Motywacja do nauki i pracy, treningu i odchudzania – 30 pomysłów

Masz czasami problem z motywacją do pracy bądź nauki? Zatrzymałeś się w miejscu i nie wiesz, co ze sobą zrobić? A może zdarza się, że jednego dnia masz pełno energii, ale czasami trudno Ci zrobić cokolwiek? Jak sobie z tym wszystkim poradzić? Pomoże Ci skuteczna motywacja do nauki i pracy - są różne sposoby na jej uzyskanie i utrzymanie na wysokim poziomie.

motywacja jest jak mięsień - możesz ją wyćwiczyć 🙂

Jeśli potrzebujesz popracować nad motywacją, to ten artykuł jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Natomiast lenistwo i metody walki z nim omówiłem już w poprzednim artykule "Jak pokonać lenistwo?". Jeśli jeszcze go nie przejrzałeś, to koniecznie zajrzyj.


Spis treści:

  1. Dlaczego tracimy motywację?
  2. Jak zmotywować się do nauki i pracy? 30 pomysłów!

Dlaczego tracimy motywację?

Brak motywacji nie wynika od tak, lecz coś jest tego przyczyną. Czemu więc czasami Ci się nie chce?! Dlaczego nie zawsze masz motywację?! Poznaj popularne demotywatory 🙂

  • brak pozytywnego myślenia - czasami negatywnie się nastawiasz, że musisz coś zrobić, a to już sprawia, że jest Ci o wiele trudniej zacząć.
  • brak celowości - nie wiesz dokładnie, dlaczego zmierzasz w danym kierunku. Taki brak celu na pewno odbiera Ci dodatkowe siły.
  • brak planowania - już nasz cel, myślisz pozytywnie, ale z planowania nici. Jakie będą tego efekty? Nie warto sprawdzać. Zacznij więc planować.
  • brak wsparcia drugich - najbliżsi nie zachęcają Ci, a nawet hamują. To również może sprawiać, że trudniej Ci się zebrać. Możesz to zmienić, gdy utrzymasz kontakt tylko z tymi bliskimi, rodziną i przyjaciółmi, którzy mówią Ci "dasz sobie radę". Na pewno dodadzą Ci skrzydeł.

Widzisz już, co może sprawiać, że Twoja motywacja do nauki i pracy nie wygląda najlepiej. Zajrzyj poniżej i poznaj skuteczne sposoby na motywację, które od razu możesz wykorzystać w swoim życiu. Do dzieła!


Jaka motywacja do nauki i pracy?

1. Ustal powody

Dokładnie wyznacz powody, do których chcesz się uczyć bądź pracować. Zapisz je sobie na kartce, w pamiętniku i zaglądaj do nich, aby móc się dalej motywować. Dzięki temu także podczas trudniejszych chwil (realizacji nie ciekawych projektów, opanowania mało przydatnego materiału), skupisz sie na swoich powodach i skończysz upragnione cele, np. studia, pracę.

Innym razem dojdziesz do wniosku, że Twój cel nie jest w pełni właściwy i dobrze będzie go zmienić. Wyznaczysz sobie kolejny, a tutaj już powodów jego realizacji okaże się naprawdę wiele.

2. Bądź szczery wobec siebie

Wychodzisz z założenia, że masz wiele pracy i nauki. Ale szczerze sobie powiedz, że "życie jest pełne pracy, nauki i obowiązków" - to normalne. Po drugie "nikt nie zrobi tego za Ciebie". Mógłbyś tylko leżeć z założonymi rękami, nie zdać matury, nie utrzymać ciekawej pracy, ale czy warto?! Po trzecie "Ty decydujesz o motywacji", więc ustal dokładnie jak ją poprawić i do dzieła!

