Udemy Zarobki = Zarabianie na kursach online. Ile i jak?

Udemy Zarobki = Zarabianie na kursach online. Ile i jak?

Udemy to aktualnie moje stałe źródło dochodu. To właśnie na tej platformie ruszyłem ze sprzedażą swoich kursów online. Dlaczego? Ponieważ portal Udemy daje mi automatycznie dostęp do milionów potencjalnych Klientów. Dodatkowo mogę w odpowiedni sposób współpracować z serwisem Udemy, aby zarobki ze sprzedaży kursów online były jeszcze większe. Ale jak dokładnie wyglądają te zarobki Udemy?

Zarabianie na kursach online na Udemy może okazać się dochodowe.

To sprawdziło się w moim wypadku. Możliwe, że i Ty posiadasz wiedzę, kwalifikacje, którą możesz przekazać innym. Wystarczy tylko, że tym czymś podzielisz się w formie kursu wideo, który udostępnisz na Udemy. Nie musisz więc posiadać ogromnej listy mailingowej, popularnego bloga czy profilu social media. Oczywiście to także może okazać się przydatne, ale nie jest konieczne 🙂

Jak można zarabiać na Udemy?

Za utworzenie konta na Udemy nie ponosisz żadnych kosztów. Korzystać możesz z niego, gdy sam kupujesz pewne kursy online i je przechodzisz. Ale to nie wszystko, ponieważ możesz zostać instruktorem. Wystarczy tylko odpowiednio wypełnić swój profil. A później przejść do etapu tworzenia kursu online. Tworząc już taki kurs, za umieszczenie filmów wideo, dodatkowych plików nie są pobierane żadne opłaty. Nie ma ograniczenia w ilości przesyłanych filmów. Choć na pewno warto zadbać o ich wysoką jakość.

Można opublikować darmowe i płatne kursy online na Udemy. I później ze sprzedaży takich kursów otrzymujesz odpowiednie wynagrodzenie. Jak jednak taka wypłata z kursów online na Udemy wygląda? Jak wygląda partnerstwo z Udemy? Czy warto?

Opcja 1: uzyskujesz 97% w przychodach ze sprzedaży kursów online, które udostępniasz swojej grupie odbiorców za pomocą utworzonego kuponu instruktorskiego. Polega to na tym, że gdy masz pewną listę mailingową, jak popularny blog, kanały social media, to możesz tworząc kurs na Udemy, przygotować także do niego kupon z pewną promocją. Później taki link przesyłasz do swoich potencjalnych Klientów. I jeśli oni korzystając z Twojego linku do kursu, zdecydują się na jego zakup, to Ty otrzymujesz aż 97% przychodu, a Udemy pobiera tylko 3% opłaty administracyjnej. Jeśli więc masz szerokie zasięgi, listę mailingową, to warto skorzystać z takiej opcji.

Jak ja staram się ją wykorzystać? Przygotowałem w swoich kursach kilka różnych kuponów. I udostępniam udostępnia najlepszą ofertę tych kursów tylko na moim blogu. Później informuje o tym w różnych artykułach i na kanałach Social Media. Poznaj więc najlepszą ofertę na moje kursy online i książki o SEO, WordPress, Pracy zdalnej i Biznesie online czy YouTube 🙂

Opcja 2: 50% przychodu ze sprzedaży, gdy ktoś pojawi się na Udemy, znajdzie Twój kurs i zdecyduje się na zakup. Wtedy kupujący nie trafiają na Twój kurs przez link, który mi udostępniasz. Czy warto? Na Udemy każdego dnia pojawia się wielu stałych i nowych uczestników kursów. Dlatego współpracując z Udemy w taki sposób jesteś w stanie uzbierać naprawdę ciekawą sumę ze sprzedaży. Szczególnie, jeśli stworzysz kurs online, który będzie cieszył się wysoką popularnością. Na początek możesz tworzyć kursy online w języku polskim, a później otworzyć się na cały świat i przygotować kurs online w języku angielskim. Ja już rozwijam się w tym kierunku. Wybierając także zarabianie na sprzedaży kursów przez opcję 2, możesz nadal korzystać z opcji 1.

