Jak pokonać lenistwo? 9 sposobów!

W dzisiejszych czasach człowiek ma do czynienia z dość intensywnym trybem życia. Dzieje się tak dlatego, iż dzisiejszy świat wydaje się pędzić bez opamiętania. Co za tym idzie ludzie szukają wszelkich możliwych sposobów na zrobienie czegoś szybko i łatwo. A czasami po prostu uważają, że lepiej nic nie robić. Nawet nie chcą dowiedzieć się, jak pokonać lenistwo.

zastanowić się jednak trzeba czy takie podejście jest do końca „zdrowe”

Udogodnienia, jakie oferuje dzisiejszy świat, można sobie cenić – i należy. Wiele rzeczy można zrobić „od ręki”. Dzięki Internetowi wszelkie możliwe sposoby realizacji usług, robienia zakupów, komunikacji z innymi ludźmi, prowadzenia biznesu itd. są bardzo ułatwione. To jest na pewno sukces ludzkości w dziedzinie technologii. Jest też mimo wszystko druga strona medalu. I nie jest ona niestety pozytywna.

Innym razem wychodzimy z założenia, że nic nam się nie chce. Zapewne i Ty tak się czasami czujesz?! Ja również i tego nie ukrywam. Ale problem pojawia się wtedy, gdy to lenistwo ma nad nami coraz większą kontrolę. Przez to trudno jest nam dochodzić do pewnych celów, zadań, ciężko nam w pracy, szkole. I przez to ogarnia nas zniechęcenie. Ale czy tak musi już być?!

Zagłębiaj się poniżej w ten temat, a dokładnie zauważysz, że z lenistwem można skutecznie walczyć. Ja walczę każdego dnia, ale dzięki poniższym technikom i metodom działania jest mi o wiele łatwiej. Może i Tobie również będzie łatwiej? Mam taką nadzieję.


Spis treści:

  1. Zdrowe lenistwo
  2. Myślenie to sztuka
  3. Jak pokonać lenistwo - 9 wskazówek

Film/prezentacja "Jak pokonać lenistwo" z kanału #JakSieRozwijac:


Zdrowe lenistwo

Pamiętaj, że nie można pracować przez cały dzień, ponieważ nie jesteś maszyną. Twój organizm na ograniczenia i dobrze, abyś je regularnie uwzględniał. Zapewnij sobie zdrowy odpoczynek i miej zrównoważony stosunek do pracy i rozwoju. Dzięki temu wypoczynek pozwoli Ci zregenerować siły, odstresować się, spędzić czas z bliskimi, zadbać o swoje ciało i zdrowie. Regularny urlop jest potrzebny każdemu z nas.

Sporządzenie sobie dokładnego planu na taki wypoczynek, zarówno w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca i roku, na pewno okaże się bardzo przydatne. Planuj więc przerwę w pracy, krótki i dłuższy urlop. Ale nie tylko! Dodatkowo staraj się efektywnie wypoczywać. Co to znaczy?! Nie trać zbyt wiele czasu przed telewizorem czy internetem. Wypocznij nad naturą, spędzając czas z bliskimi krewnymi czy przyjaciółmi. Dzięki temu naprawdę wypoczniesz i później Twoje podejście do pracy oraz nauki będzie jeszcze lepsze.

Co jednak zrobić, aby wypoczynek nie okazał się nr 1 w Twoim życiu? O tym poniżej!


Myślenie to sztuka

Przez dzisiejsze wygody ludzie zapominają, że nie wszystko da się zrobić i załatwić „od ręki”. Tak się przyzwyczaili do robienia wszystkiego przez komputer i telefon, że pozostawieni sami sobie bez tych udogodnień bodaj na kilka minut w trudnej sytuacji nie za bardzo wiedzieliby co począć.

Ich kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów bądź znalezienie wyjścia z niemiłych okoliczności, w których się znaleźli, spadają niemal do zera. Są zagubieni, ponieważ utracili zdolność myślenia. Kontrolę nad nimi przejął bezwiedny nawyk przyciskania klawiszy w razie potrzeby i przekonanie, iż to załatwi sprawę.

Okazuje się jednak – i to dość często – że to nie wystarcza. Trzeba czasem włączyć myślenie i wyobraźnię. Szkoda, że tego zadania podejmują się nieliczni, z tym że to właśnie Ci nieliczni po włączeniu swojej wyobraźni mogą zakończyć jakieś działanie sukcesem.

