Jak dostać podwyżkę w pracy? Jak ją wywalczyć? 6 prostych kroków!

Jak dostać podwyżkę w pracy? Jak ją wywalczyć? 6 prostych kroków!

Jak łatwo dostać podwyżkę to pytanie, które zadaje sobie wielu pracowników. Zależy im na tym, ponieważ koszty utrzymania okazują się coraz wyższe. Ale to nie jedyny powód. Pracownicy posiadają większe umiejętności, przynoszą firmie większe przychody. Także to sprawia, że zaczynają myśleć o podwyżce. Możliwe, że i Ty stoisz przed takim dylematem. Jeśli tak, to...

Pozbądź się niechęci i walcz o swoje. Niektórzy starają się dostać podwyżkę nawet co roku.

Poniżej poznasz kilka podstawowych umiejętności, jak efektywnie prosić o podwyżkę w pracy. Możliwe, że takie przygotowanie zdeterminują Cię do tego, aby powalczyć o podwyżkę, która Ci się należy. I łatwiej będzie Ci przekonać do tego kroku Twojego pracodawcę. Przynajmniej spróbuj, a możliwe, że zostaniesz pozytywnie zaskoczony większym wynagrodzeniem. Oto 6 wskazówek, jak łatwo dostać podwyżkę w pracy, o których musisz pamiętać!

Wersja audio z Podcastu "Jak Się Rozwijać - Biznes online i Praca zdalna":

1. Przygotuj się przed pójściem do szefa po podwyżkę

Musisz wiedzieć czy zasługujesz na podwyżkę i czy Twój przełożony, ocenia świadczoną pracę przez Ciebie pozytywnie. Zabierz ze sobą całą potrzebną dokumentacje, w oparciu o którą udowodnisz, że przyczyniłeś się do rozwoju firmy. Zaznacz też, że Twoja rezygnacja byłaby niepowetowaną stratą dla firmy.

Po wstępnej fazie, przejdź do konkretów.

Zbierz dane odnośnie:

  • budżetu firmy
  • średnich zarobków w twoim zawodzie
  • zarobków w innych firmach na tym samym stanowisku

Kiedy zbierzesz potrzebne informacji, powiedz szefowi, że chcesz umówić się na spotkanie dotyczące Twojej płacy. Powiedz mu, że potrzebujesz około 20 minut na rozmowę. Określ czas i potwierdź pytaniem ”Kiedy moglibyśmy się spotkać?”.

2. Określ swoje cele i granice

Zastanów się ile chcesz zarabiać i jaki jest pułap Twoich możliwości. Zastanów się co zrobisz, gdy usłyszysz odmowę.

Masz trzy wyjścia, gdy usłyszysz odmowę:

  1. Pracuj u niego ale rozglądaj się i szukaj nowej pracy
  2. Zrezygnuj natychmiast (ryzykowne, w przypadku dochodu tylko z tego zatrudnienia)
  3. Możesz zostać w pracy i...... stać się mniej zadowolonym pracownikiem

3. Panuj nas sobą

Nigdy nie wspominaj, że musisz wykarmić dzieci, masz kredyt, chorą żonę. To nic nie pomoże a może zaszkodzić. Większość pracodawców będzie chciała udowodnić, że Twoja płaca jest w normie. Dlatego, musisz pamiętać, że To Ty walczysz, że to Ty masz przekonać szefa, że Twoje zadowolenie i obecność w firmie opłaci mu się.

4. Wysłuchaj go

Dowiesz się, że jest ciężko, zły budżet, kiepska koniunktura na rynku, może nawet problemy osobiste. Niech się wygada. Później Twoja kolej. Zapytaj się, czy jest z Ciebie zadowolony. Jeżeli tak nie jest, rozwiej natychmiast wszystkie niejasności. Nie ma sensu prosić o podwyżkę, jeżeli szef sądzi że na nią nie zasługujesz.

5. Wytłumacz jasno swoje stanowisko

Opowiedz mu o swojej pracy i o wysiłku ile w nią wkładasz. Chcesz pracować uczciwie i liczysz na zadowolenie z jego strony. Dlatego podwyżka zmotywuje Cie do jeszcze lepszego działania.

6. Finalizowanie rozmowy

Daj mu czas. Ustal datę ostateczną decyzji. Zastosuj się do tych wskazówek, bądź stanowczy i opanowany. Mów krótko i na temat, a podwyżka stanie się tylko formalnością.

Powinno być Ci już łatwiej powalczyć o podwyżkę w pracy.

Dodatkowo poza podwyżką, możesz pomyśleć o tym, by zacząć oszczędzać pieniądze bądź pozyskiwać nowe źródła dochodów. Coraz więcej osób poza pracą na etacie, buduje pewne własne biznesy online. Także i Ty możesz do nich należeć, a konkretną pomoc w tym zakresie otrzymasz w moich kursach online i książkach. O czym więc musisz pamiętać: "Walcz więc o podwyżkę, oszczędzaj pieniądze i dbaj o swój dalszy rozwój!".

Dodaj komentarz :)