Jak się rozwijać? Plus 4 cele na początek!

Jak się rozwijać? Plus 4 cele na początek!

Nikt z nas nie lubi stać w miejscu. Gdy cały czas działamy zyskujemy większą pewność siebie, jesteśmy szczęśliwsi, a to sprawia, że łatwiej nam się żyje i jesteśmy zadowoleni. Ciągłe ulepszanie siebie można porównać do pewnego rodzaju terapii, która nie pozwala nam na popadanie w przygnębienie czy poczucie „zasługujesz na kogoś lepszego”, ponieważ cały czas staramy się być kimś lepszym.

Daje to niezłego kopniaka motywacyjnego.

Jeśli dodatkowo u swego boku mamy kogoś kto to zauważa i docenia, sukces murowany.

Od czego dobrze jest zacząć?

Może będziesz zaskoczony, ale pamiętaj, że ciężko będzie nam coś osiągnąć jeżeli rzucimy się nagle na głęboką wodę a nasze cele będą przypominać 15 metrowe fale… wtedy szybko się zniechęcimy i najprawdopodobniej damy sobie spokój, czyli krótko mówiąc staniemy w miejscu, a z naszego rozwijania nici.

Gdy zaczniemy od małych kroczków, będzie nam dużo łatwiej i przede wszystkim przyjemnie dążyć do wyznaczonego celu. Oczywiście nie mam zamiaru udowadniać, że będzie szło gładko jak po przysłowiowym maśle, bo by coś osiągnąć trzeba się wysilić. Nie ma innej opcji. Jeśli z góry zakładamy, że nie mamy zamiaru włożyć w dany cel sił, energii i samozaparcia, to po prostu się za to nie bierzmy bo szybko przegramy. Gdy jakieś cele wpadną nam do głowy warto zapisać je na kartce, ponumerować i stopniowo dążyć do każdego po kolei.

Jak się rozwijać? Cele na początek!

Realne. Czyli jakie? Przykładowo mogą to być:

  • Wczesne wstawanie. Jeżeli dotychczas wstawaliśmy o godzinie 9, to postawmy sobie za cel, że od dziś będzie to godzina 8. Gdy przyzwyczaimy się do tej godziny, co jakiś czas podnośmy poprzeczkę np. o pół godziny, aż dojdziemy do godziny, która nas satysfakcjonuje. Pamiętaj, że ludzie sukcesu wstają o świcie.
  • Jesteś bałaganiarzem, zmień to chociaż w małym stopniu. Gdy przebywamy w czystej i uporządkowanej przestrzeni poprawia się nasze samopoczucie, jesteśmy bardziej wypoczęci i kreatywni. Zyskujemy również więcej czasu, ponieważ nie tracimy go na przykład na ciągłe szukanie podstawowych rzeczy, na posprzątanie stołu by zjeść posiłek lub po przebudzeniu nie musimy pół godziny ogarniać kuchni by przygotować śniadanie. Wszystkie czynności są wtedy bardziej przyjemne, a nasze życie bardziej zorganizowane i spokojniejsze. Wspaniała harmonia.
  • Czytaj książki. Nie chodzi mi tu o romanse, książki przygodowe czy detektywistyczne, chociaż te też możemy czytać po prostu dla relaksu. Starajmy się wybierać książki o osobach, którym udało się coś osiągnąć w życiu, które coś stworzyły, zaprojektowały. Chodzi o książki, które zachęcą nas do rozwoju. Poznaj "Najlepsze książki" do rozwoju osobistego i zawodowego.
  • Dobierz sobie odpowiednie towarzystwo. To z kim się trzymamy lub przyjaźnimy ma ogromny wpływ na nasz rozwój. Jeżeli przebywamy wśród osób, które często narzekają, nie mają do niczego motywacji lub są leniwe, to najprawdopodobniej to one prędzej zarażą nas swoim sposobem myślenia, niż my ich swoim. Oczywiście nie mówię tu o zrywaniu kontaktów czy pozostawianiu przyjaciela, który choruje na depresję. Chodzi mi o to byśmy uważali na osoby, które mogą mieć na nas toksyczny, zniechęcający wpływ. Mogą się tylko z nami spotykać, by z nami się napić, a innym razem nas obgadują czy oszukują. Tacy przyjaciele nie są nam potrzebni.

Wiemy już, jak się rozwijać powoli i skutecznie. W miarę upływu czasu nasze cele mogą być coraz poważniejsze i dawać nam coraz więcej motywacji. Liczy się przy tym nasza cierpliwość, wola walki i duża dawka samozaparcia. Nie ma lepszej motywacji niż zadowolenie z samego siebie 🙂

Zobacz także: Cele życiowe - jak planować i realizować?

Jak zrobić Plan Dnia czyli planowanie czasu i sukcesu

Jak pokonać lenistwo?

Jak się rozwijać? Plus 4 cele na początek!
5 (100%) 5 vote[s]

Dodaj komentarz :)