Jak pisać teksty i artykuły krok po kroku? Poradnik!

Możliwe, że zastanawiasz się nad tym, jak pisać teksty ciekawie? Nawet, jeśli posiadasz wysokie kwalifikacje w pewnej branży, to podczas przygotowywania tekstów powinieneś skupić się na ich uproszczeniu. Zbyt zaawansowane zwroty, trudne do zrozumienia określenia, będą mogły zostać negatywnie odebrane przez czytelników. Copywriter, Dziennikarz czy Bloger nie skupia się więc na prezentacji swoich wszystkich możliwości, lecz chce przygotować teksty, które zaciekawią, a zarazem okażą się proste w odbiorze - dla wybranej grupy odbiorców.

Internauci nie czytają całości, lecz fragmenty

Nawet, jeśli stworzysz bardzo ciekawy tekst, to i tak nie możesz mieć pewności, że zapoznają się z nim w pełni. Oczywiście warto regularnie zwiększać poziom przeczytanego tekstu, przez naszych klientów. Umożliwia to ich aktualizowanie co pewien czas. Aby jednak pisać jak skuteczny Copywriter, musisz skupić się na kilku ważnych zasadach.


Spis treści:

  1. Oszczędność w słowach i przejrzystość
  2. Prosto i na temat
  3. Jak pisać teksty ciekawie - wnioski

Oszczędność w słowach i przejrzystość

Twoje teksty na strony internetowe, do gazety, reklamy i wielu innych miejsc powinny posiadać jak najmniej przymiotników i przysłów. Dzięki temu weźmiesz pod uwagę cenny wzór przygotowany przez pisarza, Hemingwaya, który przede wszystkim skupiał się na prostym pisaniu.

pisz jak Hemingway

Masz możliwość pobrania nawet specjalnej aplikacji Hemingwayapp, która jest w stanie dokładnie wymierzyć czytelność Twojego tekstu, na podstawie wzoru Hemingwaya. Przekonaj się więc, jak wypadają w niej Twoje teksty. Oczywiście nie traktuj tych wyników zbyt poważnie 🙂


Prosto i na temat

To tak zwana zasada BUZI, która dokładnie znaczy "bez udziwnień zapisu idioto". Copywriter pobudza się do tworzenia prostych tekstów. Będzie to możliwe, jeśli zrezygnujesz z trudnych metafor, jak i skomplikowanych zdań. Liczy się jeszcze strona czynna pisania, która jest widoczna w tekście: "Mężczyzna kupuje samochód". Mógłbyś ten sam tekst oddać w inny sposób, jak: "Samochód jest kupowany przez mężczyznę", ale sam przyznasz, że ta wcześniejsza wersja jest o wiele prostsza do odczytania. Anglicy mają tendencję do takiego odwracania zdań, my jednak nie musimy się tutaj do nich upodabniać 🙂

Liczą się jeszcze krótkie zdania, bez zastosowania literackiego stylu, który tak naprawdę tylko komplikuje nasz tekst i jego przesłanie. Jego główną wartością ma być cenna informacja, którą szybko i bez trudności mają z niej wydobyć nasi czytelnicy.

Wspaniałą radę zapewnił nam Claude Hopkins. Sam Wspomniał że: "Copywriting stanowi lekcję pokory i umiejętność cięcia własnych tekstów". Każdy, kto zastosuje się do tej zasady, ma możliwość okazać się coraz lepszym Copywriterem i Blogerem.


Jak pisać teksty ciekawie - wnioski:

  • rezygnuj z niepotrzebnych przymiotników i przysłów
  • twórz krótkie, a zarazem proste zdania
  • przeczytaj  swój tekst i oceń, co mógłbyś w nim poprawić oraz skróć go
  • używaj strony czynnej, a unikaj biernej
  • prostota na pierwszym miejscu

Jeśli uwzględnisz te cenne wskazówki, to każdy Twój kolejny tekst na stronie www czy blogu okaże się jeszcze lepszy. Życzę powodzenia.

Zobacz także: Recepta na skuteczne opisy produktów"

Jak zostać Copywriterem?

Jak zostać Freelancerem?

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.