Jak dbać o ziemię? Proste sposoby na czystszą planetę do wykorzystania!

Jak dbać o ziemię Proste sposoby na czystszą planetę do wykorzystania!

Ziemia to jak na razie jedyne miejsce, gdzie możliwe jest życie i funkcjonowanie człowieka. Odpowiednie warunki, piękno przyrody i zasoby środowiska są niezbędne, aby człowiek czuł się dobrze i mógł swobodnie żyć. Niestety zanieczyszczenia, które wciąż zalewają naszą planetę są poważnym zagrożeniem. Szczególnym odpadem, który jest szkodliwy i rozkłada się przez wiele lat jest plastik. Znajdziemy go wszędzie, wiele produktów spożywczych i kosmetycznych ma opakowania plastikowe, butelki i plastikowe torby w sklepach to zmora dzisiejszych czasów. Często używamy plastiku tam, gdzie nie jest to konieczne. Wiele produktów można byłoby umieścić w opakowaniach, które są wykonane z materiałów bardziej przyjaznych naszej pięknej planecie.

Dla lepszego zobrazowania problemu, warto wiedzieć o kilku przerażających faktach:

 1. Morza i oceany – to tutaj każdego roku trafia około 8 milionów ton odpadów, które zawierają plastik i mikroplastik. Na powierzchni tych pięknych zasobów wodnych powstały już nawet plastikowe wyspy.
 2. Jeśli sytuacja będzie dalej tak dramatyczna, do roku 2050 w oceanach i morzach będzie więcej plastiku niż ryb.
 3. Ryby i inne organizmy żywe często mylą plastik z pożywieniem. Z racji tego, iż ich układ trawienny oczywiście nie jest w stanie strawić tego typu odpadów, po prostu umierają.
 4. Wiele ryb, które spożywamy na co dzień zawiera w sobie resztki mikroplastiku, których nie były w stanie strawić.
 5. Jedynie około 9% plastikowych odpadów poddawane są recyklingowi, reszta trafia do środowiska.
 6. W roku 2016 ilość sprzedanych plastikowych butelek wyniosła aż 480 miliardów!
 7. Plastikowa butelka potrzebuje aż 500 lat, aby się rozłożyć.
 8. Wody butelkowane i woda kranowa – tutaj również obecne są cząsteczki mikroplastiku.

Takich przerażających faktów można wymienić jeszcze wiele. Niestety plastik jest dosłownie wszędzie, nawet w jedzeniu, które spożywamy i w wodzie, którą pijemy. To zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla zwierząt i środowiska. Skala problemu jest ogromna, warto więc podjąć kroki, które choć trochę odciążą naszą planetę. Życie zero waste to nic trudnego, a zmiana przyzwyczajeń nie wymaga od nas ogromnego wysiłku czy rezygnacji z czegoś, co jest niezbędne do życia. Oto kilka ważnych kroków, które warto podjąć w walce o lepsze życie i czystszą planetę:

 • Zakupy z własną torbą – warto zawsze mieć przy sobie własną torbę na zakupy. Dzięki temu nie musisz korzystać z plastikowych siatek. Każdy z nas robi większe zakupy około raz w tygodniu. Ilość zużytych reklamówek zależy od wielu czynników, ale zazwyczaj potrzebujemy około dwóch takich toreb. To daje nam przynajmniej osiem takich toreb miesięcznie, w skali roku jest to już pokaźna suma. Warto więc z tego zrezygnować. Pamiętaj o własnej torbie na zakupy.
 • Własny kubek – taki przedmiot również warto posiadać. Jeśli twoim przyzwyczajeniem jest korzystanie z usługi napojów na wynos, zabieraj ze sobą własny kubek i poproś obsługę o nalanie napoju właśnie tam. Dzięki temu nie będzie konieczności marnowania kubków jednorazowych.
 • Skromna, ale funkcjonalna szafa – produkcja ubrań, ich transport i wszelkie procesy, które sprawiają, że ubranie trafia do twojej szafy również szkodzą środowisku. Tak samo jak pranie ubrań. Dlatego warto posiadać w szafie kilka sztuk odzieży, aby możliwe było łączenie elementów i tworzenie nowych stylizacji. Jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które ma dużo pozytywnych opinii.
 • Pij kranówkę – aby była dobra i bezpieczna wystarczy zainwestować w butelkę albo dzbanek z filtrem, który oczyszcza wodę kranową. To tańsze i wygodniejsze rozwiązanie, niż woda butelkowana. Dzięki temu oszczędzasz pieniądze, nie musisz dźwigać zgrzewek wody, a planeta jest bezpieczniejsza.
 • To, co może być sprzedane na wagę, jest bardzo dobre – wiele produktów, które są pakowane w plastik można kupić na wagę. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ chronisz środowisko i może wybrać taką ilość produktu, jaka jest rzeczywiście potrzebna. Warto mieć przy sobie worki na tego typu produkty, których można używać wielokrotnie.
 • Spróbuj naturalnych kosmetyków – te, które stworzone są ze sztucznych składników szkodzą nie tylko planecie, mogą szkodzić również twojej skórze. Wypryski, wysypka i różne reakcje alergiczne – tego unikniesz stosując kosmetyki naturalne. Takie kosmetyki możesz również tworzyć samodzielnie w domu, co jest wygodnym i oszczędnym rozwiązaniem.
 • Nie marnuj żywności – staraj się kupować taką ilość jedzenia, którą rzeczywiście jesteś w stanie zjeść. Jeśli czegoś masz za dużo, podziel się z innymi. Na świecie jest wielu potrzebujących, którzy czekają na twoją pomoc. W twojej okolicy na pewno znajdzie się jakaś lodówka, służąca do pozostawienia w niej żywności dla potrzebujących, albo inne formy działalności, które umożliwiają taką pomoc.
 • Nie wyrzucaj a naprawiaj – jeśli coś się popsuje, ale możliwe jest naprawienie tego – skorzystaj z tej możliwości.

Sposobów na zmianę szkodliwych nawyków jest o wiele więcej. Nie jest to nic trudnego, nie wymaga od nas dużego wysiłku, a może bardzo pomóc naszej planecie. Ważne jest to, aby o nią dbać, ponieważ jak na razie nie mamy planety awaryjnej. Dla swojego dobra, a także dobra przyszłych pokoleń – zadbaj o czystość i dobry stan naszej pięknej planety.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.