Tworzenie bloga i blogowanie – 10 błędów początkującego blogera

Tworzenie bloga i blogowanie - 10 błędów początkującego blogera

Z wielu stron dowiadujesz się, że prowadzenie biznesu online to dość ciekawa sprawa. Można dzięki niemu uzyskać naprawdę ciekawe dochody, a zarazem być niezależnym. Właśnie to sprawiło, że tak wiele osób wybiera pracę zdalną i tworzenie bloga. Następnie blogowanie to dla nich nie tylko pasja, ale również podstawowe źródło utrzymania.

Może i to Ciebie zachęciło do tego, aby zacząć prowadzić własny blog.

Jeśli jeszcze potrzebujesz zachęty w tym kierunku, to zajrzyj do ciekawego artykułu „Dlaczego warto prowadzić własny blog? 24 powody„. Jeśli już nie trzeba Cię przekonywać, to dobrze, abyś znał pewne pułapki początkujących blogerów. Dzięki temu z blogowaniem wystartujesz jeszcze lepiej.

Ucz się na błędach innych blogerów, takżę na moich 🙂


Film z kanału #JakSieRozwijac:


Artykuł:

1. NIE skupiaj się na zbytnim doskonaleniu wyglądu i misji swojego bloga

Tworzenie bloga przez jego wygląd, nazwa domeny, wybór czcionki i inne elementy na pewno są ważne. Może za bardzo chcesz skupić się na nazwie misji swojego bloga. Ale nie warto jest brnąć w tym kierunku. Najważniejsza okazuje się treść, którą przekazujesz swoim czytelnikom. To na jej podstawie ocenią czy warto obserwować Twój blog.

Czyny mówią głośniej, niż słowa!

Jeśli masz zamiar pomagać czytelnikom na różne sposoby, to nie ogłaszaj tego wszem i wobec, nie skupiaj się zbytnio na stworzeniu idealnej strony „o mnie”. Ale twórz wartość, artykuły, dzięki którym ludzie będą mogli Cię lepiej poznać.


2. NIE prowadź bloga, który Cię nie pasjonuje

tworzenie bloga - nie prowadź bloga, który Cię nie pasjonuje

Mógłbyś wybrać pewien pomysł na bloga tylko dlatego, ponieważ pojawi się na nim wielu czytelników. To pewna nisza na rynku, na przykład blog parentingowy czy o zdrowiu (to tylko przykład). Jego prowadzenie z czasem Cię znudzi, nawet pisanie postów będzie dla Ciebie czymś naprawdę trudnym.

Dawno temu próbowałem uruchomić blog o tematyce kryptowalut. Świetnie by pasował do czasów, w których te waluty wirtualne cieszą się wysoką popularnością. Natomiast nie pasjonowało mnie to i dlatego pomysł na dalsze prowadzenie tego bloga bardzo szybko zostało zniweczone. To była dobra decyzja. Mogłem bardziej skupić się na tym, co naprawdę lubię. I dlatego tak o to udaje mi się rozbudowywać ten blog. W nim przygotowanie kolejnego artykułu, poradnika czy filmu to dla mnie czysta przyjemność. I właśnie tak powinno być u każdego blogera.

Dobra rada: wybierz blog o tematyce, o której chętnie rozmawiasz, pasjonujesz się i na której dobrze się znasz.


3. NIE zaczynaj na darmowej platformie blogowej

Może uważasz, że na początek warto zacząć prowadzić blog na darmowej platformie blogowej typu blogger czy wordpress.com. Ale nie ma nic bardziej mylnego. Przecież poprzez taką domenę, jak http://twojanazwabloga.blogger.com czy inną już na starcie przedstawisz się innym mniej interesująco, mniej ciekawie, amatorsko, niechlujnie. A przecież nie chciałbyś zrażać do siebie czytelników, lecz przyciągać na stałe.

Oczywiście kiedyś stworzyłem poradnik „Jak założyć bloga?” i tam wyjaśniam, jak można to uczynić na darmowych platformach blogowych. Natomiast warto to uczynić na początek, na 1-2 miesiące, aby tylko podszkolić swój warsztat pisarski. Nie musimy nawet tego bloga upubliczniać, tylko mnie dla siebie i swoich najbliższych. Gdy jednak chcemy naprawdę dobrze wystartować z blogiem, to o wiele lepiej będzie zrobić dobre pierwsze wrażenie dla nowych osób odwiedzających nasz blog.

