Rozwój firmy dzięki transformacji cyfrowej?

Rozwój firmy dzięki transformacji cyfrowej

Jak wyprzedzić konkurencję w dzisiejszych czasach? Jak wyróżnić się na rynku wśród tak wielu firm? Rozwiązaniem jest transformacja cyfrowa, cyfryzacja firmy. A na czym to w ogóle polega? W jaki sposób transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa jest w stanie wpłynąć na jego rozwój? Odpowiadamy w poradniku.

Czym jest transformacja cyfrowa?

Termin ten dotyczy przemian jakie zachodzą w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Transformacja cyfrowa to najnowsze technologie wyprzedzające konkurencję, to m.in. dedykowane oprogramowania, systemy, które poprawiają pracę i komunikację w wybranych obszarach biznesowych. Transformacja cyfrowa to wprowadzenie takich ulepszeń do systemów IT, które wydłużą ich żywotność, a także usprawnią funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki transformacji cyfrowej procesy w firmach realizowane są w sposób zintegrowany, a wszelkie decyzje podejmuje się na podstawie aktualnych danych. Transformacja cyfrowa przyczynia się również do zwiększenia bezpieczeństwa.

To jednak bardzo ogólna definicja, sprawdźmy więc, jakie działania składają się na transformację cyfrową i jak cyfryzacja firmy wpływa na jej rozwój.

Jak transformacja cyfrowa wpływa na rozwój firmy?

Transformacja cyfrowa to wprowadzenie takich ulepszeń do systemów, które bezpośrednio przełożą się na rozwój firmy. Cyfryzacja biznesu to m.in.:

  • oprogramowania tworzone na zamówienie, stworzone na podstawie dogłębnej analizy potrzeb firmy,
  • bezpieczne systemy zarządzania dokumentami, zintegrowane z istniejącymi rozwiązaniami,
  • dedykowane aplikacje do zarządzania relacjami z klientami,
  • inne rozwiązania chmurowe.

Cyfryzacja firmy zwiększa wydajność pracy, a także pomaga lepiej zarządzać ryzykiem. To również sposób na optymalizację kosztów – dzięki automatyzacji powtarzalnych procesów w firmie (oddanie ich chatbotom) można obniżyć koszty tych procesów nawet o 70-80%!

Transformacja cyfrowa może znacząco przyspieszyć rozwój działalności, szczególnie gdy zaprojektujemy procesy biznesowe na nowo (skupiając się na tym, co można ulepszyć, jak sprawić, aby praca w firmie była bardziej wydajna). A jakie jeszcze korzyści przynosi cyfryzacja firmy?

Transformacja cyfrowa firmy – korzyści

Cyfryzacja firmy ma na celu maksymalnie wykorzystać potencjał narzędzi IT, aby ulepszyć, usprawnić pracę, wprowadzić ją na nowszy, wyższy wymiar. Inwestycja w nowoczesne technologie powinna się również szybko zwrócić, odciążając pracowników, a tym samym optymalizując koszty w firmie. Transformacja cyfrowa firmy to także najnowsze możliwości w zakresie bezpieczeństwa, najnowsze technologie zmniejszają zagrożenie ataków cybernetycznych.

Taka strategia rozwoju firmy sprawdzi się w przypadku każdego przedsiębiorstwa, zarówno tego kilkuosobowego, jak i dużej firmy. Ważne jednak, aby każda wprowadzona zmiana wynikała z konkretnych potrzeb biznesowych, była dokładnie przeanalizowana i przetestowana. Cyfryzacja firmy jest procesem złożonym i bardzo często długotrwałym. Jednak jest w stanie skutecznie wpłynąć na rozwój firmy i jej znaczną przewagę nad konkurencją.

Internet rzeczy, a także inne przełomowe technologie są coraz bardziej dostępne na rynku, a tym samym korzystniejsze cenowo. Z drugiej strony, nie wszystkie firmy są na tyle otwarte, by już zacząć z nich korzystać. Dlatego też rok 2021 wydaje się być idealnym momentem na rewolucję cyfrową w twojej firmie, a tym samym realną szansą na wyprzedzenie konkurencji.

Transformacja cyfrowa na konkretnych przykładach

Transformacja cyfrowa w każdej firmie może przebiegać zupełnie inaczej, w niektórych przedsiębiorstwach może polegać wyłącznie na wprowadzeniu ulepszeń w systemach, które usprawnią działanie firmy, w innych może być zupełnie nowym sposobem realizacji starych, znanych usług. Do firm, które wdrożyły innowacyjny model biznesowy z pomocą nowych technologii, a tym samym wyprzedziły konkurencję należą: Uber, Netflix czy Airbnb. Cyfryzację można zauważyć również w popularnych bankach, które wykorzystując mobilne technologie umożliwiły bezpieczne i niezwykle szybkie płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja!
1