W czasach, kiedy nauka zdalna jest koniecznością, odpowiednie urządzenie pokoju dla ucznia jest szczególnie ważne. To, w jakim otoczeniu się uczymy, w istotny sposób wpływa na naszą zdolność koncentracji, zapamiętywania oraz efektywność przyswajania wiedzy. Ogromne znaczenie ma zarówno sam wystrój pokoju, jak i dobór mebli. Kilkugodzinna nauka przed komputerem lub siedzenie podczas pisania i czytania może niestety negatywnie odbić się na zdrowiu kręgosłupa i całego układu ruchu. Dlatego tak ważne jest również idealne dobranie biurka oraz krzesła dla ucznia. Takie miejsce do nauki będzie miało później istotny wpływ na odbiór wszystkich lekcji.
Choć nauka jest bardzo ważna, musimy też pamiętać o tym, że w pokoju zarówno młodszego dziecka, jak i ucznia szkoły średniej nie może zabraknąć miejsca do spania oraz relaksu, a także mebli do przechowywania odzieży i innych niezbędnych rzeczy. Pamiętajmy, że w czasach nauki zdalnej dziecko może czuć się przytłoczone obowiązkiem nauki w domu, dlatego nie można przeznaczać niemal całego pomieszczenia na cele szkolne. Najlepiej wyznaczyć osobne miejsce do nauki i wyraźnie wydzielić je od reszty pokoju, gdzie nasza pociecha będzie mogła się zrelaksować.
Sprawdź, jak urządzić pokój dla ucznia i poniżej znajdują się też przykładowe zdjęcia, które mogą Cię zainspirować!
Meble w pokoju dla ucznia
Niezależnie od wieku ucznia podstawowe wyposażenie niezbędne mu do efektywnej i bezpiecznej nauki, ale również do wypoczynku jest takie samo. Zarówno w pokoju dla dziecka ze szkoły podstawowej, jak i licealisty koniecznie powinny znaleźć się:
1. Biurko
To zdecydowanie najważniejszy mebel do nauki. Przy nim dziecko będzie spędzało kilka godzin dziennie. Musi ono więc być przede wszystkim wygodne i ergonomiczne, a także praktyczne i odpowiednio duże, aby pomieścić wszystkie niezbędne do nauki sprzęty i akcesoria.
Niezbędny jest oczywiście komputer. Mebel powinniśmy więc ustawić w takim miejscu, aby było możliwe jego wygodne podłączenie do zasilania.
Jeśli to możliwe, mebel powinien stać też w pobliżu okna, aby w ciągu dnia padała na niego wystarczająca ilość światła. Konieczne jest również postawienie na nim lub przyczepienie do jego bocznej krawędzi lampki, z której uczeń będzie mógł korzystać wcześnie rano i wieczorami, a także w mocno pochmurne dni, kiedy ilość naturalnego światła jest niewystarczająca.
Oferta biurek jest bardzo szeroka. Są one dostępne w różnych wielkościach oraz stylach. Jak wybrać najlepsze biurko dla ucznia?
Koniecznie zwróćmy uwagę na takie aspekty jak:
- wysokość mebla – powinna ona być dopasowana do wzrostu dziecka. Zarówno okres szkoły podstawowej, jak i średniej to czas, kiedy dziecko intensywnie rośnie. Jeśli chcemy, aby mebel służył uczniowi przez co najmniej kilka lat, wówczas warto wybrać taki o regulowanej wysokości, który będzie można na bieżąco dostosowywać do zmieniających się potrzeb ucznia. Pamiętajmy, że prawidłowo dopasowana wysokość biurka to taka, kiedy uczeń, siedząc, może swobodnie oprzeć łokcie na blacie, kiedy stopy spoczywają swobodnie na podłodze.