Pamiętaj, że i tak z czasem będziesz potrzebował swojej strony internetowej, aby móc zarabiać PRAWDZIWE pieniądze. Aby jednak to było możliwe, to musisz również zadbać o wybór właściwej firmy hostingowej, czym wspominam w następnym punkcie.


4. NIE inwestuj w zbyt drogie oprogramowanie

Czasami mógłbyś zdecydować się na autorskie oprogramowanie firmy hostingowej czy innej, dzięki której udałoby Ci się zarządzać swoimi stronami www. Natomiast z czasem zauważyłbyś coraz więcej niedoskonałości takiego rozwiązania. Na przykład strony nie działałyby poprawnie na urządzeniach mobilnych. A przecież za takie oprogramowanie ponosisz poważne koszty. O wiele lepiej, jeśli pozwolisz sobie na zastosowanie WordPressa, na którym to sam zainstalujesz nowoczesny i responsywny motyw. Dzięki temu część środków będziesz mógł przeznaczyć na znacznie lepsze inwestycje, na przykład w swój dalszy rozwój i biznes.

Zobacz: Najlepsze motywy na bloga WordPress


NIE zapominaj inwestować w siebie i swój biznes online

Spędziłem dziesiątki godzin, tysiące zł na rozwój mojej edukacji i biznesu związanego z blogowaniem. Nadal inwestuję w tym zakresie. Dlaczego? Wiedza to prawdziwa potęga. Dzięki niej rozwój blogowania odbywa się znacznie szybciej i bardziej przemyślanie. Nie wynika to tylko z czytania i wykorzystywania książek czy artykułów typowo biznesowych. Inne książki pomagają w życiu osobistym.

Dzięki takiej edukacji (poznawaniu nowych książek, kursów online itp.) jesteś w stanie budować znacznie lepsze nawyki w swoim życiu osobistym i zawodowym. Rozwijasz się jako przedsiębiorca. Uczysz się także rozwiązywać pewne problemy związane z Twoim blogiem i stronami www. Proszę więc, abyś inwestował w siebie.

Mi dzięki temu udaje się tworzyć nowe kursy online, w oparciu o wiedzę, którą chciałbym mieć, gdy zaczynałem blogować, pracować zdalnie czy pozycjonować. Ty możesz z tego skorzystać i zaoszczędzić wiele cennego czasu. A później nawet tworzyć coś cennego dla swoich czytelników bloga czy Klientów 🙂 Jakie książki czy kursy warto, byś wykorzystał na początek? Propozycje poniżej.

Zobacz wszystkie moje kursy online i książki oraz skorzystaj z nich, aby się rozwinąć i uzyskiwać coraz lepsze rezultaty!


5. BLOGOWANIE – NIE wybieraj złego hostingu

Na początku blogowania moglibyśmy chcieć korzystać z darmowych hostingów. Ale później zauważyliśmy, że nasza strona często się zawiesza, wyświetlają się na niej reklamy i dodatkowo nie jest w pełni zabezpieczona. Można to zmienić, gdy zdecydujesz się na znacznie lepszy hosting. Gdy mój blog przeniosłem na nowy hosting w Hekko czy do Atthost i Bluehost , współpraca z przedstawicielami tych firm okazała się czymś wyjątkowym. Dali mi znać, jak mogą zająć się przeniesieniem bloga i rozwiązać inne problemy. Dodatkowo wykazali, pod jakimi względami ich oferta hosting jest atrakcyjna.

Aktualnie korzystam z ich hostingu i od kilku lat nie dostrzegłem żadnych awarii. Najlepsze jest również to, że za domenę, hosting i pakiet WordPress ponosząc minimalne koszty każdego miesiąca (od 10-20 zł miesięcznie). Możesz przejść poniżej do artykułu o 2 najlepszych firmach hostingowych w Polsce, a następnie skorzystać z ich oferty.

