AI copywriter – na czym polega jego praca i ile zarabia na pisaniu?

AI copywriter - na czym polega jego praca i ile zarabia na pisaniu?

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm korzysta z usług AI copywriterów. Czym jest ten nietypowy zawód, jakie są jego zadania i ile zarabia?

AI copywriter jest stosunkowo nowym zawodem, który nie wszędzie jeszcze w pełni funkcjonuje. Największą popularnością cieszy się w Stanach Zjednoczonych, choć powoli pojawia się również w innych rejonach świata. Co warto wiedzieć o AI copywritingu?

Kim jest AI copywriter?

AI copywriter jest osobą wykorzystującą sztuczną inteligencję do pisania tekstów reklamowych, informacyjnych i marketingowych. Treści muszą być unikalne i przekonujące. W tym celu wykorzystuje szereg narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, które skutecznie wspomagają jego pracę.

Zadania AI copywritera

Głównym zadaniem AI copywritera jest tworzenie tekstów skutecznie przekazujących informacje. Muszą one być interesujące, aby przyciągać potencjalnych klientów, a także generować ruch na stronie internetowej. Ważne jest przy tym, żeby optymalizować treści pod kątem SEO, czyli wyszukiwarkowych systemów rankingowych.

AI copywriter wykorzystuje w swojej pracy liczne narzędzia do analizy rynku oraz technologie AI. Pozwalają one na generowanie treści wysokiej jakości, a często również zastępują tradycyjną wyszukiwarkę internetową. Trzeba jednak pamiętać, że treść wygenerowana przez sztuczną inteligencję wymaga dokładnego sprawdzenia i zweryfikowania, co bywa czasochłonnym zajęciem. AI nie jest w pełni skuteczne i może tworzyć treści niższej jakości niż założona lub naruszające prawa autorskie.

Ile zarabia AI copywriter?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że AI copywriter jest bardzo młodym zawodem, który dopiero się rozwija. Na zarobki na tym stanowisku, jak w każdym innym zawodzie, wpływ ma wiele czynników, takich jak:

  • lokalizacja
  • rodzaj zlecenia
  • doświadczenie
  • umiejętności
  • wielkość firmy zatrudniającej AI copywritera

Według serwisów z ofertami pracy, AI copywriter w USA zarabia podobną stawkę jak tradycyjny copywriter, czyli około 60 tysięcy dolarów rocznie. W Polsce zawód ten nie jest jeszcze zbyt popularny, przez co ciężko jest znaleźć oferty pracy i medianę wynagrodzeń. Można jednak spodziewać się, że początkowo będzie to około 4-5 tysięcy miesięcznie brutto, czyli tyle, co zarabia copywriter zatrudniony na etat.

Ze względu na to, że AI copywriter jest nowością na rynku zawodowym, można być pewnym, że będzie się rozwijał dynamicznie, co wpłynie na zmienność zarobków. Ze względu na konieczność posiadania specjalistycznych zdolności i wykorzystywania bardziej zaawansowanej technologii prawdopodobne jest, że AI copywriter z czasem będzie zarabiał znacznie lepiej niż tradycyjny copywriter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Required fields are marked *

Promocja na wszystkie kursy online!

Zajrzyj do zakładki "Kursy Online" i sprawdź najlepsze promocje na kursy o grafice i fotografii, marketingu, zarabianiu przez Internet, IT i AI. Zapraszamy!

Promocja na kursy online!
1