Jak pokonać lenistwo? 9 sprawdzonych sposobów na lenistwo!

Jak pokonać lenistwo 9 sprawdzonych sposobów na lenistwo!

W dzisiejszych czasach człowiek ma do czynienia z dość intensywnym trybem życia. Dzieje się tak dlatego, iż dzisiejszy świat wydaje się pędzić bez opamiętania. Co za tym idzie ludzie szukają wszelkich możliwych sposobów na zrobienie czegoś szybko i łatwo. A czasami po prostu uważają, że lepiej nic nie robić. Nawet nie chcą dowiedzieć się, jak pokonać lenistwo. Na szczęście nie wszyscy tak mają. Jeśli więc chcemy przekonać się, jak pokonać lenistwo, to znajdujemy się w dobrym miejscu.

Czasami wychodzimy z założenia, że nic nam się nie chce. To normalne. Ale problem pojawia się wtedy, gdy to lenistwo ma nad nami coraz większą kontrolę. Przez to trudno jest nam dochodzić do pewnych celów, zadań, ciężko nam w pracy i szkole. I przez to ogarnia nas zniechęcenie. Ale czy tak musi już być?!

Okazuje się, że z lenistwem można skutecznie walczyć.


Spis treści:

 1. Zdrowe lenistwo
 2. Jak pokonać lenistwo – 8 wskazówek
 3. Jak pozbyć się lenistwa na zawsze?
 4. Jak pokonać lenistwo do nauki?
 5. Jak pokonać lenistwo w pracy?

Zdrowe lenistwo

Pamiętajmy, że nie można pracować przez cały dzień, ponieważ nie jesteśmy maszyną. Nasz organizm ma ograniczenia i dobrze, abyśmy je regularnie uwzględniali. Zapewnijmy sobie zdrowy odpoczynek i miejmy zrównoważony stosunek do pracy i rozwoju. Dzięki temu wypoczynek pozwoli nam zregenerować siły, odstresować się, spędzić czas z bliskimi, zadbać o ciało i zdrowie. Regularny urlop jest potrzebny każdemu z nas.

Sporządzenie sobie dokładnego planu na taki wypoczynek, zarówno w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca i roku, na pewno okaże się bardzo przydatne. Planuj więc przerwę w pracy, krótki i dłuższy urlop. Ale nie tylko! Dodatkowo starajmy się efektywnie wypoczywać. Co to znaczy?! Nie traćmy zbyt wiele czasu przed telewizorem czy Internetem. Wypocznijmy nad naturą, spędźmy czas z krewnymi czy przyjaciółmi. Dzięki temu naprawdę wypoczniemy i później nasze podejście do pracy oraz nauki będzie jeszcze lepsze.

Co jednak zrobić, aby wypoczynek nie okazał się nr 1 w naszym życiu? O tym poniżej!


Jak pokonać lenistwo – 9 wskazówek

jak pokonać lenistwo - 9 wskazówek

1. Przestańmy narzekać!

Często wpadamy w taki dołek narzekania na swoją sytuację, problemy. Pytamy się ciągle siebie – dlaczego?? bądź wmawiamy – „nie dam rady”. Ale przecież lepiej skupić się na swoich problemach i ocenić, jak moglibyśmy je rozwiązać.

Pomyślmy, że chcemy więcej zarabiać bądź mieć własny samochód. Czy narzekanie na brak pieniędzy i samochodu w jakimś stopniu przybliży nas do tego celu, czy oddali?! Tak więc odrzućmy te wszelkie negatywne myśli i zacznijmy skupiać się na tym, co możemy zrobić. Na pewno będzie nam wtedy łatwiej. Nie przyjdzie to jednak łatwo, ale warto się starać.

2. Poprawmy swoje warunki

Aby przybliżyć się do pracowitości, w różnorodnym zakresie (pracy, sportu, zarabiania, rozwoju), warto stworzyć sobie odpowiednie warunki. Te, które będą nas jeszcze bardziej zachęcać do dalszej pracy. O co może tutaj chodzić?!

Pomyślmy, że chcemy schudnąć. Co w pierwszej kolejności warto byłoby uczynić?! Tutaj wielu dietetyków i trenerów zaleca, aby zrobić porządki w domu i lodówce. Wyrzucić wszelkie śmieci żywieniowe. Dzięki temu walka z samym sobą staje się o wiele łatwiejsza.

