Plan rozwoju osobistego - wzór planowania!

Plan rozwoju osobistego - wzór planowania!

Każdy z nas ma inny pomysł na swoją karierę, na to kim chcemy być, jak sobie wyobrażamy nasze przyszłe życie. Obojętnie jednak jakie mamy marzenie, jakie wyobrażanie o naszym życiu i karierze, zdecydowanie warto posiadać indywidualny plan rozwoju osobistego. Dlaczego?

Planowanie zdecydowanie ułatwia życie w każdym aspekcie

Bez względu na to czy planujemy ścieżkę edukacji, czy też planujemy trasę do nieznanego nam miasta. Jeżeli cokolwiek zaplanujemy, to z całą pewnością uda nam się przeprowadzić to lepiej i szybciej.


Film z kanału #JakSieRozwijac:


Artykuł:

1. Planowanie dnia

Prowadząc działalność gospodarczą lub mając wiele zadań w pracy, często spotykamy się z sytuacją, że nie zdążymy czegoś w danym dniu wykonać. Wówczas powinniśmy to przełożyć na kolejny dzień jako pierwsze zadanie. Zdecydowanie warto jest zaplanować pracę na kolejne dni. Różne badania pokazują zalety planowania, według badań, dzięki minucie planowania możemy zaoszczędzić 10 minut czasu pracy.

Jak widać jest to korzyść bardzo wymierna. Jeżeli dobrze zaplanujemy pracę, to potem nie musimy się zastanawiać jaki ma być następny krok. Kończymy jedno zadanie, zerkamy na plan i zaczynamy następne. Tak właśnie działa odpowiednie zaplanowanie pracy. Zasada taka dotyczy zarówno prac zawodowej, ale równie dobrze sprawdzi się jeżeli chodzi na przykład o budowę domu czy remont naszego mieszkania.

Zobacz także: Zadania i cele życiowe - jak lepiej planować?


2. Plan rozwoju osobistego - czego unikać?!

Może być tak że wszystko będzie szło nam jak po maśle, będziemy odnosić sukces za sukcesem. Bywa również tak, że nie jest różowo. Wiele osób popełnia błędy planując swój rozwój osobisty. Są 3 podstawowe i jeżeli popełnisz nawet jeden z nich, może to okazać się sporym utrudnieniem w realizacji celu.

1. Brak systematycznego działania

Jeden z podstawowych problemów. Wielu ludzi, nie planuje czasu, kiedy będzie nad sobą pracować. Mają tylko zrywy, które zdarzają się w różnych odstępach czasu. Czasami udaje nam się popracować nad sobą kilka dni pod rząd, a czasem kilka razy w miesiącu. Jeżeli nie będziemy pracować nad sobą systematycznie, każdego dnia, to możemy być pewni, że celu nie osiągniemy. Musisz regularnie nad sobą pracować. Wtedy się uda i będziesz odnosił sukcesy.

2. Brak ćwiczeń

Wiedza teoretyczna nigdy nie zastąpi praktyki i odpowiedniego doświadczenia. To możemy zdobywać na różne sposoby, zależne jest od tego, jakie umiejętności chcemy podnosić. Jednak zasada zawsze jest taka sama. Oprócz wiedzy teoretycznej, musimy ćwiczyć i to dużo. Tylko regularnie powtarzana ćwiczenia pozwolą nam się nauczyć nowego materiału i opanować go w wystarczającym stopniu. Jeżeli zrozumiesz tą prostą prawdę, będziesz odnosił sukcesy w samodoskonaleniu.

3. Brak cierpliwości

Kolejny z grzechów głównych. Brak cierpliwości jest Twoim wielkim wrogiem. Najczęściej jest tak, że chcemy osiągnąć coś na szybko, na teraz. Jak to się mówi jesteśmy kąpani w gorącej wodzie i kiedy nie widzimy efektów, to szybko się zniechęcamy. Jest to cecha nad którą warto zapanować, kiedy nam się to uda, droga do sukcesu będzie o wiele prostsza.

Plan rozwoju osobistego - Wzór / Przykład

Bardzo pomocne w rozwoju osobistym okazuje się codzienne planowanie. Dobrze więc, gdy monitorujesz swój każdy dzień i oceniasz, co masz jeszcze do wykonania. Dzięki temu kładąc się spać oceniasz swój dzień bardzo pozytywnie. Poniżej masz zdjęcie, które przedstawia w Excelu "Wzór planowania". Więcej o nim wspominam w artykule "Jak zrobić Plan dnia czyli planowanie sukcesu?".

Chcesz ten Wzór Planowania? Dołącz do subskrybentów tego bloga, o otrzymasz go za darmo, jak i wiele innych prezentów przydatnych w rozwoju i pracy. Zachęcam!

Plan rozwoju osobistego ucznia

Każdy uczeń powinien się rozwijać w szkole. Nie zawsze jest to takie proste, biorąc pod uwagę ogromną ilość materiałów, książek, podręczników, które muszą przetrawić. Aby uzyskanie dobrych ocen było możliwe, to taką naukę należy bardzo dobrze zaplanować.

W tym celu warto jest dokładnie wydrukować sobie cały plan lekcji w ciągu tygodnia. Na dużej kartce. I warto ją powiesić w swoim pokoju, byśmy dokładnie wiedzieli, jak przygotować się na następny dzień. Wymaga to już zebrania do plecaka właściwych podręczników, książek, zeszytów i pozostałych przyborów. Dobrze, gdy pakujemy się do szkoły wieczorem na następny dzień. Dzięki temu nie będziemy musieli rano na szybko przygotować się do szkoły. To mogłoby sprawić, że wiele rzeczy byśmy zapomnieli. A do tego nie chcemy doprowadzić.

A kiedy się uczyć do szkoły? Także z wyprzedzeniem. Mi bardzo pomagało uczenie się od razu po przyjeździe ze szkoły przez pierwsze 2-3 godziny. Później miałem wolne, na spotkania z kolegami czy na uprawianie sportu. Musiałem się do tego przymuszać, ale przyznam, że było warto i polecam wszystkim. Nie zawsze muszą o być 3 godziny nauki. Czasami mniej. Ale pozwala to przygotować się do większości kartkówek, sprawdzianów i poważniejszych egzaminów. Dodatkowo, jeśli dojeżdżasz do szkoły autobusem, co zajmuje 15-30 minut bądź dłużej, to również staraj się wykorzystać ten czas na ponowne przejrzenie materiałów, by być jeszcze lepiej przygotowanym!

Utwórz swój indywidualny plan rozwoju osobistego, a poprawisz swoją przyszłość. Świetnie pomogą Ci w tym poniższe materiały, do których koniecznie musisz zajrzeć 🙂

Zobacz także: Jak pokonać lenistwo?

Motywacja do nauki i pracy - 30 pomysłów

Najlepsze książki Top, które warto przeczytać!

Plan rozwoju osobistego – wzór planowania!
5 (100%) 20 vote[s]

Dodaj komentarz :)