Jak rozliczać się z przychodów na Udemy? Ze sprzedaży kursów online?

Jak rozliczać się z przychodów na Udemy? Ze sprzedaży kursów online?

Od października 2018 roku zarabiam na sprzedaży kursów online na platformie UDEMY. Dzięki temu nie muszę prowadzić całej kampanii reklamowej. Oni zajmują się tym za mnie. Ja jedynie na swoim bogu i kanałach social media co jakiś czas zachęcam do skorzystania z moich kursów, więc i spora ilość moich czytelników decyduje się na zakup. Dzięki temu przychody z każdego miesiąca są coraz wyższe.

Oto dowód już z listopada 2018:

zarabianie online na kursach internetowych Udemy

Dzięki temu otrzymałem od UDEMY kolejne gratulacje za osiągnięcie nowego poziomu przychodów 🙂

Aktualnie sprzedaje tam 3 kursy online: 

 • Ogarnij Pozycjonowanie stron www i SEO
 • Ogarnij WordPress i tworzenie stron www
 • Zostań Freelancerem - pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online

Dodatkowo 2 kursy udostępniam za darmo (przynajmniej na razie), aby uczestnicy mogli bliżej zapoznać się ze mną i moim sposobem przekazywania wiedzy. Dzięki temu wielu uczestników tych darmowych kursów zdecydowało się na zakup kursów płatnych, które są już bardziej profesjonalne i znacznie lepiej przygotowane 🙂

Pozwala mi to również budować coraz większą listę kontaktów, do których czasami mogę wysłać wiadomość i zachęcić do zakupu nowego kursu. A już takie są w drodze. O tym poniżej.

Do końca 2019 roku przygotuję jeszcze 3 kursy online:

 • Google Search Console dla początkujących
 • Google Adwords i Google Express - jak utworzyć i ustawić 1 reklamę Google

Bez obaw, dam Ci znać o tych kursach online 🙂


Film z kanału JakSieRozwijac:


Jak rozliczyć przychody instruktora z UDEMY?

Wszystko zależy od tego, jak chcesz się rozliczać. Inaczej należy postąpić, jeśli działasz jako freelancer, a inaczej, gdy prowadzisz własną firmę. Poniżej Ci to wyjaśnię.

Jako freelancer:

Przychody z Udemy uzyskiwane prywatnie możesz ująć w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychody z “innych źródeł”. Musisz taki przychód opodatkować według skali podatkowej (18% lub 32%). Podczas rozliczenia możesz jeszcze zastosować kwotę wolną od podatku(w roku 2019 wynosi 8000 zł) i pewne koszty uzyskania przychodu. Dopiero, gdy ze sprzedaży kursów i innych działań jako freelancer przekroczysz w danym roku przychód (np. 8000 zł, czyli tą kwotę wolną od podatku), to już pozostałe przychody musisz rozliczyć w rocznej deklaracji. Nie musisz każdego miesiąca wpłacać miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Podatek do zapłaty obliczasz i płacisz na podstawie zeznania rocznego czyli w deklaracji PIT-37(gdy z wszystkich przychodów poszła zaliczka do US) lub PIT-36(jeśli z pewnych przychodów nie poszła zaliczka do US, więc sprawdzi się ta deklaracja dla instruktorów Udemy).

Ważne: W przypadku zarobków rocznych wyższych niż 8000 kwota wolna od podatku maleje:

  • przy zarobkach od 8000,01 do 13000 zł wynosi od 8000 a 3091 zł,
  • przy zarobkach od 13000,01 a 85528 zł wyniesie zawsze dokładnie 3091 zł,
  • przy zarobkach od 88529,01 a 127000 zł wyniesie od 3091 zł a 0 zł,
 • przy zarobkach powyżej 127 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi 0 zł.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe z takich przychodów musisz jeszcze wypełnić załącznik PIT/ZG czyli informację o przychodach zagranicznych. Jeśli zleceniodawca zagraniczny nie płacił żadnego podatku, to ty wskazujesz dochód w odpowiedniej rubryce i jako podatek zapłacony za granicą wpisujesz “0”. Gdyby jednak ten podatek opłacił, to musisz od niego uzyskać dokument, z którego wynika wysokość zapłaconego podatku w jego Państwie. Te dochody zagraniczne kwalifikujesz do właściwego źródła, a później sumujesz z dochodami Polskimi w sekcji “D” deklaracji PIT-36, dzięki czemu nie omijasz podwójnego opodatkowania, ponieważ podatek płacisz tylko w Polsce.

Ważne: sprawdź czy korzystając z automatycznych kreatorów do wysyłania deklaracji nie stosuje metody unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w przeciwnym razie podatek zostanie nieprawidłowo obliczony.

Udemy to amerykańska firma i tam dokonuje rozliczeń podatkowych. Aby prawidłowo zadeklarować podatek musisz jeszcze wypełnić i wysłać do nich formularz W-8BEN. Ale nie jest on tak trudny, jak polska deklaracja PIT, więc można sobie z nim poradzić 🙂

Jako firma:

Prowadząc własną firmę musisz rozliczać się miesięcznie, do 20 dnia kolejnego miesiąca, wpłacając zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Jak taką zaliczkę musisz obliczyć?

 • obliczasz koszty uzyskania przychodu: np. 1250 zł x 20% = 250 zł
 • obliczasz dochód (przychód - koszty uzyskania przychodu) czyli 1250 zł - 250 zł = 1000 zł
 • zaokrąglasz sumę do pełnych zł i obliczasz zaliczkę na podatek czyli 1000 zł x 18% = 180 zł
 • kwotę wyliczoną zaokrąglasz do pełnych zł i przekazujesz na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego

Jeszcze inne opcje rozliczania się ze sprzedaży produktów elektronicznych:

 • współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości (dodatkowe koszty, czyli 300 zł + różne utrudnienia z zatwierdzanie faktur itp.)
 • założenie działalności niezarejestrowanej (limit miesięcznego przychodu 1050 zł, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku)

Pamiętaj, że to tylko moje spostrzeżenia. Więcej wskazówek odnajdziesz na stronie kreatywnego prawnika, Wojciecha Wawrzaka w artykule "Jak legalnie rozliczyć sprzedaż produktów elektronicznych?". Dodatkowo zajrzyj do materiałów Udemy o "informacjach i najczęstszych zadawanych pytaniach dotyczących podatków" TUTAJ.

Jak rozliczać się z przychodów na Udemy? Ze sprzedaży kursów online?
5 (100%) 5 votes
2 Responses
  1. Nie ma sprawy. Link masz tutaj i musisz zjechać do momentu, gdy pojawi się okienko „Narzędzie do przesyłania dokumentów podatkowych”. Tam następnie przerzucasz swój wniosek i jest on automatycznie przesyłany. Bądź klikasz w „przeglądaj urządzenie” i wybierasz odpowiedni plik ze swojego komputera. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz :)