Jak założyć bloga na Blogger / Blogspot? Poradnik!

Natrafiłeś na darmową platformę blogową Blogger.com i myślisz o tym, aby założyć na niej własny blog? Niby wszystko wydaje się proste, ale chce dokładnie wiedzieć, jak taki blog utworzyć, a następnie zadbać o jego wygląd i treść? Właśnie w tym celu został przygotowany poniższy poradnik 🙂

ps. Choć pamiętaj, że tak naprawdę szczerze polecam Ci założenie bloga na własnej domenie i hostingu. Dzięki temu znacznie szybciej zaczniesz budować swoją markę i przedstawisz się swoim czytelnikom ze znacznie lepszej strony. Właśnie coś takiego wyjaśniam w artykule "Jak założyć bloga WordPress na własnej domenie?".

Oczywiście możesz spróbować założyć bloga na darmowej platformie Blogger.com i tam zacząć tworzyć swoje pierwsze teksty. Bądź zależy Ci na tym, by stworzyć tam własnej zaplecze seo do pozycjonowania swoich stron. Wtedy na pewno poniższa instrukcja Ci się przyda 🙂 Jak i poradnik "Jak założyć bloga na WordPress.com", ale tam postaraj się zajrzeć później, gdy opanujesz platformę WordPress.com.


Spis treści "Jak założyć bloga na blogger.com?":

  1. Zaloguj się na Bloggerze i załóż nowy blog
  2. Napisz pierwszy post na blogu
  3. Ustawienie bloga w panelu administracyjnym

Film z kanału #JakSieRozwijac:


Artykuł:

I. Zaloguj się na Bloggerze i załóż nowy blog

Kliknij w link Blogger.com i w "Utwórz Bloga" bądź "Zaloguj się".

Zaloguj się przez konto Google. Jeśli nie masz, to załóż 🙂

Po zalogowaniu wyświetla się nam Formularz "Utwórz nowego bloga".

Wypełnij "Tytuł" i "Adres". Adres bloga musi być wolny.

Wybierz motyw swojego bloga spośród kilkunastu, które się tam pojawiają.


II. Napisz pierwszy post na blogu

Spójrz na panel administracyjny bloga, który pozwala Ci nim zarządzać. Następnie kliknij w "Utwórz post".

Spójrz na panel tworzenia postów. I przejdź dalej.

Poznaj kolumnę po prawej stronie, czyli "Etykiety", "Publikacja" i "Lokalizacja". Możesz kliknąć w zdjęcie poniżej i zobaczyć dokładniej!

Poznaj przykładowy wpis i cenne wskazówki dla bloggera. Możesz kliknąć w zdjęcie poniżej i zobaczyć dokładniej!

Publikując wpisy na bloga od razu otrzymujesz zapytanie czy chciałbyś go "Udostępnić w Google+". Masz więc taką możliwość. O czym warto pamiętać poniżej...

Wpisz kilka najważniejszych słów zachęcających o nowym wpisie na blogu wraz z #hashtagami, które powinny odnosić się do słów kluczowych na blogu.

III. Ustawienia bloga w panelu administracyjnym

Widzisz w panelu administracyjnym bloga zakładkę "Posty" przedstawiającą posty opublikowane i zaplanowane. Zaglądając tutaj jesteś z wszystkim na bieżąco. Zauważysz tutaj swój nowy wpis na blogu 🙂

A. Statystyka bloga

W panelu bloga kliknij w "Statystyka" i poznaj podstawowe dane statystyczne, czyli liczbę wyświetleń, źródła ruchu sieciowego i odbiorców Twojego bloga.

B. Komentarze na blogu

W panelu bloga kliknij w "Komentarze" i jak narazie nic tutaj nie zobaczysz. Ale w przyszłości będą się pojawiać, więc co jakiś czas będziesz musiał tu zaglądać 🙂

C. Zarabianie na blogu

W panelu bloga kliknij w "Zarobki" i dołącz do programu AdSense, jeśli chcesz. Jeśli dopiero zakładasz bloga, to nie będzie to możliwe. Oto warunki, które należy spełnić, aby dołączyć do AdSense. Więcej o zarabianiu przez AdSense przedstawiam w filmie na YT "Jak zarabiać na reklamach AdSense?"

D. Reklama bloga - kampanie Adwords

W panelu blog kliknij w "Kampanie" i utwórz pierwszą reklamę Google Adwords. Narzędzie dla bardziej zaawansowanych blogerów. Więcej o nim dowiesz się w artykułach: "Pozycjonowanie czy Adwords", "Adwords vs Express" oraz na filmie YT "Adwords - Co to jest? Jak działa i co nam zapewnia?". Przejdź dalej!

E. Strony na blogu / Menu

W panelu bloga kliknij w "Strony" i stwórz odpowiednie strony na blogu, czyli dodaj kolejną pozycję menu na samej górze bloga. Później jeszcze to ustawimy!

Właśnie stworzyłeś pierwszą stronę na blogu i jest ona już widoczna!

Tak wygląda moja nowa strona na blogu. Spójrz również na swoją klikając w Panelu bloga w "Strony" a następnie w dodaną stronę "Wyświetl".

F. Układ bloga / widgety / kolumny

W panelu bloga kliknij w "Układ".

