Jak rozliczyć przychody na Udemy ze sprzedaży kursów online?

Jak rozliczyć przychody ze sprzedaży kursów online na Udemy

Od października 2018 roku zarabiam na sprzedaży kursów online na platformie UDEMY. Dzięki temu nie muszę prowadzić całej kampanii reklamowej. Oni zajmują się tym za mnie. Ja jedynie na swoim bogu i kanałach Social Media co jakiś czas zachęcam do skorzystania z moich kursów online i książek o SEO, WodPress, Pracy zdalnej i Biznesie online, więc spora ilość czytelników decyduje się na zakup. Dzięki temu moje przychody z każdego miesiąca stają się coraz wyższe. Zobacz więc, jak wygląda moja historia, a przy okazji dowiesz się, jak rozliczyć zagraniczne przychody Freelancera w Twoim przypadku.

Przychody zagraniczne rozliczysz jako Freelancer bądź jako firma.

Oto dowód już z listopada 2018:

zarabianie online na kursach internetowych Udemy

Dzięki temu otrzymałem od UDEMY kolejne gratulacje za osiągnięcie nowego poziomu przychodów!

Poniżej najnowsze zestawienie wszystkich zgromadzonych dotychczas przychodów ze sprzedaży moich kursów na Udemy:

potwierdzenie przychodów ze sprzedaży kursów online na platformie Udemy
Wszystkie przychody instruktora na Udemy na dzień styczeń 2020 r.

Aktualnie sprzedaje tam coraz więcej kursów online:

Przygotowałem już wiele kursów online. Dzięki temu większa ilość osób decyduje się poznać ich możliwości, za co jestem bardzo wdzięczny.

Z czasem planuję przygotować jeszcze inne kursy online:

 • Kurs o blogowaniu – Jak zarabiać na blogu?
 • Google Search Console dla początkujących
 • Google Adwords i Google Express – jak utworzyć i ustawić 1 reklamę Google
 • inne

Bez obaw, dam Ci znać o tych wszystkich kursach online. Ale pamiętaj, by dołączyć do subskrybentów mojego bloga!


Film z kanału #JakSieRozwijac:

Poniżej w filmie wyjaśnię Ci krok po kroku, jak możesz rozliczyć swoje przychody uzyskiwane ze sprzedaży kursów online na Udemy oraz w innych miejscach. Zapraszam od oglądania! A jeśli wolisz tekst, to przejdź jeszcze niżej.


Jak rozliczyć przychody instruktora z UDEMY?

Wszystko zależy od tego, jak chcesz się rozliczać. Inaczej należy postąpić, jeśli działasz jako freelancer, a inaczej, gdy prowadzisz własną firmę. Poniżej Ci to wyjaśnię.

Jako Freelancer:

NOWOŚĆ: Przychody ze sprzedaży na Udemy polegają na udzieleniu licencji Udemy na sprzedaży naszych kursów online. Z tego względu można je nawet zaliczyć do przychodów ze sprzedaży „praw majątkowych”. Wtedy można uwzględnić 50% kosztów uzyskania przychodów. Więcej informacji Tutaj.

Inna dawniejsza, mniej korzystna opcja: Przychody z Udemy uzyskiwane prywatnie możesz ująć w rocznym zeznaniu podatkowym jako przychody z “innych źródeł”. Musisz taki przychód opodatkować według skali podatkowej (18% lub 32%). Podczas rozliczenia możesz jeszcze zastosować kwotę wolną od podatku(w roku 2019 wynosi 8000 zł) i pewne koszty uzyskania przychodu. Dopiero, gdy ze sprzedaży kursów i innych działań jako freelancer przekroczysz w danym roku przychód (np. 8000 zł, czyli tą kwotę wolną od podatku), to już pozostałe przychody musisz rozliczyć w rocznej deklaracji. Nie musisz każdego miesiąca wpłacać miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy. Podatek do zapłaty obliczasz i płacisz na podstawie zeznania rocznego czyli w deklaracji PIT-37(gdy z wszystkich przychodów poszła zaliczka do US) lub PIT-36(jeśli z pewnych przychodów nie poszła zaliczka do US, więc sprawdzi się ta deklaracja dla instruktorów Udemy).

