Jak zacząć zarabiać i oszczędzać jako dziecko?

Oszczędzanie to okładanie pewnych środków finansowych na później. W jakim celu? Dzieje się tak, gdy planujesz zarobić na pewne rzeczy, na które aktualnie Cię nie stać. Nie wychodzisz wtedy z założenia, że lepszym rozwiązaniem jest kredyt, ponieważ wtedy narażasz się na dodatkowe koszty. A jako dzieci nie możesz sobie nawet na to pozwolić. O wiele łatwiej będzie każdego miesiąca zaoszczędzić pewne środki. Ale jak zacząć zarabiać i oszczędzać pieniądze?

Warto się tego uczyć już w dzieciństwie.

Dowiedz się poniżej, dlaczego? Dodatkowo ukażę Ci ponad 22 sposoby na oszczędzanie w dzieciństwie, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Dowiedz się więc, jak oszczędzać i zarabiać już jako dziecko!


Spis treści:

 1. Dlaczego oszczędzać i zarabiać jako dziecko?
 2. Na co można oszczędzać w dzieciństwie?
 3. Jak zacząć oszczędzać jako dziecko?
 4. Pomaganie rodzicom za darmo
 5. Dawne i aktualne sposoby na zarabianie w dzieciństwie
 6. Ciekawe sposoby na zarabianie i oszczędzanie jako dziecko - 19 pomysłów
 7. Jak zacząć oszczędzać i zarabiać podczas szkoły?
 8. Jak jeszcze można zarobić podczas nauki w szkole?
 9. Co daje oszczędzanie i zarabianie pieniędzy co miesiąc?

Dlaczego oszczędzać i zarabiać jako dziecko?

Oszczędzanie sprawia, że nie jesteś rozrzutny i nabierasz szacunku do pieniędzy. Dodatkowo dzięki temu łatwiej jest osiągać różnorodne cele i marzenia. Pomagasz również bliskim, ponieważ nie jesteś dla nich zbyt dużym ciężarem. Pokazujesz im, że sam potrafimy zaoszczędzić i zarobić, aby później zakupić coś wartościowego. Na pewno rodzice są dumni z takich dzieci.

Gdy oszczędzasz i zarabiasz jako dzieciak to miej pewność, że bardzo dobrze na tym wyjdziesz w przyszłości. Jako dorośli przecież nie będziesz od tak wydawać ciągle pieniędzy na różnorodne zachcianki. Bardziej będziesz trzymał się budżetu domowego i finansowego, który sobie ustalisz. A to sprawi, że będziesz wiedzieć, jak zarobić na dom, auto i inne rzeczy. Na co jednak możesz oszczędzać w dzieciństwie? Poniżej kilka pomysłów.

Na co można oszczędzać w dzieciństwie:

 • na słodycze (ale małą sumę)
 • na sprzęt elektroniczny (telefon, komputer, konsola)
 • na ubrania
 • na wycieczki
 • na sprzęt sportowy: rower, rolki, piłki itp.
 • na prawo jazdy
 • na pierwszy samochód

Jeśli oszczędzasz i zarabiamy jako dzieci, to później gwarantujesz sobie o wiele ciekawsze życie. Warto o tym pamiętać. Dowiedz się więc poniżej, jak można to osiągnąć 🙂


Jak zacząć oszczędzać jako dziecko?

Bez względu na to, jak wiele zarobimy, najważniejsze okazuje się oszczędzanie i inwestowanie. Wystarczy zauważyć, że czasami ogromni milionerzy (Mike Tayson 400 mln dolarów w ciągu 20 lat i stracił wszystko; teraz to naprawia - lepiej późno, niż wcale), czasami przepuszczają przez palce swój cały dorobek. Podobnie i dzieci mogą wydawać swoje kieszonkowe i inne zarobione pieniądze na rzeczy, które nie są im potrzebne, jak słodycze czy ciągła rozrywka.

Jak zacząć oszczędzać?!

