Jaka praca dla nauczycieli języka angielskiego się opłaca? Omawiamy możliwości!

Jaka praca dla nauczycieli języka angielskiego się opłaca? Omawiamy możliwości!

Praca nauczyciela języka angielskiego to nie tylko szkoła państwowa – możesz pracować również w szkołach prywatnych, językowych, prowadząc zajęcia indywidualne czy korepetycje. Która z tych możliwości jest najlepsza? Omówimy to w tym artykule – zapraszamy do lektury!

Praca dla nauczycieli języka angielskiego a zarobki

Na początek zerknijmy na różne możliwości od strony zarobkowej. Jak bardzo opłacalna jest praca dla nauczycieli języka angielskiego w szkole państwowej, szkole językowej czy w ramach korepetycji? Oto najważniejsze dane!

Praca dla nauczyciela języka angielskiego w szkole państwowej

W przypadku szkół państwowych jesteśmy świeżo po rządowych podwyżkach. Aktualne widełki prezentują się następująco:

  • Nauczyciel początkujący: średnio 6353 zł brutto.
  • Nauczyciel mianowany: średnio 7453,47 zł brutto.
  • Nauczyciel dyplomowany: średnio 9523,88 zł brutto.

Należy tu również pamiętać o dodatku za wysługę lat (naliczanym po 5 latach pracy -> zwiększa on podstawę o 1% za każdy przepracowany rok pracy i wynosi nie więcej niż 20%). Dodatkowo nauczyciel może otrzymywać premie czy bonusy i benefity w zależności od gminy, w której pracuje – te bogatsze mają zazwyczaj więcej do zaoferowania.

Praca dla lektora języka angielskiego w szkole językowej

Jak ma się sytuacja lektorów w szkołach językowych? Według portalu wynagrodzenia.pl mediana wynagrodzeń wynosi 5380 zł brutto, a średnia rynkowa wysokość wynagrodzeń waha się pomiędzy 4600 zł brutto a 6650 zł brutto. Niech nie przerażają Cię jednak stosunkowo niskie sumy – jest ku temu proste wytłumaczenie.

Praca dla lektora języka angielskiego w szkole językowej zazwyczaj nie jest pracą na pełen etat. W efekcie, średnie wynagrodzenia miesięczne są niższe, mimo podobnej lub często lepszej stawki godzinowej niż na innych stanowiskach.

Praca dla korepetytora języka angielskiego

Jak wygląda sytuacja na rynku lekcji indywidualnych i korepetycji? Tutaj sporo zależy od lokalizacji. W największych miastach stawki mogą sięgać ponad 100 zł za godzinę lekcyjną, ale najniższe ceny sięgają często 60-70 zł. Sporo zależy tu od doświadczenia, pewności siebie i umiejętności budowania relacji danego korepetytora.

Prowadzenie własnej szkoły językowej

Jeżeli masz doświadczenie, to możesz również rozważyć prowadzenie własnej szkoły językowej. W tym wypadku nie da się jasno określić, ile zarobisz – musielibyśmy wziąć pod uwagę zbyt wiele zmiennych, np. to czy działasz w ramach franczyzy, czy samodzielnego biznesu, oraz tego, jaki jest generalny potencjał lokalizacji.

Praca dla nauczycieli języka angielskiego a aspekty pozafinansowe

Pieniądze to nie wszystko – nawet najlepiej płatna praca nie zastąpi nam możliwości realizacji marzeń czy po prostu komfortu. Zerknijmy więc na różne drogi zawodowe również pod tym kątem.

Praca dla nauczyciela języka angielskiego w szkole państwowej

Niewątpliwie największym plusem pracy nauczyciela języka angielskiego są wakacje, chociaż i tutaj musimy pamiętać, że wolne jest nie przez całe lato. W przypadku egzaminów komisyjnych nauczyciel musi pojawić się w szkole kilka dni przed zakończeniem wakacji; tak samo jest w przypadku rad pedagogicznych.

Dodatkowo nauczyciele w szkołach narażeni są na hałas w trakcie przerw. Z drugiej strony, przysługuje im mnóstwo przywilejów – od płatnego, rocznego urlopu na poratowanie zdrowia po możliwości ubiegania się o pożyczkę 0%, której raty będą odliczane od wypłaty.

Praca dla lektora języka angielskiego w szkole językowej

Jak to jest w przypadku pracy dla lektora języka angielskiego? Tutaj dużym plusem jest możliwość łączenia zajęć w szkołach językowych z etatem w szkole państwowej. A nawet jeśli się na to nie zdecydujesz, to masz po prostu więcej czasu wolnego, gdyż rzadko kiedy będziesz prowadzić zajęcia na cały etat.

Dużym minusem mogą być jednak popołudniowe godziny pracy i ograniczone możliwości zarobkowe w wakacje. O ile tego pierwszego trudno uniknąć, w drugim wypadku musisz liczyć na to, że Twoja szkoła będzie prowadziła zajęcia lub półkolonie letnie, albo szukać pracy na lato w innych placówkach.

Praca dla korepetytora języka angielskiego

Jako korepetytor również możesz mieć problem z zajęciami latem, jednak Twoje zarobki będą często wyższe niż w szkołach językowych. Z drugiej strony nikt nie zapłaci Ci za odwołane zajęcia, a same godziny pracy musisz dostosować bezpośrednio do dostępności każdego z uczniów. To sprawia, że taka praca daje nieco mniej swobody.

Innym problemem w pracy korepetytora będzie rozliczenie się z urzędem skarbowym. Jeżeli chcesz zająć się tym w pełni, to musisz założyć i prowadzić działalność. W efekcie, prowadzenie korepetycji może kosztować Cię nieco więcej wysiłku niż praca lektora j. angielskiego.

Prowadzenie własnej szkoły językowej

Posiadanie własnej szkoły językowej daje Ci najmniej i zarazem najwięcej swobody. Skąd ten oksymoron?

Z jednej strony będziesz swoim szefem. Możesz wziąć urlop, kiedy tylko tego zapragniesz i prowadzić lekcje dla tylu grup ilu chcesz. Z drugiej strony, to Ty bierzesz odpowiedzialność za cały biznes, a niektóre, często nagłe, sprawy nie poczekają, aż wrócisz z wakacji – prowadzenie takiej działalności wymaga ciągłej gotowości do działania.

Jaką pracę nauczyciela j. angielskiego wybrać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która z opcji pracy dla nauczycieli języka angielskiego jest najlepsza – wszystko zależy od Twoich preferencji i tego, ile chcesz zarobić. Przedstawiliśmy Ci plusy i minusy każdego z rozwiązań – decyzja należy od Ciebie!

Źródła: https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-lektor-jezyka-obcego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1