Jednym z kluczowych aspektów funkcjonowania większości przedsiębiorstw jest zaplecze technologiczne. Tymczasem, niewiele polskich podmiotów gospodarczych może pozwolić sobie na zatrudnienie u siebie specjalistów IT. Istnieją jednak alternatywne i przede wszystkim efektywne rozwiązania, dzięki którym można uporządkować kwestie informatyczne w swojej firmie. Pojawia się wówczas pytanie, którą możliwość wybrać: outsourcing czy body leasing? Podpowiadamy!
Outsourcing IT – na czym polega?
Przez określenie outsourcing należy rozumieć przejęcie przez zewnętrzną firmę realizacji części zadań z danego obszaru tematycznego na podstawie zawartej umowy. Z rozwiązania tego korzysta się na wielu płaszczyznach, w tym m.in. w sferze finansowej, prawniczej czy właśnie informatycznej. Outsourcing IT może dotyczyć wielu pojedynczych zadań, jak i całych projektów, w tym np. usług związanych z zabezpieczeniem danych, tworzeniem dedykowanego oprogramowania czy nawet dostawą sprzętu.
Czy zlecać zadania IT zewnętrznej firmie?
Na outsourcing IT powinny zdecydować się przede wszystkim przedsiębiorstwa, które potrzebują stałej obsługi informatycznej, a nie posiadają w swoich szeregach wykwalifikowanych w tej materii pracowników. Zlecając zadania zewnętrznemu podmiotowi zamawiający nie bierze odpowiedzialności za postęp prac czy poszczególnych specjalistów przydzielonych do realizacji danego zadania, którzy przeszli odpowiednią rekrutację np. za pośrednictwem mindworkers.pl.
Body leasing IT – co to takiego?
Z kompletnie innym sposobem działania mamy do czynienia w przypadku tzw. body leasingu. Często pojęcie to można zastąpić wyrażeniem “outsourcing personalny”. W praktyce oznacza ono okresowy najem specjalistów IT przez daną firmę w oparciu o posiadane przez nich kompetencje i umiejętności. Tego rodzaju umowa może trwać nawet kilka dni czy tygodni lub po prostu do zakończenia konkretnego projektu. Body leasing ma więc z reguły charakter typowo zadaniowy i często miejsce jednej osoby zastępuje kolejna, która specjalizuje się w innym zagadnieniu, które jest aktualnie rozpatrywane.
Body leasing IT – dla kogo?
Body leasing IT jest skierowany w szczególności do firm, które posiadają już zaplecze informatyczne, know how i potrzebują jedynie ekspertów zajmujących się wąską dziedziną IT. Dzięki temu można znacznie obniżyć koszty pracy oraz zaoszczędzić sporo czasu, który trzeba byłoby przeznaczyć na proces rekrutacyjny. Z body leasingu korzysta się przede wszystkim w przypadku jednorazowych zadań takich jak m.in. stworzenie aplikacji, strony internetowej, oprogramowania itp.
Outsourcing czy body leasing w IT – co wybrać?
Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorcy oraz tego, o jakich konkretnie zadaniach mowa. Outsourcing usług IT jest świetnym wyjściem jeśli chodzi o stałe lub powtarzające się zlecenia. Wówczas na firmie zewnętrznej spoczywa odpowiedzialność za realizację zadania, a zamawiający ani żaden z jego pracowników nie musi zarządzać projektem. Inaczej jest w przypadku body leasingu IT, gdzie właściciel podmiotu gospodarczego zachowuje pełną kontrolę nad sytuacją i musi odpowiednio pokierować wynajętymi specjalistami. Zarówno outsourcing, jak i body leasing w sektorze IT to z całą pewnością rozsądne i atrakcyjne opcje, które w razie takiej potrzeby warto brać pod uwagę. Pozostając w temacie zachęcamy do zapoznania się z treścią artykułu: Zarobki polskich programistów w 2021 roku. Czy programiści w Polsce dobrze zarabiają?