Aby sobie ułatwić oszczędzanie, musisz zaopatrzyć się w świnkę bądź specjalny pojemnik, do którego będziemy wrzucać nasze pieniądze. I będziesz mógł z nich skorzystać dopiero wtedy, gdy uzbieramy określoną sumę. Poza świnką możesz pomyśleć o koncie oszczędnościowym.

W oszczędzaniu pomocny jest także kalendarz bądź notes. Warto uczyć dzieci, aby spisywali sobie konkretne cele i rzeczy, które chciałyby osiągnąć. Na przykład zapisują, że chcą zakupić nowoczesny aparat cyfrowy bądź lustrzankę, ponieważ chcą rozwijać swoja pasję fotografowania. Ja za swój pierwszy aparat zapłaciłem około 2000 zł (Nikon D300) - oczywiście w ratach, które niby były na tatę, ale ja opłacałem. Gdy taki cel zapisujesz, to później możesz ustalić, jak wiele uda Ci się zaoszczędzić każdego miesiąca. Dowiadujesz się jeszcze, jak zarobić, aby takie przychody okazały się wyższe. To sprawia, że łatwiej jest osiągać różnorodne cele. Dlatego zapisuj je i dąż do ich realizacji.

Najważniejsza zasada, to po prostu unikaj kupowania słodyczy. Czasami warto się na nie skusić, ale niech to nigdy nie wejdzie Ci w nawyk. O wiele lepiej będzie, jeśli na specjalne okazje kupisz coś słodkiego. Oczywiście nie oznacza to, że nie będziesz jeść słodyczy, które otrzymujesz od rodziców, krewnych bądź przyjaciół. Tutaj masz dowolność 🙂

Przypatruj się również jak oszczędzać od rodziców. Przyjrzyj się ich budżetowi finansowemu, rachunkom, które ponoszą za określone opłaty. Z takiego szkolenia będziesz mógł się wiele nauczyć.


Pomaganie rodzicom

Moi rodzice posiadali 2 działki, więc już na nich się wysilałem z moim pozostałym rodzeństwem. Dbaliśmy o sadzenie i pielęgnację różnorodnych warzyw i owoców. Natomiast od rodziców zbyt wiele nie otrzymaliśmy, zazwyczaj kilka do kilkunastu zł. Pracował tylko mój tata, a była nas w domu aż 8 osób, więc świetnie to rozumiałem.

Często byłem zachwycony z tych kilku zł, które otrzymywałem od taty. Nie mogliśmy z bratem i siostrami się doczekać, jak je rozdysponujemy - środki te wykorzystaliśmy zazwyczaj na słodycze 🙂 Czyniliśmy tak, ponieważ mieliśmy jeszcze inne pieniądze. Skąd je mieliśmy? O tym dalej.

Jak można pomagać rodzicom:

 • nie naciągajmy ich na zakupy rzeczy, na które po prostu ich nie stać
 • nie narzekajmy na kieszonkowe
 • ceńmy ich opiekę, troskę i miłość

Tak oto mogą odwdzięczyć się dzieci swoim rodzicom bądź opiekunom, którzy zapewnili im odpowiednie wychowanie. Przekonajmy się dalej, jak można zacząć zarabiać w dzieciństwie.


Dawne i aktualne sposoby zarabiania podczas wakacji:

W wakacje nie wypoczywaliśmy, lecz ciężko pracowaliśmy zbierając wiśnię w sadzie. Świetnie się w tym odnajdywałem, ponieważ czasami udało mi się zebrać aż 35 zł na dzień (50 kobiałek). Poza wiśniami pomagaliśmy naszym przyjaciołom, którzy posiadali gospodarstwo. U nich zajmowaliśmy się pieleniem, zbieraniem warzyw i innymi pracami.

Jak jeszcze zarabiałem w okresie wakacji?

