Jak zostać żeglarzem morskim?

Jak zostać żeglarzem morskim?

O tym, że żeglowanie posiada mnóstwo zalet wie chyba każdy. Podróżowanie jachtem pozwala nam na łatwe przemieszczenie się. To świetne rozwiązanie dla ludzi, którzy pragną zobaczyć wiele miejsc w krótkim czasie. Ponadto, w taką podróż możemy zabrać swoich bliskich, przyjaciół. To sprawia, że niektórzy myślą o tym, jak zostać żeglarzem morskim czy po prostym tym podstawowym.

wyprawa jachtem będzie niezwykłym przeżyciem dla każdego

Pozostaje pytanie – czy zdobycie uprawnień do samodzielnego pływania jachtem żaglowym jest możliwe tylko i wyłącznie do doświadczonych żeglarzy? Nic bardziej mylnego! W artykule podpowiem, jak zdobyć uprawnienia do prowadzenia jachtu morskiego i cieszyć się spokojem i wolnością na morzu.


Spis treści:

  1. Tata uwielbia żeglowanie - ja również
  2. Jachtowy sternik morski - czy każdy może nim zostać?
  3. Jak zostać jachtowym żeglarzem morskim?

Mój tata uwielbia żeglowanie - ja również 🙂

Mój Tato jest żeglarzem (nie morskim, choć i tam żeglował), ale uwielbia żeglowanie. Należy do klubu żeglarskiego od 20 roku życia. Ma przydzielony własny kemping, więc co jakiś czas do niego zaglądamy z żoną. Oczywiście poświęcamy wtedy czas na żeglowanie, a pozwala nam na to wspaniała żaglówka Taty o nazwie "Ósemka". Możliwe, że jest w stanie pomieścić tyle osób, ale jeszcze nie próbowaliśmy - 6 było najwięcej 🙂

Aby nie być gołosłownym, prześlę kilka fotek z zeszłego roku:

dalej z tatą podczas żeglowania ja z tatą podczas żeglowania żona uwielbia tą część żaglówki

Ja z Tatą blisko steru i lin. Już wielokrotnie mnie szkolił, więc wiele już potrafię. A żona często na dziobie 🙂

jezioro do żeglowania blisko klubu żeglarskiego

Jezioro, na którym przychodzi nam żeglować jest połączone z 3 jeziorami, więc jest sporo miejsca na ciekawe żeglowanie i dlatego uwielbiamy to miejsce.

Możliwe, że za jakiś czas sam pomyślę o tym, aby uzyskać patent żeglarza 🙂 Stąd ten wpis, może i część z Was go zainteresuje!

O patencie żeglarskim słów kilka

To dokument, który daje uprawnienie do kierowania jachtem określonej wielkości i danego rodzaju. Każdy, kto chce samodzielnie pływać, zobowiązany jest do jego posiadania.


Jachtowy sternik morski – czy każdy może nim zostać?

jachtowy żeglarz morski czy każdy może nim zostać

Oczywiście! Należy jednak pamiętać, że aby nim zostać, trzeba w pierwszej kolejności uzyskać patent żeglarza jachtowego. To bardzo proste, ponieważ obecnie oferowane są szkolenia żeglarskie, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji. Na każdym z takich kursów żeglarskich prowadzone są zajęcia praktyczne oraz wykłady Co ważne - w takich kursach mogą brać udział zainteresowani, którzy nigdy wcześniej nie żeglowali i nie posiadają żadnego doświadczenia. Patent żeglarza jachtowego upoważnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wszystkich wodach śródlądowych oraz morskich w przypadku takich jachtów, które mają nie dłuższy kadłub niż 12 m.

Zostanie żeglarzem jachtowym nie jest rzeczą trudną – wystarczy zdać egzamin teoretyczny i praktyczny oraz mieć ukończone 14 lat.

Drugim stopniem żeglarskim, jaki obowiązuje w Polsce, jest właśnie jachtowy sternik morski. Jego uprawnienia rozszerzają się dodatkowo o prowadzenie jachtów żaglowych po wodach morskich. Posiadanie drugiego stopnia żeglarskiego jednoznaczne jest z uzyskaniem kwalifikacji motorowodnego sternika morskiego.

Wymagania, jakie stawia się przed jachtowym sternikiem to: pełnoletniość, zdanie egzaminów oraz zaświadczenie o odbyciu dwóch rejsów po wodach morskich, przy czym ich łączny czas musi wynosić co najmniej 200 godzin.

Najwyższy stopień żeglarski, jaki obowiązuje w Polsce to kapitan jachtowy. Uzyskanie takiego stopnia jest równoznaczne z otrzymaniem uprawnienia kapitana motorowodnego. Osoba, która osiągnęła trzeci stopień, inaczej niż jachtowy sternik morski, tak naprawdę jest w stanie żeglować tam gdzie chce i czym chce. Warto jednak podkreślić, że otrzymanie patentu kapitańskiego nie należy do rzeczy prostych.

W momencie uzyskania uprawnień na jachtowego żeglarza / sternika należy odbyć (co najmniej) 6 rejsów po wodach morskich, a ich łączny czas ma wynosić przynajmniej 1 200 godzin żeglugi. Warto pamiętać, że dla wszystkich tych osób, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem – patent żeglarza jachtowego wystarczy, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie i wiedzę.


Jak zostać żeglarzem morskim jachtowym?

żeglarz jachtowy sternik - jak nim zostać

Tak naprawdę wystarczy jedynie odbyć szkolenie i zdać egzamin. Szkolenia żeglarskie są prowadzone w trybie stacjonarnym (w formie obozów lub rejsów), oraz weekendowo, dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na kurs dzienny. Zazwyczaj trwają około 2 tygodni.

Szkolenia żeglarskie organizowane są przez różne prywatne firmy, które zatrudniają odpowiednio wykwalifikowanych instruktorów. W Polsce szkolimy na Bałtyku, podczas gdy np. w Chorwacji szkoli się na Adriatyku. Kursy prowadzi się zazwyczaj już od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Jeżeli nie chcesz wydawać majątku na kurs – lepiej zrób go w kwietniu albo październiku, ponieważ ceny są wtedy znacznie niższe niż w okresie wakacyjnym.

Wydaniem patentu i organizowaniem egzaminu zajmują się osoby, które są odpowiedzialne za kurs. Istnieje możliwość (za dopłatą) uzyskania certyfikatu ISSA, który może okazać się niezbędny podczas żeglowania na obcych, zagranicznych wodach. Istnieje zapewne taka grupa osób, które chciałyby uzyskać patent żeglarski bez odbycia kursu. Takie rozwiązanie jest możliwe. Muszą się one zapisać we własnym zakresie na egzamin w Polskim Związku Żeglarskim.

Należy pamiętać o tym, że przy zapisywaniu się na egzamin trzeba wnieść opłatę egzaminacyjną. Jeżeli chodzi o uczestników szkoleń – koszt egzaminu wliczony jest w kwotę kursu.

 

Zobacz także: Ile zarabia magazynier i jakie ma obowiązki?

Jak i gdzie zacząć szukać pracy w Internecie?

Jak pokonać lenistwo?

 

Jak zostać żeglarzem morskim?
4.9 (98.75%) 16 vote[s]

Dodaj komentarz :)