Jak zarabiać na rękodziele DIY? Jak się promować i rozliczać?

Jak zarabiać na rękodziele DIY Jak się promować i rozliczać

Modne stało się tworzenie, mnóstwo jest blogów, vlogów, czy stron poświęconych tematyce tworzenie czegoś z ogólnodostępnych materiałów. Jednak czy można na tym zarabiać a dokładniej jak na tym zarabiać zgodnie z prawe, uwzględniając przy tym DIY. Czyli jak zarabiać na rękodziele? Tego dowiesz się w poniższym artykule.

Zarabianie na rękodziele jest możliwe i Internet daje tutaj szerokie możliwości sprzedażowe.

Zanim jednak do tego dojdziemy, to warto przeanalizować, jak powinno się rozliczyć dochody uzyskiwane ze sprzedaży rękodzieła.

Jak rozliczyć dochody z zarabiania na rękodziele?

Tworząc produkty DIY można je sprzedawać na przykład w sieci jednak należy wtedy mieć działalność gospodarczą. Ale czy zawsze? Otóż nie, można skorzystać z nowego tworu jakim jest działalność nierejestrowa.

By prowadzić tego typu działalność należy być osobą fizyczną, można wtedy zarabiać na nierejestrowanej działalność póki nie zostanie przekroczona granica 1050 złotych miesięcznie jest to połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2018 roku. Teraz wygląda to już inaczej, więc warto sprawdzić w Google 🙂

Prowadząc taką działalność nie wymagane jest rejestrowanie w CEIDG, GUS, Urzędzie Skarbowym czy ZUS. Przy tego typu działalności jest również minimalna biurokracja jeśli chodzi o typowe miesięczne rejestrowanie zdarzeń gospodarczych to znaczy wystarczy prowadzić uproszczoną ewidencje sprzedaży która zawiera tylko liczbę porządkową, datę i wartość sprzedaży oraz wartość sprzedaży narastająco. Nieodprowadzane są również zaliczki na podatek dochodowy. 

Jak w takim wypadku zostaną rozliczone przychody i ewentualne koszty działalności nierejestrowanej?

Dzieje się to na koniec roku na zeznaniu rocznym PIT-36 przychody uzyskane z działalności nierejestrowanej zostają wpisane w kolumnie przychody z innych źródeł w zeznaniu rozlicza się również koszty które zostały poniesione bezpośrednio na wytworzenie.

Koszty wykazane w zeznaniu muszą być odpowiednio udokumentowane, dowody zakupu muszą być starannie przechowywane w razie kontroli.

Jak się rozliczać, gdy zarabiasz więcej na rękodziele?

  • założyć własną firmę z małym ZUS-em na 2 lata – księgowość możesz komuś zlecić, płacić mniejszy ZUS, podatek dochodowy i to wszystko. A dzięki temu zaczniesz wystawiać innym Faktury VAT, więc znacznie chętniej będą z Tobą współpracować.
  • założyć działalność małego przedsiębiorcy – dzięki temu zmniejszamy koszty ZUS-u o ponad 500 zł. I nasze miesięczne dochody nie mogą przekraczać 6000 zł brutto(przynajmniej na tą chwilę 2019/2020). Idealne rozwiązanie, gdy uzyskujemy przychody w tej granicy, a minęło nam już 2 lata małego ZUS-u.

Oczywiście później możesz pomyśleć o spółce z o.o. bądź innych formach działalności. Ważne, aby była ona dopasowana do Twojej sprzedaży, rodzaju działalności, a zarazem pozwalała Ci ograniczać koszty podatkowe.

Jak się rozwijać i zarabiać jeszcze więcej na rękodziele?

Najważniejsze w zarabianiu na rzeczach wytworzonych we własnym zakresie jest odpowiedni pomysł który przyciągnie klientów. Tworząc rzeczy takie jakie są ogólnie dostępne nie można liczyć na zbyt wielki popyt, największym zainteresowaniem cieszą się produkty nowe, kreatywne, innowacyjne.

Gdy biurokracja nie jest problemem można całkowicie skupić się na odpowiednich wyrobach i ich sprzedaży.

Od czego najlepiej zacząć?

Na początku musi być pomysł później realizacja tego pomysłu. Większą część czasu należy przeznaczyć na odpowiednie przygotowanie, gdy chce się zarabiać na swoich projektach należy odpowiednio przebadać rynek pod względem zainteresowania na wymyślony produkt.

Gdy na początku chce się tylko dorobić do pensji przygotowanie nie musi być tak duże. Warto wtedy przede wszystkim skupić się na własnych zainteresowaniach i poświęcić im czas, co może z czasem zaowocować coraz większymi zyskami. O to cała filozofia zarabiania na rękodziele!

Gdzie promować swoje produkty rękodzieła / DIY:

  • W Social Media – na Facebooku, Instagramie, YouTube. Rozwijanie takich kanałów, regularne prowadzenie, odpowiednie hashtagi, może sprawić, że spora społeczność zwróci uwagę na nasze produkty i chętnie z nich skorzysta. Wymaga
  • W serwisach ogłoszeniowych – na olx, allegro, warto stworzyć przeróżne ogłoszenia, które dodatkowo pozwolą nam dotrzeć do wielu odbiorców. Część z nich na pewno się do nas zgłosi i zakupi nasze rękodzieło.
  • Przez swój blog – na nim warto dzielić się różnymi artykułami o naszym rękodziele, przedstawiać zdjęcia, filmy i materiały, które też publikujemy w naszych Social Media. Na takim blogu DIY można także stworzyć własny sklep i dzięki temu potencjalni Klienci od razu mogliby tam zajrzeć i złożyć zamówienie.

Z czasem warto pomyśleć o reklamach sponsorowanych, jak FB Ads czy Google Ads. Natomiast dopiero w momencie, gdy już zaczniemy poważnie zarabiać i posiadamy odpowiedni budżet na takie kampanie!

Każdy kto zajmuje się czymś twórczym i kreatywnym, powinien choć trochę pomyśleć czy nie warto by było na tym zarabiać. Rękodzieło czy nawet tworzenie produktów elektronicznych może być dla Ciebie świetnym pomysłem na pracę i życie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1