 • Czasami z bratem zbieraliśmy puszki i butelki po meczu. Czasami po jednym udało się zebrać kilkadziesiąt sztuk, więc było warto.
 • Przez mgłę pamiętam, że jako dzieciaki również z rodzicami zbieraliśmy ślimaki i oddawaliśmy je do skupu. Było kilka takich sytuacji, ale naprawdę super wspomnienia. Po deszczu wychodziliśmy i zbieraliśmy winniczki, za które nam zapłacili. Mój tata już jako emeryt od kilku lat zbiera dziką różę i ma wielu stałych klientów w całej Polsce. Mieszka w regionie, gdzie jest tego bardzo dużo i dzięki temu każdego sezonu udaje mu się zebrać kilka tys. zł. To tylko pokazuje, że można 🙂

Dzięki temu pod koniec wakacji posiadałem zazwyczaj kilkaset złotych i starałem się je za każdym razem dobrze wydać. Część środków przeznaczałem na ubrania, drugą część na wyposażenie do szkoły, a pozostałość odkładałem.


Ciekawe sposoby na zarabianie i oszczędzanie:

 • praca jako freelancer - grafik komputerowy, programista, copywriter, tłumacz, fotograf i wielu innych. Możesz się ogłaszać na olx, allegro oraz w wielu innych miejscach. Inna opcja to korzystaj z takich serwisów (olx, oferia, freelanceria allegro, goodcontent, brandle), aby móc znaleźć ciekawe zlecenia, na przykład: prowadzenie forum, bloga, fanpage; napisanie artykułów, copywriting; projektowanie strony www; telemarketing i wiele innych.
 • maluj i sprzedawaj obrazy - na jarmarkach, na rynku, online.
 • pokaz zdolności - gramy na instrumencie, pięknie śpiewamy bądź posiadamy inne umiejętności? Ukażmy je innym, a możliwe, że nam za to zapłacą.
 • zarabiaj na swoim blogu bądź kanale youtube - jak wiele można na tym zarobić dowiecie się już na blogu Michała Szafrańskiego w artykule "Ile zarabia bloger".
 • zarabianie na klikaniu w reklamy i wypełnianie ankiet - tego sposobu nie polecam - strata Twojego cennego czasu 🙂
 • McDonald - dla silnych psychicznie i fizycznie i tylko od 16 lat.
 • Knajpy i restauracje - dodatkowa praca w kuchni lub na zmywaku, również od 16 roku życia.
 • inwentaryzacje - na 1 wyjeździe można zarobić nawet ponad 100 zł.
 • roznoszenie ulotek - legalnie możliwe już od 13 roku życia.
 • sprzedawanie owoców i grzybów - maliny, truskawki czy poziomki oraz popularne grzyby (kurki, maślaki, sowy). Sprzedajemy krewnym i sąsiadom bądź blisko ruchliwej drogi. Słyszałem, jak pewne małżeństwo utrzymuje się z takiej sprzedaży grzybów w okresie letnim. Mieszkają na Kaszubach, więc w okolicy pełno lasów i ruchliwe drogi z turystami. Dzięki temu co roku udaje im się zarobić od 4-6 tys. zł na miesiąc.
 • opieka nad dziećmi - nastoletnie dzieci mogą zaopiekować się młodszymi. Dowiedzmy się czy krewni i przyjaciele naszej rodziny nie poszukują takiej osoby.
 • wyprowadzanie zwierząt
 • sprzątanie domów
 • koszenie trawy, porządki w ogrodzie, grabienie liści,
 • sprzedaż starych i nieużywanych zabawek, ubrań
 • pomaganie sąsiadom - zrobienie zakupów itp.
 • mycie samochodów i rowerów
 • wynoszenie mebli, pralek i lodówek - warunkiem jest dobre zdrowie i dużo sił. Ludzie chętnie pozbywają się takich rzeczy ze swoich mieszkań. Zapłacą nam za wyniesienie, a dodatkowo czasami będziemy mogli takie zużyte rzeczy sprzedać dalej.
 • urząd pracy - gdy mamy skończone 16 lat, to zawsze możemy w tym miejscu zapytać o pewne oferty pracy dla nieletnich.

Jak zarabiać i oszczędzać w czasie szkoły?

