Organizacja miejsca pracy zdalnej i biurowej

W każdym zawodzie ogromne znaczenie odgrywa organizacja miejsca pracy. Gdybyś jako pracownik biurowy czy freelancer w domu, nie brał tego pod uwagę, to czasami zlecenia, które mógłbyś wykonać w przeciągu kilku minut, zajmują Ci godzinę bądź dłużej, a to już poważne straty. Nie wspominając już o zdrowiu i samopoczuciu.

Zdrowo i oszczędnie dbać o organizację w pracy

Nawet praca w domu wymaga zachowania odpowiedniej higieny pracy, jak i zastosowania ciekawego planu, którego będziesz się zawzięcie trzymać. Wymaga to samodyscypliny, ale jeśli już ją opanujesz, to dobrze na tym wyjdziesz Ty sami, jak i Twój biznes.


Spis treści:

 1. Ergonomia i bezpieczeństwo pracy
 2. Zasady pracy przy komputerze
 3. Offline bądź Online
 4. Organizacja miejsca pracy - nie rozpraszaj się!
 5. Ćwiczenia po pracy przy komputerze bądź przed
 6. Gimnastyka przy komputerze - polecam
 7. Organizacja miejsca pracy a zdrowie

Ergonomia i bezpieczeństwo pracy

Zastosowanie stałego miejsca pracy daje wiele korzyści. O wiele łatwiej jest nam wtedy zabrać się do pracy każdego dnia. Dodatkową dzielisz swoją przestrzeń prywatną i zawodową, dzięki czemu poważnie traktujesz swoją pracę i wywiązujesz się ze wszystkich swoich zleceń.

Moje stałe miejsce pracy: Mam swoje duże biurko, a znajduje się na nim wszystko, co potrzebne podczas pracy, a mianowicie: komputer, tablet, telefon, myszka, lampka, aparat, uporządkowane dokumenty w szafkach oraz materiały biurowe. Znalazło się nawet miejsce na mały kwiatek 🙂

Dbaj więc o dokładna organizację swojej pracy. Jeśli pomaga Ci w tym kartka i długopis, to zastosuj te narzędzia od razu. Mi przydają się specjalne naklejki na monitor(z aplikacji GooglePlay), które wyświetlają mi się na ekranie głównym tabletu i komputera (aktualnie korzystam z plannerów typu WunderList). Kiedy wykonam pewną część zadań, decyduje się na ich aktualizację, odhaczam więc ich wykonanie, co okazuje się dla mnie bardzo zachęcające. Korzystam również z tradycyjnego Kalendarza i w nim również zapisuję plan dnia, tygodnia i wykreślam to, co już mi się udało.

Spójrz na swoje miejsce do pracy i oceń, jak mógłbyś je ulepszyć. Zadbaj o właściwe uporządkowanie miejsca pracy, abyś w zasięgu ręki miał wszystkie potrzebne Ci rzeczy. Unikaj rozpraszaczy i dodatkowo korzystaj z przydatnego Ci oprogramowania.

Zasady pracy przy komputerze:

 1. Zadbaj o porządny fotel (mój fotel biurowy z Jyska był wart 500 zł, więc nie jest najlepszy, ale również nie z najgorszej półki, siedzi się w nim naprawdę wygodnie. Korzystam od lat, więc polecam).
 2. Ustaw dobrze fotel, aby stopy nie wisiały, a kolana były zgięte w 90 stopniach. Podobnie powinny być ustawione nasze dłonie, a łokcie najlepiej oparte na podłokietnikach. Taka postawa pozwoli nam skuteczniej i zdrowiej pracować na komputerze przez kilka godzin. Czasami przyda się podpórka pod stopy.
 3. Pracuj na odpowiednim komputerze. Najlepiej, aby posiadał minimum 17 cali. Ja taki posiadam i mój wzrok bardzo dobrze na niego reaguje nawet po wielu godzinach pracy. Polecam również matowy ekran, który nie odbija światła. Jeśli czasami pracujesz, gdy jest ciemno (ja tak mam, gdy wstaję o 5.30 rano), wykorzystaj jeszcze przyciemnianie ekranu, aby jego światło tak nie męczyło Twojego wzroku. Rozwiązaniem jest program Twilight na urządzenia z systemem Android i F.Lux dla komputerów z systemem Windows.
 4. Na biurku ustaw w pobliżu siebie(na wyciągnięcie ręki) najważniejsze rzeczy: komputer, słuchawki, telefon(wyciszony, odwrócony ekran), kalendarz, ważne dokumenty, butelka z wodą i kubkiem.

Offline bądź Online

Organizacja miejsca pracy jest również zależna od tego, czy pracując w biurze bądź w domu chcesz być online czy jednak offline.

Dla działających online polecam program Pocket, który pozwoli zapisać artykuły i wpisy do przejrzenia na innym urządzeniu, na przykład na telefonie. I program Evernote, ponieważ umożliwia pisanie z każdego miejsca i synchronizowanie wpisów z aplikacją desktopową.

Dla bezpieczeństwa warto użyć Google Docs, który zapewnia udostępnianie naszych treści i prac innym osobom, jak i automatyczny zapis online. Nawet, jak padnie Ci prąd w tablecie czy na komputerze, to zawsze powrócisz do zapisanego pliku.

