Jak być konsekwentnym wobec siebie i drugich?

Jak być konsekwentnym wobec siebie i drugich?

Konsekwencja to inaczej realizacja celów, które sobie wyznaczamy. Skoro więc czemuś bądź komuś powiedzieliśmy "TAK" czy "NIE", to później staramy się z tego jak najlepiej rozwiązać. Stajemy się konsekwentni wobec siebie, swoich bliskich krewnych, przyjaciół, a nawet zwierząt. I jeśli tak jest, to wszyscy na tym korzystają.

Popularne synonimy słowa "Konsekwentny" to:

"bezkompromisowy, nieprzejednany, niestrudzony, nieustępliwy, niezachwiany, wytrwały, charakterny, zdecydowany, systematyczny, ukierunkowany, zorganizowany, bystry, inteligentny, dokładny, porządny, skrupulatny, zharmonizowany, mocny, ugruntowany, działający zgodnie z planem, konkretny i solidny"

Czy chcesz uchodzić za konsekwentną osobę? W takim razie dowiedz się, nad czym możesz jeszcze popracować. Następnie zastosuj kilka tych wskazówek u siebie, a z czasem zauważysz wspaniałe efekty. Powodzenia!

Co to znaczy być konsekwentnym?

Osoba konsekwentna "realizuje przyjęte założenia zgodnie z planem, od początku do końca, logicznie i przemyślanie". Wiele na temat konsekwencji dowiadujemy się na podstawie wyżej wspomnianych synonimów.

Jeśli więc te synonimy pasują do nas, to możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy konsekwentni. Gdyby tak nie było, to nie musimy się obawiać. Zawsze przecież możemy nad sobą popracować.

Bycie konsekwentnym nie musi sprawiać, że gdy nie realizujemy wcześniej zaplanowanych celów, to jesteśmy przegrani. Nie traktujmy siebie w taki sposób? O wiele lepiej, gdy ten przymiot połączymy z wyrozumiałością i troskliwością. Kiedy więc nie w pełni byliśmy konsekwentni, coś nam nie wyszło, to powoli się zastanówmy: Dlaczego nie wykonaliśmy danego zadania? Co innego robiliśmy? Jaki to wniosek dla mnie? Co zrobię, aby zwiększyć swoje szanse na przyszłość? Od czego zacznę?

Jak być konsekwentnym wobec siebie?

Warto być znanym ze spełniania obietnic, godnym zaufania, osobą trzymającą się wyznaczonych terminów. Ma to znaczenie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Jeśli jesteśmy konsekwentni, to stajemy się bardziej cenni wobec drugich. A przy tym dobrze oceniamy swoje możliwości.

Gdy wyznaczamy sobie pewne działania związane z naszą pracą, zdrowiem, sportem i wiele innych, to konsekwentnie do tego zmierzamy. Nawet drukujemy sobie pewien plan, korzystamy z różnych aplikacji. O tym więcej w artykułach: "Jak się zmotywować?" i "Jak wyznaczać i realizować cele?".

Czasami jednak pewne osoby czy sytuacje chciałyby nam przeszkodzić w realizacji naszych celów osobistych i zawodowych. Co wtedy? Czy mamy być elastyczni? Czy lepiej, gdy skupiamy się na siebie? Oczywiście musimy tutaj zachować rozwagę i ocenić, co jest ważniejsze. Czasami lepiej przesunąć na później swoje różne cele, by pomóc krewnym, przyjaciołom czy odnaleźć się w innej sytuacji. Te nasze cele czasami na chwilę możemy minimalnie zmodyfikować, ale i tak sukcesywnie do nich zmierzamy. Życie jest pełne niespodzianek i musimy być na to przygotowanym. Dlatego pamiętajmy, by nie łączyć konsekwencji z byciem egoistą.

Jak być konsekwentnym wobec drugich?

Mamy styczność z drugimi, na przykład krewnymi, przyjaciółmi, znajomymi, kolegami w szkole i pracy, obcymi osobami i zwierzętami. Jak w takich kontaktach być konsekwentnym? Na przykład wtedy, gdy takie osoby/zwierzęta czegoś uczymy bądź gdy pracują dla nas.