Opcja 3: zazwyczaj 25% przychodu ze sprzedaży kursów, gdy decydujesz się na to, by Udemy tworzył reklamy Twoich kursów online w swojej sieci odbiorców, w reklamach social media(google adwords i fb). Wtedy Udemy uzyskuje 75% przychodu, ze względu na koszty, które poświęci w ramach przygotowania reklamy. Taką opcję również warto wybrać, gdy chcesz tym bardziej zwiększyć sprzedać swoich kursów na Udemy(Natomiast Udemy ma tutaj już przyzwolenie, aby organizować znaczne zniżki twoich kursów, nawet powyżej 90%, by zwiększyć sprzedaż). Wybierając zarabianie na sprzedaży kursów przez opcję 1 i 2, możesz dalej korzystać z opcji 3.

Opcja 4: kilka do kilkunastu % przychodu ze sprzedaży kursów, gdy dołączasz do programy Udemy for Business. Wtedy Twoje kursy Udemy proponują w ramach programu Udemy dla firm(tutaj także Udemy może organizować zniżki Twoich kursów, nawet powyżej 90%, by zwiększyć sprzedaż).

Pamiętaj: Instruktor tworzący kurs na Udemy w każdym momencie ma możliwość wykorzystania wszystkich 4 opcji zarabiania. Ale może również wyłączyć pewne opcje zarabiania. Gdy instruktor posiada ogromne zasięgi, dużą listę mailingową, to może zarabiać tylko wybierając opcję 1. I tak jego odbiorcy zdecydują się na zakup jego kursów. Ale, gdy takich potencjalnych klientów nie posiadasz, dużych zasięgów, to wtedy dobrze jest wykorzystać wszelkie opcje zarabiania. Dzięki temu w Twoich kursach pojawią się nowi uczestnicy, nowe recenzje. A to także później wpłynie na dalszą sprzedaż i rozwój Twoich kursów.

Przez cały czas można śledzić uzyskiwaną sprzedaż w „Raporcie przychodów”. Widzimy tam datę zakupu kursów, imię i nazwisko uczestników, przypisany kanał przychodów, cenę całkowitą i uzyskany przychód. Dzięki temu możesz dokładnie monitorować, ile w danym miesiącu zarabiasz. I dowiadujesz się, jakie kanały sprzedaży okazują się dla nas najlepsze. Gdy wprowadzisz pewne zmiany w swoim kursie bądź w opcjach zarabiania na kursach Udemy, to później jesteś w stanie to wszystko kontrolować.

Ile można zarobić na kursach online na Udemy?

Zarobki ze sprzedaży kursu bądź kilku kursów na Udemy mogą oscylować od kilku do kilku tysięcy $ na miesiąc, a nawet jeszcze więcej. Wystarczy tylko przygotować naprawdę dobry kurs i jeszcze taki, który się sprzeda, czyli będzie na niego popyt. A jest to możliwe. Udemy nawet udostępniło instruktorom narzędzie „Spostrzeżenia z rynku” i tam właśnie po wpisaniu tematyki kursu, który chcesz przygotować, dowiadujesz się, jaka jest jej popularność i ogólna ocena. Takie badania rynku mogą nam dokładnie ukazać, w jakim kierunku warto pójść.

Oto kilka wyników z badań tematyki „Facebook Marketing”. Zobacz, jakie wyniki ukazują się na ten temat:

Może zastanawiasz się czy warto spróbować i zarabiać na kursach online na Udemy? Ja również byłem przed tym krokiem i muszę przyznać, że warto. Nic na tym nie stracisz, a tylko zyskasz. Nie tylko więcej $$, ale również nowe doświadczenie w sprzedaży itp.

