Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce

W ramach moich celów na najbliższe lata mam zamiar zwiedzić najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce. Jest ich więcej, natomiast poniżej przedstawiłem listę tych najpiękniejszych (przynajmniej według mnie i żony).

Polecam sprawdzić i zaplanować sobie ich zwiedzanie. Naprawdę warto.

Wszystko moje cele biznesowe i część osobistych  na najbliższe lata poznasz tutaj. Dodatkowo ukazuję tam sposób na dokładne planowanie swojego życia osobistego i zawodowego, więc jeśli chcesz się w tym temacie podszkolić, to koniecznie tam zajrzyj 🙂


Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce:

1. Puszcza Białowieska

Piękny obiekt krajobrazowy położony na granicy Polsko-Białoruskiej. Białowieski Park Narodowy na liście UNESCO widnieje już od 1979 roku. Aktualnie obejmuje obszar ponad 140 tys. hektarów. Jakie piękno w sobie posiada?

To przede wszystkim różnorodne wzgórza, łęgi, strumienia, 800 gatunków roślin naczyniowych, 60 gatunków ssaków i 120 gatunków ptaków, tysiące gatunków roślin zarodnikowych i grzybów. Można tutaj trafić również na takie zwierzęta, jak: żółwie wodne, łosie, wilki, rysie, gronostaje, borsuki.


2. Park Mużakowski

Piękny park uznany za prawdziwe arcydzieło sztuki. Dzięki temu od 2004 roku znajduje się na liście zabytków UNESCO. Położony jest po 2 stronach Nysy Łużyckiej. Liczy sobie powierzchnię około 700 hektarów.

Założycielem tego parku okazał się książę Hermann von Puckler-Muskau w latach 1815-1844. Po niemieckiej granicy położone są ogrody i centralna część kompleksu wraz z budynkami. Natomiast w Polsce pojawia się piękny naturalistyczny park z Górą Pana. Warto przybyć do tego miejsca, aby zwiedzić: Nowy i Stary Zamek, Park Górski, Ścieżkę Słowika, wąwozy, Drogę Helminy i Drogę Klementyny.


3. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni

Piękna kopalnia soli w Wieliczce, którą warto zwiedzić będąc w Krakowie bądź w pobliżu. Na liście UNESCO znajduje się od 1978 roku. Znamienity okazał się rok 2013, gdy do listy została dołączona również kopalnia w Bochni. Kopalnia w Wieliczce posiada aż 10 poziomów, gdzie ostatni posiada ponad 300 metrów.

Występują tutaj ciekawe trasy turystyczne. W podobny sposób prezentuje się Kopalnia w Bochni, która posiada 10 poziomów, ten ostatni na głębokość około 290 metrów. Będąc tutaj można przenieść się pod ziemię i wczuć się w położenie górników, poznać ciekawy mikroklimat i ciekawą historię.


4. Średniowieczny zespół miejski Torunia

Piękny Toruń bogaty w zamek Zakonu Krzyżackiego zbudowany w połowie XII wieku. Służył za bazę wypadową do podboju i ewangelizacji Prus. Z czasem rozwijało się coraz bardziej pod względem handlowym.

Od XIV i XV wieku uznawany jest za miasto Kopernika. Znany ze Starego i Nowego Miasta, rzeki Wisły i 2 mostów. Na liście UNESCO znajduje się od 1997 roku.


5. Zamek krzyżacki w Malborku

Kolejna w Polsce pozostałość Zakonu Krzyżackiego, pochodząca z XIII wieku. Wykonany z wysokiej jakości cegły, dodatkowo odrestaurowany na przełomie XIX i XX wieku.

Ponowne odnowienie nastąpiło po II wojnie światowej, zgodnie z dokumentacją od dawniejszych konserwatorów. Na liście UNESCO znajduje się od 1997 roku.


6. Stare miasto w Krakowie

Znajduje się na liście UNESCO od 1978 roku. Obejmuje część Starego Miasta Krakowa, dawne mury, dzielnicę Kazimierz ze Stradomiem oraz piękne Wzgórze Wawelskie. Z zamku krakowskiego dawniej korzystali polscy władcy, więc w środku można podziwiać piękny skarbiec, apartamenty i zbrojownię.

Katedra wawelska okazała się stałą siedzibą wielu królów Polski, na przykład: Kazimierza Wielkiego, Zygmunta Augusta czy Władysława Łokietka. Także i w tej katedrze zostali pochowani znane osoby, jak: Adam Mickiewicz i Tadeusz Kościuszko. Piękne elementy średniowiecznej fortyfikacji w mieście to Barbakan oraz Brama Floriańska.


7. Stare miasto w Warszawie

Przedstawia odbudowane Stare Miasto po II wojnie światowej, w czasie której uległo prawie całkowitemu zniszczeniu. Natomiast udało się niemalże całkowicie odtworzyć historyczne budowle, układ ulic i mury obronne. Pięknie prezentuje się tutaj Zamek Królewski, posiadający na początku charakter gotycki, a później renesansowy, wczesnobarokowy i rokokowy.

Gdy stolica Polski została przeniesiona z Krakowa do Polski, zamek ten stanowił ważną siedzibę polskich królów. Można w tym zamku podziwiać piękne dzieła architektury i sztuki (np. obrazy Rembrandta). Natomiast starówka miasta ukazuje nam piękną katedrę św. Jana zbudowaną w okresie XIII i XIV wieku, gdzie pochowany został sam Henryk Sienkiewicz. W skład zabytków UNESCO wchodzi tutaj również ciąg murów obronnych, fortyfikacja Barbakan oraz pomnik Syrenki. Na liście UNESCO znajduje się od 1980 roku.


8. Stare miasto w Zamościu

Wybitne ze względu na renesansowy charakter, zachowany układ ulic i liczne zabytki. Wszystko jeszcze położone między półwyspem Apenińskim a środkową Europą. Twórcą tego miasta okazała się kanclerz Jan Zamoyski, który chciał stworzyć idealne miasto zgodnie z włoskim modelem miasta. W wyniku tego miasto składa się z pięcioboku, który w samym środku posiada Rynek Wielki i 2 małe place targowe.

Dalej położone są różnorodne ulicy rozłożone w postaci szachownicy. Miasto Zamość łączyło Europę Północną i Zachodnią z Morzem Czarnym, przez co stanowiło ważny szlak handlowy. Prowadziło to do jego dalszego rozwoju. W mieście tym zbudowano Akademię Zamojską i wiele instytucji, zabytków, które przetrwały do dziś. Znajduje się na liście UNESCO od 1992 roku.


Pozostałe zabytki UNESCO w Polsce:

  • Auschwitz-Birkenau - niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady
  • Kalwaria Zebrzydowska - manierystyczny zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy
  • Drewniane cerkwie w polskim i ukraińskim regionie Karpat
  • Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy
  • Drewniane kościoły południowej Małopolski
  • Hala Stulecia we Wrocławiu

Podsumowanie: Najpiękniejsze zabytki UNESCO w Polsce są nam już znane, więc na początku szczególnie na nich skupiamy się razem z żoną. Później zwiedzamy europejskie i pozostałe. Także i Tobie życzymy powodzenia w zwiedzaniu i poznawania świata 🙂

Zobacz także: Motywacja do nauki i pracy – 30 pomysłów

Top Książki – jakie warto przeczytać?

Jak zarobić pierwszy milion?

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Najnowsze artykuły