Wsparcie dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły – co możesz zrobić?

Wsparcie dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły – co możesz zrobić?

Pójście do szkoły (albo przedszkola) to duże wyzwanie dla każdego dziecka. Początkowa ekscytacja może przerodzić się w zdziwienie, a nawet rozczarowanie. Gdzie rodzice? Dlaczego nie mogę robić tego, co w domu lub na podwórku? Czemu nauczyciel poświęca mi tak mało czasu? Jak pomóc dziecku w procesie adaptacji? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!

1.  Bądź wyrozumiały i wspieraj w adaptacji do nowych warunków

Początek edukacji to mnóstwo zmian w życiu dziecka, które mogą doprowadzić do różnego rodzaju zachowań, emocji, a nawet… buntu. Maluch może jasno wyrażać chęć pozostania w domu albo być o wiele mniej aktywny niż dotychczas. Po pierwsze, zachowaj spokój, bądź wyrozumiały, nie narzucaj na swoją pociechę dodatkowej presji i rozmawiaj z nią. Każdy kryzys z czasem przechodzi!

Po drugie, jako rodzic możesz oswoić dziecko z myślą o nowej, szkolnej rzeczywistości. Opowiedz, co czeka go w szkole, dlaczego jest tam tak wiele innych dzieci i jakie będą jego obowiązki. Wyjaśnij też, czym jest proces adaptacji, odwiedź wraz z nim szkołę podczas drzwi otwartych i pokaż mu plac zabaw, na którym będzie spędzał czas podczas przerw. Wszystko to pozwoli mu łatwiej przystosować się do nowych warunków.

2.  Naucz dziecko samodzielności

Zrób z dzieckiem listę rzeczy, które powinno zabrać każdego dnia do szkoły. Możesz też spisać wraz z dzieckiem plan lekcji i nauczyć go z niego korzystać. Dodatkowo, opowiedz dziecku nieco więcej o tym, co będzie robiło na poszczególnych zajęciach i ucz dobrej organizacji. Bądź do jego dyspozycji zawsze wtedy, kiedy okaże się to niezbędne albo kiedy zauważysz, że maluch ma jakiś problem. Jednocześnie staraj się nie wykonywać za dziecko czynności, które jest w stanie wykonać samodzielnie.

3.  Zadbaj o wyprawkę szkolną zgodną z wymaganiami szkoły

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko uniknęło stresu i było zawsze przygotowane do zajęć, zadbaj o wyprawkę szkolną. Nie chcesz chyba, by jako jedno z nielicznych w klasie nie posiadało podręcznika czy kolorowych farb, np. na lekcji plastyki? Każda taka sytuacja może wywoływać u malucha dyskomfort, a do tego zaburzać proces jego edukacji. Każda wyprawka szkolna może nieco różnić się od siebie, w zależności od wybranej szkoły. Warto przed rozpoczęciem roku zapoznać się z wymaganiami placówki – dzwoniąc do niej albo odwiedzając jej stronę internetową.

4.  Ubezpieczenie dziecka

Pobyt w szkole może wiązać się z różnymi sytuacjami, nad którymi nie będziesz mieć kontroli. Choć Twoje dziecko jest pod opieką pedagogów, musisz być przygotowany na wszystko. Aby zyskać poczucie bezpieczeństwa, warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie szkolne, które chroni najmłodszych nie tylko podczas pobytu w placówce, ale również poza nią – np. w drodze do szkoły, w domu, na placu zabaw czy na wakacjach.

Co daje polisa? Przede wszystkim wypłatę świadczenia w przypadku wystąpienia nieszczęśliwego wypadku, które skutkuje uszkodzeniem ciała dziecka. To także pomoc w powrocie do zdrowia po poważnym zachorowaniu czy wypadku obejmujące zwrot kosztów leczenia, rehabilitację, a nawet wsparcie psychologa.

5.  Integruj dziecko z rówieśnikami

Bardzo istotną kwestią w pierwszych tygodniach szkoły jest integrowanie się z rówieśnikami. Aby proces ten przebiegał sprawnie i chcąc, by Twoje dziecko szybko znalazło sobie nowych kolegów i koleżanki, powinieneś pomóc mu w tym procesie. Nie ograniczaj maluchowi kontaktów z innymi i dawaj możliwość poznawania nowych osób, dzięki czemu późniejszy proces adaptacji w szkole przebiegać będzie bezproblemowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1