3. Łącz cel z najważniejszymi wartościami w życiu

Pomyśl, co w Twoim życiu jest najważniejsze (np. żona, rodzina, praca, zabawa itp.)? Ustal swoją hierarchię wartości. Jeśli będziesz miał wszystko poukładane, to staraj się połączyć te Twoje najważniejsze wartości z celami i zadaniami do wykonania (np. 1. Po co mi ta nauka? Zdasz egzamin, uzyskasz lepsze wykształcenie i będziesz bardziej doświadczonym przedsiębiorcą; 2. Czemu wstawać codziennie o 5 rano? Aby zadbać o rodzinę, by móc cieszyć się wolnością finansową, by spełniać swoje i najbliższych marzenia).

Odkryj więc swoje wartości i zawsze o nich pamiętaj (a najlepiej dokładnie zapisz, by mieć do nich prosty dostęp).

4. Dbaj o codzienną kreatywność i rytuały

Kreatywność sprawia, że odnajdziesz radość w pracy i nauce. Warto więc, abyś każdy dzień rozpoczynał od stworzenia 10 pomysłów na coś...(np. 10 pomysłów na motywację do nauki i pracy). Gdybyś każdy poranek zaczynał mało interesująco, na przykład na zbyt długim wstawaniu, to Twoje wyniki w ciągu dnia byłyby o wiele słabsze.

Inne rytuały, które warto wprowadzić codziennie rano, to: afirmacja, ćwiczenia fizyczne i prowadzenie pamiętnika/dziennika. Możesz również pomyśleć o innych rytuałach, dzięki którym będziesz bardziej zmotywowany 🙂

5. Motywacja do nauki i pracy - Afirmacja

Może to wydawać Ci się dziwne, wręcz abstrakcyjne. Ale wiele badań poświadcza, że afirmacja (powtarzanie sobie coś każdego dnia) ma wpływ na to, jakimi jesteśmy ludźmi. Możesz na przykład posiadać kilka ważnych zdań w swoim pamiętniku typu: "Kocham swoją żonę i pozostałą rodziną. Dobrze wywiązuje się ze swojej roli męża i ojca. Uzyskuje świetne wyniki w pracy i przez cały czas dbam o swój dalszy rozwój. Tworzę produkty i usługi, które przydają się wielu osobom. Regularnie zwiedzam świat i to sprawia, że moje życie jest super!".

Możesz więc wprowadzić do swojego życia jeszcze afirmację związaną z motywacją do nauki i pracy, jak: "Lubię pracować i uczyć się każdego dnia" 🙂

6. Przekonaj się

Pewne rzeczy sprawiają Ci przyjemność, natomiast do innych musisz się przekonać. Za każdym razem, kiedy mówisz do siebie "nie dam rady", "to bez sensu", utrudniasz sobie zadanie. Zmień to i zacznij myśleć kategoriami "to mi się przyda", "chcę to skończyć, aby...", "jeszcze tylko to...i niedługo wolne". Również takim myśleniem możesz zmobilizować swój mózg do działania. Przekonaj się sam!

7. Woda i dieta

Aby być odpowiednio zmotywowanym, to nasz organizm powinien być jak najlepiej przygotowany. W tym celu dobrze jest zadbać o jego właściwe nawodnienie i dietę. Kiedy wstajesz każdego dnia, to od razu (oczywiście powoli) zdecyduj się na wypicie 2 szklanek wody.

Wprowadzenie takiego porannego rytuału będzie mogło sprawić, że szybciej się obudzisz, pobudzisz organizm i mózg do działania, a przecież na tym nam zależy. Aby nie zapominać o spożyciu w ciągu dnia 3 litrów wody (poza kawami, herbatami i innymi napojami), możesz wykorzystać aplikację Przypomnienie wypij wodę (dostępna na komputer, smartfony i tablety).

8. Warunki czyli inspirujące miejsce

Trudno będzie Ci uzyskać dobre wyniki w miejscu, które jest przytłaczające, mało przyjemne, zanieczyszczone. Zadbaj więc o porządek, odpowiednie miejsce do nauki i pracy, a napełnisz się pozytywną energią. I dodatkowo łatwiej będzie Ci się skupić, ponieważ wyeliminujesz wszelkie rzeczy, które mogłyby Cię rozpraszać. Wskazówki na ten temat ukazuje w artykule "Organizacja miejsca pracy i nauki".