Ważne: W przypadku zarobków rocznych wyższych niż 8000 kwota wolna od podatku maleje:

 • przy zarobkach od 8000,01 do 13000 zł wynosi od 8000 a 3091 zł,
 • przy zarobkach od 13000,01 a 85528 zł wyniesie zawsze dokładnie 3091 zł,
 • przy zarobkach od 88529,01 a 127000 zł wyniesie od 3091 zł a 0 zł,
 • przy zarobkach powyżej 127 000 zł, kwota wolna od podatku wynosi 0 zł.

Wypełniając roczne zeznanie podatkowe z takich przychodów musisz jeszcze wypełnić załącznik PIT/ZG czyli informację o przychodach zagranicznych. Jeśli zleceniodawca zagraniczny nie płacił żadnego podatku, to ty wskazujesz dochód w odpowiedniej rubryce i jako podatek zapłacony za granicą wpisujesz “0”. Gdyby jednak ten podatek opłacił, to musisz od niego uzyskać dokument, z którego wynika wysokość zapłaconego podatku w jego Państwie. Te dochody zagraniczne kwalifikujesz do właściwego źródła, a później sumujesz z dochodami Polskimi w sekcji “D” deklaracji PIT-36, dzięki czemu nie omijasz podwójnego opodatkowania, ponieważ podatek płacisz tylko w Polsce.

Ważne: sprawdź czy korzystając z automatycznych kreatorów do wysyłania deklaracji nie stosuje metody unikania podwójnego opodatkowania, ponieważ w przeciwnym razie podatek zostanie nieprawidłowo obliczony.

Udemy to amerykańska firma i tam dokonuje rozliczeń podatkowych. Aby prawidłowo zadeklarować podatek musisz jeszcze wypełnić i wysłać do nich formularz W-8BEN. Ale nie jest on tak trudny, jak polska deklaracja PIT, więc można sobie z nim poradzić 🙂

Jako firma:

Prowadząc własną firmę musisz rozliczać się miesięcznie, do 20 dnia kolejnego miesiąca, wpłacając zaliczkę na podatek dochodowy do Urzędu Skarbowego. Jak taką zaliczkę musisz obliczyć?

 • obliczasz koszty uzyskania przychodu: np. 1250 zł x 20% = 250 zł
 • obliczasz dochód (przychód – koszty uzyskania przychodu) czyli 1250 zł – 250 zł = 1000 zł
 • zaokrąglasz sumę do pełnych zł i obliczasz zaliczkę na podatek czyli 1000 zł x 18% = 180 zł
 • kwotę wyliczoną zaokrąglasz do pełnych zł i przekazujesz na rachunek bankowy właściwego Urzędu Skarbowego

Jeszcze inne opcje rozliczania się ze sprzedaży produktów elektronicznych:

 • współpraca z inkubatorami przedsiębiorczości (dodatkowe koszty, czyli 300 zł + różne utrudnienia z zatwierdzanie faktur itp.)
 • założenie działalności niezarejestrowanej (limit miesięcznego przychodu 1050 zł, czyli 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę w danym roku)

Pamiętaj, że to tylko moje spostrzeżenia o tym, jak rozliczyć zagraniczne przychody Freelancera. Więcej wskazówek odnajdziesz na stronie kreatywnego prawnika, Wojciecha Wawrzaka w artykule „Jak legalnie rozliczyć sprzedaż produktów elektronicznych?„. Dodatkowo zajrzyj do materiałów Udemy o „informacjach i najczęstszych zadawanych pytaniach dotyczących podatków” TUTAJ. Powodzenia!