A może nie mamy pomysłu na swoją przyszłość?! W takim razie zróbmy porządek w swoim domu. Następnie weź kartkę papieru i przeanalizuj swoje zalety, umiejętności. Oceń, jakie posiadamy zainteresowania. A następnie zastanówmy się, która praca mogłaby sprawiać nam duże zadowolenie. Tak abyśmy nie pracowali tylko dla samych pieniędzy, lecz przez naszą pracę ułatwiali życie innych ludzi.

Przygotujmy swoje miejsce do pracy i nauki

Najlepiej, jak wyrzucimy ze swojego otoczenia rzeczy, które nas rozpraszają. To na przykład telefon, muzyka, światło, telewizor czy wiele innych. Może mamy na biurku zbyt wiele zdjęć, pamiątek czy dekoracji. O wiele lepiej, jeśli zachowamy w takim miejscu minimalizm. Pozwoli On skupić się nam jeszcze bardziej. Więcej w tym temacie w artykule Organizacja miejsca pracy.

3. Jak pokonać lenistwo? Zadbajmy o ciało i zdrowie

Aby codziennie pokonywać lenistwo, zadbajmy o swoje ciało. Już odpowiednia ilość snu (7-8 godzin) pozwoli nam zregenerować się naszemu umysłowi. Dodatkowo odżywiajmy się regularnie i zdrowo. Aby jeszcze nabrać więcej energii każdego dnia, możemy dbać o regularne wstawanie (np. 6 rano) i po wypiciu 2 szklanek wody zdecydować się na krótki trening, bieganie, gimnastykę, kalistenikę, brzuszki, pompki itp. Później jeszcze zimny (bądź chłodny) prysznic, który na pewno pobudzi nas do działania. Na początku może być ciężko się do tego przekonać, ale spróbujmy wytrzymać przez 1 tydzień i 2. Później będzie już znacznie łatwiej.

Gotujmy zdrowo i smacznie

Każdy z nas lubi zjeść. Ale, gdy już mamy sami coś przygotować, to jakoś jest nam o wiele trudniej i apetyt nam spada. Czy tak musi być zawsze? Nie. Wystarczy, że spróbujemy swojej przygody z kuchnią. Mamy przecież dostęp do wielu książek kucharskich i blogów kulinarnych. Wyszukajmy smaczne i proste przepisy na początek. Postarajmy się jeść lekko, apetycznie i zdrowo. Dzięki temu zadbamy o swoją dietę i zdrowie. A gotowanie przypadnie nam do gustu jeszcze bardziej. Przygotowane dania zaczną smakować nam i naszym bliskim.

A jeśli nie mamy czasu na gotowanie, to przynajmniej zdecydujmy się na zamówienie zdrowych posiłków. Przecież istnieją firmy cateringowe, które się w tym specjalizują. Nie tylko gwiazdy sportu i aktorzy muszą korzystać z ich oferty. My również – jeśli nas stać, oczywiście 🙂

W kwestii zdrowia możemy również zrezygnować bądź ograniczyć pewne złe nawyki, jak palenie papierosów, picie alkoholu. Zachętą do tego może okazać się artykuł Zalety niepicia alkoholu!

4. System nagród i kar

Staraj się nagradzać siebie za pewną pracę, osiągnięcia. Na przykład wyznaczmy sobie cel, aby podczas pracy nie surfować po Internecie czy przeglądać Facebooka. I niech naszą nagrodą będzie smaczna kawa bądź krótka przerwa, telefon do przyjaciela. A jeśli złamiemy swoją zasadę, to wyznacz sobie karę. I warto, abyśmy już wcześniej ją przygotowali, a nie tak na poczekaniu.

Jak wdrożyć taki system kar i nagród, dowiemy się w artykule Cele życiowe.

5. Jak pokonać lenistwo? Analizujmy postępy

Aby się jeszcze bardziej motywować, to przyglądajmy się już początkowym efektom, które zdobyliśmy. Skorzystajmy z plannera, notesu czy pliku Excel, w którym możemy regularnie wpisywać swoje nowe postępy.

