercie otrzymasz w moim Sklepie na blogu. Dodatkowo możesz korzystać z e-booków i audiobooków, które są dostępne w atrakcyjnych cenach. Ja polecam serwis Audioteka. Do wyboru masz również wypożyczanie książek w bibliotece, zamawianie książek w księgarniach internetowych jak „Złote Myśli”. Czy zakup używanych książek na Allegro i OLX.

7. Czytanie rozwija umiejętności pisarskie

Gdy dużo czytasz, to nie masz większego problemu z pisaniem. W tym celu pisarze, blogerzy, dziennikarze i inni specjaliści od pisania powinni być uzależnieni od czytania nowych książek, magazynów i pozostałej literatury. Dzięki temu łatwiej jest im później przelewać, na papier lub edytor w komputerze, swoje myśli.

8. Czytanie książek inspiruje

Mogą Cię zainspirować pewne historie, postacie, osoby, miejsca, kultura i wiele więcej. Wystarczy tylko się temu poddać, a czytanie będzie dla Ciebie, jak ciekawe podróżowanie.

9. Czytanie poprawia koncentrację

Gdy nabierasz już wprawy w codziennym czytaniu książek, to znacznie łatwiej jest Ci się skupić w wielu innych sytuacjach.

10. Czytanie książek jest atrakcyjne

Okazuje się, że kobiety i mężczyźni czytający książki są uważani za bardziej atrakcji wobec płci przeciwnej. Ten fakt i dla Ciebie może być naprawdę zachęcający.

11. Czytanie poprawia relacje biznesowe

Gdy potencjalni Klienci czy partnerzy biznesowi dowiadują się, jak wiele czytasz książek, to nabierają do Ciebie większego zaufania. Chętniej decydują się na produkty i usługi, które im zapewniasz. Dlaczego? Ponieważ uważają Cię za osobę mądrą, opanowaną, dobrze zorganizowaną. Taki obraz na Twój temat pojawił się w ich umyśle, ponieważ dałeś im znać, że regularnie czytasz. Czymś takim możesz dzielić się na swojej stronie, blogu czy w swoich kanałach Social Media. Jest nawet specjalna grupa na FB „52 książki w ciągu roku”, do której należę i polecam 🙂

12. Czytanie rozwija wrażliwość

Osoby znane z czytania są wrażliwe na sztukę i ludzi. Bardzo chętnie wybierają się na koncerty, malują, fotografują, piszą. A zarazem są bardziej empatyczni, więc potrafią wczuwać się w położenie drugich. To sprawia, że chętniej pomagają, wspierają organizacje charytatywne i różne akcje społeczne.

13. Czytanie książek to lek na sen

Jeśli trudno Ci czasami zasnąć? Jeśli tak, to czytanie może się do tego świetnie przyczynić. Należy tylko zadbać o właściwe światło w sypialni, gdzie czytasz. Nie może być zbyt jasne, lecz już ciemniejsze. Takie czytanie zmniejszy stres i pozwoli się zrelaksować. A wtedy już po przeczytaniu, wystarczy wyłączyć światło i melatonina w Twoim organizmie pomaga Ci zasnąć.

14. Czytanie rozwija zdolności analityczne

Gdy czytasz różne książki z ćwiczeniami, poradnikowe, kryminały, to rozwijasz swoje analityczne myślenie. Mogą one okazać się bardzo przydatne w życiu osobistym, biznesowym i rozrywkowym.

15. Czytanie kształtuje charakter i osobowość

Gdy czytasz, to poznajesz różne zachowania, osoby, postacie(pozytywne i negatywne). Na tej podstawie łatwiej jest Ci kształtować swoje postępowanie moralne i sumienie. Dodatkowo poszerzasz swoje doświadczenie i horyzonty. To wszystko Cię kształtuje i sprawia, że stajesz się jeszcze bardziej interesujący.

16. Czytanie sprawia, że jesteś otwarty

Gdy czytam, to poza nabraniem pewności siebie, stajesz się bardziej otwarty na drugich. Jesteś znacznie częściej zaangażowany w życie kulturowe, społeczne i obywatelskie. Dzieje się tak, ponieważ łatwiej jest Ci wyrażać swoje myśli, posiadasz dużą swobodę w wypowiadaniu się, nie brakuje Ci słów.

17. Czytanie pomaga osiągać sukcesy

Czytając stajesz się bardziej pewny siebie, inteligentny, zorganizowany. A to wszystko sprawia, że łatwiej jest Ci osiągać wyznaczone cele i sukces.

18. Czytanie książek jest zdrowe

Gdy czytasz, to poza redukcją stresu, chronisz się przed alzheimerem. Dzieje się tak, ponieważ ciągle pracujesz nad swoim mózgiem, więc nie znajduje się on w fazie apatii.

19. Czytanie książek uczy komunikacji

Gdy czytasz, to znacznie łatwiej uczestniczysz w mądrych dialogach. Łatwiej jest Ci prowadzić pewne szkolenia stacjonarne czy kursy online. Nie obawiasz się komunikować z drugimi. To Twoja siła, którą zamierzasz odpowiednio wykorzystać. W jaki sposób? Na przykład tworząc własne kursy online czy jeszcze inne produkty elektroniczne, na przykład na Amazon.

20. Czytanie poprawia samoocenę i daje satysfakcję

Czytasz coraz to nowe książki. Liczysz je wszystkie. A okazuje się, że zebrało się ich już 10, 50, 100, a nawet 1000 i jeszcze więcej. Gdy przekraczasz te nowe granice, to jesteś z siebie coraz bardziej dumny. I uważasz, że czas poświęcony na czytanie książek czy słuchanie audiobooków nie był stracony, lecz dobrze wykorzystany.

21. Czytanie książek zwiększa zarobki

Ekonomiści na Uniwersytecie Padova przeprowadzili badania na około 6000 studentów. Doszli do wniosku, że Ci studenci, którzy czytali więcej książek, zarabiali później 20% więcej od studentów nie czytających książki. Dlaczego? To proste. Czytanie rozwija naszą wiedzę o świecie, nauce, biznesie. Dodaje pewności siebie. A to wszystko znacznie łatwiej pomaga osiągać sukcesy zawodowe.

Wiesz już, dlaczego warto czytać książki, więc zabierz się do czytania. Mogą Ci w tym pomóc również moje książki „Ogarnij SEO i WordPress” oraz „Zostań Freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online„. Dodatkowo możesz poznać polecane przeze mnie „Najlepsze książki biznesowe do przeczytania„. Zachęcam!

Powodzenia w czytaniu! Alternatywą bądź pewnym dodatkiem do czytania mogą być dla Ciebie podcasty i „Najlepsze kursy online – darmowe i płatne„.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.