28 Comments

 1. Emilia

  Dziękuję bardzo za wpis, bardzo pomocny! Mam dwa pytania:
  W którym momencie nie mogę rozliczać się już jako autor/freelancer i muszę już założyć JDG? Czy mogę rozliczać się z przychodów z Udemy jako autor, gdy pracuję jednocześnie na etacie? Pozdrawiam Emilia

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Emilia, prawo się zmienia, szczególnie u nas, więc najlepiej jeśli skorzystasz tutaj z pomocy doradcy prawnego czy księgowej. Przychody z kursów(jeśli tylko sprzedajesz je na Udemy) możesz traktować tutaj jako przychód ze sprzedaży licencji do praw w kursach online. I wtedy raczej ograniczeń nie ma. I tak, możesz na Udemy zarabiać, pracując także na etacie. Ale jak wspomniałem, gdy będziesz poważnie zarabiać na Udemy, to zawsze te sprawy prawne przegadaj z kimś doświadczonym w tym temacie. Pozdrawiam 🙂

   1. Emilia

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Czy polecasz może jakiegoś dobrego radcę prawnego lub księgową? 😁 Pozdrawiam

    1. Szymon Owedyk

     Polecam Wojciecha Wawrzak i jego blog prokreacja na temat przepisów dla freelancerów itp. 🙂

 2. noname

  Bardzo pomocny wpis – czy po wypełnieniu 8WBEN powinniśmy zapłacić też jakiś podatek w Stanach, czy jedynie rozliczyć sie w Polsce w US? Jak to wygląda?

  1. Szymon Owedyk

   Tylko rozliczyć się w Polsce, jeśli mieszkasz w Polsce. Wtedy z automatu Udemy pobiera również mały podatek, który pozostaje w US. Ale dokładniejsze porady w tym kierunku możesz uzyskać od radcy podatkowego bądź dobrze ogarniętego księgowego. Pozdrawiam 🙂

 3. Julia

  Bardzo, bardzo Ci dziekuje za wpis, naprawde olbrzymi szacunek za cala Twoja prace! Moge dopytac? – jestes pewny, ze jako osoby fizyczne, rezydenci Polski nie placimy podatku u zrodla? Ja wlasnie widze na swojej stronce instruktora: „Twoja dokumentacja podatkowa została zatwierdzona. Z Twojego obecnego statusu wynika, że wymagana przez IRS stawka podatku u źródła wynosi w Twoim przypadku 30%.” Wybralam Polsce. Mi tez sie wydawalo, ze tak powinno byc jak piszesz, ale pozniej wpadlam na artykul z 2019 https://doradca-podatkowy.net.pl/2019/09/01/kiedy-usa-ratyfikuja-umowe-podatkowa-z-polska/ „W 2013 r. Polska i Stany Zjednoczone podpisały nową umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, która miała zastąpić poprzednią, zawartą jeszcze w 1974 r. […] Aby jednak umowa mogła wejść w życie to jedno i drugie państwo musi ją ratyfikować. Polska ratyfikowała tę umowę od razu, w 2013 r., ale nie zrobiły tego do tej pory Stany Zjednoczone.” Pod tym wpisem ktos w styczniu 2021 pisze „Wkrótce minie 8 lat i dalej ratyfikacja jest zawieszona.” Nie moge w to uwierzyc, ze mogloby tak byc, ze u zrodla placimy 30%, i jeszcze dodatkowo w PIT 36 kolejne 17% (albo 32% w zaleznosci od innych dochodow) :O

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Julia i dziękuję za miłe słowa. Teraz niedawno Udemy aktualizuje różne rzeczy, w tym także można było zaktualizować umowę instruktora. Wszelkie pytania zachęcam, aby do nich kierować, wtedy polski zespół od Udemy chętnie się z nami skontaktuje i wszystko wyjaśni. Dzięki nim udało mi się wszystko na Udemy idealnie poustawiać. Powodzenia!

 4. Mariusz K

  Cześć,

  Czy udemy przesyła aktualnie na paypal pieniądze w pln czy w usd? Jeśli usd to jak wygląda kwestia konwersji na pln i naliczenia podstawy opodatkowania, w przypadku zarejestrowanej działalności gospodarczej ma się księgową która zapewne temat ogarnia. Orientujesz się jak to wygląda w przypadku freelancingu i działalności niezarejestrowanej? Może znasz jakiegoś doradcę podatkowego online którego mógłbyś polecić?

