Rodzaje kart płatniczych w Polsce do płacenia bezgotówkowego

Rodzaje kart płatniczych w Polsce do płacenia bezgotówkowego

Karty płatnicze to jeden z najpopularniejszych sposobów płatności w Polsce. Ich popularność bierze się z możliwości szybkiego płacenia czy braku konieczności kłopotliwego przenoszenia gotówki i wydawania reszty, która bardzo często dosłownie ciąży nam w kieszeni. Oprócz kart debetowych wydawanych do konta istnieje jeszcze kilka typów kart, dzięki którym możemy płacić bezgotówkowo w świecie realnym i internecie. W tym tekście prezentujemy wszystkie 4 rodzaje kart płatniczych oraz podpowiemy, jak funkcjonują i kiedy warto z nich skorzystać.

1. Karta debetowa

Karta debetowa to podstawowy typ karty płatniczej. Jest ona wydawana przez banki do naszego konta bankowego już niemalże automatycznie przy zakładaniu rachunku. Służy do bezpośredniego wydawania środków, jakie znajdują się na koncie. Nie można przy jej pomocy wydać większej sumy, ponad to co posiadamy na rachunku.

Karty debetowe dostępne są w walucie PLN oraz innych do innych kont walutowych. Sama karta debetowa posiada płaski nadruk w postaci numeru karty, danych posiadacza, daty ważności czy kodu CVV. Karta debetową płacić można w sklepach, internecie oraz wypłacać gotówkę z konta w bankomatach. Jest ona wydawana przez Visa lub MasterCard, choć na rynku globalnym istnieją też inni mniej popularni w Polsce wydawcy jak np. American Express.

Kartą debetową płacić możemy na całym świecie, wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności wydawcy karty, czyli praktycznie dla MasterCard i Visa we wszystkich punktach. Aby otrzymać kartę debetową, nie trzeba spełniać warunków czy posiadać zdolności kredytowej. Plusem karty debetowej jest to, iż dzięki niej możemy łatwiej zarządzać gotówką z konta i płacić nią bezgotówkowo nie musząc odwiedzać oddziału banku.

Sama karta pozwala też oddzielić środki np. te z budżetu domowego od kieszonkowych, które posiadamy w formie gotówki. Przenoszenie karty nie jest trudne, a zawsze mamy dostęp do pieniędzy zgromadzonych na koncie.

2. Rodzaje kart płatniczych: Karta kredytowa z limitem

Drugim rodzajem karty płatniczej, przy pomocy której możemy dokonywać płatności bezgotówkowych, jest karta kredytowa. Jej głównym, przeznaczeniem jest udzielenie klientowi banku kredytu w formie plastikowej karty, który będzie obsługiwał samodzielnie.

Karta kredytowa przyznawana jest na wniosek, a aby ją otrzymać, należy posiadać zdolność kredytową i otrzymać pozytywną decyzję po złożeniu wniosku. Wraz z kartą przyznany jest limit karty, z którego możemy korzystać np. 5000 zł. Karta kredytowa posiada wypukły druk informacji o posiadaczu, numerze karty, dacie ważności i kodzie CVV. Karta taka posiada osobne kredytowe saldo i jest rozliczana niezależnie od rachunku bankowego.

Karty kredytowe posiadają limit bezodsetkowy. Jest to czas, w którym jeśli spłacimy najpierw wydaną w poprzednim miesiącu sumę, nie zapłacimy procentowania za wykorzystanie kredytu. Okres bezodsetkowy wynosi zazwyczaj 58 dni. Jeśli więc wykorzystamy sumę limitu na początku okresu, będziemy mieli blisko dwa miesiące na zwrócenie pieniędzy bez płacenia odsetek. Jeśli zaś na końcu będzie to czas ok. miesiąca. Samą kartą kredytową płacić można równie standardowo co debetową.