Umysłowe lenistwo jest dzisiaj chorobą dość powszechną, na którą mało kto zwraca uwagę. Niesie ono jeszcze dodatkowe zagrożenie w postaci objawów braku jakichkolwiek ambicji, cierpliwości i wytrwałości. W wyniku tego u ludzi przejawia się brzydka cecha.

chcą wszystkiego „teraz”, „zaraz”, „od razu” jednak nie chcą nic od siebie dać

Nawet nie potrafią zrozumieć, że czasem nie da się „od razu”. To jest właśnie ten brzydki, typowo konsumpcyjny nawyk. Nie myśleć, nie czekać tylko dostać. Tak to wygląda dzisiaj w wielu przypadkach.

Skoro już mowa o czymś takim, to jak wyobrazić można sobie takie osoby jako ludzi sukcesu? Nieważne gdzie człowiek pragnie osiągnąć swój sukces, może to być biznes, związek, praca, sport itd. to bez nawyku wytrwałości, cierpliwości, jak i bez posiadania świadomości, że realizacja pewnych rzeczy wymaga czasu i zrozumienia, daleko nie zajdzie.

Najważniejsze zatem jest to, ażeby znaleźć złoty środek pomiędzy wykorzystywaniem zdobyczy technologicznych a umiejętnym myśleniem. Jeśli coś można załatwić „od ręki” to jak najbardziej trzeba to zrobić, a jak wymagany jest wysiłek umysłowy to włączyć myślenie i wyobraźnię 🙂

Wykorzystuj swój umysł

Wszystko jest dla ludzi – jak się mawia. Tak więc korzystaj z wszelkich udogodnień, jakie ma do zaoferowania świat i korzystaj także z tego, co dostałeś zupełnie za darmo. Jest to oczywiście umiejętność myślenia. Nie można przy okazji zapomnieć także o wyobraźni. To są najpotężniejsze narzędzia, więc nie ignoruj ich.

Nie popadaj u umysłową apatię, co jest znakiem dzisiejszych czasów. Tylko człowiek kreatywny, mający umysł cały czas „na chodzie” sobie poradzi. I tylko taki człowiek odniesie sukces i wybrnie z trudnych sytuacji, ponieważ nie dał sprowadzić się do roli automatu bezwiednie przyciskającego przycisk na klawiaturze komputera bądź telefonu w razie potrzeby.

niech Twój umysł będzie cały czas świeży

Trzymaj go takim. Myśl i niech Twoje myślenie będzie twórcze. Rozwijaj także swój umysł. Dzięki temu unikniesz umysłowego lenistwa. Ono nigdzie Cię nie zaprowadzi. Za to kreatywne myślenie poniesie Cię wszędzie, gdzie tylko chcesz. Pomoże Ci rozwiązać Twoje problemy, znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, jak i poprowadzi Cię do sukcesu. Także warto myśleć.  Ale jak się motywować i zwalczyć lenistwo?! O tym więcej poniżej 🙂


Jak pokonać lenistwo - 9 wskazówek

1. Przestać narzekać!

Często wpadamy w taki dołek narzekania na swoją sytuację, problemy. Pytamy się ciągle siebie - dlaczego?? bądź wmawiamy - "nie dam rady". Ale przecież lepiej skupić się na swoich problemach i ocenić, jak moglibyśmy je rozwiązać.

Pomyśl, że chciałbyś więcej zarabiać, mieć własny samochód. Czy narzekanie na brak pieniędzy i samochodu w jakimś stopniu przybliży Cię do tego celu, czy oddali?! Tak więc odrzuć te wszelkie negatywne myśli i zacznij skupiać się na tym, co możesz zrobić. Na pewno będzie Ci łatwiej. Nie przyjdzie to jednak łatwo.

Czasami musimy się do tego przymuszać. Ale później udaje się nam te myślenie dobrze przestawić i stajemy się w tym zakresie naprawdę świetnymi specjalistami. Ty również możesz tak mieć 🙂

2. Popraw swoje warunki

Aby przybliżyć się do pracowitości, w różnorodnym zakresie (pracy, sportu, zarabiania, rozwoju), warto stworzyć sobie odpowiednie warunki. Te, które będą nas jeszcze bardziej zachęcać do dalszej pracy. O co może tutaj chodzić?!

Pomyśl, że chciałbyś schudnąć. Co w pierwszej kolejności warto byłoby uczynić?! Tutaj wielu dietetyków i trenerów zaleca, aby zrobić porządki w domu i lodówce. Wyrzucić wszelkie śmieci żywieniowe. Dzięki temu walka z samym sobą staje się o wiele łatwiejsza.