Zobacz: Najlepszy hosting www na bloga


6. NIE łącz wydatków służbowych z osobistymi

Tworzenie bloga - nie łącz wydatków biznesowych dotyczących blogowania z osobistymi

Gdy inwestujesz w swój rozwój i biznes, to monitorowanie wszystkich wydatków okazuje się już poważnym wyzwaniem. Najlepiej więc, gdy posiadasz specjalne konto biznesowe na prowadzenie bloga. Gdy nie prowadzisz własnej działalności gospodarczej (przynajmniej na początek), to wystarczy Ci otworzyć 2 konto bankowe osobiste . Dzięki temu zaczniesz na nim gromadzić finanse blogowe. I dokładnie będziesz wiedział, jak wiele wydajesz i na co. Wszystko pojawi się w historii. Ważne, abyś po prostu później korzystał z tego konta, gdy płacisz za różne działania związane z blogowaniem. Najlepiej, gdy jak najszybciej zapewnisz sobie takie konto finansowe, a nawet kartę bankomatową czy kredytową w tym kierunku. Dzięki temu realizowanie pewnych zakupów online czasami okaże się znacznie łatwiejsze.

Dodatkowo wykorzystaj prosty arkusz kalkulacyjny Excel z przychodami i wydatkami wyszczególnionymi dla każdego miesiąca, jak i zakładkę z całorocznymi zarobkami. Pomoże Ci to dokładnie śledzić swój rozwój i przekonać się, jak dalej obniżać koszty oraz jakie podatki musisz opłacić.

Taki arkusz Excel możesz stworzyć samodzielnie bądź dołączając do subskrybentów bloga JakSieRozwijac.pl otrzymujesz przykładowy kalkulator finansowy Excel. Możesz go rozbudować i przedstawić w nim wszystkie koszty, jakie ponosisz za blogowanie. Dodatkowo dowiesz się, jaka powinna być Twoja stawka za godzinę pracy.


NIE poddawaj się!

W blogowaniu będą i te cięższe chwile, załamania i chęci rzucenia wszystkiego w kąt. Sam wspominam wiele takich szczególnych dni, gdy po prostu odechciało mi się dalej prowadzić blog i swój biznes online. Natomiast za każdym razem szybko się przebudziłem i ponownie zabrałem za jego ulepszanie.

Ciągłe poprawki artykułów, zmiana wyglądu bloga, pisanie nowych interesujących artykułów. Nie było to łatwe, zajmowało sporo czasu, ale coraz bardziej przybliża do osiągnięcia większego sukcesu. Pamiętaj więc, że nie ma znaczenia czy znalezienie sukcesu potrwa kilka miesięcy czy lat. Ważne, że się nie podajesz i w końcu otrzymujesz to, na co zasłużyłeś.


Nie ignoruj mocy Social Mediów

Pomyśl o połączeniu blogowania z prowadzeniem kanałów social media. Nie wzbraniaj się przed tym. Blogowanie i Social Media to jak mąż i żona, kawa i mleczko(choć ja nie przepadam), wino i ser. Nie możesz tego rozdzielić (to znaczy możesz, ale na pewno nie warto). Nie ignoruj mocy Social Mediów.

Jeśli ich nie używasz na swoim blogu, to każdego dnia trafisz ogromny ruch na stronie, a zarazem zmniejszasz jakość pozycjonowania bloga. Ja uzyskuję czasami z YouTube, Facebook, Pinteresta czy Instagrama kilka tysięcy wyświetleń każdego miesiąca. I Ciebie może być znacznie lepiej 🙂


Nie odkładać założenia i prowadzenia bloga!

Może już pojawiły się myśli o prowadzeniu własnego biznesu online, założeniu bloga. Ale w końcu i tak te myśli zostały odrzucone daleko w dal. TERAZ JEST NA TO CZAS – NA ZAŁOŻENIE BLOGA i BLOGOWANIE! Nigdy nie trafisz na idealny moment. Zacznij więc, a później będzie coraz łatwiej. Wciągniesz się, nabierzesz doświadczenia. Unikniesz pewnych błędów, o których więcej jest mowa powyżej. I przez to osiągniesz sukces. Powodzenia!

O pracy zdalnej, blogowaniu i zarabianiu online znacznie więcej dowiesz się w moim kursie „Zostań Freelancerem – pracuj zdalnie i rozwijaj biznes online„. A jeśli szczególnie chcesz pracować na pisaniu tekstów, to polecam Ci mój dedykowany kurs o Copywritingu „Jak zostać Copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?„. Zapraszam!

2 Comments

  1. tom

    Niby w temacie blogowania wszystko jest oczywiste, ale warto raz jeszcze sobie wszystko przyswoić. Zwłaszcza pkt 2 jest bardzo istotny.
    pozdrawiam

    1. Szymon Owedyk

      Przypominania nigdy za wiele. Ale najważniejsze, to jak najszybciej wdrażać w życie i dostrzegać efekty, wtedy ma to sens.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.