Możemy używać jej na pin, zbliżeniowo czy w internecie przepisując dane. Kartą kredytową zapłacimy również za wynajęcie luksusowego auta czy hotelu, gdzie wymagany jest zastaw i potwierdzanie statusu finansowego danej osoby — czego czasami nie dokonamy przy pomocy karty debetowej. Samo wyrobienie karty kredytowej nie zobowiązuje nas do jej używania i wykorzystywania limitu. Karta taka może być wydana za darmo lub za opłatą i posiadać opłaty roczne lub działać bez nich — w zależności od oferty banku.

3. Karta PrePaid na doładowania

Trzecim rodzajem karty płatniczej jest najmniej zobowiązująca — PrePaid. Jest to karta płatnicza przedpłacona na doładowania. Jest ona niejako osobnym i niezależnym produktem bankowym. Kupić można ją w cenie kilkunastu złotych w niektórych bankach i oddziałach w Polsce.

Karta taka działa na zasadzie doładowania. Posiada swoje saldo rozliczenia, na które wpłacamy pieniądze np. w banku, przelewem czy na poczcie bądź przesuwając środki z naszego konta na kartę, jeśli mamy rachunek w tym samym banku. Karta PrePaid płacić możemy do sumy, jaką posiadamy na koncie bankowym i nie możemy się z nią zadłużać. Sama karta przedpłacona jest również wydawana przez Visa czy MasterCard i jest pełnoprawną kartą płatniczą. Ten rodzaj karty jest doskonały do używania jej często i aktywnie.

Dzięki karcie PrePaid z łatwością oddzielimy pieniądze z życia od tych przeznaczone na inne cele. Samą kartę możemy doładować wielokrotnie. W razie jej zagubienia czy kradzieży nie stracimy oszczędności z konta głównego czy limitu kredytowego. Karty przedpłacone dostępne są również w różnych walutach, co jest przydatne, gdy często podróżujemy.

4. Karta wirtualna

Na podobnej zasadzie co karta PrePaid działa karta wirtualna. Jest to karta przeznaczona jedynie do płatności internetowych. Jedyną różnicą jest to, że nie ma swojej formy fizycznej — plastikowej. Generuje się ją w bankowości elektronicznej oraz również wpłaca środki na rachunek bankowy.

Wydawać możemy tylko tyle, ile posiadamy na niej środków.

Po wygenerowaniu karty otrzymamy dane karty potrzebne do dokonania transakcji, które przepisywać będziemy na stronie sklepu. Plusem jest bezpieczeństwo. W razie kradzieży danych nie stracimy swoich głównych pieniędzy. Kartę taką łatwo też zamknąć w razie wycieku lub kradzieży danych. Możemy nią płacić również bez ryzyka na stronach o wątpliwej reputacji np. w zagranicznych sklepach internetowych, kasynach wirtualnych itp. bez obawy o dane naszych głównych kart płatniczych.

Rodzaje kart płatniczych – którą wybrać?

  • Gdy zależy nam jedynie na wypłacie środków z konta i okazjonalnych płatnościach, idealnym rozwiązaniem będzie karta debetowa. Spełni ona swoje zadanie i ułatwi nam zarządzanie pieniędzmi zgromadzonymi na naszym koncie.
  • Karta PrePaid będzie doskonała do częstych intensywnych płatności w świecie rzeczywistym, gdyż posiada taką samą funkcjonalność, co karta debetowa, a w razie jej kradzieży czy zagubienia nie stracimy środków z rachunku.
  • Gdy chcemy płacić wirtualnie w internecie, bezpieczeństwo zapewnia nam z kolei karta wirtualna, którą możemy zarówno szybko otworzyć oraz zamknąć po dokonaniu transakcji.
  • Karta kredytowa będzie przydatna zaś w kilku przypadkach. Z pewnością będzie to chęć pożyczenia pieniędzy, chęć pożyczenia pieniędzy w połączeniu z płatnościami codziennymi czy chęć płacenia kredytem i uregulowana go na koniec miesiąca, co jest dla wielu osób wygodne i praktyczne.

Wiemy, jakie są rodzaje kart płatniczych i jak oraz kiedy należy z nich korzystać. Oceńmy więc, które karty płatnicze okażą się ideale dla nas i naszej rodziny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.