Jak zrobić podcast? Jak zacząć szybko i za darmo?

Od kiedy zacząłem myśleć o tym "Jak zrobić podcast?". To pytanie zadawałem sobie, gdy słuchałem kilku świetnych podcastów, jak Projektant Życia, Mała Wielka Firma, WNOP i inne. Aktualnie podoba mi się Kwadrans Na Angielski, Świat W Trzy Minuty, Marketing School i inne.

Słuchanie podcastów rozwija mnie od lat i przy okazji zachęciło do tego, by stworzyć własny podcast!

Chciałem spróbować stworzyć podcast i dzięki temu docierać ze swoimi wskazówkami do nowych odbiorców. Jakich? Tych zabieganych i zapracowanych, którzy w wolnych chwilach uwielbiają słuchać podcastów. Do nich nie byłbym w stanie dotrzeć tylko za pomocą bloga czy kanału YT. I dlatego powstał mój Podcast Jak Się Rozwijać - Biznes Online i Praca Zdalna. Jak do tego doszło wyjaśniam poprzez wideo na moim kanale YouTube. I poniżej w formie poradnika wyjaśniam, jak następuje tworzenie podcastu na telefonie i komputerze. Zachęcam Cię do przejrzenia tych materiałów!

Film z kanału #JakSieRozwijac:

Aplikacja Anchor do nagrywania podcastów

Dawniej uważałem, że nagrywanie podcastów to coś skomplikowanego. Trzeba mieć poważne studio nagraniowe, profesjonalny sprzęt, kontaktować się ze znanymi ludźmi i tak dalej. To także sprawiło, że mój podcast zaczynam nagrywać dopiero teraz. Na szczęście co jakiś czas obserwowałem taką postać, jak Mirek Burnejko, który prowadzi swój podcast od pewnego czasu o nazwie "Projektant życia". I właśnie on wyjaśnił mi w jednym ze swoich filmów na kanale YouTube, jak prosto i szybko tworzy odcinki do swojego podcastu. Wszystko za pomocą telefonu i aplikacji i serwisie Anchor(dostępność z aplikacji na telefonie i na komputerze), która jest w pełni darmowa. To była dla mnie szok, a zarazem strzał w 10, abym i ja zaczął tworzyć swój podcast. Dzięki Mirek!

Założyłem więc konto w tym serwisie, które potwierdziłem i już niedługo mogłem się zalogować. Tam więc szybko przeszedłem do "Ustawień/Settings", gdzie szybko mogłem ustawić tytuł podcastu, jego opis, kategorię, adres url i kilka innych opcji. Zajęło mi to około 5 minut 🙂

Gdy ukończyłem ten etap przygotowania podcastu, to przyszła kolej na nagranie pierwszego odcinka. I nie musiałem zbyt długo zastanawiać się nad tym, jaki temat rozpocznę. Uznałem, że zwrócę uwagę na temat pracy freelancera. Przez to powstał odcinek "Freelancer kto to? I jak zostać Freelancerem krok po kroku?".

Wiedziałem, że na przyda się także pewne intro, które wykorzystam na początku podcastu, na końcu oraz czasami w środku, gdy zmieniam temat na inny. Ale to również nie było trudne. Anchor oferuje nam przeróżne propozycje intro, które wystarczy wcześniej przesłuchać i wybrać te, które nam odpowiadają. Ja postawiłem na "Gosling". Z czasem może to zmienię, ale na razie pozostaje tak, jak jest.

Jak zacząć podcast krok po kroku na Anchor?

A. Na telefonie:

Wystarczy pobrać aplikację przez sklep Google Play. Następnie zainstalować i tam utworzyć swoje konto. Dalej możesz tam z poziomu aplikacji przejść do ustawień i nadać tytuł, opis i kilka innych informacji na temat swojego podcastu. Gdy to uczynisz, to przechodzisz do "Nowy odcinek".

I wtedy masz do wyboru narzędzia na samym dole, czyli na środku przycisk "+". Klikasz tam i wybierasz: nagrywanie, biblioteka, wiadomość głosowa i intro.

