Jaki laptop kupić do pracy biurowej w domu i nauki? Poradnik IT!

Jaki laptop kupić do pracy biurowej w domu i nauki Poradnik 2020-2021!

Zakup laptopa do pracy w domu i poza nim, to zadanie, z którym musimy się czasami zmierzyć. Szczególnie teraz, gdy praca zdalna staje się coraz bardziej powszechna. Nawet firmy posiadające pracowników biurowych wysyłają ich do pracy zdalnej w domu. Skoro więc stoimy przed decyzją związaną z zakupem odpowiedniego laptopa do pracy, to zastanówmy się, co szczególnie warto wziąć pod uwagę. Tak, aby ten zakup laptopa okazał się dla nas w 100% trafny. 

Przeanalizujmy, co powinien mieć taki laptop do pracy zdalnej i podróży. 

I dopiero później zdecydujmy się na zakup konkretnego modelu, który spełni nasze oczekiwania i okaże się w pełni praktyczny. Warto o tym pamiętać także wtedy, gdy kupujemy laptop dla dziecka, na przykład do nauki. Jakie parametry laptopa okazują się tutaj najważniejsze? Jeśli chcesz to obejrzyj film bądź pomiń go i przejdź dalej!

Film z kanału #JakSieRozwijac:

Procesor

Nie chcemy, aby nasz nowy laptop się zawieszał. W tym celu najlepiej, jeśli zdecydujemy się na wyższej klasy procesory Intel Core i5, Intel Core i7 bądź wersje AMD Ryzen 5 czy AMD Ryzen 7. To sprawi, że nawet, gdy mamy otworzonych wiele aplikacji, folderów i programów, to będą one działać szybko i bez zarzutu. 

Pamięć operacyjna RAM

Ta pamięć RAM ma bardzo duży wpływ na szybkość działania komputera, szczególnie gdy korzystamy z kilku narzędzi na raz. Aby się nie zawieszały i wszystkie dane były zawsze poprawnie zapisane, należy wybierać laptopy, które posiadają minimum 8GB pamięci RAM w standardzie DDR4(bądź nowszym), a nawet lepiej zainwestować w 16 GB RAM lub więcej(dzięki temu laptop ten posłuży nam na kolejne lata, a jego obsługa okaże się bardzo przyjemna). 

Dysk twardy laptopa do pracy i nauki

Powinno nam zależeć nie tylko na dużej pojemności takiego dysku, ale zarazem na jego ogromnej szybkości. Korzystniej będzie, jeśli pozwolimy sobie na dysk SSD 256GB bądź więcej. Wspaniale one współpracują z dobrą pamięcią ram i procesorem, dzięki czemu laptop jest naprawdę szybki.

Sam system w takich laptopach z dyskiem SSD jest w stanie włączyć się w przeciągu 10 sekund. Dodatkowo możemy pozwolić sobie na zakupienie dysku zewnętrznego łączonego przez USB, to może być już dysk HDD o pojemności 500 GB bądź 1TB. 

Cena i data produkcji

Koszt laptopa nie powinien być dla nas najważniejszy. Wiadomo, że każdy z nas posiada pewne ograniczenia finansowe. Natomiast pamiętajmy, że tutaj chcemy zdecydować się na laptop do pracy bądź nauki. W takim razie potraktujmy go jako inwestycję, która wyjdzie nam na korzyść.

A jeśli nie posiadamy teraz odpowiednich środków(np. od 3000-5000 zł bądź więcej), to zawsze możemy zdecydować się na zakup laptopa na raty. Dostępne są one w większości sklepów AGD i RTV, a zarazem w sklepach online, także na Allegro.

Dodatkowo dokonując zakupu laptopa, przypatrzmy się dacie produkcji. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się na laptopy z najnowszego wydania. Możemy także pomyśleć o laptopach poleasingowych, ale tutaj musimy przypatrzeć się danemu serwisowi, jak działa i jak jest oceniany przez klientów. Możliwe, że wtedy po takiej samej cenie moglibyśmy otrzymać laptop ze znacznie lepszymi parametrami. Część takich serwisów laptopów poleasingowych odnajdziemy na Allegro, to właśnie tam i mi udało się zamówić laptop po niższej cenie, który został świetnie przygotowany i już od blisko 2 lat jestem z niego zadowolony(z dyskiem SSD, ekranem 19 cali, procesorem i7 itp.). 

