Jak zaplanować urlop i budżet na wakacje?

Jak zaplanować urlop i budżet na wakacje?

Sierpień to czas wzmożonych wyjazdów na wczasy. Wczasowicze wyjeżdżają na urlop w atrakcyjne turystycznie miejsca, w których aż roi się od finansowych pokus. Lokalne potrawy, tradycyjne alkohole, różnorodne pamiątki począwszy od muszelek, przez miniatury zabytków, mające służyć za ozdobę salonu, po ręczniki z charakterystycznym widokiem lub nazwą miejscowości. A to wszystko zazwyczaj w znacznie zawyżonych cenach. Jak zaplanować budżet na wakacje z głową?

Co zrobić, żeby nie wrócić z urlopu z pustym portfelem?

Warto znać odpowiedzi na te pytanie, aby móc zaoszczędzić, uniknąć sporów z partnerem lub dziećmi? I przede wszystkim, aby kwestia finansów nie spędzała nam snu z powiek podczas samego urlopu? Wskazówki znajdziesz poniżej 🙂


Film z kanału #JakSieRozwijac:


Artykuł:

Jak zaplanować budżet wakacyjny - 10 wskazówek:

jak zaplanować wakacyjny budżet - 10 wskazówek

1. Zaplanuj wyjazd z wyprzedzeniem

I nie chodzi tu o kilkumiesięczne wyprzedzenie, chociaż często taki wybór pozwala na zaoszczędzenie sporej kwoty. Chodzi o rezerwację noclegu przed dotarciem do celu, ponieważ nie miejscu może okazać się, że niestety brak jest wolnych miejsc noclegowych w interesującym cię przedziale cenowym. Ponadto możesz spotkać się z sytuacją, w której właściciel interesującego cię miejsca może próbować naciągnięcia cię na droższy nocleg tylko dlatego, że zobaczy twoją desperację.

2. Planowanie wydatków na wakacje

Przede wszystkim realnie określ kwotę, którą jesteś w stanie przeznaczyć do wydania w trakcie urlopu. Jeśli jesteś dopiero na etapie planowania wyjazdu tym bardziej skup się na tej kwestii, żeby po zarezerwowaniu noclegów nie okazało się, że twój budżet jest prawie pusty.

Aby określić ile pieniędzy powinieneś ze sobą zabrać musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie: Jakie są twoje potrzeby? Czy jest to jedzenie w drogich restauracjach, czy też wolisz lokalne bary? Czy zależy ci na kupnie pamiątek? Zrób sobie listę rzeczy na których ci zależy i postaraj się oszacować ich koszt.

3. Wydatki na jedzenie i napoje

Jedną z najważniejszych rzeczy na wakacjach jest oczywiście jedzenie i to ono pochłonie znaczną część twojego budżetu. Oczywiście osoby jadące na wypoczynek z wykupionymi posiłkami w hotelu mają trochę łatwiej w tej kwestii, ale nie oznacza to, że zupełnie ich ona nie dotyczy. Jeśli planujesz żywić się na mieście zastanów się, w jakich miejscach lubisz jadać: czy są to restauracje czy raczej bary?

Warto przed wyjazdem sprawdzić oferty gastronomiczne w okolicy, w której będziesz przebywać i zapoznać się z cenami w lokalach. Ułatwi to oszacowanie kosztów wyżywienia i przy okazji rozwiąże dylemat z wyborem lokalu, gdy będziesz już na miejscu. Możesz również skorzystać z portali internetowych opisujących i oceniających lokalne knajpki. Dzięki informacjom tam zawartych będziesz w stanie wybrać smaczne miejsca z menu dopasowanym do twojego budżetu.

Należy również, i tyczy się to także osób z wykupionymi posiłkami, uwzględnić w budżecie dodatkowe wydatki takie jak lody, gofry i inne lokalne smakołyki. Nawet jeśli korzystasz z opcji all inclusive zastanów się czy nie będziesz mieć ochoty na zjedzenie czegoś na mieście. Pamiętaj, że warto stołować się tam gdzie lokalni mieszkańcy – zazwyczaj w tych miejscach jest smaczniej i przede wszystkim taniej.