Jeśli na przykład staramy się schudnąć, to zapiszmy ile masz cm w obwodzie brzucha i w innych miejscach. Następnie co tydzień decydujmy się na ponowną przymiarkę. Zapisujmy również ile treningów zdołaliśmy wykonać oraz co zjedliśmy. Dzięki temu będziemy mieć jeszcze większą kontrolę nad tym wszystkim.

6. Rozwijajmy się, ale rozsądnie

Aby zwalczać regularnie lenistwo, musimy postawić na dalszy rozwój. A mamy do tego naprawdę wiele możliwości, jak blog(również ten mój), podcasty, książki, audiobooki itp.

Dzięki temu będziemy żyć zgodnie ze słowami Alberta Einsteina „nie można powtarzać tego samego i oczekiwać innych efektów”.

Przestroga: poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na samorozwój nie przyniesie wspaniałych efektów, jeśli zdobytych wskazówek czy umiejętności nie wdrożymy w życie. Obracajmy się więc wśród materiałów, które później możemy od razu wykorzystać i staraj się tak czynić(np. wykorzystaj moje kursy online i książki).

7. Jak pokonać lenistwo? Poprośmy o pomoc

Inni są w stanie udzielić nam pomocy, na przykład krewni, przyjaciele, partnerzy biznesowi, a nawet klienci. Możliwe, że potrzebna będzie nam nawet pomoc psychologa czy psychiatry. Nie wstydźmy się tego. Przecież Ci ludzie chcą poprawić nasze życie. I czasami warto skorzystać z ich wsparcia. Nie żyjmy stereotypami, że o pomoc proszą tylko wariaci. Tak nie jest.

o pomoc proszą Ci, którzy chcą o siebie zadbać!

8. Zacznijmy czyli „Done is Better than Perfect”

jak pokonać lenistwo - zacznij działać czyli done is better than perfect

Nie wyczekujmy doskonałej chwili i okazji, ponieważ taka nigdy może się nie pojawi. A mogłoby się okazać, że zmarnowaliśmy wiele czasu i środków. Oczywiście zależy nam na tym, aby do wszystkiego podchodzić jak najlepiej. Natomiast kiedy zaczynamy działać w danym kierunku, to zaczynamy się o wiele szybciej uczyć. Widzimy błędy i zaczynamy je później unikać. Poznajemy ciekawych ludzi i również od nich czerpiemy inspirację.

Gdybyśmy jednak nie zaczęli, to nasza praca (mimo, że niedoskonała), nic by nam nie przyniosła. A zbyt duże przygotowania mogłyby sprawić, że nigdy byśmy nie zaczęli, więc zniechęcenie ogarnie nas w pełni. O wiele lepiej tego unikać. Jak?

Pomyślmy, że chcemy przebiec maraton. Nie musimy zaopatrzyć się najpierw w specjalistyczne buty do biegania, smartfon, aplikacje itp. Wystarczy tylko zwykły strój i to wszystko. Wyjdźmy z domu i biegajmy, w tym, co mamy bądź zakupmy strój i buty za kilka zł w second handzie czy na Vinted. Dodatkowo nie wyznaczajmy sobie zbyt wygórowanych celów. Najpierw biegajmy 2-3 razy w tygodniu, a nawet raz w tygodniu. Gdy będzie Ci się udawać, to w końcu zakochamy się w bieganiu. I nikt nie będzie musiał nas do niego zachęcać. Efekty, w tym także maraton, przyjdą z czasem!

Na zachętę: Wyszukajmy 2 kartki(bądź rozpiszmy to sobie w Excelu). Na 1 stronie zapiszmy cel, jaki chcemy osiągnąć. Na 2 kartce drogę dotarcia do tego celu, czyli co musimy zrobić krok po kroku. Rozpiszmy to sobie na dni, tygodnie, miesiące i rok. I później analizuj swoje postępy. Pomocne będzie działanie zgodne z pojęciem 3 poziomy, o którym pisałem w artykule Cele i zadania życiowe. Powodzenia!

Wiemy już, jak pokonać lenistwo i to skutecznie!

Jak pozbyć się lenistwa na zawsze?