Karta graficzna

Wszystko zależy od tego, w jaki sposób będziemy używać nasz laptop do pracy i nauki. Jeśli nie będziemy szkolić się na grafika, inżyniera bądź nie zależy nam na najnowszych grach o wysokich parametrach graficznych, to wystarczą nam zintegrowany układy graficzne.

Do najpopularniejszych i dobrze ocenianych zaliczają się: AMD Radeon Vega i Intel HD Graphics. To układy graficzne, które idealnie posłużą nam do zwykłych zadań wykonywanych w pracy, do użytku domowego i korzystania z Internetu. 

Ekran laptopa do pracy i nauki

Jeśli już przez kilka godzin dziennie będziemy korzystać z naszego nowego laptopa, to warto zadbać o swój wzrok. W tym kierunku nie wybieramy ekranów o przekątnej poniżej 15.6″. Jeszcze korzystniej, gdy pozwolimy sobie na laptopy o przekątnej powyżej 17″, 19″ bądź jeszcze większe. W nich o wiele łatwiej jest nam czasami podzielić ekran na kilka różnych aplikacji czy dokumentów, z których chcemy korzystać w tym samym momencie.

Aby praca na takim ekranie okazała się jeszcze bardziej komfortowa, to wybierajmy ekrany matowe, które nie odbijają światła. Ta błyszcząca matryca lepiej odwzorowuje kolory, natomiast w przypadku pracy zdalnej czy nauki nie jest to nam aż tak potrzebne. Liczy się bardziej jakość nauki i pracy i dlatego matryca matowa wydaje się być lepszą opcją.

I na koniec pamiętajmy, by wybierać laptopy z odpowiednią rozdzielczością ekranu, najlepiej już z FULL HD (1920×1080 px). 

Karta dźwiękowa

Powinna nam wystarczyć nowoczesna zintegrowana karta dźwiękowa, która wbudowana jest w płytę główną. Dzięki niej jesteśmy w stanie podłączyć słuchawki, głośniki, mikrofony, a nawet takie systemy dźwięku jak 5.1 czy 7.1. Gdybyśmy kiedyś chcieli uzyskać jeszcze lepsze możliwe, to zawsze możemy zakupić kartę dźwiękową USB do laptopa(np. firmy Creative). 

Karta dźwiękowa do laptopa wewnętrzna zintegrowana – wbudowana jest w płytę główną komputera i stanowi jej integralny element. Zintegrowane układy muzyczne mogą obsługiwać zarówno słuchawki, głośniki, jak i bardziej rozbudowane systemy dźwięku np. 5.1 czy 7.1. Wysokiej jakości karta dźwiękowa, wydajne głośniki oraz zaawansowane technologie jak np. Dolby Atmos pozwalają cieszyć się doskonałym brzmieniem pochodzącym z komputera przenośnego.

Gniazda i złącza

Funkcjonalność naszego laptopa w dużej mierze zależy od różnych wejść, które posiada. Dzięki nim mamy możliwość podłączenia do niego pewne urządzenia(np. drugi monitor, drukarkę, urządzenie wielofunkcyjne, myszkę, klawiaturę itp.).

Oto minimalne wejścia, które powinien posiadać nasz laptop: 3 standardowe USB, 1 USB typu C, 1 HDMI, port LAN Ethernet / RJ45, do przesyłania obrazu wraz z dźwiękiem, na słuchawki i mikrofon. Do bardzo szybkiego przesyłu danych posłuży złącze Thunderbolt.  Jeśli nam zależy, to warto postarać się jeszcze o laptop z napędem DVD oraz czytnikiem kart pamięci(elementy te są już coraz rzadziej spotykane, ponieważ większość informacji jesteśmy w stanie zapisywać na dyskach wirtualnych, np. Google Drive czy DropBox czy poprzez dyski USB. A do podłączenia karty pamięci wystarczy wykorzystać Adapter USB).