4. Planowanie wydatków na alkohol

Jeśli wakacyjne wieczory planujesz spędzać w towarzystwie drinka musisz uwzględnić w swoim budżecie wydatki na alkohol i dodatkowe napoje. Warto o tym pamiętać, ponieważ alkohol nie jest tani, a w miejscowościach turystycznych jego ceny mogą być zawyżone.

Zatem jeśli masz taką możliwość, bo np. jedziesz na wakacje autem, zastanów się czy nie warto już wcześniej zaopatrzyć się w alkohol i zabrać go ze sobą żeby uniknąć wygórowanych cen.

5. Jak zaplanować budżet wakacyjny? Zrób listę

Zrób sobie listę rzeczy niezbędnych do zabrania na wakacje. W ferworze pakowania bardzo łatwo coś pominąć i już na miejscu może okazać się, że musisz coś dokupić. Warto uniknąć takich sytuacji właśnie poprzez sporządzenie listy i pakowanie się razem z nią. Wyobraź sobie, że w trakcie wypakowania swoich rzeczy odkrywasz brak szczotki do włosów lub ładowarki od Smartphona. Wizja dodatkowych kosztów nie jest zbyt przyjemna, prawda?

6. Niezbędne rzeczy kup wcześniej

Nie jedź na wakacje bez stroju kąpielowego, ręczników plażowych, dmuchanego materaca lub innej rzeczy, której potrzebujesz. Skoro wiesz, że musisz coś kupić zrób to przed wyjazdem. Bardzo łatwo zaoszczędzisz pieniądze kupując te rzeczy wcześniej w mniej turystycznej miejscowości.

7. Czy naprawdę potrzebujesz pamiątki?

Jeśli tak to postaw na minimalizm – kup mało, ale konkretnie, czyli coś, co jest solidne, estetyczne i najlepiej praktyczne. Dzięki temu twój zakup będzie udany i nie będziesz mieć poczucia pieniędzy wyrzuconych w błoto.

Jeśli nie potrzebujesz pamiątek możesz się do siebie uśmiechnąć – właśnie zaoszczędziłeś pieniądze. Warto również wziąć pod uwagę, że ładne zdjęcia i inwestycja w ich wywołanie oraz oprawienie w ramkę, będą piękną pamiątką budzącą przyjemne wspomnienia przez lata.

8. Planowanie dodatkowych atrakcji

Zastanów się czy w okolicy miejsca twojego wypoczynku są dodatkowe atrakcje, z których chcesz skorzystać. Aquapark, tor wyścigowy, dom strachów itp. mogą być ciekawą rozrywką. Warto, zatem zawczasu zaznajomić się z atrakcjami znajdującymi się w okolicy oraz ich cennikami.

9. Nie daj się oszukać

Niestety, w trakcie wakacji w miejscowościach turystycznych aż roi się od naciągaczy i oszustów. Pilnuj, zatem swojego portfela przed ewentualną kradzieżą i nie daj wciągnąć się oszustom w ich gierki. Kieruj się swoją intuicją i zdrowym rozsądkiem.

10. Jak zaplanować budżet? Nieprzewidziane wydatki

Uwzględnij w budżecie nieprzewidziane wydatki. Zawsze warto zabezpieczyć się na czarną godzinę. W razie awarii auta, niespodziewanej choroby lub też po prostu w sytuacji, w której najzwyczajniej w świecie rozkleją ci się buty warto mieć w portfelu dodatkowe pieniądze na tego typu wydatki.

Wiesz już, jak zaplanować budżet na wakacje! Jak widzisz nie trzeba przesadnie oszczędzać, żeby utrzymać swój budżet w ryzach. Postaraj się uwzględnić wszystkie te punkty w trakcie planowania twoich wakacji i innych inwestycji, a twój portfel na pewno na tym nie ucierpi! Mogą Cię zainteresować moje kursy online i książki. Zachęcam do wykorzystania, ponieważ naprawdę warto, o czym przekonało się już tysiące odbiorców!

Zobacz także: Jak zacząć zarabiać i oszczędzać jako dziecko?

Freelancer kto to? I jak zacząć!

Dlaczego warto prowadzić własny blog? 24 powody!

Jak zaplanować urlop i budżet na wakacje?
5 (100%) 17 vote[s]

Dodaj komentarz :)