Wygasłe domeny - przechwytywanie żywych domen

Wygasłe domeny - przechwytywanie żywych domen

Dobrze prowadzony link building strony to klucz do wysokich pozycji w wyszukiwarkach. Jednym ze skuteczniejszych sposobów pozyskiwania linków z mocnych domen jest, przechwytywanie stron zaindeksowanych w Google, które posiadają swoją historię.

Jak skutecznie pozyskać żywe wygasłe domeny? I jak wiele możemy na nich zyskać? O tym poniżej.


Link building - co to jest?

Ważnym aspektem SEO jest dobór odpowiedniej strategii budowania struktury linków prowadzących do naszej strony lub w jej obrębie. Jest to jedno z trudniejszych zadań pozycjonera i często wyniki są trudne do zmierzenia.

W skrócie link building polega na pozyskiwaniu hiperlinków (follow lub nofollow) z innych stron do własnej witryny. Linki pełnią w internecie funkcję nawigatora pomiędzy stronami. Dzięki nim wyszukiwarki mogą przeszukiwać sieć w celu odnalezienia konkretnych informacji. Roboty Google’a przeszukują hiperlinki między poszczególnymi stronami wewnątrz naszej witryny, a następnie sprawdzają linki zewnętrzne-prowadzące do naszej domeny.

skuteczny link building dla strony wwwIstnieje wiele metod tworzenia skutecznego link buildingu. Najbardziej pożądane jest naturalne pozyskiwanie odnośników z portali czy forum, gdzie użytkownicy dzielą się między sobą ciekawymi artykułami. W tym przypadku pozycjoner nie musi prowadzić praktycznie żadnych działań. Natomiast dużo pewniejszym sposobem jest ręczne pozyskiwanie linków z cudzych stron lub budowanie swojego zaplecza.

Zobacz także: Najlepsze katalogi stron do pozycjonowania

Pozyskując takie odnośniki, musimy posiadać spory budżet oraz przemyślaną strategię, ponieważ zła inwestycja, może przysporzyć ogromne spadki w pozycjach naszych fraz. Również zachłanność może być początkiem katastrofy np. umieszczenie zbyt dużej ilości linków jest karane przez Google’a blokowaniem ich widoczności w wyszukiwarce.

Na blogach o tematyce SEO, swego czasu pojawiła się jedna z ciekawszych metod pozyskiwania odnośników polegająca na przechwytywaniu wygasłych, ale „żywych” domen w Google. Na czym polega?


Czym są wygasłe domeny / „żywe” domeny w Google?

“Żywa” domena to taka, która mimo wygaśnięcia, posiada swoją historię i moc. Potocznie nazywa się je "expirki". Historia strony, a w szczególności linki, które do niej prowadzą są jednym z kluczowych warunków uzyskania wysokich pozycji w Google. Expirki można wykorzystać jako bazę pod nową stronę lub zbudować na niej nowe zaplecze do tworzenia siatki linków.

Gdzie znaleźć wygasłe domeny z historią?

gdzie znaleźć wygasłe domeny z historiąJest wiele sposobów, które umożliwiają wykupienie domeny z historią. Najbardziej powszechna metoda to ręczne wyszukiwanie potencjalnych stron u wybranego rejestratora domen. Aby zbadać przeszłość adresu, wpisujemy w Google frazę: site:nazwastrony.pl i sprawdzamy jakie linki pojawią się w wynikach wyszukiwania. Domenę możemy przeanalizować, również za pomocą strony http://archive.org/web/web.php ,która umożliwia zobaczenie wyglądu i treści stron do 10 lat wstecz. Dzięki temu narzędziu zbadamy też, czy poprzednio pod tą nazwą nie kryły się niedozwolone treści.

Jeśli nie mamy na tyle czasu lub chcemy zakupić kilkanaście domen pod zaplecze, możemy skorzystać z portalu aftermarket.pl, który umożliwia odsprzedaż domen (z drugiej ręki). Również portale z ogłoszeniami i fora są pełne osób, oferujących odsprzedaż sprawdzonych stron. W tym wypadku należy jednak zachować ostrożność.

Czasami może się zdarzyć sytuacja, kiedy bardzo zależy nam na jakimś adresie, a giełdy domen nie oferują jej sprzedaży. Warto sprawdzić jej stan w wyszukiwarce, może okazać się, że właściciel jest chętny do sprzedaży.

Co zrobić po przechwyceniu wygasłej domeny?

Musimy zarejestrować domenę i przenieść ją na swoje dane. Aby nie utracić jej mocy, konieczne będzie kompleksowe wdrożenie przekierowań 301. Do wyłonienia wszystkich linków możemy użyć Search Console, w którym znajdziemy site map zakupionej domeny.

Kupno wygasłej domeny to dobry sposób na pozyskanie sporej mocy dla strony, która dopiero powstaje. Metoda ta jest wykorzystywana w SEO od wielu lat, a każdy specjalista posiada swoją strategię korzystania z żywych domen. Jeśli po dogłębnej analizie linków, wdrożymy prawidłowe przekierowania i kod, powinniśmy od tego momentu czerpać same korzyści.

 

Zobacz także: Techniki pozycjonowania – 10 sposobów – część 1

Najlepszy program do mailingu i newslettera

Słownik SEO dla każdego

 

Wygasłe domeny – przechwytywanie żywych domen
5 (100%) 3 vote[s]

Dodaj komentarz :)