Kim jest Ghostwriter i Ghostwriting?

Ghostwriter to osoba redagująca na zlecenie różnego rodzaju opowiadania, artykuły, teksty piosenek, sprawozdania, książki i wiele innych treści. Co ważne, nigdy nie zostają one opublikowane pod nazwiskiem Ghostwritera. I właśnie w tym tkwi same sedno tej nazwy.

autor zawsze pozostaje nieznany, więc jego treść jest opublikowana pod nazwiskiem zleceniodawcy bądź bez

Czasami Ghostwriterzy zajmują się tworzeniem specjalnych biografii znanych gwiazd, jak i biznesmenów. A wybrani przygotowują dokładne przemówienia dla polityków.


Spis treści "Kim jest Ghostwriter i Ghostwriting":

  1. Pochodzenie nazwy Ghostwriter
  2. Ghostwriting, Ghostwriter a polskie prawo
  3. Nauka, powieść i Ghost autorship

Pochodzenie nazwy Ghostwriter

Słownik języka polskiego podkreśla, że "Ghostwriter to osoba pisząca teksty dla innej osoby, występującej jako ich mniemany autor". Nazwa została opublikowana w książkach Roberta Harrisa "Duch". To właśnie na jej podstawie powstała produkcja filmowa Romana Polańskiego pt. "Autor Widmo", w której jest przedstawiona historia z życia "murzyna", czyli "ducha", inaczej "ghostwritera".

Jego zadanie polega na napisaniu książki dla znanego polityka Wielkiej Brytanii. Ma ona powstać na bazie notatek, które skrywają w sobie śmiertelne i niebezpieczne tajemnice. Duch nie zdaje sobie sprawy z zagrożenia i wpada z pułapkę, z której nie może się już wycofać. Mogę szczerze polecić zarówno książki, jak i sam film.

Oto trafiler dla zainteresowanych 🙂 Filmweb ocenia film na 7.2/10, co oznacza, że film znajduje się na wysokiej pozycji. Jeśli już mieliście styczność z tym filmem czy książkami bądź będziecie mieć, to podzielcie się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach.

Z pomocy Ghostwritera korzystali i nadal korzystają znane osoby. Na przykład w świecie polityki Hilary Clinton i Ronald Reagan. W literaturze z pomocy Ghostwritera skorzystał L. J. Smith i Tom Clancy. Natomiast w świecie muzyki taka osoba przyczyniła się do powstania pewnych utworów Justina Timbelake'a i zespołu One Direction.


Ghostwriting, Ghostwriter, a polskie prawo!

"Pisarz Widmo" nigdy nie ukazuje własnej tożsamości i nie przedstawia portfolio ukazującego jego dzieł wykonanych dla klientów. W tej kwestii pozostaje anonimowy. Dzieje się tak, ponieważ "Polskie prawa autorskie są niezbywalne". Tak więc nie można ich publikować pod nazwiskiem klienta, czyli zleceniodawcy. Jedynym wyjątkiem z takiej sytuacji jest sprzedaż bądź nieodpłatne przekazanie majątkowych praw autorskich.

zdarza się, że Ghostwriterzy podpisują z klientami tajną umowę, na podstawie której obiecują, że pozostaną anonimowi.

Ghostwriting to termin związany z pracą Ghostwritera, który za odpowiednie wynagrodzenie zobowiązuje się napisać książkę, artykuł, przemówienie bądź inne utwory słowne. Przez to prawa autorskie przechodzą na zamawiającego. Podczas publikacji utworu ma on możliwość podpisania się pod nim swoim imieniem i nazwiskiem. Przez to twórców takich utworów traktuje się jak duchy, gdyż nie są oni znani odbiorcom, czytelnikom.

Ghostwriting jest bardzo powszechny w USA, co sprawia, że powstaje nawet zawód Ghostwritera. Natomiast w Polsce powstały pewne uregulowania prawne, które negatywnie odnoszą się do Ghostwritingu. Wynika to z przepisów dotyczących "Prawa Autorskiego". Zawierane umowy ghostwritingowe po pewnym czasie mogą być nieważne, gdyby pierwotny autor chciał dochodzić swoich praw związanych z naruszeniem prawa autorskiego i kodeksu cywilnego.


Nauka, Powieść i ghost autorship

W publikacjach naukowych pojawia się pojęcie "ghost autorship". To osoba, która miała pewien wkład pracy na opracowanie takiej publikacji bądź przeprowadzenie pewnych badań. Autorzy dziękują im zazwyczaj na końcu takiej publikacji.

Jeśli chodzi o powieść, to prace Ghostwritera ukazuje pisarka Lisa Jane, która samodzielnie wykonała pierwszych 7 części "Pamiętników Wampirów". Pozostałe napisał nieznany Pisarz Widmo.

Wiesz więc, co już znaczy wyrażenie Ghostwriter, które zaczyna być coraz bardziej popularne w Polsce. Natomiast wyszukanie wyjątkowego ghostwritera nie okazuje się już takie proste 🙂

Zobacz także: Jakie książki warto przeczytać? Lista książek TOP

Copywriting co to? I kim jest Copywriter?

Najlepszy program do mailingu i newslettera

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie będzie publiczny! Wymagane pola są oznaczone*

Pozostaw komentarz
Najnowsze artykuły