Jak rozliczyć przychody na Udemy ze sprzedaży kursów online?

Jak rozliczyć przychody na Udemy ze sprzedaży kursów online?

Od października 2018 roku zarabiam na sprzedaży kursów online na platformie UDEMY. Dzięki temu nie muszę prowadzić całej kampanii reklamowej. Oni zajmują się tym za mnie. Ja jedynie na swoim bogu i kanałach Social Media co jakiś czas zachęcam do skorzystania z moich kursów online i książek o SEO, WodPress, Pracy zdalnej i Biznesie online, więc spora ilość czytelników decyduje się na zakup. Dzięki temu moje przychody z każdego miesiąca stają się coraz wyższe. Zobacz więc, jak wygląda moja historia, a przy okazji dowiesz się, jak rozliczyć zagraniczne przychody Freelancera w Twoim przypadku.

Przychody zagraniczne rozliczysz jako Freelancer bądź jako firma.

Oto dowód już z listopada 2018:

zarabianie online na kursach internetowych Udemy

Dzięki temu otrzymałem od UDEMY kolejne gratulacje za osiągnięcie nowego poziomu przychodów!

Poniżej najnowsze zestawienie wszystkich zgromadzonych dotychczas przychodów ze sprzedaży moich kursów na Udemy:

potwierdzenie przychodów ze sprzedaży kursów online na platformie Udemy
Wszystkie przychody instruktora na Udemy na dzień styczeń 2020 r.

Aktualnie sprzedaje tam coraz więcej kursów online:

Przygotowałem już wiele kursów online. Dzięki temu większa ilość osób decyduje się poznać ich możliwości, za co jestem bardzo wdzięczny.

Z czasem planuję przygotować jeszcze inne kursy online:

 • Kurs o blogowaniu - Jak zarabiać na blogu?
 • Google Search Console dla początkujących
 • Google Adwords i Google Express - jak utworzyć i ustawić 1 reklamę Google
 • inne

Bez obaw, dam Ci znać o tych wszystkich kursach online. Ale pamiętaj, by dołączyć do subskrybentów mojego bloga!


Film z kanału #JakSieRozwijac:

Poniżej w filmie wyjaśnię Ci krok po kroku, jak możesz rozliczyć swoje przychody uzyskiwane ze sprzedaży kursów online na Udemy oraz w innych miejscach. Zapraszam od oglądania! A jeśli wolisz tekst, to przejdź jeszcze niżej.


Jak rozliczyć przychody instruktora z UDEMY?

Wszystko zależy od tego, jak chcesz się rozliczać. Inaczej należy postąpić, jeśli działasz jako freelancer, a inaczej, gdy prowadzisz własną firmę. Poniżej Ci to wyjaśnię.

Jako Freelancer:

NOWOŚĆ: Przychody ze sprzedaży na Udemy polegają na udzieleniu licencji Udemy na sprzedaży naszych kursów online. Z tego względu można je nawet zaliczyć do przychodów ze sprzedaży "praw majątkowych". Wtedy można uwzględnić 50% kosztów uzyskania przychodów. Więcej informacji Tutaj.

Inna dawniejsza, mniej korzystna opcja: Przychody z Udemy uzyskiwane prywatnie możesz ująć w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychody z “innych źródeł”. Musisz taki przychód opodatkować według skali podatkowej (18% lub 32%). Podczas rozliczenia możesz jeszcze zastosować kwotę wolną od podatku(w roku 2019 wynosi 8000 zł) i pewne koszty uzyskania przychodu. Dopiero, gdy ze sprzedaży kursów i innych działań jako freelancer przekroczysz w danym roku przychód (np. 8000 zł, czyli tą kwotę wolną od podatku), to już pozostałe przychody musisz rozliczyć w rocznej deklaracji. Nie musisz każdego miesiąca wpłacać miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Podatek do zapłaty obliczasz i płacisz na podstawie zeznania rocznego czyli w deklaracji PIT-37(gdy z wszystkich przychodów poszła zaliczka do US) lub PIT-36(jeśli z pewnych przychodów nie poszła zaliczka do US, więc sprawdzi się ta deklaracja dla instruktorów Udemy).

Ważne: W przypadku zarobków rocznych wyższych niż 8000 kwota wolna od podatku maleje:

 • przy zarobkach od 8000,01 do 13000 zł wynosi od 8000 a 3091 zł,
 • przy zarobkach od 13000,01 a 85528 zł wyniesie zawsze dokładnie 3091 zł,
 • przy zarobkach od 88529,01 a 127000 zł wyniesie od 3091 zł a 0 zł,
 • przy zarobkach powyżej 127 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi 0 zł.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe z takich przychodów musisz jeszcze wypełnić załącznik PIT/ZG czyli informację o przychodach zagranicznych. Jeśli zleceniodawca zagraniczny nie płacił żadnego podatku, to ty wskazujesz dochód w odpowiedniej rubryce i jako podatek zapłacony za granicą wpisujesz “0”. Gdyby jednak ten podatek opłacił, to musisz od niego uzyskać dokument, z którego wynika wysokość zapłaconego podatku w jego Państwie. Te dochody zagraniczne kwalifikujesz do właściwego źródła, a później sumujesz z dochodami Polskimi w sekcji “D” deklaracji PIT-36, dzięki czemu nie omijasz podwójnego opodatkowania, ponieważ podatek płacisz tylko w Polsce.

Ważne: sprawdź czy korzystając z automatycznych kreatorów do wysyłania deklaracji nie stosuje metody unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w przeciwnym razie podatek zostanie nieprawidłowo obliczony.

