Sklep na Instagramie – jak uruchomić i prowadzić?

Sklep na Instagramie - jak uruchomić i prowadzić?

Pytanie o to jak prowadzić sklep na instagramie to jedno z tych, które wraz z upływem lat, a nawet miesięcy, staje się znacznie popularniejsze. Wszystko ze względu na to, że medium to samo w sobie zdobywa na popularności cały czas w Polsce i to nie tylko wśród osób młodszych. Coraz częściej na korzystanie z niego decydują się osoby starsze, gdyż to bardzo proste narzędzie do poszukiwania inspiracji, produktów i podglądania znajomych. Dowiedz się jak skutecznie dodać i oznaczać produkty na Instagramie. 

Jak zrobić sklep na Instagramie? 

Promocja sklepu internetowego to trudna sprawa. Szczęśliwie dla nas jednak sklep na Instagramie może to ułatwić. Wszystko dzięki temu, że gdy już go dodamy, zyskamy możliwość oznaczania poszczególnych produktów na zdjęciach. Jeżeli tylko posiadamy umiejętności robienia i publikowania z odpowiednimi hashtagami estetycznych zdjęć, użytkownicy będą klikali w przedmioty na nich. Zainteresowani zastosowanymi rozwiązaniami we wnętrzu, ciekawymi ubraniami na modelce lub innym produktem klikną, zobaczą cenę i jeżeli tylko im się wystarczająco spodoba, przejdą do naszego sklepu. Wszystko po to, by finalnie dokonać zakupu! Jak zrobić sklep na Instagramie? 

Musimy w tym celu posiadać firmowe konto na Instagramie, a także Fanpage na Facebooku. Oba muszą być natomiast połączone. Dopiero wtedy zyskamy możliwość integracji ze sklepem internetowym lub dodania produktów ręcznie do katalogu. Zrobimy to klikając z zakładkę “Sklep” na Facebooku, przy naszej stronie firmowej po lewej stronie pod zdjęciem. Następnie kliknijmy “Dodaj produkt” i uzupełnijmy konieczne pola. Musimy dotrzeć w ten sposób do punktu, w którym dodamy wszystkie, a przynajmniej większość produktów ze sklepu, na których nam zależy. 

Kolejnym krokiem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której nasz profil biznesowy na Instagramie zostanie zweryfikowany i skonfigurowany razem z Business Facebook Managerem. Zrobimy to przechodząc do Business Facebook Manager prosto do ustawień firmowych, a następnie “kont na Instagramie”. Jeżeli mamy uprawnienia administratora, wszystko powinno pójść po naszej myśli. 

Jakie są kryteria, które musisz spełnić? Oto checklista: 

  • Zainstalowana najnowsza wersja Instagrama (aplikacji) 
  • Nie możesz mieć konta jako prywatne, a już szczególnie nie jako ukryte. Konto powinno być zmienione w ustawieniach na biznesowe
  • Konto biznesowe natomiast jest już po integracji produktowej (posiadasz sklep na Facebooku)
  • Twoje produkty są dla wszystkich (nie mają ograniczenia wiekowego) 

Nawet, jeżeli wykonamy wszystkie z powyższych punktów, niekiedy będziemy musieli chwilę poczekać na weryfikację naszego konta. Może to trwać od kilku do kilkunastu dni, lecz zazwyczaj powiadomienie o pomyślnym przejściu procesu przychodzi stosunkowo szybko. 

Jak oznaczać produkty na zdjęciach? 

Jeżeli zadawaliśmy wcześniej pytanie o to, jak oznaczać produkty na zdjęciach, teraz pójdzie z górki. Mamy już wszystko, czego nam potrzeba, aby robić to skutecznie. Teraz wystarczy, że znajdziesz sekcję, która odpowiada za to w swoim profilu. Gdzie się znajduje? 

