Jak dbać o buty do biegania? O buty sportowe?

Jak dbać o buty do biegania? O buty sportowe?

Dzisiaj poruszę niby banalny temat, ale jest to kwestia bardzo ważna, jeśli chcesz by buty do biegania, które nierzadko kosztują więcej niż 200 zł służyły Ci, jak najdłużej. Myślę, że opisywana tutaj kwestia przyda się początkującym biegaczom, jak również tym zaawansowanym. Dowiedz się, jak dbać o buty do biegania?

zacznij dbać o swoje buty sportowe

Dzięki temu uzyskasz większy komfort biegania oraz o wiele lepsze wyniki. Dodatkowo nie będą Ci straszne "śmierdzące buty sportowe" - jeśli wiesz, o czym mówię 🙂


Spis treści:

  1. Podczas zakupu butów do biegania
  2. Przeznaczenie butów do biegania
  3. Mycie stóp i skarpetek przed bieganiem
  4. Jak odświeżyć buty od środka?
  5. Jak czyścić buty sportowe do biegania?

Podczas zakupu butów do biegania

Tak naprawdę dbałość o buty do biegania zaczyna się w momencie ich kupna w sklepie. Przed kupnem należy je dokładnie obejrzeć i sprawdzić czy są całe i nie mają drobnych wad/usterek. Dlaczego.

Okazuje się, że takie niedoskonałości mogą się z czasem powiększyć i prawdopodobnie będziesz miał kłopot z reklamacją.

Odpowiedni rozmiar buta to sprawa oczywista


Przeznaczenie butów do biegania

przeznaczenie butów sportowych do biegania

Jeśli dane buty do biegania służą do szeroko pojętego trailu tj. od piasku po kamieniste szlaki to jego żywotność, a szczególnie podeszwy będzie dużo krótsza w momencie używania ich na twardej np. asfaltowej nawierzchni bądź betonowej. W tego rodzaju obuwia jest także inny amortyzacji, co może, lecz nie musi przełożyć się na stan stawów kolanowych oraz biodrowych.

Buty trailowe mają zazwyczaj porównywalną mniejszą amortyzację niż buty przeznaczone na twarde nawierzchnie. Taki stan rzeczy będzie skutkował twardością podeszew a zarazem ich bieżnika. Dodatkowo do tej kwestii dojdzie również bieżnik podeszwy w danym bucie. Ten w butach do biegów terenowych będzie bardziej agresywny, niż do biegów na nawierzchni twardej.


Mycie stóp i skarpetek przed bieganiem

Bardzo ważną rzeczą jest każdorazowe umycie stóp i zmiana skarpetek na czyste przed założeniem butów. Dlaczego? A no dlatego, że gdy wychodzisz na trening wieczorem po pracy/szkole itp. zazwyczaj stopy są przepocone mimo wszystko. Jak wiesz wilgoć(pot) i ciepło to idealne środowisko dla bakterii, a te odpowiadają w tym przypadku za przykry zapach. W tym momencie, gdy założysz buty do biegania nawet i po zmianie skarpetek dojdzie do przeniesienia tych bakterii. Będzie to skutkowało przykrym zapachem buta.

Sposób ten wydłuża żywotność i komfort użytkowania obuwia do biegania. Przy okazji należy pamiętać o używaniu odpowiednich skarpetek do biegania...nie muszą to być markowe skarpetki i drogie. Takie ok. 5-10 zł za parę okażą się już wystarczające, przynajmniej na początek 🙂


Jak dbać o buty do biegania od środka?

jak odświeżyć buty do biegania aby nie śmierdziały

Kolejną kwestią jest korzystanie z butów przed, w trakcie oraz po treningu. Przed treningiem możesz użyć specjalnych dezodorantów do obuwia dostępnych w sieciówkach obuwniczych czy sklepach sportowych.

Ich cena waha się w granicach ok. 20 zł i są nawet bardzo wydajne. W trakcie treningu uważam, że but poza wykorzystywaniem zgodnie z jego przeznaczeniem nie powinien mieć taryfy ulgowej. Omijaj jednak szkła 🙂


Czy czyścić buty sportowe do biegania?

Najważniejszą kwestią w dbaniu o buty jest to co robisz z nimi po bieganiu. Jedni rzucają je w kąt, drudzy chowają do szafki a jeszcze inni po treningu zawsze wyjmują wkładki do butów i je suszą/piorą w pralce na krótkie pranie ( 15 min) lub czyszczą za pomocą wody i szczoteczki.

Później przy użyciu wody i szczoteczki z mydłem czyszczą buty dookoła, a na końcu podeszwę (UWAGA! Jeśli w podeszwie znajdują się dość sporej wielkości kamienie/gałązki, szkło, to należy je ostrożnie wyjąć, zwłaszcza szkło!). Pamiętaj, aby nie zamoczyć całkowicie buta bo dłużej schnie... Po całym zabiegu, w zależności od pory roku, buty pozostaw do wyschnięcia na balkonie lub w pobliżu grzejnika (nie ustawiaj ich zbyt blisko!).

Gdy buty przemoczysz podczas deszczowego treningu, dodatkowo wypchaj je gazetami, pamiętając o zmianie ich po ok. 3-6 godzinach. Warto również suszyć buty na słońcu.

Pamiętaj: nie pierz butów w pralce, chyba że chcesz je przeznaczyć do prac w ogródku 🙂

Poznałeś wskazówki, jak dbać o buty do biegania. Wydłuż więc żywotność swoich butów sportowych.

 

Zobacz także: Jak poprawnie biegać?

Dlaczego warto biegać – 100 powodów

Top Książki – jakie warto przeczytać?

 

Jak dbać o buty do biegania? O buty sportowe?
4.9 (97.14%) 14 vote[s]

Dodaj komentarz :)