Psychologia podyplomowe studia online: czy to ma sens? Wiele się mówi o studiach podyplomowych. Dla jednych to strata czasu, dla innych – okazja do poszerzenia własnych kompetencji. Jak na tym tle wypada psychologia? Podyplomowe studia z tego obszaru mają sens na rynku pracy? Sprawdźmy!
Studia podyplomowe a rynek pracy
Na samym początku trzeba rozwiać podstawową wątpliwość. Otóż wszystkie studia podyplomowe są pozytywnie postrzegane przez potencjalnych pracodawców. Uwzględnienie takiego wykształcenia w CV świadczy o tym, że dany kandydat pracował nad rozwojem osobistym i był gotów poszerzyć kwalifikacje.
Studia psychologia podyplomowe online (hybrydowe) nie są wyjątkiem. Nie należy zatem uważać ich za stratę czasu, jeśli ma się w planach ścieżkę zawodową, gdzie rozumienie osobowości i emocji innych ludzie gra kluczową rolę.
Praktyczna wartość dyplomu z psychologii
W związku z powyższym studia psychologiczne otwierają drogę do wielu zawodów. Zarządzanie zasobami ludzkimi obejmuje szeroką paletę stanowisk, od asystenta HR do managera turystyki. Poza tym specjalność „psychologia sądowa”, na przykład, jest ceniona w sektorze prawnym. Każda szanująca się kancelaria ma zapotrzebowanie na ludzi wykształconych w tym właśnie kierunku.
Studia w zakresie psychologii podyplomowe to również coś dla nauczycieli. Kompetencje w tym zakresie mogą służyć w zrozumienia uczniów lub ich motywowania, co bezpośrednio przyczyni się do lepszego wykonywania zawodu. Wiele szkół prywatnych zwraca na to uwagę podczas rekrutacji nowych pracowników.
Psychologia podyplomowe w trybie RealTime Online (hybrydowo)
Nie bez znaczenia jest również to, że dziś studia podyplomowe z psychologii można ukończyć hybrydowo za pośrednictwem internetu. Na dobrej uczelni będą to zajęcia w systemie RealTime Online, czyli wykłady w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że fizyczna obecność na lekcjach nie jest wymagana. To wielkie udogodnienie dla rodziców myślących o poszerzaniu własnych kompetencji bądź osób z małych miejscowości.
Tak więc psychologia podyplomowa to duża wygoda. To również dostęp do wirtualnych materiałów edukacyjnych. W ten sposób można zaoszczędzić całkiem sporo czasu, ponieważ wizyta w bibliotece nie będzie już konieczna.
Program zajęć na kierunku psychologia
Wiele zależy od specjalności. Nieco inny program zajęć będzie obowiązywał na psychoseksuologii, a nieco inny na psychologii biznesu. W drugim przypadku zakres studiów będzie skupiony na aspektach psychologicznych w marketingu, analizie danych oraz prowadzeniu przedsiębiorstwa pod kątem zarządzania ludźmi.
Z kolei cyberpsychologia (bardzo atrakcyjna specjalność ostatnimi czasy!) to zajęcia odnoszące się do wpływu technologii na jednostki, jak i całe grupy społeczne. Duże instytucje publiczne i think tanki potrzebują ludzi z wiedzą na ten temat. To samo można powiedzieć o firmach testujących nowe rozwiązania technologiczne. To naprawdę szeroki rynek, w którym jednocześnie brakuje specjalistów.
Podsumowanie
Studia podyplomowe z psychologii mają sens. Wystarczy spojrzeć na tę kwestię z odpowiedniej perspektywy. Wówczas zobaczy się realną wartość dyplomu, jak i bardzo szerokie możliwości zawodowe na współczesnym rynku pracy. Zespoły HR w dużych firmach, szkoły prywatne, think tanki… Studia podyplomowe z psychologii mogą okazać się prawdziwym skokiem do przodu.