9. Planowanie

Dokładnie zaplanuj sobie pracę i naukę. Duży cel, projekt i materiał podziel na mniejsze etapy i realizuj każdy po kolei. Dzięki temu nie poczujesz się przytłoczony, lecz zmotywowany do działania.

Kiedy zaczynasz realizację pewnego celu, to zrób sobie przerwę dopiero wtedy, gdy uda Ci się go osiągnąć (no może na małą przerwę, na siku czy kilka łyków wody, możesz sobie pozwolić). Więcej o planowaniu w artykule „Zadania i cele życiowe”.

10. Motywacja do nauki i pracy - Konsekwencja i determinacja

Nie zawsze będzie łatwo i szybko. Gdy wprowadzasz w swoim życiu pewne zmiany dotyczące organizacja, planujesz, to staraj się zachować cierpliwość. Dodatkowo skup się na tym, co najważniejsze. Nie rozprasza się kolegami, którzy nie słuchają na lekcjach i przez to oblewają kolejne egzaminy.

Ty słuchaj, skup się i ucz, a coś takiego pozwoli Ci osiągnąć sukces. Nie tylko w nauce, ale również w pracy.

11. Bądź zdyscyplinowany

Czasami trudno jest zabrać się za poważny projekt czy intensywne uczenie się przez 5 godzin. Natomiast lepiej będzie, gdy wyznaczysz sobie małe cele, jak każdego dnia wstaję wcześnie rano (np. 6), wypijaj od razu 2 szklanki wody, wprowadź poranną gimnastykę.

Takie małe rzeczy, a kiedy już pojawiają się w Twoim życiu każdego dnia, pozwalają Ci pracować nad swoją dyscypliną. Takie rytuały wychodzą Ci również na zdrowie. Dzięki temu późniejsze zmuszenie się do pracy czy nauki przyjdzie Ci o wiele łatwiej.

12. System nagród i kar

Wprowadzać do swojego życia pewne zasady, które będą Cię mobilizować do działania. Za pewne osiągnięcia wyznacz sobie nagrody, jak: wypicie smacznej kawy, telefon do bliskiej osoby, czytanie książki czy wypoczynek nad wodą itp. Natomiast, gdybyś zaplanował coś w ciągu dnia, a tego nie zrealizował, to czeka Cię kara, na przykład: zero słodyczy, nie spotykasz się ze znajomymi czy wiele innych.

Pamiętaj o takim systemie nie tylko w przypadku planowania dużych celów, jak ukończenie szkoły czy realizacja poważnego projektu w pracy. Ale każdy duże zadania staraj się podzielić na mniejsze. I wprowadzaj tam małe nagrody i kary za swoje osiągnięcia bądź ich brak 🙂 Ciekawie ten system przedstawiłem w artykule "Zadania i cele życiowe".

13. Nawyki

Regularność sprawia, że coś po pewnym czasie wchodzi nam w krew. Ustal więc konkretny czas na pracę i naukę, a następnie trzymaj się tego bez względu na wszystko. Już po 21 dniach będziesz mógł wypracować nawyk, więc po tych 3 tygodniach, będzie Ci o wiele łatwiej.

Do pracy nad nawykami pomocne okazują się pewne aplikacje: jak Clear Focus - dzięki której pozbawiasz się w danym czasie internetu i wyciszasz dzwonki czy Habbit Tracker. Wystarczający będzie również zwykły kalendarz, planowanie i zegarek, dzięki którym udaje się nam wszystko dobrze zaplanować, a później to zrealizować.

14. Nastawiaj się pozytywnie

Panowanie nad swoimi myślami to sztuka. Jeśli do pewnych rzeczy (pracy, nauki) jesteś negatywnie nastawiony, to staraj się takie myślenie zmienić. Zacznij sobie mówić: "dam radę", "uda mi się", "poradzisz sobie". Gdy tak będziesz do siebie mówił, to wiedz, że masz rację, ponieważ twoja efektywność zacznie wzrastać i w końcu osiągniesz swoje cele.

