Jak zmienić nazwisko na nowe zgodnie z przepisami i kiedy warto?

Jak zmienić nazwisko w Polsce zgodnie z przepisami i kiedy warto

Nazwisko jest pewnego rodzaju identyfikatorem i częstym rodzajem danych podawanych przy okazji podjęcia pracy czy załatwiania spraw urzędowych. Nazwisko w pewien sposób również jest częścią nas jako członka rodziny. Co jednak jeśli nazwisko jest tak nietypowe, że aż wywołuje śmiech albo jest dla nas sposobem identyfikacji z członkiem rodziny z którym nie chcemy być łączeni? W takiej sytuacji warto rozważyć zmianę nazwiska. Najczęstsze powody tej procedury i to jak powinna ona wyglądać znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego zmiana nazwiska?

Najczęstsze powody zmiany nazwiska to posiadanie ośmieszającego nazwiska, posiadanie nazwiska brzmiącego jak imię, posiadanie nazwiska które ma niepolskie brzmienie, powrót do nazwiska panieńskiego, posiadanie nazwiska osoby z którą nie czujemy żadne więzi. Takie powody są ważne i tylko dzięki powodom uznawanym za istotne masz szansę na zmianę swojego nazwiska.

Jak zmienić nazwisko na nowe?

Jeśli chcesz zmienić nazwisko musisz najpierw wypełnić wniosek. Wniosek o zmianę nazwiska powinien zawierać twoje imię i nazwisko, adres zameldowania, numer PESEL. Poza tym musisz również wpisać imię i nazwisko jakie chciałbyś otrzymać oraz uzasadnienie tego wniosku w którym wskażesz ważne powody swojej decyzji.

Do wniosku należy również dołączyć odpis zupełny aktu urodzenia, małżeństwa oraz inne dokumenty, które mogą uzasadniać chęć zmiany nazwiska na inne. Gdy już skompletujesz wszystkie potrzebne dokumenty i wypełnisz wniosek udaj się z tym do urzędu stanu cywilnego. Decyzję wydaje kierownik urzędu stanu cywilnego albo jego zastępca. W większości przypadków termin wydania decyzji wynosi do 30 dni.

Zmiana nazwiska może okazać się trudną decyzją, ale również może przynieść wiele korzyści. Jeśli z jakiegokolwiek powodu odczuwasz potrzebę posiadania innego nazwiska niż te które masz rozważ taką ewentualność. Niektóre zmiany w życiu są ciężkie i wymagają przemyślenia, ale te same zmiany potrafią również odmienić życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1