"Wobec przyjaciela warto być konsekwentnym pod tym względem, że regularnie się kontaktujemy i zawsze możemy na siebie liczyć"

Konsekwentnym wobec dziecka

Możliwe, że masz już dzieci bądź się ich spodziewasz, więc zastanawiasz się, jak być konsekwentnym rodzicem? Na rodzicielstwie nie znam się z autopsji, przynajmniej na razie. Natomiast po przykładzie moich rodziców mogę wspomnieć, że gdyby nie ich konsekwencja w wychowaniu, to na pewno nie byłbym osobą, którą jestem dzisiaj. Raczej miałbym poważne problemy z prawem i różne trudności zdrowotne. Na szczęście rodzice zarówno mnie i pozostałe rodzeństwo, karcili jak należy.

Gdy coś zakazali, a my i tak robiliśmy coś na przekór, to zawsze była czekała nas wcześniej wspomniana kara. I także, gdy nam coś obiecywali, to dotrzymywali słowa. Taka konsekwencja sprawiał, że znacznie lepiej ich traktowaliśmy. Nabrali w naszych oczach dużo szacunku i miłości. Za to ich cenimy do dziś.

Konsekwentnym wobec zwierząt

Uwielbiamy zwierzęta. I to sprawia, że są one częścią naszej rodziny. Natomiast bardzo często nie potrafimy ich odpowiednio wychować. To sprawia, że załatwiają się w domu, gryzą nas i drugich, niszczą różne rzeczy w domu i poza nim, ciągle szczekają itp. Co musielibyśmy zrobić, aby nasze psy czy inne zwierzęta okazały się wobec nas posłuszne? Tutaj także liczy się szkolenie i konsekwencja. Właśnie tego uczy znany "John Dog" na swoim kanale YT.

Pies moich rodziców "Pimpon" był przez nas szkolony. Wtedy nie mieliśmy dostępu do takich filmów i szkoleń, co teraz. Ale i tak świetnie sobie poradziliśmy. Zapewne rodzice nam w tym pomogli. Ich konsekwencja w wychowaniu nas sprawiła, że i my stawaliśmy się konsekwencji wobec siebie i podczas szkolenia pieska.

Udało się nam nauczyć psa takich rzeczy, jak: chodzenia na smyczy, przestania szczekania, siadania, przychodzenia na miejsce i wiele innych. Był posłuszny, a przy tym zabawny, więc cieszyliśmy się razem z nim przez blisko 15 lat. Po tym czasie zaczął poważnie chorować i w konsekwencji rodzice musieli go uśpić. Ale spędziliśmy z nim wspaniałe chwile. To pies, który z nami pływał w jeziorach, żeglował - był członkiem naszej rodziny. I nadal miło go wspominamy. Teraz moi rodzice posiadają kolejnego psa(Kajtka) , nad którym pracuje szczególnie Tata. Mam nadzieję, że pójdzie mu jak najlepiej.

Bycie konsekwentnym podczas wychowywania psa będzie mi bardzo potrzebne już niedługo. Dlaczego? Razem z żoną zdecydowaliśmy się na wychowanie SAMOYEDA, którego nazwaliśmy "Lucky". Jest jeszcze pod opieką matki, ale już w maju będzie u nas. Wyczekujemy już tej chwili.

Nasz SAMOYED "LUCKY"

Powoli się przygotowujemy, dodatkowo szkolimy na podstawie filmów o tresowaniu psów. Polecamy to wszystkim, ponieważ im wcześniej nauczymy czegoś psa, tym znacznie lepiej będzie się nam z nim żyło.

Podsumowanie: Bycie konsekwentnym daje same korzyści - Tobie i Twoim bliskim. Szkól się w tym temacie przez cały czas. Nie zawsze będzie to proste(sam mam czasami trudniejsze dni). Natomiast wcześniej wypracowane nawyki i konsekwencja sprawiają, że jest mi wtedy znacznie łatwiej. Polecam i Tobie!

Zobacz także: Plan rozwoju osobistego - wzór planowania!

Jak znaleźć pomysł na siebie i pracę swoich marzeń?

Jak być konsekwentnym wobec siebie i drugich?
5 (100%) 5 vote[s]
2 Responses
  1. Bycie konsekwentnym jest bardzo ważne. Bez tego trudno będzie nam zrobić coś więcej ze swoim życiem. Zrzucenie zbędnych kilogramów lub budowa oszczędności bez żelaznej konsekwencji mija się z celem. Nasz zapał na wiele nie wystarczy i szybko możemy się wypalić bez osiągnięcia zamierzonego celu.

Dodaj komentarz :)