Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce

Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce

W ramach moich celów na najbliższe lata mam zamiar zwiedzić najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce. Jest ich więcej, natomiast poniżej przedstawiłem listę tych najpiękniejszych (przynajmniej według mnie i żony).

Polecam sprawdzić i zaplanować sobie ich zwiedzanie. Naprawdę warto.

Wszystko moje cele biznesowe i część osobistych  na najbliższe lata poznasz tutaj. Dodatkowo ukazuję tam sposób na dokładne planowanie swojego życia osobistego i zawodowego, więc jeśli chcesz się w tym temacie podszkolić, to koniecznie tam zajrzyj 🙂


Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce:

1. Puszcza Białowieska

Zabytki UNESCO w Polsce - puszcza białowieska

Piękny obiekt krajobrazowy położony na granicy Polsko-Białoruskiej. Białowieski Park Narodowy na liście UNESCO widnieje już od 1979 roku. Aktualnie obejmuje obszar ponad 140 tys. hektarów. Jakie piękno w sobie posiada?

To przede wszystkim różnorodne wzgórza, łęgi, strumienia, 800 gatunków roślin naczyniowych, 60 gatunków ssaków i 120 gatunków ptaków, tysiące gatunków roślin zarodnikowych i grzybów. Można tutaj trafić również na takie zwierzęta, jak: żółwie wodne, łosie, wilki, rysie, gronostaje, borsuki.


2. Park Mużakowski

Zabytki UNESCO w Polsce - Park Mużakowski

Piękny park uznany za prawdziwe arcydzieło sztuki. Dzięki temu od 2004 roku znajduje się na liście zabytków UNESCO. Położony jest po 2 stronach Nysy Łużyckiej. Liczy sobie powierzchnię około 700 hektarów.

Założycielem tego parku okazał się książę Hermann von Puckler-Muskau w latach 1815-1844. Po niemieckiej granicy położone są ogrody i centralna część kompleksu wraz z budynkami. Natomiast w Polsce pojawia się piękny naturalistyczny park z Górą Pana. Warto przybyć do tego miejsca, aby zwiedzić: Nowy i Stary Zamek, Park Górski, Ścieżkę Słowika, wąwozy, Drogę Helminy i Drogę Klementyny.


3. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Zabytki UNESCO w Polsce - Wieliczka kopalnia soli

Piękna kopalnia soli w Wieliczce, którą warto zwiedzić będąc w Krakowie bądź w pobliżu. Na liście UNESCO znajduje się od 1978 roku. Znamienity okazał się rok 2013, gdy do listy została dołączona również kopalnia w Bochni. Kopalnia w Wieliczce posiada aż 10 poziomów, gdzie ostatni posiada ponad 300 metrów.

Występują tutaj ciekawe trasy turystyczne. W podobny sposób prezentuje się Kopalnia w Bochni, która posiada 10 poziomów, ten ostatni na głębokość około 290 metrów. Będąc tutaj można przenieść się pod ziemię i wczuć się w położenie górników, poznać ciekawy mikroklimat i ciekawą historię.


4. Średniowieczny zespół miejski Torunia

Zabytki UNESCO w Polsce - Średniowieczny zespół miejski Torunia

Piękny Toruń bogaty w zamek Zakonu Krzyżackiego zbudowany w połowie XII wieku. Służył za bazę wypadową do podboju i ewangelizacji Prus. Z czasem rozwijało się coraz bardziej pod względem handlowym.

Od XIV i XV wieku uznawany jest za miasto Kopernika. Znany ze Starego i Nowego Miasta, rzeki Wisły i 2 mostów. Na liście UNESCO znajduje się od 1997 roku.


5. Zamek krzyżacki w Malborku

Zabytki UNESCO w Polsce - Zamek krzyżacki w Malborku

Kolejna w Polsce pozostałość Zakonu Krzyżackiego, pochodząca z XIII wieku. Wykonany z wysokiej jakości cegły, dodatkowo odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku.

Ponowne odnowienie nastąpiło po II wojnie światowej, zgodnie z dokumentacją od dawniejszych konserwatorów. Na liście UNESCO znajduje się od 1997 roku.

 

 


6. Stare miasto w Krakowie

Zabytki UNESCO w Polsce - Stare miasto w Krakowie

Znajduje się na liście UNESCO od 1978 roku. Obejmuje część Starego Miasta Krakowa, dawne mury, dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem oraz piękne Wzgórze Wawelskie. Z zamku krakowskiego dawniej korzystali polscy władcy, więc w środku można podziwiać piękny skarbiec, apartamenty i zbrojownię.

Katedra wawelska okazała się stałą siedzibą wielu królów Polski, na przykład: Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Augusta czy Władysława Łokietka. Także i w tej katedrze zostali pochowani znane osoby, jak: Adam Mickiewicz i Tadeusz Kościuszko. Piękne elementy średniowiecznej fortyfikacji w mieście to Barbakan oraz Brama Floriańska.


7. Stare miasto w Warszawie

Zabytki UNESCO w Polsce - Stare miasto w Warszawie

Przedstawia odbudowane Stare Miasto po II wojnie światowej, w czasie której uległo prawie całkowitemu zniszczeniu. Natomiast udało się niemalże całkowicie odtworzyć historyczne budowle, układ ulic i mury obronne. Pięknie prezentuje się tutaj Zamek Królewski, posiadający na początku charakter gotycki, a później renesansowy, wczesnobarokowy i rokokowy.

Gdy stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Polski, zamek ten stanowił ważną siedzibę polskich królów. Można w tym zamku podziwiać piękne dzieła architektury i sztuki (np. obrazy Rembrandta). Natomiast starówka miasta ukazuje nam piękną katedrę św. Jana zbudowaną w okresie XIII i XIV wieku, gdzie pochowany został sam Henryk Sienkiewicz. W skład zabytków UNESCO wchodzi tutaj również ciąg murów obronnych, fortyfikacja Barbakan oraz pomnik Syrenki. Na liście UNESCO znajduje się od 1980 roku.


8. Stare miasto w Zamościu

Zabytki UNESCO w Polsce - Stare miasto w Zamościu

Wybitne ze względu na renesansowy charakter, zachowany układ ulic i liczne zabytki. Wszystko jeszcze położone między półwyspem Apenińskim a środkową Europą. Twórcą tego miasta okazała się kanclerz Jan Zamoyski, który chciał stworzyć idealne miasto zgodnie z włoskim modelem miasta. W wyniku tego miasto składa się z pięcioboku, który w samym środku posiada Rynek Wielki i 2 małe place targowe.

Dalej położone są różnorodne ulicy rozłożone w postaci szachownicy. Miasto Zamość łączyło Europę Północną i Zachodnią z Morzem Czarnym, przez co stanowiło ważny szlak handlowy. Prowadziło to do jego dalszego rozwoju. W mieście tym zbudowano Akademię Zamojską i wiele instytucji, zabytków, które przetrwały do dziś. Znajduje się na liście UNESCO od 1992 roku.


Pozostałe zabytki UNESCO w Polsce:

  • Auschwitz-Birkenau - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
  • Kalwaria Zebrzydowska - manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  • Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
  • Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  • Drewniane kościoły południowej Małopolski
  • Hala Stulecia we Wrocławiu

 

Podsumowanie: Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce są nam już znane, więc na początku szczególnie na nich skupiamy się razem z żoną. Później zwiedzamy europejskie i pozostałe. Także i Tobie życzymy powodzenia w zwiedzaniu i poznawania świata 🙂

 

Zobacz także: Motywacja do nauki i pracy – 30 pomysłów

Top Książki – jakie warto przeczytać?

Jak zarobić pierwszy milion?

 

2 Responses

Dodaj komentarz :)