Poniżej widzisz mój niedawny raport przychodów, z którego wynika, że na podstawie kilku miesięcy udało mi się zebrać już niezłą sumę. I są miesiące, gdy ta sprzedaż na Udemy jest naprawdę wysoka. To był szczególnie grudzień, styczeń i luty. Ale myślę, że i kolejne miesiące będą ciekawe. Jestem tego pewny, ponieważ swoje kursy sprzedaję korzystając także z własnej listy mailingowej, dzięki temu udostępniając linki z kuponami ze sprzedaży uzyskuję(jak wyżej wspomniałem) 97% przychodu. Czytelnicy bloga cenią sobie moje treści, za co bardzo dziękuję. I dzięki temu chętnie decydują się wziąć udział w kursie w cenie, który im proponuję. Za to również dziękuję 🙂

Udemy specjalnie dla instruktorów przygotowało w j. angielskim specjalne szkolenie, z którego można nauczyć się przygotowywać kursy online wysokiej jakości. Są dostępne także napisy w j. polskim, gdybyś potrzebował takiego szkolenia. Polecam. Trochę zajmuje to czasu, ale naprawdę warto. Możesz podszkolić swój warsztat w temacie tworzenia kursów online i to za free 🙂

Ja przeszedłem wszystkie z nich i wiele się z nauczyłem.

A dodatkowo planuję w końcu stworzyć swoje 2 najpopularniejsze kursy online w języku angielskim, aby wybić się na rynku światowym. Dzięki temu dochody ze sprzedaży takich kursów okażą się jeszcze większe. Jeśli więc stworzysz już w języku polskim kurs online, który dobrze się sprzedaje, to pomyśl następnie o stworzeniu kolejnego w języku angielskim. Dlaczego warto? Pomyśl o tym, że Polska to tylko kropla w morzu. A język angielski to morze, które pozwala Ci uzyskać znacznie większe przychody. Ja właśnie tak na to patrzę i dlatego już w 2019-2020 zamierzam wydać moje 2 kursy w języku angielskim. Dam Ci znać, co z tego wyjdzie.

Udemy zarobki mogą wyglądać naprawdę ciekawie. Możliwe, że dzięki temu poważniej pomyślisz o zarabianiu na kursach online. Mam taką nadzieję. A jeśli masz jeszcze inne pytania dotyczące tworzenia kursów na Udemy, to daj znać w komentarzu, a chętnie odpowiem. A krok po kroku, jak tworzyć taki kurs online dowiesz się w moim kursie „Jak tworzyć i sprzedawać własne kursy online?„. Serdecznie zapraszam!

10 Comments

 1. Daro

  Cześć !
  Czy nadal warto sprzedawać kursy na udemy?
  Prowizje nadal 3%?
  Mógłbyś powiedzieć czy coś się zmieniło?

  1. Szymon Owedyk

   Czy warto? To zależy. Udemy może super zrobić Ci reklamę(jeśli kurs jest dobry i cieszy się dużym popytem). I wtedy warto.
   Ale jeśli samodzielnie ogarnie się marketing, to już nie warto 🙂

 2. Marzena

  Cześć Szymon! Czy trzeba mieć założoną firmę, żeby sprzedawać kursy na Udemy?

  1. Szymon Owedyk

   Nie trzeba, na Udemy, Eduj czy w innych platformach możesz sprzedawać na podstawie udostępniania licencji do swoich kursów. Przychody z tytułu sprzedaży licencji na kurs internetowy, należy kwalifikować jako przychód z praw majątkowych. W przypadku sprzedaży praw majątkowych, zagadnieniem najbardziej interesującym podatników, jest możliwość skorzystania z podwyższonych kosztów podatkowych, które wynoszą 50% przychodów. Przykład 1. Twórca kursu online, udzielił licencji platformie internetowej na udostępnianie szkolenia odbiorcom zewnętrznym. Roczny przychód z tytułu udzielenia licencji określono na 10 000 zł. W wyniku zastosowania normy procentowej, koszt uzyskania przychodu wynosi 5 000 zł. Ale ma to zastosowanie, jesli nie przekraczamy w roku progu podatkowego. Oczywiście aktualne informacje najlepiej zaczerpnąć u doradcy podatkowego bądź urzędzie skarbowym 🙂

 3. Janek

  Jak wygląda rozliczanie się z Polską skarbówką? Wystawiasz faktury Udemy?