Na początek najlepiej, gdy ustalisz swoje "intro". Później nagrywanie. I tutaj zanim przystąpisz do nagrywania, to dobrze byłoby posiadać taki smartfon, jak minimum Iphone, który posiada wysokiej klasy mikrofon. Gdybyś posiadał inne smartfon, jak ja, to dobrze zaopatrzyć się w zewnętrzny mikrofon. Ja korzystam ze swojego Boya M-1 choć niedługo wymieniam na lepszy. Podłączam go do wejścia słuchawkowego. Ustawiam w tym mikrofonie na pozycję "SmartPhone". Druga pozycja to "Kamera", którą używam, gdy ten mikrofon służy mi do nagrywania filmów i podcastu z pozycji komputera.

Gdy już jakość nagrywania jest zapewniona, wystarczy przejść do "Nagrywanie/Record".

Od razu wspomnę, że może pojawić się na początek stres, chrypka i inne utrudnienia. W tym celu dobrze jest postarać się przed nagrywaniem o wejście do cichego pomieszczenia, na przykład do gabinetu, biura itp. Dodatkowo zabierz ze sobą szklankę wody, najlepiej z cytryną. I gdy już włączasz nagrywanie, to się odstresuj i przekaż treści, które mogą okazać się dla słuchaczy wartościowe. Nie skupiaj się na swoim głosie. A jeśli jest moment, gdy musisz zrobić szybko przerwę, to wystarczy kliknąć na "pauzę" i możesz po chwili dalej kliknąć "play" czyli nagrywanie.

Zdarza się, że 1 odcinek podcastu zajmuje Ci kilkadziesiąt minut, a nawet dłużej. Wtedy dobrze jest go podzielić na części. Gdy omówisz jeden temat, który trwa od kilku do kilkunastu minut, to klikasz w "pauza", a następnie po prawej stronie w "zapisz". Wtedy nadajemy tytuł tej części podcastu. Ponownie możesz wrzucić "intro", a następnie tworzyć nowe "nagranie". Może być tak, że część słuchaczy będzie zainteresowana wysłuchaniem tylko pewnych części danego odcinka podcastu. To dla nich duże ułatwienie. Jeśli już cały odcinek masz gotowy, to ustalasz jeszcze końcowe "intro" i "publikujesz". To czas, gdy tworzymy "tytuł odcinka podcastu" i "opis". Możesz jeszcze od razu zdecydować się na jego promowanie w swoich serwisach społecznościowych(Instagram, YouTube, Facebook itp.). Ale o tym jeszcze poniżej. Tak oto nagrałeś pierwszy odcinek swojego podcastu na telefonie!

B. Na komputerze:

Po zalogowaniu się do Anchor i wprowadzeniu ustawień swojego podcastu(tytuł, opis itp.) przechodzisz do pozycji "Nowy odcinek / New episode".

Teraz możesz na początek wyszukać ciekawe "Intro", które zastosujesz na początek. Wystarczy przejść na strzałkę na dole oznaczoną jako "Przejścia / Transitions".

Gdy dodałeś "intro" to teraz już wybierasz opcję "Nagrywanie / Record". Oczywiście dobrze, gdy posiadasz wysokiej klasy mikrofon. Zazwyczaj mikrofon zainstalowany na laptopie nie spełni tych oczekiwań. Dlatego warto postarać się o zewnętrzny mikrofon, na przykład wyżej wspomniany i tani "Boya M-1" bądź jeszcze lepszy. Wtedy go podcinamy pod kartę dźwiękową w pozycji "Mikrofon" bądź posiadając już lepszy mikrofon - pod usb. W tym mikrofonie zewnętrznym Boya ustawiasz "Camera". I gdy w Anchor klikasz w "Nagrywanie / Record" to możesz tam wybrać, z jakiego mikrofonu ma być pobrany dźwięk. Wybierasz więc "zewnętrzny mikrofon USB".

Gdy chcesz zrobić przerwę, to tutaj nie ma opcji kliknięcie w "pauzę", co jest możliwe na smartfonie przez aplikację Anchor. Dodatkowo jest na komputerze jeszcze inne ograniczenie. Otóż możesz nagrać 1 odcinek o maksymalnej długości 30 minut. Gdyby więc Twój odcinek podcastu byłby dłuższy, to musisz go nagrać na telefonie.