A może nie masz pomysłu na swoją przyszłość?! W takim razie zrób porządek w swoim domu. Następnie weź kartkę papieru i przeanalizuj swoje zalety, umiejętności. Oceń, jakie posiadasz zainteresowania. A następnie zastanów się, która praca mogłaby sprawiać Ci duże zadowolenie. Abyś nie pracował tylko dla kasy, lecz ułatwiał dzięki swojej pracy życie innych ludzi. Dzięki temu na pewno odczujesz tak zwany efekt "Flow" i pełnego zadowolenia z siebie.

Przygotuj miejsce do pracy i nauki

Najlepiej, jak wyrzucisz ze swojego otoczenia rzeczy, które Cię rozpraszają. To na przykład telefon, muzyka, światło, telewizor czy wiele innych. Może masz na biurko zbyt wiele zdjęć, pamiątek czy dekoracji. O wiele lepiej, jeśli zachowasz w takim miejscu minimalizm. Pozwoli On skupić Ci się jeszcze bardziej. Więcej w tym temacie w artykule "Organizacja miejsca pracy".

3. Zadbaj o ciało i zdrowie

Aby codziennie pokonywać lenistwo, zadbaj o swoje ciało. Już odpowiednia ilość snu (7-8 godzin) pozwoli Ci zregenerować się Twojemu umysłowi. Dodatkowo odżywiaj się regularnie i zdrowo. Aby jeszcze nabrać więcej energii każdego dnia, możesz dbać o regularne wstawanie (np. 6 rano) i po wypiciu 2 szklanek wody zdecydować się na krótki trening, bieganie, gimnastykę (20 minut). Później jeszcze zimny (bądź chłodny) prysznic, który na pewno pobudzi Cię do działania. Na początku może być ciężko się do tego przekonać, ale spróbuj wytrzymać przez 1 tydzień i 2. Później będzie Ci już z górki.

Gotuj zdrowo i smacznie

Każdy z nas lubi zjeść. Ale, gdy już mamy sami coś przygotować, to jakoś jest nam o wiele trudniej i apetyt nam spada. Czy tak musi być zawsze? Nie. Wystarczy, że spróbujesz swojej przygody z kuchnią. Masz przecież dostęp do wielu książek kucharskich i blogów kulinarnych. Wyszukaj smaczne i proste przepisy na początek. Postaraj się jeść lekko, apetycznie i zdrowo. Dzięki temu dodatkowo zawsze o swoją dietę i zdrowie. A gotowanie przypadnie Ci do gustu jeszcze bardziej. Przygotowane dania zaczną Ci smakować oraz Twoim bliskim.

A jeśli nie masz czasu na gotowanie, to przynajmniej zdecyduj się na zamówienie zdrowych posiłków. Przecież istnieją firmy cateringowe, które się w tym specjalizują. Nie tylko gwiazdy sportu i aktorzy muszą korzystać z ich oferty. Ty również - jeśli Cię stać, oczywiście 🙂

W kwestii zdrowia możesz również zrezygnować bądź ograniczyć pewne złe nawyki, jak palenie papierosów, picie alkoholu. Zachętą do tego mogą okazać się dla Ciebie Zalety niepicia alkoholu!

4. Sięgaj po inspiracje

Aby motywować się jeszcze bardziej, postaraj się znaleźć motywujące artykuły bądź osoby. Możliwe, że prowadzą swojego vloga czy wrzucają wpisy na swój profil Facebook, Instagram i przez to codziennie chętnie dzielą wspaniałą energią.

Możesz również obrać inną strategię. Przygotuj sobie motywujące hasła i staraj się takie karteczki powiesić w ważnych miejscach (np. na lodówce). Spoglądając na nie będziesz wielokrotnie w ciągu dnia zachęcony do pewnych działań.

Jeśli więc chcesz schudnąć, to możesz napisać: "Nie zaglądaj tutaj tak często, a zyskasz na tym Ty i Twoi bliscy" 🙂

5. System nagród i kar

Staraj się nagradzać siebie za pewną pracę, osiągnięcia. Na przykład wyznacz sobie cel, aby podczas pracy nie surfować po internecie czy przeglądać Facebooka. I niech Twoja nagrodą będzie smaczna kawa bądź krótka przerwa, telefon do przyjaciela. A jeśli złamiesz swoją zasadę, to wyznacz sobie karę. I warto, abyś już wcześniej ją przygotował, a nie tak na poczekaniu 🙂

Jak wdrożyć taki system kar i nagród, dowiesz się w artykule "Cele życiowe".

6. Analizuj postępy

Aby się jeszcze bardziej motywować, to przyglądaj się już początkowym efektom, które zdobyłeś. Skorzystaj z plannera, notesu czy pliku Excel, w którym możesz regularnie wpisywać swoje nowe postępy.