Ustaw nagłówek bloga klikając w ikonę długopisu/ołówka widoczną poniżej.

Wyświetli się nowe okno "Skonfiguruj nagłówek". Wpisz opis bloga i dodaj logo.

Tak wypełnij formularz "Skonfiguruj nagłówek". I przejdź dalej.

Kliknij w "Zapisz" na dole tego okna i następnie wyświetl blog. Najlepiej, abyś zawsze posiadał wyświetlaną stronę główną bloga w osobnej karcie przeglądarki internetowej.

Kliknij w edytuj "Subskrypcja". I wyświetli się kolejne okno.

Wypełnij nowe okno "Konfiguruj obserwowanie bloga przez email". I kliknij "Zapisz".

Przejdź na stronę główną bloga obok, odśwież i zobacz czy pojawiło się na górze "Subskrybuj". Teraz już inni będą mogli zostać czytelnikami Twojego bloga.

Kliknij w edytuj "Lista stron (góra)". I czekaj, aż wyświetli się pewne okno.

Kliknij w edytuj "O mnie" i dodaj na blogu informację o autorze.

Wypełnij okno"Konfiguruj profil" i kliknij w "Zapisz". Możesz również odznaczyć pole "Pokaż informacje o mnie". Wtedy na stronie bloga będzie po prostu ikona twojego profilu i jeśli czytelnicy w nią klikną, to dopiero będą mogli poznać Cię bliżej.

Sprawdź obok na stronie głównej bloga czy informacja "O mnie" jest widoczna.

Kliknij w edytuj "Archiwum bloga". I czekaj, aż wyświetli się nowe okno.

Wypełnij okno "Konfiguruj archiwum" i kliknij w "Zapisz".

Kliknij w edytuj "Etykiety" i czekaj na pojawienie się nowego okna.

Wypełnij okno "Etykiety". Możesz je nazwa jako "Słowa kluczowe" bądź jak wolisz. I kliknij w "Zapisz".

Zajrzyj na stronę główną bloga i zobacz czy pojawiły się "Etykiety".

Kliknij w edytuj "Polecany post" i czekaj na nowe okno.

Wypełnij okno "Ustaw polecanego posta" i kliknij w "Zapisz".

Kliknij w edytuj "Stopka". I czekaj aż wyświetli się nowe okno.

Wypełnij okno "Skonfiguruj informacje o źródle". Możesz wpisać, że jesteś autorem bloga i treści, które się na nim pojawia.

Przejdź na stronę bloga, odśwież i zobacz na dole utworzoną "Stopkę".

Dodaj nowy gadżet / widżet / kolumnę na blogu.

Z nowego okna "Dodaj gadżet" wybierz gadżet / widget z polecanych. Najczęściej stosowane to: HTML/JavaScript, Tekst, Linki subskrypcji, Przycisk +1 i Wyszukaj na blogu. Możesz również przeglądać inne klikając po lewej stronie w "Więcej".

Pamiętaj, że możesz przenosić widgety na blogu. Poniżej widzisz, jak widżet, który leżał po prawej stronie jest przenoszony do "Głównego obszaru strony".

Wprowadzając zmiany w "Układ" pamiętaj o tej poniższej ikonie, czyli "Zapisz rozmieszczenie". Przejdź dalej!

G. Ustawienia motywu bloga

W panelu bloga kliknij w "Motyw", gdzie masz możliwość wybrania opcji "Dostosowania" aktualnego motywu bądź "Edytowania kodu html". Edycja html tylko dla zaawansowanych. Poniżej możesz również wybrać inny motyw bloga z wielu propozycji.

H. Ustawienia podstawowe bloga

W panelu bloga kliknij w "Ustawienia" i dzięki temu możesz sprawdzić i uzupełnić ustawienia podstawowe bloga. Dodaj więc "Opis bloga" i "Zapisz"

Mają bloga na Blogspot możesz ustawić bezpieczne przekierowanie https, które jest pozytywnie odbierane przez Google. Zmień w pozycji "HTTPS" z "Nie" na "TAK". Strona wtedy i blog zostanie odświeżony.

W panelu bloga przejdź poniżej w "Ustawienia" i "Posty, komentarze i udostępnianie". Ustaw ile postów ma pojawić się na stronie głównej bloga, ustal jak zatwierdzasz komentarze na blogu i włącz opcję udostępniania treści na blogu. Przejdź dalej, to już prawie wszystko!

Przejdź na stronę główną bloga, odśwież i przyjrzyj mu się. Oceń, co jeszcze mógłbyś poprawić w panelu administracyjnym bloga. Zobacz poniżej, jak wygląda mój nowy podstawowy blog 🙂

Sukces!!! Już wiesz, jak założyć bloga na Blogger znanym również jako Blogspot.

Posiadasz już swój własny blog. Dodawaj do niego cenne treści i dbaj o dalsze pozycjonowanie i SEO. A jeśli masz pytania, to daj o nich znać w komentarzu, a chętnie pomogę.

O pracy zdalnej, freelancingu i zarabianiu online znacznie więcej dowiesz się w moim kursie "Zostań Freelancerem - pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online". Mogą Cię także zainteresować moje pozostałe kursy online i książki. Zachęcam do wykorzystania, ponieważ naprawdę warto, o czym przekonało się już tysiące odbiorców!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.