Jak się przebranżowić i wejść do świata IT jako programista?

Jak się przebranżowić i wejść do świata IT jako programista

Jak wynika z danych Komisji Europejskiej, w 2020 roku na polskim rynku brakuje już ponad 50 tysięcy programistów. W całej Europie na specjalistów z branży IT czeka już ponad 900 000 wakatów. Osoby, które zdecydują się na pracę w tym zawodzie mogą liczyć na bardzo atrakcyjne zarobki: Obecnie mediana zarobków na stanowisku programisty wynosi 7500 zł BRUTTO. Jest to wynagrodzenie, które może nas poważnie zainteresować. Tak poważnie, że zaczniemy się naprawdę zastanawiać nad tym, jak się przebranżowić i wejść do świata IT jako programista. Nie jest to takie trudne, a wysokość zarobów, to nie jedyne korzyści!

Do wynagrodzenia programisty zwykle dochodzą atrakcyjne pakiety benefitów, takich jak: dostęp do prywatnej opieki medycznej, ubezpieczenia czy zajęć sportowych oraz możliwość pracy w elastycznych godzinach.

To sprawia, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o przekwalifikowaniu. Zastanawiasz się, w jaki sposób najlepiej wejść do świata IT? Podpowiadamy Ci poniżej, jak to zrobić krok po kroku!

Spis treści:

  1. Jak szybko i sprawnie opanować podstawy programowania?
  2. Najefektywniejsza nauka programowania – studia, kursy czy bootcampy?
  3. Czym się kierować wybierając kurs programowania?
  4. Testowanie oprogramowania – praca jako tester oprogramowania

Jak szybko i sprawnie opanować podstawy programowania?

jak zostać developerem - opanować podstawy programowania w świecie IT

Obecnie rynek pracy zmienia się bardzo szybko i znika wiele tradycyjnych zawodów, także wśród profesji, które jeszcze kilka lat temu były uważane za bardzo przyszłościowe. Z tego powodu największą szansę na rozwój kariery zawodowej mają te osoby, które pozostają otwarte na zmiany i gotowe, by ciągle się uczyć. Atrakcyjną pracę w branży IT mogą otrzymać także osoby, które przez znaczną część życia nie miały nic wspólnego z programowaniem – na przykład absolwenci kierunków humanistycznych – pod warunkiem jednak, że są gotowe, by poświęcić czas na intensywną naukę.  „Talent” czy „wrodzone predyspozycje” odgrywają w tym przypadku nieco mniejszą rolę – konieczna jest jednak wytężona praca i systematyczność. Oczywiście, zainteresowanie naukami ścisłymi może być bardzo korzystne i przyda się zwłaszcza jeżeli mamy ambicje realizować bardziej wymagające projekty.

Na początku powinniśmy określić, jakie języki oprogramowania chcemy w pierwszej kolejności opanować. Możemy zdecydować się między innymi na:

  • Javę;
  • JavaSkript;
  • C#;
  • Python;
  • PHP.

Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z programowaniem te nazwy mogą brzmieć bardzo enigmatycznie – dlatego też wybór nie zawsze jest łatwy. W wielu sytuacjach decyduje przypadek – dostępny kurs lub polecenie znajomego. Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, od którego języka programowania warto rozpocząć naukę.

Fakt, że Twój kolega postawił na C# i obecnie jego kariera dynamicznie się rozwija, nie oznacza, że jest to również najlepsze wyjście dla Ciebie. Najlepiej poczytać o specyfice poszczególnych języków i zastanowić się, co Cię interesuje, czym chciałbyś się zajmować – jeżeli przede wszystkim chciałbyś tworzyć strony internetowe, może to być PHP,  gdy wolisz rozwijać aplikacje – Java lub C#.