Uczęszczając do szkoły interesowałem się także sportem. Uwielbiałem lekkoatletykę, siatkówkę i tenis stołowy. Ta trzecia dziedzina przynosiła mi pewne profity, ponieważ razem z bratem należeliśmy do ligi tenisistów. Gdy wyjeżdżaliśmy na zawody, to za sam udział otrzymywaliśmy 20 zł, natomiast za wybrany mecz aż 50 zł. Mieliśmy więc dużą zachętę, aby starać się na każdym wyjeździe. Była to nasza kilkuletnia przygoda, ale miło ją wspominamy.

Zarabiałem jeszcze wspólnie z bratem u naszych sąsiadów, ponieważ widzieli, jak regularnie myjemy auto naszych rodziców. Uznali, że chcieliby nam zlecić to zadanie. I tak oto czasami raz na 2 tygodnie myliśmy kilka aut. Dodatkowo pomagaliśmy jeszcze naszemu wujkowi, którzy czasami potrzebował dodatkowych pracowników. Mieliśmy już wtedy po kilkanaście lat. Pracowaliśmy u niego przez kilka dobrych miesięcy, najczęściej w weekendy.

Jak jeszcze zarabiać podczas nauki w szkole:

 1. Na dobrych ocenach - ustal z rodzicami, że za każdą 4 zapłacą Ci 5 zł, a za 5 6 zł. Szybciej się zgodzą, jeśli zagwarantujemy, że za każdą słabą ocenę, czyli 1 i 2, to my płacimy im 5 zł. Na pewno dobrze na tym wyjdziemy, ponieważ będziemy posiadali więcej motywacji do nauki, a dodatkowo w ciągu miesiąca czasami uda się zebrać od 50-200 zł 🙂
 2. Poprośmy rodziców o większe kieszonkowe - może się uda, jeśli dobrze to uzasadnimy. Warto powiedzieć, na co oszczędzamy i jakie kroki już ku temu podjęliśmy. Dodatkowo powiedzmy, że za te dodatkowe kieszonkowe będziemy mogli im bardziej pomóc, na przykład myć naczynia bądź odkurzać.
 3. Udzielaj korepetycji - jesteśmy bardzo dobrzy z pewnych przedmiotów, a widzimy, że pewnym naszym kolegom nie wychodzi najlepiej. Zaoferujmy im dodatkowe lekcje za niewielkie kwoty. Sam pamiętam, jak uczyłem kolegów matematyki 🙂
 4. Konsultant Avon bądź Oriflame - wymagany wiek 16 lat.

Co daje oszczędzanie i zarabianie pieniędzy?

Podejście do pieniędzy i zarabiania weszło mi w krew, a wszystko dzięki temu, jak wyglądało moje dzieciństwo. Było pracowite i naprawdę jestem z tego bardzo zadowolony. Nie zawsze jako dzieciak podobało mi się to, jak oszczędzam i zarabiam, skoro pozostałe dzieci nie były z tego znane. Ale bardzo szybko przekonywałem się, że bardzo dobrze na tym wychodzę. Zapewne i Ty byłeś czasami w podobnej sytuacji.

Cieszę się, ponieważ i dzisiaj dostrzegam, jak wiele na tym zyskuję. Nauczyłem się oszczędzać na zakupach, rachunkach domowych (prądzie, gazie), paliwie. Dodatkowo przez cały czas uczę się, jak oszczędzać w firmie. Ale o tym będę już wspominał w kolejnych wpisach.

Ciekawostka: swoją pierwsza gitarę klasyczna zakupiłem od dziadka mojego kolegi za ciężko zarobione 50 zł na wiśniach.

Pokrótce dowiedziałeś się, jak zacząć zarabiać i jak wyglądała moja historia nabierania szacunku do pieniędzy, której nauczyli mnie moi rodzice. Jestem im za to naprawdę wdzięczny. A jak to wyglądało u Ciebie? Jak uczyłeś się zarabiać już w dzieciństwie i później? A jak jest teraz? Daj znać 🙂

Zobacz także: Jak pokonać lenistwo?

Dlaczego warto prowadzić bloga?

Jak się zmotywować do nauki i pracy?

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Najnowsze artykuły