Ile zarabia magazynier i jakie ma obowiązki?

Ile zarabia magazynier i jakie ma obowiązki?

Praca na magazynie kojarzona jest zwykle z niskim lub niekompletnym wykształceniem oraz niewielkimi umiejętnościami, zwykle fizycznymi. Sam zakres pracy i obowiązków również nie wybiega poza ramy stereotypowej sylwetki pracownika fizycznego. Ile w tym stwierdzeniu jest jednak prawdy i czy rzeczywiście praca w charakterze magazyniera to powód do wstydu?

mówi się, że żadna praca nie hańbi

Wychodząc z tego założenia, nikt z nas nie powinien mieć moralnych dylematów związanych z podjęciem pracy na stanowisku magazyniera. Skoro uciszyliśmy nasze sumienie, może czas się podszkolić bądź nabyć specjalistyczne umiejętności?


Obowiązki i kwalifikacje magazyniera

obowiązki magazyniera i kwalifikacje

Magazyny to zwykle ogromne hale, na których zwykle przechowywane są rzeczy wielkogabarytowe lub mniejsze, lecz w znacznych ilościach. Przykład mogą stanowić tutaj magazyny firm przewozowych i kurierskich, gdzie obie te cechy są połączone. W swoich magazynach firmy takie jak np. DPD czy InPost posiadają ogromną ilość paczek o różnej wadze i wielkości.

Biorąc pod uwagę skalę tych firm i limit czasowy obowiązujący pracodawców, obowiązki magazynierskie wykonywane muszą być przy użyciu odpowiednich środków i maszyn. Najczęściej pojawiającą się maszyną będzie tutaj wózek widłowy, na którego prowadzenie niezbędne są specjalne uprawnienia. Do wykonywania innych czynności wystarczą umiejętności nabyte podczas pracy np. obsługa programów obsługujących stan magazynowy bądź obsługa maszyn pakujących produkty. W takim przypadku liczy się przede wszystkim doświadczenie nabywane wraz ze stażem pracy oraz ewentualne wewnętrzne szkolenia.

Ryzyko pracy magazyniera

W przypadku magazynów dużych firm odstrasza przede wszystkim możliwość spowodowania bądź brania udziału w wypadku oraz niskie położenie w hierarchii pracowniczej. Właśnie te dwa aspekty oddziałują na psychikę pracowników najbardziej, przywołując na myśl pracę przy taśmie produkcyjnej i budzą skojarzenia z wyzyskiem oraz katorżniczą pracą. Wiele zakładów pracy przez luźne podejście do zasad BHP niestety tak właśnie wygląda. W takim wypadku pomoże zdrowy rozsądek i zgranie personelu.

Na dobrą atmosferę pracy oraz zgranie personelu możemy liczyć o wiele częściej, składając CV w mniejszych i młodszych firmach, które dopiero rozpoczynają budowanie swojej marki. Firmy te nie mają jeszcze rozwiniętej infrastruktury, samo zaś podejście do pracownika opiera się często na partnerstwie niż zasadzie nadrzędności i hierarchiczności tzn. pracujemy ze sobą, nie dla siebie, gdyż w wielu przypadkach sami właściciele prowadzą magazyn bądź lokalizują biura w jego pobliżu, aby mieć kontakt z pracownikami.

Zdrowe podejście do pracy

To ludzkie podejście i humanizacja zawodu sprawia, że potencjalnie prosta i niewymagająca praca, którą wykonuje magazynier, może przynosić radość i zaspokajać m. in. potrzebę realizacji bądź przynależności. Również praca w mniejszych firmach i spółkach nie jest aż tak bardzo odczuwalna zdrowotnie, gdyż ilość towarów oraz ilość pracy związanej z ich sortowaniem, pakowaniem, magazynowaniem czy przesyłaniem jest proporcjonalna do ilości zleceń zewnętrznych.

Oczywiście nie oznacza to, że w mniejszych firmach napracujemy się mniej lub lżej. Niemniej podział obowiązków i przejrzystość zadań wydaje się bardziej klarowna w firmach średnich lub mniejszych. W przypadku dużych spółek odpowiedzialność rozmywa się, zwłaszcza w kontekście firm z kapitałem zagranicznym, zatrudniających ogromne ilości pracowników.


Ile zarabia magazynier?

ile zarabia magazynier

Jednak nie spokojem ducha, ambicjami i dobrymi kolegami w pracy człowiek żyje. Kwestia zarobków w pracy magazyniera jest niestety najgorszym elementem tego zawodu. Według badań przeprowadzonych przez firmę doradztwa zasobami ludzkimi Sedlak and Sedlak w 2017 roku mediana zarobków na stanowisku magazynier wahała się między 3000 zł brutto w wielkim przedsiębiorstwie a 2700 zł w mikro firmie. Faktycznie przekłada się to na zarobki od ok. 1800 zł - 3000 zł na rękę. Ważna jest nie tylko wielkość danego przedsiębiorstwa, ale również staż pracy czy też dodatkowe umiejętności, jak choćby wspomniane wcześniej uprawnienia na wózek widłowy.

Rozpiętość zarobkowa jest więc dość duża i uzależniona od wielkości zakładu z pracy, co z kolei przekłada się na podejście do pracownika i charakter pracy. Nie jest jednak regułą, że pracując w mniejszej firmie uda nam się utrzymać dobre stosunku z szefostwem i kierownictwem, zapewniając tym samym sobie lepszą płacę. Z kolei w dużych przedsiębiorstwach wcale nie jest powiedziane, że nie uda nam się uzyskać awansu bądź zostaniemy potraktowani jak zbiorowość, a nie jednostka.

Niemniej w przypadku pracy na etat przy pełnym wymiarze godzin praca może być uciążliwa. Zwłaszcza w przypadku magazynów z wielkogabarytowymi materiałami np. magazynów budowlane bądź specyfiką pracy np. magazynów żywności, gdzie produkty składowane mogą być cało-rocznie w chłodniach. Zarobki nie przekładają się w takim przypadku na rzeczywiście wykonaną pracę i warunki, w których jest wykonywana.


Czy w takim razie praca magazyniera hańbi?

W żadnym wypadku. Czy jest dla każdego? Niestety nie. Ze względu na dość niskie wymagania edukacyjno-umiejętnościowe oraz charakter pracy może być ona traktowana przejściowo przez niektóre grupy społeczne m. in. ludzi z wyższych wykształceniach po zakończeniu edukacji - jako alternatywa na czas poszukiwania innej pracy bądź traktowana jako praca dorywcza. O wiele lepiej sprawdza się ona wśród młodszych grup pracujących np. studentów bądź osób, dla których jest to pierwsza forma zarobkowa w życiu.

Najczęściej pracę na stanowisku magazyniera można zacząć od zaraz, co w połączeniu z dużą ilością miejsc pracy i ogłoszeń daje znaczące możliwości na rynku pracy dla wielu osób z niewielkim bagażem doświadczenia, umiejętności i wiedzy.

A co Ty myślisz o pracy magazyniera. Może masz doświadczenie w tym zakresie?! Daj znać 🙂

 

Zobacz także: Organizacja miejsca pracy

Zadania i cele życiowe

Jak pokonać lenistwo?

 

Ile zarabia magazynier i jakie ma obowiązki?
5 (100%) 16 vote[s]

Dodaj komentarz :)