Najefektywniejsza nauka programowania – studia, kursy, bootcampy?

praca w IT - programowanie przez bootcampy, kursy i studia

Oczywistą drogą do IT jest podjęcie studiów informatycznych. To doskonała możliwość, by poznać różne języki programowania, a także zgłębić szeroką wiedzę teoretyczną, która pozwoli nam w przyszłości realizować także bardzo złożone projekty. Oczywiście, nie każdy ma czas i możliwości, by zapisać się na studia.  W przypadku osób, które myślą o tym, by szybciej rozpocząć pracę i przede wszystkim skupić się na zagadnieniach praktycznych, lepszym rozwiązaniem będzie udział w kursach – na przykład programowanie dla początkujących. Obecnie wybór dostępnych kursów jest ogromny, nie wszystkie z nich pozwalają jednak osiągać zadowalające wyniki.

Specjaliści z branży IT przekonują, że wystarczy już 200 H godzin – nie powinniśmy wierzyć jednak w reklamy, które głoszą, że „zrobią z nas programistów w dwa tygodnie, szybko i bez żadnego wysiłku”. To właśnie poświęcony czas i nasza ciężka praca zdecyduje o sukcesie. Jeżeli kurs jest krótki, tym więcej wysiłku będziemy musieli włożyć samodzielnie.

Czym kierować się wybierając kurs programowania?

Oferta kursów programowania na polskim rynku jest bardzo szeroka. Możemy zdecydować się na kursy, które obejmują m.in:

  • kursy frontend – na których nauczysz się rozwijać klienckie technologie webowe;
  • kursy fullstack – na którym uczysz się wszystkiego, od frontendu do backendu;
  • kursy data scientist – na których zajmiesz się przede wszystkim analizą danych.

Wybierając kurs programowania nie należy nigdy kierować się przede wszystkim kryterium korzystnej ceny. Najtańsze szkolenia mogą być prowadzone w sposób bardzo powierzchowny i nie dać Ci szans na zdobycie wiedzy niezbędnej w pracy. Zamiast tego zawsze powinniśmy dokładnie przeanalizować program kursu i zweryfikować doświadczenie prowadzących go osób.

Dobrym rozwiązaniem mogą być tzw. bootcampy – czyli bardzo intensywne kursy programowania od zupełnych podstaw, które trwają zwykle przez kilka miesięcy i prowadzone są przez doświadczonych praktyków, którzy często mają na swoim koncie pracę przy największych projektach. Taki kurs może być idealną szansą na zdobycie zawodu programisty i rozpoczęcie pracy zawodowej. Co ważne, niektóre firmy prowadzące szkolenia oferują od razu pomoc w znalezieniu zatrudnienia.

Testowanie oprogramowania – inna droga do świata IT

Warto wspomnieć o tym, że branża IT oferuje także inne ciekawe możliwości zatrudnienia, które warto wziąć pod uwagę, planując przyszłą karierę. Jedną z nich jest praca testera oprogramowania. To praca, która polega na sprawdzeniu jakości oprogramowania poprzez wykonywanie określonych akcji i raportowanie błędów.

W niektórych przypadkach testy wykonywane są manualnie, w innych w sposób automatyczny – a tester jedynie zapisuje wyłapane błędy. Praca testera oprogramowania może być początkiem kariery w sektorze IT – zarobki są tu mniejsze niż w przypadku programistów czy webdeveloperów, jednak kurs są krótsze i łatwiejsze, a ta praca może być doskonałym sposobem na to, by poznać branżę i zyskać dochody, z czasem decydując o tym, czy chce się postawić na naukę programowania.

Może ten artykuł zachęci Cię do tego, aby się przebranżowić i zaistnieć w świecie IT, jako programista, tester oprogramowania czy jeszcze ktoś inny. Jeśli tak, to powodzenia!

2 Comments

  1. Tom

    Bardzo pomocny artykuł, dzięki!

    1. Jak Się Rozwijać

      Cieszę się. Część osób w naszym zespole także poważnie myśli o programowaniu i planuję już niedługo bardziej do tego przysiąść. Mamy już zamówione odpowiednie kursy, tylko wyszukać na to przynajmniej 1h na dzień i myślimy, że przyniesie to dobre wyniki. Widzimy, że na rynku IT potrzeba ogrom programistów, ich wynagrodzenie odpowiada, więc dobrze pójść tą drogą. Powodzenia dla nas wszystkich 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1