Jeśli nie masz takiej możliwości, bo działasz offline, to zawsze wyszukaj w ustawieniach Edytora tekstu opcję Kopia zapasowa. Dzięki niej co chwilę dochodzi do automatycznego zapisu Twojego tekstu. W ustawieniach możesz wcześniej ustawić, aby zapis odbywał się co kilka bądź kilkanaście minut, według swoich upodobań 🙂


Organizacja miejsca pracy - bez rozpraszaczy

Pracując w biurze i we własnym domu (jako freelancer czy ktokolwiek inny) o wiele lepiej skupisz się na swojej pracy, jeśli pozbędziesz się różnorodnych rozpraszaczy, jak popularnych portali społecznościowych: Facebook, Twitter czy Google+. Dodatkowo czasami warto zrezygnować ze swojego telefonu, decydując się na jego wyłączenie bądź wyciszenie.

Takie rozpraszacze mogą zwalniać Twoją pracę i zaniżać jej jakości. Jeśli jednak musisz mieć dostęp do internetu i korzystać z Facebooka bądź innych serwisów, to zaglądaj do nich tylko co godzinę bądź rzadziej. Już w tym czasie zdążysz wykonać część zlecenia/projektu.

I pamiętaj: wyłączaj powiadomienia o nowych wiadomościach z portali społecznościowych, whatsappa i telefonu 🙂 Czasami wystarczy jeden bądź kilka klawiszy na komputerze bądź telefonie, aby całkowicie wyłączyć dźwięk. Polecam!


Ćwiczenia po pracy przy/przed komputerze

Każda praca przy biurku jest związana ze stałą pozycją naszego ciała. Wynika ona z siedzącej postawy, która czasami trwa od kilku do kilkunastu godzin w ciągu dnia. Najbezpieczniej będzie więc zaplanować stałe godziny pracy z konkretnie wyznaczonymi przerwami.

Mój plan pracy: pracuję od godz. 5.30-9.00. Mam przerwę (inne zajęcia, sprawy związane z domem, żoną, rodziną, posiłkami, treningi oraz pozostałe). Pracę rozpoczynam następnie od godz. 10:00-15.00. Pracuję również w weekendy, w soboty 2 godziny, natomiast w niedzielę mam wolne. Taki plan okazuje się w moim przypadku bardzo przydatny. Nie mówię, że ten plan spełni również i Wasze oczekiwania. Każdy indywidualnie musi ocenić, w jakim czasie najlepiej się mu pracuje i kiedy tak naprawdę może.

W drugiej kolejności podczas pracy warto pamiętać o przerwach co każdą godzinę. Gdy już popracuje nad pewnym zleceniem blisko 1 godzinę, to wychodzę od biurka, idę się przejść, zjeść jabłko bądź do łazienki. Takie przerwy trwają kilka minut, a dają naprawdę wiele. Dzięki nim jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani i przygotowani do dalszej pracy.

Po trzecie liczy się także codzienna gimnastyka. Wystarczy na nią poświęcić od 10-15 minut każdego dnia. Możesz zacząć, kiedy wstajesz z łóżka bądź w innym momencie. Gdy wejdzie Ci w krew i będzie odbywać się każdego dnia, to już możesz zapomnieć o problemach związanych z kręgosłupem, korzonkami i wieloma innych. A dodatkowo będziesz miał energię i motywację do pracy i życia, więc tym bardziej warto 🙂

Gimnastyka przy komputerze - polecam:

 1. Każdego dnia zadbaj o gimnastykę, najlepiej kiedy wstajesz rano bądź pół godziny, godzinę przed śniadaniem. Jeśli chcesz otrzymać zestaw ćwiczeń, to polecam na telefon aplikację 100 pompek bądź 300 brzuszków czy Ćwiczenia w domu i Endomondo. Przed przystąpieniem do tych zadań jest możliwość rozpoczęcia rozgrzewki, która trwa około 10 minut. Warto ją wykorzystać. A jeśli chcesz jeszcze więcej poćwiczyć, to możesz regularnie wykonywać pompki bądź brzuszki.
 2. Rób sobie przerwy co 2-3 godziny pracy.
 3. Wstawaj, zaczynaj i kończ pracę o wyznaczonych w planie godzinach. Ma to szczególne zastosowanie, gdy pracujesz w domu. Musisz tutaj nauczyć się samodyscypliny, o którą warto walczyć 🙂
 4. W tygodniu dbaj o siebie poprzez uprawianie sportu, np. pływanie, bieganie. Wystarczy 1-2 razy w tygodniu.

Zobacz także: Jak poprawnie biegać?

Jak pokonać lenistwo?


Organizacja miejsca pracy a zdrowie?

Jeśli po przeczytaniu tego artykułu dostrzegłeś, że masz coś do poprawy, to takiej zmiany dokonaj jak najszybciej, najlepiej od zaraz bądź od następnego dnia. Pomocny może okazać się dokładny plan i grafik, więc również zadbaj o jego wykonanie.

A jeśli zastanawiasz się, jak przygotować ciekawy plan, to zajrzyj do artykułu "Jak planować cele życiowe?". Gdy będziesz się go trzymać, to już po tygodniu dostrzeżesz znaczącą poprawę. Gwarantuję Ci to 🙂

Popraw organizację miejsca pracy i uprawiaj sport

Zachęcam Cię również, abyś zajrzał do artykułu "Copywriter jak zacząć?", w którym opisuję, jak od 10 lat udaje mi się pracować przed komputerem i nadal utrzymywać w świetnej kondycji psychicznej, fizycznej i emocjonalnej. Powodzenia w dalszej organizacji 🙂

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie będzie publiczny! Wymagane pola są oznaczone*

Pozostaw komentarz
Najnowsze artykuły