- wielkość mebla – biurko musi być na tyle duże, aby swobodnie zmieściły się na nim jednocześnie takie rzeczy jak komputer, niezbędne podręczniki i zeszyty, przybory do pisania. Idealnie byłoby również wydzielić na biurku miejsce na napój i drobną przekąskę, po które dziecko będzie mogło sięgnąć podczas nauki.
- funkcjonalność biurka – w praktyce najlepiej sprawdzają się biurka połączone z choćby niedużą szafką, kilkoma pułkami oraz szufladami. Taki mebel ułatwia utrzymanie w porządku notatników, zeszytów ćwiczeń i akcesoriów piśmienniczych. Na blacie podczas lekcji mamy tylko to, co jest potrzebne do nauki danego przedmiotu. Dzięki temu biurko nie jest zagracone i łatwiej wszystko znaleźć. Porządek sprzyja również koncentracji.
2. Krzesło
Dobre krzesło to bardzo ważny element wyposażenia pokoju ucznia. Wcale nie musi to być, jak uważa wiele osób typowe obrotowe krzesło biurkowe. Sprawdzą się również bardziej klasyczne meble. Najważniejsze, aby dziecko podczas siedzenia miało prawidłową postawę ciała. Musi mieć zapewnione odpowiednie oparcie dla kręgosłupa oraz wygodne siedzisko. Dla starszego ucznia, który przy biurku spędza długie godziny, warto zainwestować w krzesło z podpórkami na ręce.
Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest zakup krzesła do biurka, które ma możliwość regulacji wysokości siedziska. Dzieci w wieku szkolnym często rosną w ciągu roku nawet do kilku centymetrów. Klasyczny mebel, bez funkcji dostosowania wysokości, trzeba więc dosyć często wymieniać na nowy.
Kiepskie krzesło może przyczynić się do bólów kręgosłupa, a także do pogłębienia wad postawy, dlatego najlepiej poszukać mebla z certyfikatem jakości. Jeśli dziecko cierpi na schorzenia narządu ruchu lub skrzywienia kręgosłupa, wówczas warto poprosić fizjoterapeutę o pomoc w wyborze odpowiedniego krzesła do nauki.
3. Szafki, półki i regały
Powinny one znajdować się zarówno w części pokoju przeznaczonej do nauki, jak i w tej która będzie służyć odpoczynkowi i zabawie. W niedalekiej odległości od biurka warto zamontować półkę, na której uczeń postawi swoje podręczniki. Jest to o wiele lepsze rozwiązanie niż trzymanie książek w szafce, ponieważ na półce mamy do nich łatwiejszy dostęp i o wiele szybciej znajdziemy potrzebną lekturę. Świetnie sprawdzi się także regał na książki lub biblioteczka.
Z kolei w strefie pokoju przeznaczonej do zabawy, relaksu i snu dobrze jest umiejscowić takie meble jak:
- szafka nocna lub niewielki stolik przy łóżku,
- szafka na sprzęt grający lub telewizor,
- półki na zabawki i gry,
- półki na żywe rośliny lub specjalne kwietniki.
4. Duża szafa
Jeśli metraż pokoju dziecka na to pozwala, to zdecydowanie warto umieścić w nim obszerną szafę na ubrania. Pomoże to dziecku nauczyć się porządku i odpowiedzialności za swoje rzeczy, a także znacznie ułatwi i przyspieszy znajdowanie potrzebnych mu ubrań.
Pamiętajmy jednak, że jeżeli pokój naszej pociechy jest naprawdę niewielki, to nie ma sensu zagracanie go dużą szafą ubraniową. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest zapewnienie dziecku komody, w której znajdzie się miejsce na najbardziej podstawową garderobę taką jak bielizna dzienna, bielizna do spania i kilka innych niezbędnych rzeczy. Resztę ubrań możemy umieścić w szafie w innym pomieszczeniu, pamiętajmy jednak, aby zapewnić dziecku swobodny dostęp do niego.