Czy jest to w ogóle możliwe, by nigdy nie być leniwym? Aby nigdy nie nadszedł taki dzień, że nam się nie chce? Biorąc pod uwagę nasze aktualne życie, możemy powiedzieć, że nie jest to w pełni możliwe. Dlatego nie wymagajmy od siebie doskonałości.

Możemy miewać leniwe dni, ale nie leniwe życie!

I mi zdarzają się słabsze dni, ale wtedy nie wymagam od siebie zbyt wiele. Jestem zadowolony, gdy udaje mi się wtedy zrealizować przynajmniej 50% zaplanowanych spraw(a wszystko dzięki aplikacji Nozbe).

Jak pokonać lenistwo do nauki?

Kiedyś nie lubiłem się uczyć. Uczęszczając do szkoły podstawowej, rodzice musieli mnie dokładnie sprawdzać czy przykładam się do nauki. Natomiast z czasem się to zmieniło. Zdałem sobie sprawę, że moje podejście do nauki ma ogromny wpływ na to, kim będę w przyszłości. Dlatego postanowiłem się bardziej przykładać, a było to już w klasie podstawowej od 3-6. W tym okresie i przez całe gimnazjum udało mi się uzyskiwać naprawdę dobre wyniki. Dlatego 3 klasę gimnazjum zakończyłem ze średnią 5.0(i właśnie taką ksywkę „5.0” otrzymałem w Technikum Ekonomicznym, do którego dalej uczęszczałem).

Jak więc pokonałem lenistwo do nauki?

Uświadomiłem sobie, że jeśli przykładam się do nauki, uzyskuje dobre oceny, dbam o dobre świadectwo, to nie tylko się rozwijam, ale zarazem dbam o moją lepszą przyszłość. W naszym wypadku może być podobnie!

Jak pokonać lenistwo w pracy?

Może pomóc zakochanie się we wczesnym wstawaniu. Kiedyś myśleliśmy, że to nie do pomyślenia wstawać o 6 rano czy 5.30. Natomiast możemy to zmienić. Najtrudniejsze będą pierwsze 2 tygodnie, a później to już z górki.

Wykorzystywać można różne aplikacje, aby budzić się tak wcześnie. Dodatkowo warto przykładać się do tego, aby się dobrze wyspać. Dlatego do łóżka warto się kłaść blisko 22.30, a czasami jeszcze wcześniej. Dzięki temu nie wstajemy przemęczoni, lecz wyspani i gotowi do pracy.

Przed pracą mozna rozpocząć swoje pewne rytuały, czyli: łazienka, wypicie szklanki wody, wyjście na spacer i kawa. Po tym wszystkim(co trwa blisko 1h) mozna zabrać się do pracy i być na niej bardzo skupionym.

Zaplanuj wczesne wstawanie, by móc dobrze rozpocząć swoją pracę, gdy inni jeszcze śpią. A przed pracą możesz wykonać jeszcze pewne rytuały(te które musisz i inne), co poważnie zmotywuje Cię do dalszej pracy. A Ty jakie masz sposoby na walkę z lenistwem? Daj o tym znać w komentarzu. I pamiętaj, że lenistwo na dłuższą metę nie popłaca!

5 Comments

 1. Piotr Hajdyła

  jA JESTEM PATOLOGICZNYM LENIEM PROSZE O POMOC

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Piotr. Co do specjalistycznej pomocy, to tutaj nie jestem w stanie Ci pomóc. Natomiast, jeśli szukasz motywacji, ciekawych wskazówek przydatnych w życiu codziennym bądź inspiracji i rozwoju, to tutaj na blogu na pewno ją otrzymasz. Wiele materiałów poświęciłem tej tematyce, więc zachęcam do przejrzenia spisu treści 🙂

 2. Janusz Kamiński

  Jak mówił jeden filozof, lenistwo to reakcja organizmu na wykonania tej pracy, która jest głupia i niepotrzebna.

 3. Krzysztof

  Apropos myślenia, dzisiaj rano wpadłem na ciekawy cytat:
  Prawdziwą oznaką inteligencji
  nie jest wiedza
  tylko wyobraźnia.
  A. Einstein

  1. Szymon Owedyk

   Zgadza się, szczególnie w branży kreatywnej 🙂 Choć i w tej czasami można się wypalić bądź rozleniwić, więc warto wiedzieć, jak się podnieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.