Porządkowanie finansów osobistych — jak to zrobić i dlaczego?

Porządkowanie finansów osobistych — jak to zrobić i dlaczego?

Uporządkowane finansowe osobiste to podstawa prowadzenia efektywnie, świadomie i skutecznie naszych finansów osobistych. Tylko dzięki jasnej sytuacji będziemy mogli podejmować odpowiednie decyzje i wykorzystywać nasze finanse do spełniania marzeń czy układania swojego życia. Uporządkowanie finansów nie jest trudne, ale wymaga poświęcenia pewnej ilości czasu. W tym tekście przedstawimy wszystkie najważniejsze porady, wskazówki i informacje oraz pomagamy uporządkować finansowe osobiste w ciągu kilku dni.

Zgromadź wszystkie dokumenty

Pierwszym krokiem do uporządkowania finansów osobistych lub domowych jest zgromadzenie wszystkich aktualnych dokumentów finansowych związanych z pieniędzmi. Te nieaktualne warto również posegregować oraz włożyć do jednego pudła i przetrzymywać je razem. Pomoże to np. w porównaniu pewnych wydatków czy zaoszczędzi sporo czasu, gdy będziemy chcieli sprawdzić archiwalne sprawy finansowe.

Obecne dokumenty dotyczące naszych finansów, należy zgromadzić w jednym miejscu. Następnie należy je posegregować oraz przygotować w taki sposób, aby łatwo można było z nich korzystać. Można podzielić je i posortować firmami, bankami czy płatnościami. W miejscu, gdzie będziemy przechowywali nasze obecne dokumenty finansowe, nie powinniśmy trzymać kopert, w których przychodzą one do nas pocztą. O ile to możliwe warto też drukować na bieżąco dokumenty przychodzące drogą elektroniczną. Co prawda nie jest to ekologiczne rozwiązanie, ale znacznie ułatwi nam zarządzanie naszymi finansami, przez co będziemy mogli zaoszczędzić więcej środków i szybciej poradzić sobie ze wszystkimi zawiłościami. Jeśli jest nam wygodnie, możemy przetrzymywać wszystkie dokumenty finansowe w komputerze, skanując je w wersjach elektronicznych, choć oryginały też należy pozostawić.

Rewizja wydatków

Gdy posiadamy już uporządkowane i gotowe do skorzystania dokumenty finansowe, następnym krokiem porządkowania naszych finansów osobistych jest rewizja wydatków. Jest to bardzo ważna czynność, którą powinniśmy przeprowadzać np. co roku lub regularnie, a której nie wykonuje wiele osób. Rewizja będzie polegała na przejrzeniu wszystkich dokumentów oraz poznaniu długości zobowiązań, aby wiedzieć jakimi opłatami i przez jaki czas bądźmy jeszcze obciążeni. Należy też porównać ceny dostawców usług np. prądu, gazu, abonamentów telefonicznych, telewizji kablowej itp.

Bardzo często może okazać się, że konkurencyjni operatorzy mogą zaoferować daną usługę taniej lub w tej samej cenie otrzymamy dużo więcej korzyści. Obecnie przenoszenie usług jest bardzo proste, a zajmuje się nim najczęściej nowy operator. Warto sprawdzić też opłaty za konto bankowe, karty i obliczyć czy i ile średnio miesięcznie wydajemy na prowadzenie kont bankowych. Obecnie na rynku bez problemu znajdziemy darmowe konta z podstawową funkcjonalnością. Czasami banki wprowadzają opłaty w trakcie trwania umowy o rachunek bankowy, a my z przyzwyczajenia nie zmieniamy konta. Kilka kont w rodzinie generujących miesięcznie pewne opłaty może dać bardzo duże wydatki roczne.

Zamknij zbędne zobowiązania

Bardzo ważną częścią porządkowania finansów osobistych jest zamknięcie zbędnych zobowiązań. Przeważnie posiadamy raty na sprzęt, pożyczki czy inne kredyty i produkty bankowe — nawet te nieaktywne. Ich duża ilość może wprowadzić sporo zamieszania do naszego życia. W tym celu o ile posiadamy tyle gotówki, możemy zapłacić kilka ostatnich rat sprzętowych czy kredytu. Możemy też zamknąć niepotrzebne debety i karty kredytowe czy nawet kolejne konta bankowe, z których nie korzystamy. Im mniej zobowiązań będziemy musieli miesięcznie obsługiwać, tym większy komfort i łatwiejsze prowadzenie naszych finansów osobistych.

Prowadź budżet domowy

Gdy uporządkujemy już zobowiązania i inne kwestie finansowe, powinniśmy rozpocząć prowadzenie budżetu domowego. Pomoże to nam łatwiej i efektywniej zarządzać naszymi pieniędzmi oraz uzyskiwać z nich więcej korzyści. Prowadzenie budżetu domowego to inaczej rozplanowanie przychodów i wydatków. Możemy zrobić to na kartce papieru lub w komputerze elektronicznie. W jednej części kartki należy wypisać miesięczne dochody a w drugiej wydatki. Wydatki należy segregować i układać od tych najważniejszych jak czynsz za mieszkanie leki czy jedzenie do tych mniej ważnych jak abonamenty po rzeczy zbędne np. kieszonkowe.

Porada: Tworząc budżet domowy, należy nie zapominać o utworzeniu rezerwy finansowej tzw. poduszki finansowej. Jest to pewna pula pieniędzy, która pozostanie niewykorzystana, ale do naszej dyspozycji, i z której możemy skorzystać w razie nieprzewidzianych wypadków. Według specjalistów suma ta powinna starczyć nam na przeżycie 6 miesięcy bez uzyskiwania dochodów.

Gdy mamy już wypisane dochody oraz wydatki należy zastanowić się jak rozdysponować nasz budżet. Warto zrobić to w chwili spokoju i nie podejmować decyzji na bieżąco o wydawaniu środków. Dzięki temu będą one przemyślane i bardziej trafne. Ważnym elementem tworzenia budżetu domowego jest jego przestrzeganie. Tylko to umożliwi nam zrealizowanie wszystkich celów oraz bezpieczne finansowo życie.

Dlaczego warto mieć uporządkowane finanse?

Uporządkowane finanse osobiste lub domowe to wiele korzyści. Z pewnością będzie to bezpieczeństwo finansowe i pewność, że nawet pod koniec miesiąca będziemy mieli zarezerwowane środki na życie i inne wydatki. Wiedząc, jaki jest aktualny i dokładny stan naszych domowych wydatków, będziemy mogli też żyć bez presji inaczej, a nasz komfort psychiczny będzie dużo wyższy niż przy niewiadomej sytuacji.

Dobrze znając swoje finanse, możemy też lepiej nimi zarządzać oraz podejmować trafne decyzje. Nie wydamy dzięki temu zbyt dużo środków lub wręcz odwrotnie, nie będziemy się ograniczali, jeśli nie będzie to konieczne. Uporządkowane finanse osobiste będą bardzo pomocne również przy planowaniu dalszej przyszłości, szacowaniu zarobków i wydatków czy planowaniu marzeń. Jest to ważne, gdyż tylko z uporządkowanymi finansami jesteśmy w stanie dokładnie ocenić czy dany projekt lub przedsięwzięcie ma szanse powodzenia. Doprowadzenie do porządku naszych finansów nie jest również trudne czy problematyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1