Jak mieć więcej czasu każdego dnia – kilka sprawdzonych sposobów

Jak mieć więcej czasu każdego dnia - kilka sprawdzonych sposobów

W dzisiejszych czasach wiele osób żyje w ciągłym pośpiechu. Podnosi to poziom stresu i sprawia, że nie jesteśmy w pełni zadowoleni z siebie, gdyż nie dajemy rady realizować wszystkiego, co sobie zaplanujemy.

Na szczęście jest kilka dobrych sposobów na to by mieć więcej czasu i dobrze zorganizować swoje codzienne życie.

Kiedy tracimy najwięcej czasu?

Każdy, kto pragnie zorganizować się lepiej powinien znaleźć obszary, w których traci za dużo czasu. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie często tracimy czas na rozmowy telefoniczne, śledzenie portali społecznościowych i programy telewizyjne o niskiej jakości. Obecnie bardzo dużo czasu zajmują nam nasze smartfony. Te niepozorne urządzenia nieustannie domagają się naszej uwagi, chociażby poprzez liczne powiadomienia.Zaglądając, co kilka minut do telefonu tracimy nie tylko cenny czas, ale także niepotrzebnie rozpraszamy się.

Kolejny zgubny nawyk to osobiste załatwianie spraw, które tego nie wymagają. Wielu z nas ma takie nawyki, że woli pojechać do urzędu zamiast złożyć wniosek online. Podobnie jest z bankami czy zakupami. Jeśli tylko mamy możliwość powinniśmy korzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam Internet.

Planujmy swoje zadania

Wiele osób na samo hasło planowanie reaguje alergicznie. Przeciwnicy planowania uważają, że jest to uciążliwe i nieskuteczne, bo plany zwykle i tak trzeba zmienić. Tymczasem okazuje się, że planowanie dnia może być bardzo pomocne. Przede wszystkim powinniśmy ustalić listę zadań, która nie będzie długa. Na jeden dzień wybieramy 3 do 5 zadań i zaczynamy od tego najważniejszego i najtrudniejszego.

Zanim ustalimy cały plan zastanówmy się, ile w ogóle czasu będzie do zagospodarowania.

Następnie wypiszmy wszystkie czynności nawet takie drobne jak posiłek, zmywanie czy rozwieszenie prania. Obok w nawiasie zapisujemy sobie szacowany czas, jaki dana czynność zajmie. W planie należy zapisać czynności, które zajmą 80% dostępnego czasu. Praktyka pokazuje, że zawsze są pewne opóźnienia. Przeciwników planowania uspokajamy, że nie trzeba wszystkiego rozpisywać na zasadzie od dziesiątej do jedenastej piszę artykuł i ściśle się tego trzymać. Chodzi o to, aby mieć czytelnie rozpisane zadania na dany dzień a ich kolejność można modyfikować.

Skupmy się

Jest niezmiernie ważne, aby w czasie przeznaczonym na pracę osiągnąć maksymalne skupienie. W tym celu eliminujemy wszelkie czynniki rozpraszające. Wyciszamy telefon, wyłączamy telewizor a pracując przy komputerze nie zaglądamy nawet na chwilę na strony niezwiązane z pracą. Każda chwila dekoncentracji sprawia, że później tracimy kilka minut na to by powrócić do trybu właściwej pracy.

Bardzo użytecznym narzędziem jest też technika Pomodoro(przydatne narzędzie to Pomodoro Tracker), w myśl, której pracujemy w blokach po 25 minut i następnie 5 minutowa przerwa.

Pamiętajmy o tym, że 6 godzin to jest maksymalny czas, w jakim możemy w pełni efektywnie pracować umysłowo danego dnia. Nie ma, więc sensu pracować po kilkanaście godzin, zwłaszcza bez przerw, bo rezultaty będą mizerne. Należy też unikać bardzo niekorzystnego trybu, który potocznie nazywa się „nie pracuję i nie odpoczywam”. Tak właśnie funkcjonują zwykle te osoby, które mają coś ważnego do zrobienia, odkładają to a jednocześnie wyrzuty sumienia nie pozwalają na całkowity odpoczynek.

Jak jeszcze mieć więcej czasu?

Bardzo dobrym sposobem na oszczędzanie czasu jest także działanie w blokach tematycznych. Chodzi o to by grupować działania, które są do siebie podobne i przy okazji unikać monotonii.

Ktoś, kto prowadzi bloga może przykładowo w poniedziałek pisać artykuły, we wtorek zajmować się robieniem zdjęć i obróbką grafiki, a w środę skupić na działaniach promocyjnych.

Jeśli zaś mamy do załatwienia coś na mieście to również powinniśmy dołączyć zadania, które można wykonać przy okazji. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele czasu traci na dojazdy, w sytuacji, gdy w danym miejscu wykona jedynie drobną czynność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.