W swoim profilu powinien pojawić się po wejściu do niego przycisk “Rozpocznij”. Jeżeli go nie widzisz, równie dobrze możesz kliknąć w ikonę ustawień. Później zaleca się wybór opcji “Produkty”, a następnie warto kontynuować. Kończymy wskazaniem odpowiedniego katalogu produktów, który chcielibyśmy zaciągnąć do naszego sklepu na Instagramie. Jeżeli nie widzisz powyższych opcji, niestety musisz jeszcze odrobinę poczekać. Prawdopodobnie oznacza to, że Instagram jeszcze nie zweryfikował pomyślnie Twojego profilu. To koniec! Po tym czasie możesz swobodnie oznaczać swoje produkty w postach na Instagramie, a następnie je promować w celu zmaksymalizowania wyników. 

Produkty oznaczymy przy dodawaniu zdjęcia. Będziemy musieli wypełnić opis, hastagi i inne elementy jak to zazwyczaj robimy i dodatkowo kliknąć “oznacz produkty”. Limit produktów oznaczonych na danym zdjęciu obecnie wynosi pięć. Jeżeli natomiast dodamy galerię na Instagramie, zwiększa się on do 20 produktów.

Jak promować sklep na Instagramie?

Promocja sklepu na Instagramie, tworzenie dodatkowych kampanii Ads i promowanie postów odbywa się zazwyczaj za pomocą konta reklamowego. Przechodząc do niego uzyskamy dokładny widok na nasze możliwości i będziemy mogli stworzyć pierwsze reklamy. Ustawienie jej w sposób profesjonalny wymaga jednak wiedzy, której zdobycie może być czasochłonne. Zaleca się, aby początkowo znaleźć specjalistę, by wytłumaczył nam podczas konsultacji marketingowych działanie reklam i menadżera, w którym się je tworzy. Wtedy będziemy już po dłuższej chwili w stanie wykonać chociażby proste, a być może nawet skuteczne reklamy. 

Kolejnym sposobem promocji produktów i sklepu na Instagramie jest influencer marketing, czyli współpraca z innymi twórcami. Przykładowo, jeżeli sprzedajemy kosmetyki, nasza kampania marketingowa może zakładać, że w zamian za wykorzystanie danego kosmetyku na swoim profilu (np. w poście lub na InstaStories) dana osoba otrzyma wynagrodzenie. Niekiedy zdarza się również, że zapłata za tego rodzaju prace dokonywana jest w barterze (produktach Twojej firmy). Wszystko w tym wypadku jest kwestią indywidualnych ustaleń i konkretnej osoby, z którą będziemy chcieli współpracować. 

Czy warto prowadzić sklep internetowy na Instagramie? 

Odpowiedź na pytanie, czy warto prowadzić sklep internetowy na Instagramie nie jest takie proste. Zależy to bowiem nie od samego narzędzia, a od sklepu, marki i konkretnych produktów, które oferuje. Niekiedy z powodu braku naszej grupy docelowej na Instagramie nie prowadzimy tam działań (np. przy kierowaniu produktów do osób 45+). Wtedy zakładanie tam konta firmy i postowanie, prowadzenie sklepu nie ma żadnego uzasadnienia biznesowego. 

Natomiast przykładowo w branży kosmetycznej, modowej lub akcesoriów sklep na Instagramie i reklama w tym kanale staje się obowiązkowa. To tam bowiem najwięcej jest osób, które są potencjalnymi klientami firmy. Co więcej, szukają one inspiracji i ciekawych produktów właśnie po to, aby je kupić. Prowadząc więc swój profil firmowy w sposób ciekawy i spójny ze strategią marketingową, a dodatkowo oznaczając na zdjęciach konkretne produkty zwiększamy szanse na sukces i widoczne rezultaty. Mamy nadzieję, że promocja swoich produktów i witryny teraz nie będzie już tak trudna jak wcześnie, a artykuł pomoże w opanowaniu narzędzia. Powodzenia!

Dowiedz się również jak otworzyć sklep internetowy!

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1