  Pozdrawiam,
  Mariusz

  1. Szymon Owedyk

   Udemy przesyła przez paypal rozliczenie w USD. Ale jeśli masz paypal jako freelancer, to dodatkowe płatności powinny Cię ominać(pojawiają się w paypal gdy ma się firmę i pobierana jest pewna prowizja). Doradcy podatkowego nie jestem w stanie polecić, ale zachęcam, aby takiego wyszukać, jeśli masz dodatkowe pytania, bo wtedy zapewni Ci on 100% odpowiedzi na wszelkie pytania prawne 🙂

 5. Rafał Pydyniak

  Cześć! Pytanie – przy rozliczaniu jako firma czy orientujesz się jak wygląda kwestia VATu? I w ogóle jak wystawia się fakture udemy? Czy jedynie dostajemy pieniądze i nie wystawiamy żadnej faktury?

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Rafał. Więcej na ten temat masz tutaj w artykułach podatkowych na Udemy. Jeśli jako firma zarabiasz na sprzedaży kursów online, to musiałeś wcześniej Udemy przesłać odpowiedni formularz. I później uzyskiwane przychody musisz opodatkowych w następnym miesiącu do 20 dnia w US. Gdy działa się na Udemy jako osoba fizyczna, to rozliczyć można się dopiero po całym roku. Aby dowiedzieć się jeszcze więcej, zawsze możesz napisać do udemy, są tam również polscy pracownicy, którzy chętnie Ci pomogą(choć odpiszą na wiadomość nawet po kilku dnia, ale odpiszą i wyjaśnią, co i jak).

  2. Szymon Owedyk

   Witaj Rafał. W kwestii VAT-u za przychody z Udemy, to najlepiej gdy skontaktujesz się z biurem księgowym / rachunkowym, który udzieli Ci aktualnych informacji. Na pewno jest tutaj brana pod uwagę kwestia związana z unikaniem podwójnego opodatkowania, bo Polska ma tutaj z USA podpisany odpowiednie porozumienie. Ty raczej nie wystawiasz Udemy żadnej faktury, ale ujmujesz przychody z Udemy w swoich przychodach firmowych i wtedy musisz się z nich rozliczyć(płacąc odpowiednie podatki). Życzę powodzenia i jeszcze raz zaznacze, że w tej kwestii warto zgłosić się do specjalisty. Zapłacimy za konsultację, ale mamy gwarancję 🙂

 6. Agnieszka

  Cześć, a nie jest może tak, że jeśli chcesz rozliczać się z Udemy jako firma, to trzeba wypełnić wniosek W-8BEN-E? Właśnie się nad tym zastanawiam. Mam jednoosobową działalność i chcę opublikować kurs i nie wiem, który z tych formularzy powinnam wypełnić. Może ten W-8BEN jest prosty, ale ten W-8BEN-E to zupełnie nie wiem, jak go uzupełnić.

  1. Szymon Owedyk

   Dokładnie, ten W-8BEN-E to raczej do podmiotów(czyli firm) spoza USA(w tym z Polski), których chcą się rozliczyć. A ten W-8BEN to dla osób fizycznych. A jeśli chcesz mieć całkowitą pewność, to skontaktuj się z doradcą podatkowym. Możesz mu wtedy podesłać ten artykuł z Udemy dotyczący tej sprawy i może też Ci doradzi https://support.udemy.com/hc/pl/articles/360034920394-Podatki-co-instruktorzy-musz%C4%85-przesy%C5%82a%C4%87-do-Udemy- Powodzenia 🙂

 7. Łukasz

  Wow. Dzięki za ten wpis! Mam parę pytań, bo mierzę się z tym podatkowym ustawieniem udemy 🙂 W formularzu W8 podaje się numery SSN, ITIN, albo TIN. Który ty wpisałeś, bo te 2 pierwsze to trzeba dostać z urzędu amerykańskiego.
  Druga sprawa, to czy ten formularz wystarczy żeby być zwolnionym z podaktów w USA, czy mimo wszystko trzeba się tam rozliczać (poza rozliczeniem w Polsce). JEszcze raz dzięki za ten wpis, bo ciężko takie szczegóły znaleść na necie 😀

  1. Szymon Owedyk

   TIN. I jeśli masz firmę, to tam wpisuje się NIP, a jeśli działasz jako osoba fizyczna, to tam wpisuje się Pesel. Ty rozliczasz się w Polsce(jeśli tutaj mieszkasz) 🙂

 8. Joanna

  Niestety te instrukcje są błędne.

