Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze?

Oszczędzanie pieniędzy to coś, czego byśmy chcieli się nauczyć. Im wcześniej tym lepiej, ponieważ dzięki temu pieniądze nie będą nam przelatywać przez palce.Wszystkie pieniądze, a przynajmniej większość, będziemy mieli całkowicie pod kontrolą. Czegoś takiego powinni uczyć się już dzieci od rodziców, a później w szkole. Natomiast nie zawsze odbywa się to tak, jak należy. I dlatego często należy samodzielnie nabyć tej umiejętności. Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze? Pomocą niech będą poniższe sposoby na oszczędzanie pieniędzy. Ale to nie wszystko.

Poznasz także najlepszą książkę o oszczędzaniu pieniędzy

Gdy zastosujesz te wskazówki, to opanujesz podstawy oszczędzania. Ale znacznie więcej podszkolisz się w tym temacie dzięki książce, o której dowiesz się za chwilę. To również ona wywróciła moje myślenie na temat finansów. Mimo, że ukończyłem Technikum Ekonomiczne o kierunku bankowość i rachunkowość, to nie wiedziałem w pełni jak oszczędzać i co zrobić, aby dobrze zaplanować swoją przyszłość finansową. Ale to się na szczęście zmieniło w roku 2016.

Wersja audio z Podcastu "Jak Się Rozwijać - Biznes online i Praca zdalna":


Jak oszczędzać pieniądze - 7 prostych sposobów:

  • Korzystaj z darmowego konta bankowego - aktualnie na rynku finansowym znajduje się wiele banków, w których jesteś w stanie korzystać z darmowego konta bankowego. Jeśli więc płacisz jakieś zł każdego miesiąca za użytkowanie karty, konta bankowego, dokonywanie pewnych przelewów krajowych czy inne działania, to szybko wyszukaj innego banku, który to wszystko zapewnia Ci za darmo.
  • Kup kilka świnek lub koperty - to prosty i często ignorowany sposób na oszczędzanie, przynajmniej na początek. A przecież to on może sprawić, że w końcu się tego nauczysz. Na wstępnie nie zalecam tworzenia wielu różnych kont bankowych(które aktualnie posiadam), na to przyjdzie odpowiedni czas, gdy już zarabiasz więcej i łatwiej Ci oszczędzać. Na starcie zakup kilka świnek lub kopert. Następnie je podzielić na: oszczędności na życie(rachunki, jedzenie, paliwo itp.), oszczędności na wakacje, oszczędności na poduszkę finansową, oszczędności na rachunki nieregularne(ubezpieczenia, zakup opon itp.). Później staraj się z tych świnek i kopert korzystać każdego miesiąca, gdy otrzymujesz wynagrodzenie. Twoje zadanie polega na tym, aby całą sumę wynagrodzenia podzielić na te koperty. Nic nie może znaleźć się na koncie bankowym.
  • Unikaj płacenia kartą / płać gotówką - mimo, że aktualnie odkładamy z żoną pewne środki na dodatkowe konta bankowe, które utworzyliśmy(za które nic nie płacimy), to i tak pozostaliśmy przy pewnych kopertach. Wtedy dalej płacimy najczęściej gotówką i to sprawia, że oszczędzanie przychodzi łatwiej. Spróbuj więc płacić gotówką przez miesiąc na próbę, a zobaczysz, że trudniej będzie Ci wydawać te pieniądze 🙂
  • Unikaj słodyczy i alkoholu - wiele badań przeprowadzonych wśród młodzieży i osób dorosłych poświadcza, że każdego miesiąca wydajemy sporą sumę $$ / zł na te niezdrowe używki. Oczywiście nie zawsze musisz z nich rezygnować. Ale warto policzyć czy nie wydajesz na słodycze i alkohol zbyt dużo(zobacz "Zalety niepicia alkoholu). Ja ograniczyłem spożywanie słodyczy z żoną do minimum. Korzyści ogromne. Rzadziej u dentysty, lepsze zdrowie i samopoczucie. A dodatkowo więcej gotówki, którą możemy przeznaczyć na to, na co nam tak naprawdę zależy. U Ciebie może być podobnie!
  • Dbaj o zdrowie - najbogatszy na rynku jest rynek farmaceutyczny. Również i Ty się o tym przekonujesz, gdy każdego miesiąca ponosisz pewne wydatki na leki, dodatkowe leczenie u lekarzy i inne działania. W tym celu jak najwcześniej zadbaj o swoje zdrowie. W jaki sposób? Pilnuj siebie już w takich prostych kwestiach, jak unikanie rzeczy, które szkodzą(słodycze, alkohol, papierosy, inne używki). Poza tym staraj się uprawiać pewien sport, najlepiej mało kontuzyjny(np. siatkówka, crossfit, gimnastyka, bieganie, pompki, brzuszki, kalistenika itp.). Poza tym przyjmuj codziennie zdrowe suplementy, które poleci Ci dobry lekarz. Aktualnie ich potrzebujesz, ponieważ żywność nie jest już tak zdrowa jak dawniej, przez co nie dostarczy organizmowi wszystkiego, czego potrzebujesz poprzez zwykłe jedzenie. Ja z tego względu łykam codziennie takie suple, jak: witamina B12 + probiotyk, witamina D3, tran czy inne na wspomaganie koncentracji, lepsze działanie mózgu i odstresowanie. Jest tego wiele, dlatego warto zrobić badania i dokładnie przekonać się, które z nich szczególnie będą do Ciebie pasować. Wdrożenie tych kilku kroków może sprawić, że nie będziesz chorować(a przynajmniej znacznie rzadziej). A to na pewno przełoży się jeszcze pozytywnie na Twoje finanse.
  • Nie kupuj niczego na raty - przed tym przestrzega nie tylko ja, Michał Szafrański, ale również Marcin Iwuć, który na kredytach i ratach zna się najlepiej w Polsce. Zanim więc chcesz coś zakupić, na co Cię nie stać, poczekaj i odkładaj pieniądze. Możesz nawet stworzyć nową kopertę czy świnkę, gdzie będziesz odkładał każdego miesiąca sumę na dany cel. I jeśli już uda Ci się zebrać, to wtedy dokonaj zakupu. Będzie on bardziej przemyślany. A dodatkowo nie musisz narażać się na wysokie koszty kredytu czy pożyczki.
  • Unikaj kredytu hipotecznego - posiadanie własnego mieszkania czy domku jednorodzinnego, to piękna rzecz. Sami z żoną o tym dalej marzymy. Ale to nie sprawiło, że zdecydowaliśmy się na kredyt hipoteczny. Woleliśmy ominąć ten finansowy kamień młyński z naszej szyi. Wynajmujemy mieszkanie i nie mamy z tym żadnego problemu. Dodatkowo zbieramy pieniądze na to, aby w przyszłości zakupić mieszkanie czy postawić własny dom na Mazurach. Zobaczymy, co z tego wyjdzie. A jeśli już masz kredyt hipoteczny, to jak radzi Michał Szafrański - jak najszybciej go spłać. Dzięki temu unikniesz ogromnych kosztów kredytowych. A gdybyś i tak chciał zdecydować się na kredyt hipoteczny, to tutaj pomyśl o wspomnianym już Marcinie Iwuć, który na swoim blogu ukazuje, jaki kredyt hipoteczny warto wziąć(stworzył w tym kierunku nawet swój kurs online "Kredyt Hipoteczny"kurs online Kredyt Hipoteczny).

Jak nauczyć się oszczędzać pieniądze profesjonalnie? Finansowy Ninja

Książka Finansowy Ninja jest mi znana od 2016 i muszę przyznać, że Michał zrobił piękną robotę. Cenię go nie tylko ze względu na tą książkę, ale za ogół jego pracy blogowej i innej, w której się wysila przez cały czas. To także jego podcast i blog oraz 2 książka sprawiła, że i ja się rozwinąłem w wielu kierunkach. Zapewne sporo osób, które zna Michała, posiadają podobne odczucia.

Dzięki książce Finansowy Ninja nauczyłem się lepiej rozumieć finanse i oszczędzanie pieniędzy. Pojąłem, co muszę zrobić, aby dobrze zaplanować miesięczne wydatki, jak zautomatyzować wiele procesów. To wszystko sprawia, że aktualnie udaje nam się z żoną oszczędzać jeszcze więcej. I dokładnie wiemy, na co wydajemy swoje pieniądze.

I cieszę się, że udało mi się nie wziąć kredytu hipotecznego, choć przed przeczytaniem tej książki poważnie się nad tym zastanawialiśmy z żoną. Teraz rozsądniej możemy zaplanować sobie zakup czy budowę swojego domu w przyszłości. A przy okazji jeszcze dobrze zaplanować swoją emeryturę. Polecamy wskazówki Michała wszystkim - rodzinom, osobom samotnym, dzieciom i dorosłym. To książka, która powinna być wymagana we wszystkich szkołach. Może kiedyś się to uda 🙂

  • Finansowy NINJA wydanie 2019 Tutaj wyszukałem dla Ciebie książkę Finansowy Ninja w jak najlepszych cenach, w różnych księgarniach internetowych. Skorzystaj więc i powodzenia w czytaniu i wdrażaniu cennych wskazówek na temat finansów!

Poznaj także "Najlepsze książki biznesowe, które warto przeczytać?".

Jeśli interesuje Cię rozwój, to koniecznie poznaj moje kursy online i książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online, YouTube, Amazon i Zarabianiu przez Internet, z których korzysta już tysiące zadowolonych Klientów. I Ty możesz na tym dobrze wyjść. Serdecznie Zapraszam!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie będzie publiczny! Wymagane pola są oznaczone*

Pozostaw komentarz
Najnowsze artykuły