Jeśli na przykład starasz się schudnąć, to zapisz ile masz cm w brzuchu. Następnie co tydzień decyduj się na ponowną przymiarkę. Zapisuj również ile treningów zdołałeś wykonać oraz co zjadłeś. Dzięki temu będziesz mieć jeszcze większą perspektywę.

7. Rozwijaj się, ale rozsądnie

Aby zwalczać regularnie lenistwo, musisz postawić na ciągły rozwój osobisty. A masz do tego naprawdę wiele możliwości. Blog (również ten mój), podcasty, książki, audiobooki. Wykorzystaj pewne materiały, które mogą sprawić, że już niedługo będziesz jeszcze lepszym przedsiębiorcą, blogerem, pozycjonerem, pracownikiem zdalnym itp.

Dzięki temu będziesz żyć zgodnie ze słowami Alberta Einsteina "nie można powtarzać tego samego i oczekiwać innych efektów".

Przestroga: poświęcanie zbyt dużej ilości czasu na samorozwój nie przyniesie wspaniałych efektów, jeśli zdobytych wskazówek czy umiejętności nie wdrożysz w życie. Obracaj się więc wśród materiałów, które później możesz od razu wykorzystać i staraj się tak czynić(np. postaw na moje kursy online i książki). Rozwijaj się, gdy pewnych rzeczy nie potrafisz, a pewna wiedza mogłaby Ci to umożliwić.

8. Poproś o pomoc

Inni są w stanie udzielić Ci pomocy, na przykład krewni, przyjaciele, partnerzy biznesowi, a nawet klienci. Możliwe, że potrzebna będzie Ci nawet pomoc psychologa czy psychiatry. Nie wstydź się tego. Przecież Ci ludzie chcą poprawić Twoje życie. I czasami warto skorzystać z ich wsparcia. Nie żyj stereotypami, że o pomoc proszą tylko wariaci. Tak nie jest.

o pomoc proszą Ci, którzy chcą osiągnąć sukces!

Dodatkowo osoby te będą stanowiły dla Ciebie dodatkową motywację. Mogą przecież odzywać się do Ciebie i analizować czy robisz postępy w pewnej dziedzinie 🙂

9. Zacznij czyli "Done is Better than Perfect"

Nie wyczekuj doskonałej chwili i okazji, ponieważ taka nigdy może się nie pojawi. A mogłoby się okazać, że zmarnowałeś wiele czasu i środków. Oczywiście zależy nam na tym, aby do wszystkiego podchodzić jak najlepiej. Natomiast kiedy zaczynamy działać w danym kierunku, to zaczynamy się o wiele szybciej uczyć. Widzimy błędy i zaczynamy je później unikać. Poznajemy ciekawych ludzi i również od nich czerpiemy inspirację.

Gdybyśmy jednak nie zaczęli, to nasza praca (mimo, że niedoskonała), nic by nam nie przyniosła. A zbyt duże przygotowania mogłyby sprawić, że nigdy byśmy nie zaczęli, więc zniechęcenie ogarnie nas w pełni. O wiele lepiej tego unikać. Jak?

Pomyśl, że chcesz przebiec maraton. Nie musisz zaopatrzyć się najpierw w specjalistyczne buty do biegania, smartfon, aplikacje itp. Wystarczy tylko zwykły strój i to wszystko. Wyjdź z domu i biegaj, w tym, co masz bądź zakup strój i buty za kilka groszy. Dodatkowo nie wyznaczaj sobie zbyt wygórowanych celów. Najpierw biegaj 2-3 razy w tygodniu, a nawet raz w tygodniu. Gdy będzie Ci się udawać, to w końcu zakochasz się w bieganiu. I nikt nie będzie musiał Cię do niego zachęcać. Efekty, w tym także maraton, przyjdzie z czasem. Na pewno Ci się uda!

ps. półmaraton przebiegłem w lipcu 2018, a maraton planuje w 2019 r.

Na zachętę: Wyszukaj 2 kartki(bądź rozpisz w Excelu). Na 1 staraj się zapisać cel, jaki chcesz osiągnąć. Na 2 kartce drogę dotarcia do tego celu czyli co musisz zrobić krok po kroku. Rozpisz to sobie na dni, tygodnie, miesiące i rok. I później analizuj swoje postępy. Pomocne będzie działanie zgodne z pojęciem 3 poziomy, o którym pisałem w artykule "Cele i zadania życiowe". Powodzenia 🙂

Mogą Cię także zainteresować moje pozostałe kursy online i książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej, Biznesie online i YouTube. Zachęcam do wykorzystania, ponieważ naprawdę warto, o czym przekonało się już tysiące zadowolonych odbiorców. Zapraszam!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Leave a Comment
Najnowsze artykuły