Gdy nagrałeś pewną część odcinka, która wypełnia 1 temat, to warto kliknąć w "Koniec nagrywania / Stop Record" i wtedy nadajesz tej części pewien tytuł. Następnie możesz znów wrzucić pewne "intro" i dalej rozpocząć nagrywanie dalszej części odcinka podcastu. Później na koniec się żegnasz i także wstawiasz końcowe "intro". I publikujesz, nadając odcinkowi odpowiedni tytuł i opis. Dalej możesz następnie tym odcinkiem podzielić się w swoich Social Media.

U mnie wygląda to tak, że nagrywam kolejne odcinki podcastu zarówno na telefonie i komputerze, w zależności od tego, jak rozbudowany temat omawiam. Choć częściej na telefonie!

Jak promować swój Podcast?

Gdy opublikujesz już pierwszy odcinek w serwisie Anchor, to jest on przez pewien czas sprawdzany. Gdy już zostanie zatwierdzony Twój podcast, to będzie widoczny nie tylko w bibliotece Anchor, ale również na Spotify. Z czasem będzie udostępniany dalej, czyli w takich serwisach, jak: Apple Podcasts, Breaker, Castbox, Google Podcasts, Overcast, Pocket Casts, RadioPublic i Stitcher.

Dalej dobrze jest publikować swój podcast w innych popularnych serwisach stworzonych na rzecz podcastów czyli najlepiej przez popularny Spreaker. Dołączenie tam swojego podcastu okazuje się bardzo proste. Wystarczy tylko na koncie Anchor przejść do "ustawienia" i tam do pozycji "zaawansowane" i tam masz coś takiego, jak "rss feed". Kopiesz to. I następnie tworzysz swoje konto w serwisie Spreaker. Gdy potwierdziłeś je, to logujesz się do tego serwisu i tam uzupełniasz swoje konto w prawym górnym rogu przechodząc do "ustawienia". Uzupełniasz informacje na swój temat, pewną biografię, linki do social media itp. Teraz klikasz już na samej górze w "Stwórz/Create" i klikasz w 3 opcję "Move to Spreaker/Przenieść do Spreaker".

Gdy klikniesz tą 3 opcję, to wtedy zostaniesz przeniesiony na inną stronę, gdzie po prostu musisz wkleić ten "RSS Feed" z serwisu Anchor. Możesz więc tam zwrócić, skopiować i teraz wkleić ten link. Wtedy zatwierdzasz klikając w "Wyślij link".

Dzięki temu cały Twój podcast z ustawieniami i wszystkie odcinki z serwisu Anchor zostanie przeniesione także do Spreaker, jak to było u mnie.

Tutaj też można od razu ustawić udostępnienie informacji o nowym odcinku(w sposób automatyczny) w różnych Social Media, jak Facebook, Twitter, YouTube, SoundCloud czy Tumblr.

Następnie swój odcinek podcastu publikujesz także na blogu dołączając do poszczególnych artykułów. Widać to na przykładzie artykułu "Freelancer kto to? I jak zacząć krok po kroku?". Tak, jak poniżej:

Czy warto zrobić podczas i zacząć nagrywać pierwsze odcinki?

ZDECYDOWANIE TAK. I dlatego moje wstępne założenie to przygotowanie 10 odcinków i poczekanie na feedback. A następnie kolejnych 5. Zobaczymy, jak to wszystko pójdzie. Na pewno poszerzy to moje kwalifikacje, doświadczenie związane z nagrywaniem swojego głosu i tworzeniem podcastu.

A dodatkowo umożliwi mi dotrzeć do osób, które uwielbiają słuchać podcastów, a może nie koniecznie chcą czytać artykuły na moim blogu czy oglądać filmy na moim kanale #JakSieRozwijac. To również będzie niezmiernie ciekawe.

Zachęcam Cię więc do obserwowania mojego podcastu "Jak Się Rozwijać - Biznes Online i Praca Zdalna". Już niedługo kolejne odcinki. I zainteresować Cię mogą także moje kursy online i książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online. Dzięki nim pomagam już tysiącom zadowolonym Klientom. Serdecznie Zapraszam!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.