15. Motywacja do nauki i pracy - Wizualizacja celu

Pomyśl o efekcie swojej pracy i nauki. Kiedy już ją skończysz, to co się stanie? Jak będziesz się czuł? Poczuj zadowolenie z dobrze wykonanego zadania. Im więcej szczegółów wprowadzić do takiej wizualizacji, tym osiągniesz większą motywację. Poświęć więc na nią nawet do 5 minut i do dzieła 🙂

16. Sukces i duma

Nasze życie przeplata się małymi i większymi sukcesami. Zastanów się przez chwilę, co udało Ci się osiągnąć, co potrafisz. Wypisz swoje sukcesy (małe, średnie i największe). Spójrz następnie na tą kartkę, dobrze się jej przyjrzy i niech ogarnie Cię uczucie dumy do samego siebie.

Nie porównuj się tutaj z innymi (twoim sukcesem może być nawet wstanie z łóżka - jeśli jesteś poważnie chory, a dla innej osoby sukces to dobra sylwetka ciała czy pewien standard finansowy). Myślą o swoich sukcesach, łatwiej Ci będzie zmotywować się do dalszej pracy. Powidz sobie: "Już tyle osiągnąłem, więc dam radę również teraz!".

17. Trudne jest łatwe

Pewne rzeczy Cię przerastają, wydają się trudne do osiągnięcia. Natomiast pamiętaj, że nie zawsze umiałeś chodzić i mówić. A jednak teraz potrafisz. Opanowanie tego nie było takie proste, szkolenie było dość wymagające i długotrwałe, ale poradziłeś sobie z tym.

Możliwe, że dość dużym wyzwaniem było dla Ciebie opanowanie skomplikowanych urządzeń, na przykład smartfona czy nawet samochodu. Podobnie spójrz na swoją pracę i naukę, a będzie znacznie łatwiej.

18. Na spacer

Często uczymy się w czterech ścianach i przez to tracimy po pewnym czasie motywację. Natomiast nasz mózg będzie mógł działać lepiej w nowym otoczeniu, w którym to panuje pokój. Wyszukaj więc takie miejsce w pobliżu i wybierz się tam na chwilę. A może nawet uda Ci się w takim miejscu uczyć bądź pracować 🙂

Ja spaceruję z moim pieskiem Lucky(Samoyed).

19. Pamiętaj o przerwach

Aby mieć motywację do dalszych wysiłków, nie zapominaj o krótkich przerwach (nawet 5-minutowych). Dzięki temu Twój mózg odpocznie i ponownie będzie mógł wrócić na wyższe obroty. Jest to szczególnie ważne, gdy na naukę czy pracę chcesz w ciągu dnia poświęcić kilka godzin i uzyskać naprawdę dobre wyniki. Korzystnie więc wpływa na Twoją efektywność przerwa w pracy. Nie zapominaj o jej zaplanowaniu!

20. Motywacja do nauki i pracy - Odpoczywaj

Czasami chcielibyśmy być na wysokich obrotach przez cały dzień. Musimy jednak brać pod uwagę swoje ograniczenia. Aby więc przez cały czas być zmotywowanym do nauki pracy, musimy w ciągu dnia zapewniać sobie odpowiednią ilość czasu na sen czy spotkanie z bliskimi.

A jeśli jesteś naprawdę zmęczony, to wypij kawę i zrób sobie małą drzemkę (15-20 minut), po której zostaniesz pobudzony i osiągniesz o wiele więcej.

21. 30 minut lub dłużej

Postanów sobie uczyć się lub pracować tylko 30 minut i po tym czasie zdecydujesz czy chcesz to kontynuować. Niczym się wtedy nie rozpraszaj, a w 90% się wciągniesz i nie zdecydujesz się przerwać. Zdecyduj się na taki eksperyment, a Twoje statystyki na pewno się poprawią.

22. Zdrowa rywalizacja

Wyznacz sobie pewne osoby, w którymi chcesz rywalizować. Miejcie ze sobą stały kontakt i styczność ze swoimi wynikami. Dzięki temu będziecie się wzajemnie dopingować do osiągnięcia konkretnych celów.