  1. Szymon Owedyk

   Daj znać Joanna, co jest błędne. Prawo się zmienia i możliwe, że przedstawione tutaj pewne wskazówki nie są aktualne. Daj znać, a chętnie poprawię 🙂

   1. Michał.

    Kwota wolna od podatku to nie jest 8000 zł tylko 3091 zł – poczyta sobie kto ma 8000 zł i dlaczego nikt praktycznie.

    1. Szymon Owedyk

     Kwota wolna od podatku zależy od uzyskanych przychodów. W 2020 roku wyglądało to tak:
     przychody do 8 000 zł – 1 360 zł kwoty wolnej od podatku.
     przychody od 8 001 – 13 000 daje kwotę wolną od podatku 1 360 zł pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 834 zł 88 gr × (podstawa obliczenia podatku – 8000 zł) ÷ 5000 zł.
     przychody od 13 001 – 85 528 zł daje kwotę wolną od podatku 525,12 zł.
     przychody od 85 529 zł – 127 000 daje kwotę wolną od podatku 525 zł 12 gr pomniejszone o kwotę obliczoną według wzoru: 525 zł 12 gr × (podstawa obliczenia podatku – 85 528 zł) ÷ 41 472 zł.
     przychody od 127 001 i więcej – brak kwoty zmniejszającej podatek.

     A najdokładniejsze informacje na ten temat zapewni najbliższy Urząd Skarbowy, do którego warto się zgłosić bądź do biura księgowego czy rachunkowego. Pozdrawiam 🙂

 9. Magdalena

  a jak rozliczy sćię z Udemy jak mieszkam w UK? I mam własną firmę LTD?

  1. Szymon Owedyk

   W tej sprawie zachęcam, aby skontaktować się z Udemy 🙂

 10. Maciej

  Dzieki Szymon za odpowiedz. A możesz jeszcze powiedzieć co deklarujemy na tym formularzu W-8BEN? 🙂 Średnio znam angielski.

 11. Maciej

  Czy formularz W-8BEN jest przesylany po to, aby potwierdzic ze podatek bedzie rozliczony w PL? Co sie stanie jesli to zaniechamy? Udemy sie nie dopomina o wysylke tego fornularza. Czy jesli przychody sa mniejsze niz kwota wolna od podatku to nie trzeba nic robic? Z gory dzieki z odp. Pozdr

  1. Szymon Owedyk

   Zgodnie z regulaminem Udemy, to Instruktor jest odpowiedzialny za takie działania. Przecież to my zdobywamy nowe przychody ze sprzedaży kursów online, więc jasne, że musimy się z nich rozliczyć. Udemy ukazuje, jak to zrobić. A ten formularz warto wysłać, ponieważ czasami gdy się tego nie zrobi, to wstrzymuje wypłatę nowych przychodów z kursów online. W tym roku niedawno składałem deklarację PIT-36 i tam w kategorii przychody z „innych źródeł” wpisywałem przychody z Udemy z poprzedniego roku. Z tego względu musiałem zapłacić za nie podatek. Ale cóż, tak to wygląda. Lepiej spać spokojniej 🙂

   Tak, gdy twoje wszystkie przychody w ciągu roku nie przekraczają kwoty wolnej od podatku, to nie musisz płacić podatku z przychodów zdobywanych na Udemy. Ale i tak te przychody z Udemy i inne, musisz wpisać do deklaracji PIT-36. Gdy rozliczasz się online, np. podatnik info, to wtedy i tak zobaczysz, że po obliczeniach wychodzi, że nie masz nic do zapłaty. Ale i tak te przychody, które zdobyłeś w ciągu roku, musisz wklepać do deklaracji 🙂

 12. skutecznerysowanie

  Dziękuję za ten wpis. Czy mógłbyś podpowiedziec w jaki sposób wysłać formularz W-8BEN do Udemy?

  1. Szymon Owedyk

   Nie ma sprawy. Link masz tutaj i musisz zjechać do momentu, gdy pojawi się okienko „Narzędzie do przesyłania dokumentów podatkowych”. Tam następnie przerzucasz swój wniosek i jest on automatycznie przesyłany. Bądź klikasz w „przeglądaj urządzenie” i wybierasz odpowiedni plik ze swojego komputera. Powodzenia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.