Aby nasz laptop odnalazł się w każdej sytuacji, to nie może mu zabraknąć łączności bezprzewodowej Wi-FI(standard to Wi-Fi 5 typu IEEE 802.11a/b/g/n/ac pozwalający na pracę w paśmie 2.4GHz i 5GHz). Istnieją także wydajniejsze standardy Wi-Fi 6. A jeśli z laptopa będziemy korzystać w podróży, to koniecznie przyjrzyjmy się czy posiada on wbudowany modem 4G LTE oraz gniazdo SIM. Dzięki temu wszędzie będziemy mogli korzystać z zasięgu sieci komórkowej(Inna opcja, to stworzenie hotspota w naszym telefonie i podłączenie się do niego przez WIFI z laptopa. A jeszcze inna alternatywa, to zakup zewnętrznego modemu USB). 

Obudowa, bezpieczeństwo i system operacyjny

Korzystnie, gdy obudowa laptopa zbudowana jest z wyższej jakości materiałów(np. stop aluminium czy magnezu bądź włókno węglowe). Dzięki temu jest on bardziej odporny na uderzenia i inne nieprzewidziane sytuacje. Dla mnie istotny element w klawiaturze laptopa(typu Thinkpad) to tak zwany TrackPoint – dżojstik położony między klawiszami G, H i B. Dzięki niemu także bez myszki udaje mi się wygodnie pracować na laptopie. 

Aby zadbać o bezpieczeństwo naszego laptopa i przechowywanych w nim danych, można zastanowić się takim wyposażeniem, jak czytnik Smart Card(pozwala zablokować dostęp do danych dla osób nieposiadających inteligentnej karty, która z wyglądu przypomina kartę płatniczą) oraz czytnik linii papilarnych. 

Jeśli chodzi o system operacyjny, to tutaj najlepiej postawić na najnowsze, czyli np. Windows 10 Pro, Windows 10 home czy Mac OS(w przypadku laptopów Apple MacBook). 

Gwarancja 

To ostatni, ale nie mniej ważny element, który warto uwzględnić, gdy kupujemy laptop. Przyjrzyjmy się, ile lat gwarancji oferuje nam producent na dany laptop(bądź serwis, jeśli kupujemy laptop poleasingowy. Zdarza się, że oferują nawet rok gwarancji, w przeciwnym razie nie warto korzystać z ich oferty).

Poza długością takiej gwarancji, przyjrzyjmy się, jaki jest jej rodzaj. Najkorzystniej dla nas, gdy jest to gwarancja door-to-door. Jeśli dojdzie do uszkodzenia laptopa czy jego pewnych części, to wystarczy, że zgłosimy taką awarię, a przyjdzie do nas kurier(my musimy tylko zadbać o odpowiednie zapakowanie takiego laptopa), odbierze laptop, dostarczy do producenta gdzie zostanie naprawiony, a następnie zwrócony z powrotem po naprawie. 

Podsumowanie – najważniejsze ceny laptopa do pracy i nauki:

  • dysk twardy SSD
  • pamięć ram minimum 8GB
  • długi czas pracy na jednym ładowaniu
  • ekran minimum 15.6, matryca matowa i rozdzielczość full HD
  • złącza USB 3.0, USB typu C i Thunderbolt
  • port Displayport bądź HDMI
  • Modem 4G LTE
  • wodoodporna klawiatura
  • łączność Wi-Fi i Bluetooth

Widzimy więc, że zakup laptopa do pracy czy nauki nie powinien być czymś nieprzemyślanym. O wiele lepiej dla nas i innych, gdy weźmiemy pod uwagę te najważniejsze czynniki. Może to nas skłonić do tego, aby czasami dopłacić kilkaset zł więcej, aby uzyskać laptop o znacznie lepszych parametrach.

W ten sposób nie kupujemy kota w worku, lecz laptop, który posłuży nam na długie lata przyjemnego użytkowania. Powodzenia więc w zakupach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1