Zalety pracy zdalnej i Wady + Opinie

Praca zdalna polega na tym, że pracownik część swoich obowiązków zawodowych może wykonać poza siedzibą firmy, na przykład w swoim domu, wybranej restauracji czy innym miejscu. Za granicą coraz więcej pracodawców zapewnia swoim pracownikom w tygodniu kilka dni w postaci takiej pracy zdalnej.

W Polsce praca zdalna nie jest to jeszcze tak popularna.

U nas(w Polsce) pracą zdalną są najczęściej zajęci freelancerzy, czyli osoby, których stały bądź dodatkowy dochód stanowi praca na podstawie umów cywilnoprawnych(umowa o dzieło, zlecenie itp.). Praca zdalna to coś wyjątkowego. Jednak nie oznacza to, że posiada tylko plusy. Zapoznaj się więc z zaletami i minusami pracy zdalnej.

Wersja audio z mojego Podcastu "Jak Się Rozwijać - Biznes online i Praca zdalna". Zapraszam do subskrypcji!

Rodzaje pracy zdalnej:

 • stała - przez cały czas pracujemy zdalnie.
 • zmienna - w pewne dni pracujemy zdalnie, natomiast inne w biurze, zakładzie pracy itp.
 • dodatkowa - tylko w wyjątkowych momentach decydujemy się na pracę zdalną.

Zalety pracy zdalnej:

 1. Pozyskanie specjalistów - pracodawcy mają możliwość pozyskać prawdziwych specjalistów, mimo że mieszkają oni daleko od siedziby firmy. Budowanie takiego grona pracowników z różnych miejsc (także z zagranicy) może przyczyniać się do ciągłego rozwoju działalności.
 2. Mniejsze koszty dla pracodawcy - nie zawsze trzeba organizować mu miejsce w biurze firmy i zapewniać dodatkowy sprzęt.
 3. Wygoda - pracownik może sam zdecydować, gdzie pracuje. Oszczędza na czasie i finansach rezygnując z dojazdów do pracy.
 4. Większe wynagrodzenie - pracownik pracujący zdalnie może liczyć na wyższe wynagrodzenie. Pracodawca przecież ponosi znacznie niższe koszty na jego utrzymanie (nie sprawdza się to jeszcze w każdej firmie, ale warto o to walczyć).

Wady pracy zdalnej:

 1. Kontrola vs zaufanie - pracodawcy nie są w 100% przekonani do pracy zdalnej, ponieważ nie mogą wtedy w pełni kontrolować swoich pracowników (ps. Oczywiście jest to możliwe za pomocą specjalnych programów, które instaluje się na komputerze pracownika zdalnego. Wtedy jego zadanie polega na załączeniu takiego programu, gdy rozpoczyna i kończy pracy. I także przechodzenia do pauzy, gdy zapewnia sobie krótką i dłuższą przerwę).
 2. Brak integracji z zespołem firmy - pracownicy zdalni uważają, że styczność z pozostałymi pracownikami nie jest im w ogóle potrzebna. Jednak z czasem przekonują się, że dzięki niej mogłoby być im lepiej. Dzieje się tak, ponieważ uwielbiamy przebywać wobec innych. To nas buduje, motywuje i zachęca do rozwoju. W tym celu pewne firmy zatrudniają pracowników zdalnych na zasadzie zmiennej, czyli w tygodniu zdalnie pracują 2-3 dni. Natomiast pozostałe dni pracują w biurze i mają wtedy styczność z zespołem. Jest to już pewne wyjście.
 3. Samodyscyplina - wstawanie o odpowiedniej porze i pracowanie, mimo różnych obowiązków w domu. I przy tym właściwe oddzielenie życia zawodowego od prywatnego. Nie jest to takie proste. Często domownikom wydaje się, że jako pracownicy zdalni zawsze możemy sobie zrobić przerwę.
 4. Nieodpowiednie warunki pracy - zdarza się, że pracujemy w domu, a przeszkadzają nam hałasy remontów naszych sąsiadów, ich kłótnie itp. Nie jest to regułą, ale zdarza się. Pomocą okaże się "Organizacja miejsca pracy zdalnej i biurowej".
 5. Brak płynności finansowej - freelancerzy to często pracownicy, którzy nie pracują w oparciu o umowę o pracę, lecz o umowy cywilnoprawne. Z tego względu nie są w stanie dokładnie określić swoich miesięcznych przychodów. Są one zmienne. I to sprawia, że mogą się pojawić nawet trudności z otrzymaniem kredytu na mieszkanie. To jednak można obejść, jeśli uda się znaleźć firmę, która zatrudni nas jako pracowników zdalnych, zapewnia umowę o pracę na czas nieokreślony i tak dalej. Jednak takich firm w Polsce jest na tą chwilę bardzo mało. Ale miejmy nadzieję, że już wkrótce się to zmieni.

Widzisz więc, że zalety pracy zdalnej przeważają. Ale tylko wtedy, gdy o to zadbasz jako pracownik zdalny bądź jako pracodawca ułatwisz swoim pracownikom wysilanie się w tym kierunku. Powodzenia obu grupom!

Zachęcam do dołączenia do szkolenia, które zapewniam przez moje kursy online i książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online. Korzysta z nich już kilka tysięcy zadowolonych Klientów. Serdecznie Zapraszam!

Szymon Owedyk: Copywriter, Pozycjoner, właściciel CopywriterExpert.pl i bloga JakSieRozwijac.pl. Twórca ciekawych artykułów, poradników, kursów i książek na temat SEO i Pozycjonowania, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesu online.
Najnowsze artykuły