23. Wczuwaj się

Aby osiągać wielkie rzeczy, warto o nich myśleć i skupiać się na nagrodzie, którą możemy osiągnąć. Pomocą mogą okazać się motywujące cytaty. Miej kilka ulubionych i w trudnych chwilach zaglądaj do nich. Dzięki temu będziesz działać, a to zagwarantuje Ci osiągnięcie większych celów.

24. Słuchaj motywującej muzyki

Przeróżne dźwięki są w stanie pozytywnie wpływać na nasz stan emocjonalny i dodawać nam motywacji. Jeśli w pracy wykonujesz pewne zadania, w tle może lecieć motywująca playlista. Natomiast podczas nauki czy poważnych zadań w pracy, staraj się nie rozpraszać w taki sposób.

Lepiej będzie, jeśli co jakiś czas zrobisz sobie przerwę i za pomocą jednego ciekawego utworu nastawisz swój umysł na sukces. Jeśli poszukujesz motywującej muzyki, to zajrzyj do moich kilku Playlist Spotify czy SoundCloud.

25. Motywacja do nauki i pracy - Proś o pomoc

Nie rozumiesz pewnych kwestii, zatrzymałeś się w miejscu. Skorzystaj z pomocy innych, którzy chętnie Ci to wytłumaczą i pomogą. Ktoś inny może Cię przepytać na dany temat, abyś utrwalił sobie wiedzę bądź nabył nowych umiejętności.

26. Ucz się i pracuj z innymi

Skuteczną motywacją jest możliwość dzielenia się z innymi. Możesz więc swoimi wynikami dzielić się z bliskim krewnym czy przyjacielem. Mów im o swoich planach, celach, a później będą się oni upewniać, jak Ci idzie.

Już Twoi bliscy krewni i przyjaciele mogą Ci w tym pomóc.

27. Technika wewnętrznego rozkazu

Zamiast osłabiać się mało motywującymi słowami "nie chce mi się" czy innymi, sprawdź technikę wewnętrznego rozkazu. Jak? Wyślij do ciała wewnętrzny rozkaz (np. "weź się do roboty"). Następnie oceń, jaki jest pierwszy krok, aby przybliżyć się do celu i ku niemu zmierzaj.

Rozpędzaj się coraz bardziej, a już niedługo skończysz swoje zadanie. Z brakiem motywacji nie będziesz miał już problemu!

28. Metoda 5, 10 i 15 minut

Nie masz ochoty czegoś zrobić, więc zmuś się przez 5, 10 i 15 minut. Po tym czasie zauważysz, że już masz chęci i widzisz, że już coś udało Ci się zrobić. Jesteś bliżej, niż dalej, więc czemu nie spróbować jeszcze więcej.

29. Z głową w chmurach, twardo na ziemi

Masz pewne duże marzenia, ogromne cele (np. zostać programistą). Aby więc nie bujać tylko w tych chmurach, oceń dokładnie: Jaki jest Twój cel? Jakie będziesz miał korzyści z jego zdobycia? Jakie przeszkody się pojawią? Jakie podejmiesz działania? Sprawi to, że będziesz twardą stąpał na ziemi i przewidzisz czekające cię trudności, znajdując najlepsze rozwiązanie.

30. Motywacja do nauki i pracy - Inspiracja zewnętrzna

Ta forma motywacji przydaje się szczególnie w czasie chwilowych słabości. Potrzebujesz więc ciekawego wykładu, przemówienia, filmu, książki. Jeśli chcemy się szybko podnieść, to mogą na nas zadziałać wystąpienia Tedx. Widzisz, jak inni się starają i świetnie im wychodzi, więc masz motywację, by również wziąć się za siebie 🙂

Potrzebna Ci dodatkowa motywacja do nauki i pracy?! Oto wskazówka: zimny prysznic 🙂 Mogą Cię także zainteresować moje kursy online i książki. Zachęcam do wykorzystania, ponieważ naprawdę warto, o czym przekonało się już tysiące odbiorców!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Leave a Comment
Najnowsze artykuły