Udemy to amerykańska firma i tam dokonuje rozliczeń podatkowych. Aby prawidłowo zadeklarować podatek musisz jeszcze wypełnić i wysłać do nich formularz W-8BEN. Ale nie jest on tak trudny, jak polska deklaracja PIT, więc można sobie z nim poradzić 🙂

Jako firma:

Prowadząc własną firmę musisz rozliczać się miesięcznie, do 20 dnia kolejnego miesiąca, wpłacając zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Jak taką zaliczkę musisz obliczyć?

 • obliczasz koszty uzyskania przychodu: np. 1250 zł x 20% = 250 zł
 • obliczasz dochód (przychód - koszty uzyskania przychodu) czyli 1250 zł - 250 zł = 1000 zł
 • zaokrąglasz sumę do pełnych zł i obliczasz zaliczkę na podatek czyli 1000 zł x 18% = 180 zł
 • kwotę wyliczoną zaokrąglasz do pełnych zł i przekazujesz na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego

Jeszcze inne opcje rozliczania się ze sprzedaży produktów elektronicznych:

 • współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości (dodatkowe koszty, czyli 300 zł + różne utrudnienia z zatwierdzanie faktur itp.)
 • założenie działalności niezarejestrowanej (limit miesięcznego przychodu 1050 zł, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku)

Pamiętaj, że to tylko moje spostrzeżenia o tym, jak rozliczyć zagraniczne przychody Freelancera. Więcej wskazówek odnajdziesz na stronie kreatywnego prawnika, Wojciecha Wawrzaka w artykule "Jak legalnie rozliczyć sprzedaż produktów elektronicznych?". Dodatkowo zajrzyj do materiałów Udemy o "informacjach i najczęstszych zadawanych pytaniach dotyczących podatków" TUTAJ. Powodzenia!


13 Responses
 1. Cześć, a nie jest może tak, że jeśli chcesz rozliczać się z Udemy jako firma, to trzeba wypełnić wniosek W-8BEN-E? Właśnie się nad tym zastanawiam. Mam jednoosobową działalność i chcę opublikować kurs i nie wiem, który z tych formularzy powinnam wypełnić. Może ten W-8BEN jest prosty, ale ten W-8BEN-E to zupełnie nie wiem, jak go uzupełnić.

  1. Dokładnie, ten W-8BEN-E to raczej do podmiotów(czyli firm) spoza USA(w tym z Polski), których chcą się rozliczyć. A ten W-8BEN to dla osób fizycznych. A jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, to skontaktuj się z doradcą podatkowym. Możesz mu wtedy podesłać ten artykuł z Udemy dotyczący tej sprawy i może też Ci doradzi https://support.udemy.com/hc/pl/articles/360034920394-Podatki-co-instruktorzy-musz%C4%85-przesy%C5%82a%C4%87-do-Udemy- Powodzenia 🙂

 2. Wow. Dzięki za ten wpis! Mam parę pytań, bo mierzę się z tym podatkowym ustawieniem udemy 🙂 W formularzu W8 podaje się numery SSN, ITIN, albo TIN. Który ty wpisałeś, bo te 2 pierwsze to trzeba dostać z urzędu amerykańskiego.
  Druga sprawa, to czy ten formularz wystarczy żeby być zwolnionym z podaktów w USA, czy mimo wszystko trzeba się tam rozliczać (poza rozliczeniem w Polsce). JEszcze raz dzięki za ten wpis, bo ciężko takie szczegóły znaleść na necie 😀

 3. Dzieki Szymon za odpowiedz. A możesz jeszcze powiedzieć co deklarujemy na tym formularzu W-8BEN? 🙂 Średnio znam angielski.

 4. Czy formularz W-8BEN jest przesylany po to, aby potwierdzic ze podatek bedzie rozliczony w PL? Co sie stanie jesli to zaniechamy? Udemy sie nie dopomina o wysylke tego fornularza. Czy jesli przychody sa mniejsze niz kwota wolna od podatku to nie trzeba nic robic? Z gory dzieki z odp. Pozdr

  1. Zgodnie z regulaminem Udemy, to Instruktor jest odpowiedzialny za takie działania. Przecież to my zdobywamy nowe przychody ze sprzedaży kursów online, więc jasne, że musimy się z nich rozliczyć. Udemy ukazuje, jak to zrobić. A ten formularz warto wysłać, ponieważ czasami gdy się tego nie zrobi, to wstrzymuje wypłatę nowych przychodów z kursów online. W tym roku niedawno składałem deklarację PIT-36 i tam w kategorii przychody z “innych źródeł” wpisywałem przychody z Udemy z poprzedniego roku. Z tego względu musiałem zapłacić za nie podatek. Ale cóż, tak to wygląda. Lepiej spać spokojniej 🙂

   Tak, gdy twoje wszystkie przychody w ciągu roku nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, to nie musisz płacić podatku z przychodów zdobywanych na Udemy. Ale i tak te przychody z Udemy i inne, musisz wpisać do deklaracji PIT-36. Gdy rozliczasz się online, np. podatnik info, to wtedy i tak zobaczysz, że po obliczeniach wychodzi, że nie masz nic do zapłaty. Ale i tak te przychody, które zdobyłeś w ciągu roku, musisz wklepać do deklaracji 🙂

  1. Nie ma sprawy. Link masz tutaj i musisz zjechać do momentu, gdy pojawi się okienko “Narzędzie do przesyłania dokumentów podatkowych”. Tam następnie przerzucasz swój wniosek i jest on automatycznie przesyłany. Bądź klikasz w “przeglądaj urządzenie” i wybierasz odpowiedni plik ze swojego komputera. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz :)