Jak rozliczać się z przychodów na Udemy? Ze sprzedaży kursów online?

Jak rozliczać się z przychodów na Udemy? Ze sprzedaży kursów online?

Od października 2018 roku zarabiam na sprzedaży kursów online na platformie UDEMY. Dzięki temu nie muszę prowadzić całej kampanii reklamowej. Oni zajmują się tym za mnie. Ja jedynie na swoim bogu i kanałach social media co jakiś czas zachęcam do skorzystania z moich kursów, więc i spora ilość moich czytelników decyduje się na zakup. Dzięki temu przychody z każdego miesiąca są coraz wyższe.

Oto dowód już z listopada 2018:

zarabianie online na kursach internetowych Udemy

Dzięki temu otrzymałem od UDEMY kolejne gratulacje za osiągnięcie nowego poziomu przychodów 🙂

Aktualnie sprzedaje tam 2 kursy online: 

Dodatkowo 2 kursy udostępniam za darmo (przynajmniej na razie), aby uczestnicy mogli bliżej zapoznać się ze mną i moim sposobem przekazywania wiedzy. Dzięki temu wielu uczestników tych darmowych kursów zdecydowało się na zakup kursów płatnych, które są już bardziej profesjonalne i znacznie lepiej przygotowane 🙂

Pozwala mi to również budować coraz większą listę kontaktów, do których czasami mogę wysłać wiadomość i zachęcić do zakupu nowego kursu. A już takie są w drodze. O tym poniżej.

Do końca 2018 roku przygotuję jeszcze 3 kursy online:

  • Zostań Freelancerem / Copywriterem / Blogerem (to będzie najbardziej rozbudowany kurs - blisko 100 wykładów 🙂 )
  • Google Search Console dla początkujących
  • Google Adwords i Google Express - jak utworzyć i ustawić 1 reklamę Google

Bez obaw, dam Ci znać o tych kursach online 🙂


Film z kanału JakSieRozwijac:


Jak rozliczyć przychody instruktora z UDEMY?

Wszystko zależy od tego, jak chcesz się rozliczać. Inaczej należy postąpić, jeśli działasz jako freelancer, a inaczej, gdy prowadzisz własną firmę. Poniżej Ci to wyjaśnię.

Jako freelancer:

Przychody z Udemy uzyskiwane prywatnie możesz ująć w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychody z “innych źródeł”. Musisz taki przychód opodatkować według skali podatkowej (18% lub 32%). Podczas rozliczenia możesz jeszcze zastosować kwotę wolną od podatku(w roku 2019 wynosi 8000 zł) i pewne koszty uzyskania przychodu. Dopiero, gdy ze sprzedaży kursów i innych działań jako freelancer przekroczysz w danym roku przychód (np. 8000 zł, czyli tą kwotę wolną od podatku), to już pozostałe przychody musisz rozliczyć w rocznej deklaracji. Nie musisz każdego miesiąca wpłacać miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Podatek do zapłaty obliczasz i płacisz na podstawie zeznania rocznego czyli w deklaracji PIT-37.

Jako firma:

Prowadząc własną firmę musisz rozliczać się miesięcznie, do 20 dnia kolejnego miesiąca, wpłacając zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Jak taką zaliczkę musisz obliczyć?

  • obliczasz koszty uzyskania przychodu: np. 1250 zł x 20% = 250 zł
  • obliczasz dochód (przychód - koszty uzyskania przychodu) czyli 1250 zł - 250 zł = 1000 zł
  • zaokrąglasz sumę do pełnych zł i obliczasz zaliczkę na podatek czyli 1000 zł x 18% = 180 zł
  • kwotę wyliczoną zaokrąglasz do pełnych zł i przekazujesz na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego

 

Jeszcze inne opcje rozliczania się ze sprzedaży produktów elektronicznych:

  • współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości (dodatkowe koszty, czyli 300 zł + różne utrudnienia z zatwierdzanie faktur itp.)
  • założenie działalności niezarejestrowanej (limit miesięcznego przychodu 1050 zł, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku)

Pamiętaj, że to tylko moje spostrzeżenia. Więcej wskazówek odnajdziesz na stronie kreatywnego prawnika, Wojciecha Wawrzaka w artykule "Jak legalnie rozliczyć sprzedaż produktów elektronicznych?". Dodatkowo zajrzyj do materiałów Udemy o "informacjach i najczęstszych zadawanych pytaniach dotyczących podatków" TUTAJ.

 

Jak rozliczać się z przychodów na Udemy? Ze sprzedaży kursów online?
5 (100%) 3 votes

Dodaj komentarz :)