Plan rozwoju osobistego – wzór planowania!

Plan rozwoju osobistego - wzór planowania i czego unikać

Każdy z nas ma inny pomysł na swoją karierę, na to kim chcemy być, jak sobie wyobrażamy nasze przyszłe życie. Obojętnie jednak jakie masz marzenie, jakie wyobrażenie o życiu i karierze, zdecydowanie warto posiadać indywidualny plan rozwoju osobistego. Dlaczego?

Planowanie zdecydowanie ułatwia życie w każdym aspekcie.

Bez względu na to czy planujesz ścieżkę edukacji, czy też trasę do nieznanego Ci miasta. Jeżeli cokolwiek zaplanujesz, to z całą pewnością uda Ci się przeprowadzić to lepiej, szybciej, a nawet taniej.

1. Planowanie dnia

Prowadząc działalność gospodarczą lub mając wiele zadań w pracy, często spotykasz się z sytuacją, że nie zdążysz czegoś w danym dniu wykonać. Wówczas musisz to przełożyć na kolejny dzień jako pierwsze zadanie. Zdecydowanie warto jest zaplanować pracę na kolejne dni. Różne badania pokazują zalety planowania. Według pewnych badań, dzięki minucie planowania, możesz zaoszczędzić 10 minut czasu pracy.

Jak widać jest to korzyść bardzo wymierna. Jeżeli dobrze zaplanujesz pracę, to potem nie musisz się zastanawiać, jaki ma być następny krok. Kończysz jedno zadanie, zerkasz na plan i zaczynasz następne. Tak właśnie działa odpowiednio zaplanowana pracy. Zasada taka dotyczy nie tylko pracy zawodowej, ale równie dobrze sprawdzi się w takich kwestiach, jak budowa domu, remont mieszkania, wyjazd za granicę, rozwój osobisty (np. poprzez „Najlepsze kursy online – darmowe i płatne„).

Zobacz także: Zadania i cele życiowe – jak lepiej planować?


2. Plan rozwoju osobistego – czego unikać?!

Może być tak że wszystko będzie szło Ci jak po maśle, będziesz odnosić sukces za sukcesem. Ale nie zawsze. Bywa również tak, że nie jest już tak różowo. Wiele osób popełnia błędy planując swój rozwój. Są 3 podstawowe błędy i jeżeli popełnisz nawet jeden z nich, może to okazać się sporym utrudnieniem w realizacji jakiegokolwiek celu.

1. Brak systematycznego działania

Jeden z podstawowych problemów. Wielu ludzi, nie planuje czasu, kiedy będzie nad sobą pracować. Mają tylko zrywy, które zdarzają się w różnych odstępach czasu. Czasami udaje Ci się popracować nad sobą kilka dni pod rząd, a czasem kilka razy w miesiącu. Jeżeli nie będziesz pracować nad sobą systematycznie, każdego dnia, to możesz być pewni, że celu nie osiągniesz. Musisz regularnie nad sobą pracować. Wtedy się uda i będziesz odnosił sukcesy.

2. Brak ćwiczeń

Wiedza teoretyczna nigdy nie zastąpi praktyki i odpowiedniego doświadczenia. Możesz je zdobywać na różne sposoby, zależne jest od tego, jakie umiejętności chcesz zdobywać. Jednak zasada jest zawsze taka sama. Oprócz wiedzy teoretycznej, musisz ćwiczyć, i to dużo. Tylko regularnie powtarzane ćwiczenia pozwolą Ci się nauczyć nowego materiału i opanować go w wystarczającym stopniu. Jeżeli zrozumiesz tą prostą prawdę, będziesz odnosił sukcesy w samodoskonaleniu.

3. Brak cierpliwości

Kolejny z grzechów głównych. Brak cierpliwości jest Twoim wielkim wrogiem. Najczęściej jest tak, że chcesz osiągnąć coś na szybko, na teraz. Jak to się mówi „jesteś kąpany w gorącej wodzie” i kiedy nie widzisz efektów, to szybko się zniechęcasz. Jest to cecha, nad którą warto zapanować. Kiedy Ci się to uda, droga do sukcesu będzie o wiele prostsza.

Plan rozwoju osobistego – Wzór / Przykład

Bardzo pomocne w rozwoju osobistym okazuje się codzienne planowanie. Dobrze więc, gdy monitorujesz swój każdy dzień i oceniasz, co masz jeszcze do wykonania. Dzięki temu kładąc się spać oceniasz swój dzień bardzo pozytywnie. Poniżej masz zdjęcie, które przedstawia w Excelu „Wzór planowania”. Więcej o nim wspominam w artykule „Jak zrobić Plan dnia czyli planowanie sukcesu?„.

Chcesz ten Wzór Planowania? Dołącz do subskrybentów tego bloga, o otrzymasz go za darmo, jak i wiele innych prezentów przydatnych w rozwoju i pracy. Zachęcam!

Plan rozwoju osobistego ucznia i pracownika

Każdy uczeń powinien się rozwijać w szkole. Nie zawsze jest to takie proste, biorąc pod uwagę ogromną ilość materiałów, książek, podręczników, które muszą przetrawić. Aby uzyskanie dobrych ocen było możliwe, to taką naukę należy bardzo dobrze zaplanować.

W tym celu warto jest dokładnie wydrukować sobie cały plan lekcji w ciągu tygodnia. Na dużej kartce. I warto ją powiesić w swoim pokoju, byś dokładnie wiedział, jak przygotować się na następny dzień. Wymaga to już zebrania do plecaka właściwych podręczników, książek, zeszytów i pozostałych przyborów. Dobrze, gdy pakujesz się do szkoły wieczorem na następny dzień. Dzięki temu nie będziesz musiał rano na szybko przygotować się do szkoły. To mogłoby sprawić, że wiele rzeczy byś zapomniał. A do tego nie chcesz doprowadzić.

A kiedy się uczyć do szkoły czy po prostu powiększać swoje kompetencje – np. przechodząc kursy online i czytając książki?

Także z wyprzedzeniem. Mi bardzo pomagało uczenie się od razu po przyjeździe ze szkoły przez pierwsze 2-3 godziny. Później miałem wolne, na spotkania z kolegami czy uprawianie sportu. Musiałem się do tego przymuszać, ale przyznam, że było warto i polecam wszystkim. Nie zawsze muszą to być 3 godziny nauki. Czasami mniej. Ale pozwala to przygotować się do większości kartkówek, sprawdzianów i poważniejszych egzaminów.

Dodatkowo, jeśli dojeżdżasz do szkoły czy pracy autobusem, co zajmuje 15-30 minut bądź dłużej, to również staraj się wykorzystać ten czas na ponowne przejrzenie materiałów, by być jeszcze lepiej przygotowanym!

Utwórz swój indywidualny plan rozwoju osobistego, a poprawisz swoją przyszłość. Świetnie pomogą Ci w tym poniższe materiały, do których koniecznie musisz zajrzeć. Dodatkowo poznaj moje kursy online i książki o SEO, WordPress, Tworzeniu stron www, Pracy zdalnej i Biznesie online, YouTube, Amazon i Zarabianiu przez Internet. Korzysta z nich już tysiące zadowolonych Klientów. Serdecznie zapraszam!

Zobacz także: Jak pokonać lenistwo?

Motywacja do nauki i pracy – 30 pomysłów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.