  1. Szymon Owedyk

   Witaj. Udemy nie wystawia się Faktury. Jedynie należy przesłać do Udemy odpowiedni formularz z rozliczeniem podatkowym. Później Udemy przesyła Ci środki na paypal bądź w inne miejsce. Jak później należy to opodatkować, to najlepiej skorzystaj z pomocy księgowego 🙂

 4. Stefan

  1559 dolarów to owszem dobra kwota ale myślałem ,że można tam więcej zarobić 🙂 Powiedz, ile trzeba kursów sprzedawać miesięcznie by generować powiedzmy 20tys zł / miesiąc. Biorąc pod uwagę ,że 25% od udemy to średnio 10zł z kursu a jeśli sprzedajesz swojej grupie to pewnie jakieś średnio 40złotych.

  Podaj też proszę przykłady osób na udemy [ rynek EN ] które zarabiają najlepiej i przykłady rozwiazań skąd biorą ruch np swoje blogi, YT

  Dzięki

  1. Szymon Owedyk

   Witaj Stefan i dzięki za pytanie. Co do zarobków na Udemy, to wszystko zależy od tego, jaką przyjmiesz strategię i jak popularne tematy kursów przygotujesz. A gdy otworzysz się jeszcze na rynek EN, to twoje szanse się zwiększają. Co do zarobków z tych kursów, to w artykule wyjaśniłem, jakie są możliwości. Nie musisz otrzymywać 25% od sprzedaży 1 kursu, lecz jeśli masz już swoją publiczność/listę mailingową, to możesz im udostępniać swoje kursy korzystając z linku instruktorskiego(wtedy przychód Twój wynosi 97%). A gdy ktoś po prostu będąc na Udemy wyszuka Twój kurs i zdecyduje się na zakup, to wtedy z Udemy dzieli się 50%/50%.

   Jeśli więc stworzyć popularny kurs i jeszcze otworzysz się na rynek angielski, to i 20 tys. zł możesz zarabiać na miesiąc. Ale, jak to jeszcze dobrze osiągnąć, to Ci nie powiem. Sam zmierzam do wyniki otrzymywania miesięcznie ok 2000$. I dlatego poza stworzeniem aktualnie 6 kursów online, mam na celu otworzyć się na rynek angielski, ponieważ tam widzę ogromny potencjał 🙂

   1. Piotrek

    Potencjał jak potencjał, tutaj po prostu chodzi o to że otwierasz sie na cały świat czyli na miliardy ludzi a nie na ok kilka milionów polaków robiąc kurs w jęz. polskim, po prostu chodzi o ilość sprzedanych kursów, wiecej sprzeda sie kursu w jęz. eng niż gdyby to były kursy jedynie w jęz. pl – proste. Nawet nie musi to byc super jakość kursu czy produktu lecz po prostu ilość! 🙂 Duży rynek wieksza sprzedaż, mały rynek sprzedaż ograniczona.

    1. Szymon Owedyk

     Zgadza się Piotr. Sam teraz idę w tym kierunku i jestem w trakcie tworzenia moich kilku kursów w języku angielskim. Dodatkowo sam staram się sprzedawać na dużym rynku czyli na Amazon i otwierać się na znacznie większe grono zainteresowanych klientów – sam przygotowałem kurs w tym kierunku o Amazon KDP, który cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Również i Tobie życzę coraz większych sukcesów 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.