Błędy w CV / Najczęstsze błędy w Cirriculum Vitae

Najczęstsze błędy w CV

CV to nasza wizytówka, o czym wciąż zapomina sporo osób ubiegających się o wymarzoną pracę. CV to nasz pierwszy kontakt z potencjalnym, przyszłym pracodawcą. Warto więc zadbać o dobre pierwsze wrażanie, bo na drugie możemy już nie mieć szans. Aby to sobie zapewnić, musimy unikać pewne błędy w CV. Jakie?

Może to właśnie w Twojej aplikacji jest coś, co przekreśla Twoją szanse na zdobycie upragnionego stanowiska? Sprawdź, co warto ulepszyć w swoim CV!

Poznaj poniżej najczęstsze błędy w CV, które popełniają kandydaci na wybrane stanowisko i koniecznie wyeliminuj je ze swojej aplikacji.


Błędy w CV – zawieranie niepotrzebnych informacji

Błędy w CV

Rekruter ma czasem tylko kilkadziesiąt sekund na przejrzenie każdego CV, jeżeli zapełnisz je informacjami takimi jak miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie czy Twój stan cywilny, z pewnością nie będzie on miał czasu przejść do tych najważniejszych, a więc Twojego doświadczenia czy osiągnięć.

Drugą sprawą jest to, że w ten sposób marnuje się miejsce — CV ma być proste i konkretne, jest to coś, co szczególnie cenią sobie pracodawcy.

W swoim CV umieszczaj więc jedynie informacje ważne z ich punktu widzenia: imię i nazwisko, rok urodzenia, adres mailowy, telefon kontaktowy oraz miejsce zamieszkania to wystarczające dane, które pozwolą w łatwy sposób się z Tobą skontaktować oraz ewentualnie zweryfikować część podanych przez Ciebie informacji.


Literówki i błędy ortograficzne

Najczęstsze błędy w CV - literówki i błędy ortograficzne

Tak, to wciąż się zdarza! Błędy językowe robią bardzo złe wrażenie na rekruterach, świadczą o wyjątkowym nieprofesjonalizmie osoby aplikującej na dane stanowisko, co dziwne, rozwiązanie tego problemu jest na wyciągnięcie ręki – pomysłów jest wiele, można dać komuś do przeczytania nasze CV, a można również zweryfikować je, korzystając z programów, takich jak narzędzie do sprawdzania błędów, dostępnych w internecie.

Nieprofesjonalne zdjęcie to temat rzeka, podobnie adres e-mail w stylu imie. nazwisko@buziaczek. pl – i choć coraz więcej kandydatów w swoich CV unika już tego typu wpadek, o tyle ze zdjęciami wciąż jest problem, bo albo w ogóle ich nie ma, albo całkowicie przekreślają one szanse kandydata na zaproszenie do kolejnego etapu rekrutacji.

Profesjonalne zdjęcie do CV:

  • sprawia wrażenie osoby otwartej i sympatycznej
  • wykonane jest na jasnym tle w stroju biznesowym
  • ukazuje mile widziany delikatny uśmiech

Czymś zupełnie niedopuszczalnym jest natomiast dodawanie do CV amatorskich zdjęć, wycinanie naszej twarzy np. z wakacyjnych fotografii lub pozowanie do zdjęcia w ubraniach, mających niewiele wspólnego z biznesową elegancją – i choć mogłoby się wydawać, że to oczywiste, to wciąż wiele osób jest odrzucanych już na pierwszym etapie rekrutacji, właśnie z powodu zdjęcia.


Kreatywne CV może bardziej zaszkodzić niż pomóc

Bardzo modne ostatnio stało się tworzenie niezwykle oryginalnych CV, które mają kandydatom pomóc wyróżnić się z tłumu – warto jednak wiedzieć, że taki życiorys nie zawsze się sprawdza, jest on przeznaczony jedynie do wybranych stanowisk, szczególnie takich, które wymagają wyjątkowej kreatywności, stąd sprawdzają się one w przypadku aplikacji na stanowisko grafika komputerowego, jednak niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem dla osób szukających pracy np. w administracji (w tym przypadku oryginalne CV może nawet zdyskwalifikować kandydata na starcie).

Najważniejszymi rzeczami w CV są wciąż nasze doświadczenie i umiejętności — żadna, nawet najbardziej pomysłowa forma CV tego nie zastąpi, dlatego, zanim zdecydujemy się wysłać potencjalnemu pracodawcy oryginalny dokument, zastanówmy się, czy, aby właśnie tego oczekuje on od kandydatów.

Jeżeli stworzenie dobrze wygalającego CV jest dla nas dużym problemem, pomocny może okazać się kreator CV – w internecie dostępnych jest wiele stron oferujących tego typu rozwiązanie, dzięki któremu wybierzemy odpowiedni wzór CV, a następnie uzupełnić go naszymi danymi oraz informacjami o sobie. Jest to bardzo wygodny sposób, na to, aby szybko wygenerować swój własny życiorys, unikając błędów związanych z pominięciem ważnych informacji czy użyciem nieodpowiedniej czcionki.


Najczęstsze błędy w CV – Kłamstwo

Najczęstsze błędy popełniane w CV - kłamstwo

Według statystyk i prowadzonych badań prawie połowa kandydatów kłamie w swoim CV – najpowszechniejszym kłamstwem jest wciąż zawyżanie swoich umiejętności językowych, co jest szczególnie dziwne, biorąc pod uwagę fakt, jak łatwo te informacje zweryfikować już na początku rozmowy kwalifikacyjnej, a nawet prowadząc z kandydatem krótką rozmowę telefoniczną w obcym języku.

Drugim często pojawiającym się kłamstwem są tzw. dziury w życiorysie, które kandydaci próbują zatuszować, warto wiedzieć, że jeżeli niekoniecznie chcemy się jakąś pracą chwalić, to swoje CV można skonstruować inaczej, np. zamiast okresów zatrudnienia, wymienić czas, w jakim obejmowaliśmy dane stanowisko, musimy jednak liczyć się z tym, że na rozmowie kwalifikacyjnej, z pewnością padną pytania bardziej szczegółowe, nie warto jednak kłamać – w końcu każda praca i sytuacja życiowa czegoś nas uczy.

Dobrze napisane CV, które m. in. nie zawiera wyżej wymienionych błędów, zapewnia ok. 30% skuteczności, stąd, jeżeli czujesz, że wysyłasz dziesiątki CV, a odzew jest znikomy, warto krytycznie spojrzeć na przygotowany przez siebie dokument, tak aby wyeliminować z niego błędy i zwiększyć swoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy. Takim CV możesz się również pochwalić w Social Media(np. LinkedIn)

Zadanie: Poznałeś najczęstsze błędy w CV, więc jak najszybciej przejrzyj swoje aktualne CV, bez względu na to czy szukasz pracy czy już ją posiadasz. I oceń, co mógłbyś w nim poprawić. Przecież zawsze może się nadarzyć okazja na jeszcze lepszą pracę marzeń!

2 Comments

  1. Joanna

    Rekruter zazwyczaj przeznacza do 10 sekund na analizę jednego CV, dokumenty bez fotografii kandydata też mają małą szanse że przejdą do dalszego etapu rekrutacji, oczywiście wszystko zależy od branży i ilości chętnych.
    Co do kreatywności czasem wystarczy niewiele w dokumencie zmienić, dodać aby być docenionym, wszystko ze smakiem.

    1. Jak Się Rozwijać

      Zgadza się, więc należy się wyróżnić w sposób naturalny i przyjazny 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1