5. Łóżko
Wygodne łóżko jest niezbędne na każdym etapie rozwoju dziecka. Niezależnie od tego, czy nasz a pociecha dopiero rozpoczyna naukę w szkole podstawowej, czy niedługo kończy już liceum. Sen i odpoczynek są bardzo ważne, ponieważ bezpośrednio przekładają się na zdrowie oraz wydajność fizyczną i intelektualną.
Możemy zakupić dla dziecka zarówno klasyczne łóżko, jak i kanapę z funkcją spania. Ważne, aby mebel był wygodny, bezpieczny i dopasowany do wzrostu dziecka
6. Fotel lub inne wygodne siedzisko
Urządźmy dziecku przytulną i wygodną strefę relaksu, aby mogło zrobić sobie przerwę podczas nauki lub odpocząć po jej zakończeniu. Jeżeli pokój jest malutki i nie zmieści się w nim zbyt wiele mebli, to taką funkcję może pełnić kanapa.
Wybierzmy wygodny i funkcjonalny mebel, który wieczorem będzie rozkładany jako miejsce do spania, a w ciągu dnia umożliwi relaks przy bajce, ciekawej książce lub muzyce.
Kolory w pokoju dla ucznia
Tutaj najważniejszą zasadą jest zachowanie umiaru. Jeśli zastosujemy zbyt wiele kolorów, to nie tylko optycznie zmniejszymy przestrzeń, ale również pomieszczenie będzie wyglądać dosyć chaotycznie, co nie sprzyja ani skupieniu i koncentracji podczas nauki, ani odpoczynkowi po jej zakończeniu.
W części sypialnianej pokoju najlepiej sprawdzą się ściany w stonowanych spokojnych barwach sprzyjających wyciszeniu takich jak biel czy delikatne pastele. Z kolei w części przeznaczonej do nauki możemy zastosować żywsze kolory. Szczególnie polecane są żółty i pomarańczowy, które wspomagają procesy zapamiętywania i uczenia się, ale sprawdzi się także zieleń, błękit czy fiolet.
Z kolei w pokoju przeznaczonym do nauki odradza się stosowanie intensywnych odcieni czerwieni na dużych powierzchniach na przykład na całej ścianie. Kolor te bowiem jest zanadto pobudzający i z czasem może powodować nerwowość, rozdrażnienie i problemy z koncentracją.
Dodatki w pokoju dla ucznia
Dużym ułatwieniem w trakcie nauki są różnego rodzaju tablice ścienne na przykład magnetyczne lub korkowe. Można na nich na przykład umieścić słówka do zapamiętania przy nauce języka obcego czy niezbędne wzory matematyczne. Jeśli nie chcemy wieszać klasycznej tablicy, możemy po prostu pomalować fragment ściany farbą tablicowo- magnetyczną.
Bardzo praktycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem są także różnego rodzaju organizery ścienne, do których możemy włożyć najpotrzebniejsze notatki, aby zawsze były pod ręką oraz najczęściej używane przybory piśmiennicze jak na przykład zakreślacze.
Poza meblami warto ustawić w pokoju dziecka kilka żywych roślin. Mogą one stać na kwietnikach, szafce, komodzie albo po prostu na parapecie okna. Rośliny bardzo pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Pomagają oczyścić powietrze z toksycznych substancji, produkują tlen i działają kojąco na psychikę. Sprawdzą się takie gatunki jak: paprocie, bambusy, dzwonki, storczyki, dracena, fuksja, gardenia czy jukka.
Przykładowe pokoje dziecka do nauki




Pamiętaj: wszystkie ciekawe rzeczy, meble, urządzenia czy inne potrzebne do pokoju dziecka bez problemy odnajdziesz najtaniej(spośród wszystkich sklepów online) w CENEO, więc zachęcam, aby tam zajrzeć i wyszukać, co potrzebujesz jeszcze zamówić. Powodzenia!
I pamiętaj: najlepszą ofertę wszystkich moich kursów (które mogą wpłynąć na Twój rozwój bądź przydać się innym) znajdziesz w sklepie na tej stronie.